"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Të dhurosh është komunikimi më i mirë.

Ky është forumi ku mund të diskutoni për tema që nuk mund të përfshihen në forumet e tjera.

Moderator: Arban Blandi

Post Reply
User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Të dhurosh është komunikimi më i mirë.

#1

Post by Sally » Tue Sep 17, 2013 1:05 pm

Të dhurosh është komunikimi më i mirë.


Përgatitur nga kompania e telefonisë së lëvizshme në Tajlandë, True Move H.

Reklama nis me një djalosh të vogël, që ndiqet nga pronarja e një farmacie, që e kap atë duke vjedhur.

Ajo i merr ilaçet e vjedhura dhe e pyet se çfarë do të bëjë me to.

Djaloshi përgjigjet se do ia japë mamasë së sëmurë.

Në këtë moment pronari i një lokali aty pranë qetëson situatën, i jap farmacistes paratë për ilaçet e vjedhura.

Ai i thotë të bijës që t’i japë djaloshit edhe disa ushqime.

30 vjet më vonë, pronari i lokalit vazhdon traditën e tij me të bijën.

Por papritur ai bie përtokë pa ndjenja dhe e dërgojnë në spital.

E bija shokohet kur sheh se fatura që duhet të paguajë për shërimin e babait është rreth 25 mijë dollarë.

Ajo nxjerr në shitje shtëpinë.

Por skena tjetër tregon vajzën duke fjetur pranë babait. Kur zgjohet, gjen një faturë tjetër mjekësore. Shuma që duhet të paguajë? Asgjë.

Gjithçka është paguar 30 vjet më parë.

Doktori që po shpëton babanë e saj është vogëlushi që ata ndihmuan 30 vjet më parë, pasi vodhi ilaçet në farmaci.

“Të dhurosh është komunikimi më i mirë,” lexon motoja në fund të reklamës./ep


Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Post Reply

Return to “Forum pa kategori”