"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Ndarje mes miqesh te vjeter.

Ky është forumi ku mund të diskutoni për tema që nuk mund të përfshihen në forumet e tjera.

Moderator: Arban Blandi

Post Reply
User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Ndarje mes miqesh te vjeter.

#1

Post by Arta » Thu Jun 10, 2010 5:16 pm

Skender Braka

Vale te kaltera perendimit,
mureve te rrenuar perplasen,
renkim i bankinave si puthje te vrara
te yjeve te detit fluturuar drejte qiellit.
Diku ne hyrje te sheshit te trageteve,
rrethuar hekurash burgu te blinduar,
nen vezhgimin e qindra syve policesh.
doganieresh dhe mashtruesish te korruptuar,
na duhet te ndahemi si miq te vjeter.
Ne degezime udhesh pa krye,
mijera kilometra mbi gjthe te thata vjeshte.
mbi gjethe te ngrira dimerore,
si nje re grirore pluskon mendimi,
tretur mbi ujera te trazuara
te nje deti te trazuar.
O ndarje fuqiprerese.
O ndarje lotrrjedhese,
qe veç dhimbje vershon brenda nesh.
Ne muzg i tretem psheretimat mbytese.
Ne nje perlotje syri, qe mallin thith
si foshnja gjirin e brisht te nje nene.
Vetem krijimet tona ne nje faqe te fb
mbeten perjetesisht prane njera tjeteres
deshimtare te nje"....lule Shqiperie",
Cuditerisht te vetemet qe nuk grinden
me heshtjen e tyre.
Cuditerisht duke i thene njera tjeteres
miresisht miljona fjale dashurie.Faleminderit z. Braka qe me bere tag ne kete pozi tenden te bukur si ngahera duke pershkruar me keto figuracione se c'fare ndodh ne shoqerine tone. Eshte nje realitet i dhimbshem qe shoqerite e vjetra dhe njerezit po perbuzin njeri-tjetrin per dicka qe nuk kane asnje interes. Shpresoj ta lexojne edhe te tjere!
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

Post Reply

Return to “Forum pa kategori”