"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

ARBERIAONLINE ne FACEBOOK

Këtu jepen njoftime prej drejtuesve te ketij forumi në lidhje me ecurinë, dhe bashkëbisedimin e këtij komuniteti.
Post Reply
User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1015
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

ARBERIAONLINE ne FACEBOOK

#1

Post by Hymniarber » Sat Sep 04, 2010 5:37 pm

Kemi ndertuar faqen tone ne facebook, ku sillen pikepamjet tona rreth çeshtjeve te historise dhe kultures tone dhe e kemi titulluar:

Të bashkohemi rreth filozofisë politike kombëtarekjo eshte nje faqe e rindertuar prej nesh dhe nuk bart emrin e forumit, por pikepamjet tona.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
ErjonH.
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 219
Joined: Tue Apr 13, 2010 5:56 pm
Gender: Male

Re: ARBERIAONLINE ne FACEBOOK

#2

Post by ErjonH. » Sat Sep 04, 2010 8:10 pm

U be mire tani, sapo dergova 3000 sygjerime, do behemi shum me shum se me pare.

ps: po pse se le kete si foto profili: http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak- ... 2024_n.jpg ?

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: ARBERIAONLINE ne FACEBOOK

#3

Post by Adriana » Thu Dec 01, 2011 12:00 am

Mund te na gjeni edhe ketu:


Ju mirepresim!
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: ARBERIAONLINE ne FACEBOOK

#4

Post by ALBPelasgian » Thu Dec 01, 2011 1:46 pm

Nje 'Pelqej' e madhe per te! Si ta perfundoj punen ne radio, do t'ua sugjeroj listes se miqve te mi...
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1015
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: ARBERIAONLINE ne FACEBOOK

#5

Post by Hymniarber » Sun Nov 17, 2013 12:14 am

Tek faqja jone ne Facebook:

www.facebook.com/arberiaonline

kam hedhur dhjetera fotografi, te librave te Mesjetes, kryesisht ne latinisht, te paraqitura ne temen e Epirit, ku Epiri identifikohet si Albania, dhe Epirotet si Albanenses, dhe gjuha epirote si shqip.

https://www.facebook.com/arberiaonline/photos_stream
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

Post Reply

Return to “Njoftime, lajme për komunitetin”