"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Ky flamur vetem na shpalli shtet

Flisni pë letërsinë shqiptare, sillni krijimet tuaja dhe të autorëve që ju kanë lënë mbresa.

Moderator: bardus

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Ky flamur vetem na shpalli shtet

#1

Post by Adriana » Sat Jun 09, 2012 11:48 am

Image

Gjashtë yje në flamur
nuk i patëm për besë kurrë,
nga paketa e Ahtisarit
na i vun si samar t’gomarit!

Me këtë ngjyrë të “dark-blue”
e me hartën krejt “jello”,
sikur t’i kishte rënë sëmundja
nënëlokës tonë Kosovë!

Ky flamur na shpalli shtet
sikur të ishim në tjetër planet,
identitetin na e ndërroi
kosovar na emëroi.

Kur më pyet mua vajza
pse moj nënë c’janë këto yje?!
Ku ka mbet shqiponja jonë
prej flamurit kush e hoq?

Un nga dhembja që më përvëlon
për flamurin pa shqiponjë,
times bijë ja kamë spjeguar
për atdheun e copëtuar.

Këto yje bija ime
na kujtojnë trojet tona,
në gjashtë vende mori bij
ka folen e jona shqiponja.

Njëri yll është Shqipëria
ky i dyti Camëria,
Malësia, Presheva,Tetova
e më pas është Kosova!

Më buzëqeshi bija ime
rrofsh moj nënë, nëna ime,
se un shumë u frigova
mos na braktisi shqiponja!

Jo moj bij shqiponja jonë
s’na braktis për jetë e mot,
trimat tanë i falën gjakun
në flamur i bënë konakun.

Ai flamur me at shqiponjë
është identiteti jonë,
do të valoj me krenari
gjithandej ku ka shqiptari.

Le ta dijë bota mbarë
edhe un jam shqiptare,
Kosova është vendlindja ime
Shqipëria është nëna ime!

Ky flamur vetem na shpalli shtet – Poezi nga Makfire Canolli
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Letërsia shqiptare”