"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Ilirida ?

Ky është forumi ku mund të diskutoni për tema që nuk mund të përfshihen në forumet e tjera.

Moderator: Arban Blandi

Post Reply
User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3809
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Ilirida ?

#1

Post by Arbëri » Sun Feb 20, 2011 4:31 pm

Pyetje per anetaret e forumit :) :
Pse (neve) Shqiptaret e Maqedonise e quajme , sidomos kohen e fundit shtetin e Maqedonise "ILIRIDE" ky emer nuk kam hasur diku qe ka te beje me historine Shqiptare eshte dicka qe smund ta kuptoj nga bashkekombasit e mij ne Maqedoni ?
Pres mendimin e juaj se kjo pyetje disi me ben sikur eshte e pakuptim , dhe , nese do e quajme Iliride kujt tia leme emrin "Maqedoni" ose "Dardani" ?

FLM.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

land
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 257
Joined: Wed Sep 30, 2009 4:30 pm
Gender: Male

Re: Ilirida ?

#2

Post by land » Tue Feb 22, 2011 7:15 pm

Arbëri wrote:Pyetje per anetaret e forumit :) :
Pse (neve) Shqiptaret e Maqedonise e quajme , sidomos kohen e fundit shtetin e Maqedonise "ILIRIDE" ky emer nuk kam hasur diku qe ka te beje me historine Shqiptare eshte dicka qe smund ta kuptoj nga bashkekombasit e mij ne Maqedoni ?
Pres mendimin e juaj se kjo pyetje disi me ben sikur eshte e pakuptim , dhe , nese do e quajme Iliride kujt tia leme emrin "Maqedoni" ose "Dardani" ?

FLM.
Per sa di une:
Shumica e territorit te maqedonise se sotme ne lashtesi ka qene pjese e mbreterise se Paeonias(Paeonet fise trako-ilire), gjithashtu ne veri ishin dhe Dardanet.
Por duke filluar nga viti 336 para krishtit, Filipi i maqedonise( EMATHIA) dhe me pas i biri i tij Aleksandri i madh e inkorporuan Paeonian ne perandorine maqedonase(emathiote)...(sqarim jo per ty, por per ata qe mund ta lexojne kete teme, maqedonasit e Aleksandrit nuk kane te bejne aspak me keta "maqedonasit" sharlatane sllave te sotem, dhe per saktesim te metejshem as me greket, meqenese flisnin nje gjuhe barbare, sesi u ngaterrua Aleksandri me Aristotelrat dhe mesoi nje gjuhe tjeter,eshte ca e gjate dhe une s'do ta shpjegoj ketu, nejse, dhe une kam mesuar anglisht, italisht dhe gjermanisht, por sjam as italian as gjermon as ingliz).

Tani, dhenia e emrit ilirida mua me duket ca i gabuar, sepse me ilire dhe iliria kuptojme territore shume te gjera.

nese do merren emra antikiteti, ka dy, Paeonia dhe Emathia.
"They are Nietzsche's over-men, these primitive Albanians — something between kings and tigers."
- Henry Noel Brailsford

Post Reply

Return to “Forum pa kategori”