"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Tërmet në Shqipëri

Ky është forumi ku mund të diskutoni për tema që nuk mund të përfshihen në forumet e tjera.

Moderator: Arban Blandi

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3212
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

Tërmet në Shqipëri

#1

Post by Adriana » Sun Nov 01, 2015 9:38 am

Tre lëkundje të forta toke u regjistruan rreth orës 07:25 në Tiranë. Brenda një intervali të shkurtër intensiteti i tyre erdhi duke u rritur.

Nuk raportohet për dëme. Lëkundjet, me intensitet 5.1 në shkallën Rihter e kanë patur epiqendrën në zonën malore mes Bulqizës e Tiranës. Ato janë ndjerë edhe në disa qytete të tjera si Lezhë, Dibër e Elbasan. Ky tërmet vjen pas atij të një dite më parë me epiqendër në Bulqizë, i cili u ndje edhe në Tiranë.
Udhëzimet MCSH: Si duhet të veprojmë kur bie tërmet…

Tërmeti i djeshëm dhe ky i ditës së sotme, me 3 lëkundje radhazi dhe manjitudë 5.1 në shkallën Rihter, kanë shkaktuar panik tek njerëzit. Gjithësecili ka vepruar në mënyra të ndryshme kur ka ndjerë shtëpinë të lëvizë këtë mëngjes. Por si duhet të veprojmë kur bie tërmet? Udhëzimet e mëposhtme të Mbrojtjes Civile Shqiptare na vijnë në ndihmë për të menaxhuar situata të tilla paniku.

Image

Image
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Forum pa kategori”