Page 1 of 1

Embelsira, te mira, te lira, te shpejta (pa-furre)

Posted: Wed Dec 23, 2015 12:39 pm
by Adriana
....te mira*, te lira**, te shpejta***.... tingellon pak si e pabesueshme, por per mendimin tim ne te vertet egziton:

*-te mira, sepse cdo gje e gatuar ne shtepi eshte me e shishme ;)
**-te lira, sepse pothuajse 80% te perbersit i kemi gjithmon ne shtepi ( qumesht,sheqer,gjalp,biskota,cokollata,fruta, etj, etj ).
***-te shpejta, mungesa e kohes qe mund te kemi ne dispozicion eshte nje nga arsyjet qe shpesh here na detyron ti marrim te gatshme, ose ti perdorim vetem ne dite festash, por nje fet-embelsire ( sidomos per femijet ) eshte gjithmon nje kenaqesi.

:arrow: Mos ju trembni sheqerit... cdo gje e perdorur me limit nuk kalon kurre limitet e saj, sic kemi dhe shprehjen '' gjella me krip e kripa me karar'', pra me shume mundohuni te mbani limit ne cdo lloj ushqimi, qofte ne sheqer, krip, indyr, etj, etj... se sa te mbani nje ''diet'' qe mbase me kalimin e kohes do tju sjelle me shume probleme. ( perjashtoj ketu te gjitha ata qe ndjekin nje diet-mjeksore ). /Adriana/


Re: Embelsira, te mira, te lira, te shpejta (pa-furre)

Posted: Mon Dec 28, 2015 3:51 pm
by Adriana
Shume e shpejt, dhe e thjesht, vetem me 3-perbers: Biskota, gjalp kikiriku, dhe cokollate.

:arrow: Gjalpi i kikirikut eshte nje ushqim shume i shendetshem dhe i shijshem, permban yndyrna esenciale dhe te dobishme per zemren dhe trurin. Eshte nje menyre e mire per te shtuar proteinat e dites, sidomos per femijet qe jane ''perbindeshit i embelsirave'' :P /Adriana/



:idea: Gjalpi i kikirikut: ne treg mund te permbaje yndyrna "trans" te shtuara artificialisht, te cilat jane te demshme per zemren sepse rrisin kolesterolin. Pervec kesaj mund te permbaje edhe shume kripe qe mund te rrise tensionin arterial. Kur blini gjalpe kikiriku lexoni me kujdes etiketen nese thote "natyral"!... ( edhe pse une personalisht etiketave sot per sot nuk u besoj dhe aq shume )
Me e mira eshte qe ta pergatisim vete. Eshte mjaft e thjeshte, nevojiten vetem:
-4 kupa kikirika (pa kripe)
-3 luge vaj ulliri ( te mire )
- dhe pak kripe (nje maj luge kafe)
Piqini pak kikirikat dhe thjeshte bluajini, isc i shihni ne foto:

Image