"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Serbet ky komb i "perparuar"

Ky është forumi ku mund të diskutoni për tema që nuk mund të përfshihen në forumet e tjera.

Moderator: Arban Blandi

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4201
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Serbet ky komb i "perparuar"

#1

Post by Zeus10 » Tue Jun 22, 2010 8:36 pm

Nje nga akuzat qe ju behet shqiptareve prej serbeve, eshte qe shqiptaret jane shume te prapambetur, kurse serbet vete e pozojne veten si shume te perparuar dhe emancipuar. Studimi i meposhtem tregon se sa te perparuar jane ne te vertete ata, qe kishin gjithe hapesirat e Botes kur Shqiperia vuante izolimin, me pasoja prapambetje dhe varferi.
Studim, 56,4% e serbëve nuk kanë përdoruar asnjëherë internetin

BEOGRAD- Kur bëhet fjalë për njohuritë për internetin, Serbia ndodhet në fund të listës së vendeve evropiane, çka nuk përbën asgjë të re, shkruan sot gazeta beogradase "Blic".

''Është tmerrues fakti se 44,7 për qind e të pyeturve në vend asnjëherë nuk kanë shfrytëzuar kompjuterin, ndërkohë që më i madh është numri i atyre që nuk kanë shfrytëzuar asnjëherë internetin, numër që arrin në 56,4 për qind të popullsisë'', shton gazeta.

''Ndoshta për shkak të situatës së keqe ekonomike në vend, që po zgjat, apo për shkak të zhvillimit jo të barabartë të rajoneve, disa pjesë të Serbisë janë tërësisht të izoluara nga teknologjitë informatike'', theksoi "Blic".
Shifrat tregojnë se Serbia është në fillim të zhvillimit të shoqërisë informatike dhe është e nevojshme të tejkalohen shumë barriera në rrugën e zhvillimit të infrastrukturës deri tek arsimimi i nevojshëm.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Serbet ky komb i "perparuar"

#2

Post by alfeko sukaraku » Tue Jun 22, 2010 8:40 pm

uji fle, serbi nuk fle kurre.

per te thurur plane strategjike per te na shkaterruar, ata mbeten shume te zgjuar qe te quhen bydallenj.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Post Reply

Return to “Forum pa kategori”