"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Nje femije i mahnitshem.

Ky është forumi ku mund të diskutoni për tema që nuk mund të përfshihen në forumet e tjera.

Moderator: Arban Blandi

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4203
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Nje femije i mahnitshem.

#1

Post by Zeus10 » Wed Jun 30, 2010 5:37 pm

Nganjehere hasim ne femije me inteligjence superiore, si ky i meposhtmi qe megjithese 1-1/2 vjec njeh permendesh shume kryeqytete te Botes:Ky femije brilant mund te tejkaloje ne njohuri shumicen e te rriturve.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Re: Nje femije i mahnitshem.

#2

Post by Arban Blandi » Wed Jun 30, 2010 7:50 pm

Sipas neurologëve, truri në moshën 0-6 vjeç është në një fazë 'super-mësimi', siç e quajnë ata, dhe është vërtetuar se çdo fëmijë në këtë moshë mundet me mësue deri në 6 a më shumë gjuhë të ndryshme, rrjedheshem, pa lodhje, pa probleme e në mënyrë krejtsisht natyrale! Fëmija mundet me zhvillue pikëpamje zbavitëse dhe fantazira pafund e me mësue në mënyrë befasuese. I tillë është truri i 'virgjer' i fëmisë! Ndryshimi thelbsor, kryesor, dihet, varet nga 'ambienti' ku rritet fëmija, sidomos nga edukata që i jepë edhe nëna, sidomos në vitet e para (0-8.. vjeç), të cilet, dihet, janë themeli i të gjithë karakterit dhe i zhvillimit të mëtejshëm.
Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Nje femije i mahnitshem.

#3

Post by Arta » Wed Jul 07, 2010 5:25 pm

"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

Post Reply

Return to “Forum pa kategori”