"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Politizim i skajshem.

Këtu mund të postoni vërejtjet tuaja, në rastet kur mendoni se moderimi karshi jush ka qenë i padrejtë, tendecioz dhe i njëanshem. Por, kujdes gjuhen që përdorni karshi moderatorëve. Vërejtja me një gjuhë e ashpër, nuk do të konsiderohet. Postoni këshillat tuaja dashamirëse, për të përmirësuar cilësine e forumit dhe mënyrën e moderimit.
User avatar
Tomorr
Senior Member
Senior Member
Posts: 150
Joined: Sat Jul 11, 2009 6:26 pm
Gender: Male

Politizim i skajshem.

#1

Post by Tomorr » Thu Jul 23, 2009 6:24 pm

Ne forumin politike kam vene re se disa nga anetaret postojne mesazhe sic i marrin te gatshme nga mediat prane ps. Nuk jane te prirur per diskutim por bejne propagande partiake te papare. A munden moderatoret ti kufizojne keto prurje propagandistike partiake?
Tomorr

User avatar
Edvin
Member
Member
Posts: 23
Joined: Sun Jul 12, 2009 11:02 am
Gender: Male

Re: Politizim i skajshem.

#2

Post by Edvin » Thu Jul 23, 2009 6:40 pm

Tomorr wrote:Ne forumin politike kam vene re se disa nga anetaret postojne mesazhe sic i marrin te gatshme nga mediat prane ps. Nuk jane te prirur per diskutim por bejne propagande partiake te papare. A munden moderatoret ti kufizojne keto prurje propagandistike partiake?
Tomorr


Fjal me ven Tomorr, po jo vetem propaganda pa vlere, po dhe gazetat e dites i hedhin ktu, ne gazetat i lexojm cdo mjes o lal ktu o forum me diskutu jo kopje gazetash. Gjynof ta bojn dhe kte forum prapagand politik se me thon drejten ka shume forume me tema interesante ktu dhe me materiale te shkelqyshme, po ama po shkove te politika vetem tu qesh ri.

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1006
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Politizim i skajshem.

#3

Post by Hymniarber » Thu Jul 23, 2009 6:46 pm

Tomorr wrote:Ne forumin politike kam vene re se disa nga anetaret postojne mesazhe sic i marrin te gatshme nga mediat prane ps. Nuk jane te prirur per diskutim por bejne propagande partiake te papare. A munden moderatoret ti kufizojne keto prurje propagandistike partiake?
Tomorr
Vërejtja eshte per tu marrë shumë seriozisht, dhe unë ndërkohë, i kam tërhequr disa herë vëmëndjen ndonjë moderatori te rëndësishëm të forumit. Mendoj se keni të drejtë, dhe në bashkëpunim me stafin, do të mendojmë një zgjidhje, që të rritet cilesia, pa u prekur e drejta e postimit, që mund të jetë dhe lajmi partiak. Ju falenderoj shume.
Fere libenter homines id quod volunt credunt

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Politizim i skajshem.

#4

Post by Arta » Thu Jul 23, 2009 6:47 pm

Forumet politike si edhe c'do forum tjeter jane hapur per te sjellur c'do lloj inforamcioni apo lajmi, te cilet i japin shkendije debatit apo temes se hapur. Po shikoj qe disa forumiste ketu, po e poltizojne vete keto tema, duke i vene nje etiketim njeres pale dhe jo tjetres. Asnje nuk eshte ndaluar ketu te sjelle artikuj, sic edhe kane sjellur, nqs ato permubshin rregullat e forumit.


Faleminderit per ankesen.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

Zemrushja
Member
Member
Posts: 22
Joined: Mon Jul 20, 2009 10:27 pm
Gender: Female

Re: Politizim i skajshem.

#5

Post by Zemrushja » Thu Jul 23, 2009 6:56 pm

Hymniarber wrote:Vërejtja eshte per tu marrë shumë seriozisht, dhe unë ndërkohë, i kam tërhequr disa herë vëmëndjen ndonjë moderatori te rëndësishëm të forumit. Mendoj se keni të drejtë, dhe në bashkëpunim me stafin, do të mendojmë një zgjidhje, që të rritet cilesia, pa u prekur e drejta e postimit, që mund të jetë dhe lajmi partiak. Ju falenderoj shume.
Arta wrote:Forumet politike si edhe c'do forum tjeter jane hapur per te sjellur c'do lloj inforamcioni apo lajmi, te cilet i japin shkendije debatit apo temes se hapur. Po shikoj qe disa forumiste ketu, po e poltizojne vete keto tema, duke i vene nje etiketim njeres pale dhe jo tjetres. Asnje nuk eshte ndaluar ketu te sjelle artikuj, sic edhe kane sjellur, nqs ato permubshin rregullat e forumit.
Faleminderit per ankesen.
Kesaj i thone i zoti e shet tellalli se jep -haha-

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Politizim i skajshem.

#6

Post by Arta » Thu Jul 23, 2009 6:58 pm

Zemrushja wrote: Kesaj i thone i zoti e shet tellalli se jep -haha-
Me fal, kush eshte tellali zonje/zonjushe, ju?
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Edvin
Member
Member
Posts: 23
Joined: Sun Jul 12, 2009 11:02 am
Gender: Male

Re: Politizim i skajshem.

#7

Post by Edvin » Thu Jul 23, 2009 7:02 pm

Arta wrote:Forumet politike si edhe c'do forum tjeter jane hapur per te sjellur c'do lloj inforamcioni apo lajmi, te cilet i japin shkendije debatit apo temes se hapur. Po shikoj qe disa forumiste ketu, po e poltizojne vete keto tema, duke i vene nje etiketim njeres pale dhe jo tjetres. Asnje nuk eshte ndaluar ketu te sjelle artikuj, sic edhe kane sjellur, nqs ato permubshin rregullat e forumit.


Faleminderit per ankesen.


Nuk e vuni njeri ne diskutim o lal qe nuk sillen artikuj neper forume, po te shikosh te forumi politik asnjoni nuk i pergjgjet artikullit me menimin e vet po gjejn ca video me lloj lloj sajimesh qe bojn njerzit i plasin aty dhe duke thon lloj lloj llafesh, po nuk ja terhoqet veshin tashi pastaj me von shko puna keq fare se preket tjetri dhe nuk do men qe do i pergjigjet ashtu ose me keq fare.

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Politizim i skajshem.

#8

Post by Arta » Thu Jul 23, 2009 7:08 pm

Edvin wrote:
Nuk e vuni njeri ne diskutim o lal qe nuk sillen artikuj neper forume, po te shikosh te forumi politik asnjoni nuk i pergjgjet artikullit me menimin e vet po gjejn ca video me lloj lloj sajimesh qe bojn njerzit i plasin aty dhe duke thon lloj lloj llafesh, po nuk ja terhoqet veshin tashi pastaj me von shko puna keq fare se preket tjetri dhe nuk do men qe do i pergjigjet ashtu ose me keq fare.

Me sa e kam vene re, pikerisht keto artikuj kane pasur nje reagim, sepse po te ishte ashtu keta njerez qe po ankohen tnai nuk do te dinin c'fare po ndodhte, dhe se per c'fare po ndodhte. Nqs keni probleme me forumistin mbi deabtime si ofendime etj ne rregull. Me sa e kam moderuar u forumisti/ja u ka ktheyr pergjigjie, tjeter pune nqs ju nuk pelqeni pergjigjet e njeri-tjeterit. Kjo nuk do te thote qe ne kete forum ne tu heqim te drejten atyre qe politkisht jane kundra disa te tjereve.

C'do forumsit ka te drejten e tyre te diskutojne si te duan ata, vetem mos te tejkalojne ato rregulla te cilat kemi vendosur ne forum, per mos te ofenduar njeri-tjeterin.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

RapsoD
Regular Member
Regular Member
Posts: 60
Joined: Fri Jun 26, 2009 11:03 pm
Gender: Male

Re: Politizim i skajshem.

#9

Post by RapsoD » Thu Jul 23, 2009 7:11 pm

Arta wrote:Forumet politike si edhe c'do forum tjeter jane hapur per te sjellur c'do lloj inforamcioni apo lajmi, te cilet i japin shkendije debatit apo temes se hapur. Po shikoj qe disa forumiste ketu, po e poltizojne vete keto tema, duke i vene nje etiketim njeres pale dhe jo tjetres. Asnje nuk eshte ndaluar ketu te sjelle artikuj, sic edhe kane sjellur, nqs ato permubshin rregullat e forumit.


Faleminderit per ankesen.
Nga pergjigja jote duket sikur ti je e interesuar qe ca anetare te postojne video dhe lajme partiake nga media qe jane totalisht prane Ps si Balkanweb, Topchannel dhe kur them kete kam parasysh Alba{Aulona}qe sjell video te ps gjithe diten neper forume.

User avatar
Edvin
Member
Member
Posts: 23
Joined: Sun Jul 12, 2009 11:02 am
Gender: Male

Re: Politizim i skajshem.

#10

Post by Edvin » Thu Jul 23, 2009 7:17 pm

Arta wrote:
Edvin wrote:
Nuk e vuni njeri ne diskutim o lal qe nuk sillen artikuj neper forume, po te shikosh te forumi politik asnjoni nuk i pergjgjet artikullit me menimin e vet po gjejn ca video me lloj lloj sajimesh qe bojn njerzit i plasin aty dhe duke thon lloj lloj llafesh, po nuk ja terhoqet veshin tashi pastaj me von shko puna keq fare se preket tjetri dhe nuk do men qe do i pergjigjet ashtu ose me keq fare.

Me sa e kam vene re, pikerisht keto artikuj kane pasur nje reagim, sepse po te ishte ashtu keta njerez qe po ankohen tnai nuk do te dinin c'fare po ndodhte, dhe se per c'fare po ndodhte. Nqs keni probleme me forumistin mbi deabtime si ofendime etj ne rregull. Me sa e kam moderuar u forumisti/ja u ka ktheyr pergjigjie, tjeter pune nqs ju nuk pelqeni pergjigjet e njeri-tjeterit. Kjo nuk do te thote qe ne kete forum ne tu heqim te drejten atyre qe politkisht jane kundra disa te tjereve.

C'do forumsit ka te drejten e tyre te diskutojne si te duan ata, vetem mos te tejkalojne ato rregulla te cilat kemi vendosur ne forum, per mos te ofenduar njeri-tjeterin.


po me fal atehere o lal meqe ti e paske pa debatin e forumit politikes mire tu duk debat i mire i Albes se me cin shko Berisha ne krevat me Ilirin apo me Edvinin? llafe per debat politik jan ato, po tu duk normal leje atehere se do e shikosh per ca muj se si do flasin ktu pastaj ashtu sic e kan bo dhe neper vene tjera.

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Politizim i skajshem.

#11

Post by Arta » Thu Jul 23, 2009 7:21 pm

RapsoD wrote: Nga pergjigja jote duket sikur ti je e interesuar qe ca anetare te postojne video dhe lajme partiake nga media qe jane totalisht prane Ps si Balkanweb, Topchannel dhe kur them kete kam parasysh Alba{Aulona}qe sjell video te ps gjithe diten neper forume.

Ku eshte problemi jot mbi kete?!
Se c'fare gazete preferojne forumistat, ne nuk do tu veme rregull, ashtu sic edhe ti apo shoket/shoqet e tua mund te pelqeni TVKlan Koha Jone e etj qe mund te bejne nje propagande tjeter. Do te isha e interesuar per te gjithe ata qe u shkelet e drejta e fjales sado mos te na pelqej.

Deabti hapet te biesh dakort qe do kete kundershtime.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Edvin
Member
Member
Posts: 23
Joined: Sun Jul 12, 2009 11:02 am
Gender: Male

Re: Politizim i skajshem.

#12

Post by Edvin » Thu Jul 23, 2009 7:23 pm

Arta wrote:
Edvin wrote:
Nuk e vuni njeri ne diskutim o lal qe nuk sillen artikuj neper forume, po te shikosh te forumi politik asnjoni nuk i pergjgjet artikullit me menimin e vet po gjejn ca video me lloj lloj sajimesh qe bojn njerzit i plasin aty dhe duke thon lloj lloj llafesh, po nuk ja terhoqet veshin tashi pastaj me von shko puna keq fare se preket tjetri dhe nuk do men qe do i pergjigjet ashtu ose me keq fare.

Me sa e kam vene re, pikerisht keto artikuj kane pasur nje reagim, sepse po te ishte ashtu keta njerez qe po ankohen tnai nuk do te dinin c'fare po ndodhte, dhe se per c'fare po ndodhte. Nqs keni probleme me forumistin mbi deabtime si ofendime etj ne rregull. Me sa e kam moderuar u forumisti/ja u ka ktheyr pergjigjie, tjeter pune nqs ju nuk pelqeni pergjigjet e njeri-tjeterit. Kjo nuk do te thote qe ne kete forum ne tu heqim te drejten atyre qe politkisht jane kundra disa te tjereve.

C'do forumsit ka te drejten e tyre te diskutojne si te duan ata, vetem mos te tejkalojne ato rregulla te cilat kemi vendosur ne forum, per mos te ofenduar njeri-tjeterin.


Nuk e kom llafin qe te me kthejn mu pergjgje jo, se nuk e caj koken shume nga ajo ane un, po me folen mire po nuk mfolen me mire akoma, un po te them per fjalorin, se nga qe jan msu tu bo vetem kopjo gazetash e video kur i bje rradha me fol shiko se ca thot shoqja
Alba....Po puna eshte se nuk ishte Rama ai qe e shiti prapanicen publikisht, ca ben Rama apo ti ne privacine tende nuk i kercet kujt, se njerezit kerkojne ca u servir si shtet, jo ca u servir nga jeta jote private.... Keto mardhenie erotike dhe vendime politike i bene pikerisht Saliu me Ilirin...

User avatar
Edvin
Member
Member
Posts: 23
Joined: Sun Jul 12, 2009 11:02 am
Gender: Male

Re: Politizim i skajshem.

#13

Post by Edvin » Thu Jul 23, 2009 7:27 pm

Arta wrote:
RapsoD wrote: Nga pergjigja jote duket sikur ti je e interesuar qe ca anetare te postojne video dhe lajme partiake nga media qe jane totalisht prane Ps si Balkanweb, Topchannel dhe kur them kete kam parasysh Alba{Aulona}qe sjell video te ps gjithe diten neper forume.

Ku eshte problemi jot mbi kete?!
Se c'fare gazete preferojne forumistat, ne nuk do tu veme rregull, ashtu sic edhe ti apo shoket/shoqet e tua mund te pelqeni TVKlan Koha Jone e etj qe mund te bejne nje propagande tjeter. Do te isha e interesuar per te gjithe ata qe u shkelet e drejta e fjales sado mos te na pelqej.

Deabti hapet te biesh dakort qe do kete kundershtime.


Po simas menimit tat po nuk ram dakord do ndrojm fjalorin ne? apo je vet Alba ti qe po e mroke kaq shume, se dhe vet i zoti faqes Administratori pranoj te gjej menyren e ndryshimit

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Politizim i skajshem.

#14

Post by Arta » Thu Jul 23, 2009 7:28 pm

Edvin wrote: po me fal atehere o lal meqe ti e paske pa debatin e forumit politikes mire tu duk debat i mire i Albes se me cin shko Berisha ne krevat me Ilirin apo me Edvinin? llafe per debat politik jan ato, po tu duk normal leje atehere se do e shikosh per ca muj se si do flasin ktu pastaj ashtu sic e kan bo dhe neper vene tjera.

Perseri ne nje debat ka rendesi mos te shkojne ne banalizime personale dhe sipas rregullave te forumit. Se si dhe qysh dhe me ke flene politkanet qe te bejne marreveshjet e tyre, kjo eshte dicka qe dihet.

Mendimet e tua mund te mos u pelqejne edhe te tjereve, ashtu sic nuk pelqen ti te X forumisti.

Respektroni mendimet e te tjereve, sado qe mos tu pelqejne ato, vetem mos kaloni ne banalizime personale.

Shume e thjeshte.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Politizim i skajshem.

#15

Post by Arta » Thu Jul 23, 2009 7:31 pm

Edvin wrote: Po simas menimit tat po nuk ram dakord do ndrojm fjalorin ne? apo je vet Alba ti qe po e mroke kaq shume, se dhe vet i zoti faqes Administratori pranoj te gjej menyren e ndryshimit

Lexo ate qe te thashe me poshte.

Respekto mendimet e forumisteve te tjere, vetem mos kalo ne banalizme personale.
Nuk jemi ketu tu perkufizojme mendimet politike forumistave te tjere, vetem ti permbajme ata mbi rregullat te cilat kemi vene.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

Locked

Return to “Vërejtje për moderimin, këshilla.”