"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Vërejtje dashamirëse

Këtu mund të postoni vërejtjet tuaja, në rastet kur mendoni se moderimi karshi jush ka qenë i padrejtë, tendecioz dhe i njëanshem. Por, kujdes gjuhen që përdorni karshi moderatorëve. Vërejtja me një gjuhë e ashpër, nuk do të konsiderohet. Postoni këshillat tuaja dashamirëse, për të përmirësuar cilësine e forumit dhe mënyrën e moderimit.
User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Vërejtje dashamirëse

#1

Post by CERMENIKASI » Mon Jul 04, 2011 10:00 pm

Si antar i thjesht i këtij forumi,kam dëshir këtu me ba nji vërejtje dhe njiherazi nji propozim për forumin"Fe,komunitete fetare,filozofi".
Në pikën e 6-të të misionit të këtij forumi shkruhet:"Të kontribojë në ruajtjen e tolerancës sidomos asaj fetare".
Unë mendoj që do të ishte e dobishme dhe në përputhje të plotë me pikën e 6-të të misionit të forumit që të krijohet nji nënforum me titull:"Toleranca fetare tek Shqiptarët".
Në atë nënforum do të mblidheshin shembuj të vërtetë që tregojnë ketë tolerancë fetare .
Natyrisht që çdo devijim nga tema nuk duhet pranue asesi dhe jo me e ba si në ndo nji forum ku nën titullin "toleranca fetare" në të vërtetë postimet kanë të bajnë me jotolerancë.
Sidoqoftë ky propozim mbetet të vlerësohet nga stafi drejtues si i qëlluem apojo.
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Vërejtje dashamirëse

#2

Post by Arbëri » Mon Jul 04, 2011 10:21 pm

Propozim me vend , megjithse duhet ti presim adminat se per momentin jane neper pushime .
Sidoqofte une jam PRO .
Dhe ti japim shmebull te tjereve e sidomos forumit qe e mban emrin e kombit "FORUMISHQIPTAR" qe po shkaterron shqiptaret ne ate forum me thema provokuese-fetare http://www.forumishqiptar.com/showpost. ... ostcount=9
Ne krye me pronarin e forumit qe padrejtesisht mban emrin "Shqiptar" : http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=136739
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
ErjonH.
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 219
Joined: Tue Apr 13, 2010 5:56 pm
Gender: Male

Re: Vërejtje dashamirëse

#3

Post by ErjonH. » Tue Jul 05, 2011 9:54 am

Une jam PRO.

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Vërejtje dashamirëse

#4

Post by Adriana » Tue Jul 05, 2011 12:26 pm

Une jam PRO ( faleminderit CERMENIKASI )
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Vërejtje dashamirëse

#5

Post by Rina » Thu Mar 01, 2012 10:02 pm

Une ne emer te tolerances fetare kisha sugjeruar te hiqen fare nenforumet e fese. Dhe, kete e them nga ajo qe kam pare ne forume tjera, ku ajo toleranca fetare, nuk arrin te sherbeje me shume se per percarje fetare. Madje, une nuk e di se c'i duhet nje forumi te tille (me te vertete mahnites nga permbajtja kombetare), nje seksion i plote per fete. Mbase per te joshur fetaret dhe per ti dhene tjeter ngjyrim ketij forumi.

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1010
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Vërejtje dashamirëse

#6

Post by Hymniarber » Thu Mar 01, 2012 10:44 pm

Rina wrote:Une ne emer te tolerances fetare kisha sugjeruar te hiqen fare nenforumet e fese. Dhe, kete e them nga ajo qe kam pare ne forume tjera, ku ajo toleranca fetare, nuk arrin te sherbeje me shume se per percarje fetare. Madje, une nuk e di se c'i duhet nje forumi te tille (me te vertete mahnites nga permbajtja kombetare), nje seksion i plote per fete. Mbase per te joshur fetaret dhe per ti dhene tjeter ngjyrim ketij forumi.
Une mendoj, se varet nga kendveshtrimi per fene dhe rolin e saj ne nje shoqeri si ajo shqiptare. Feja ne pergjithesi, eshte perdorur nga sunduesit per pergjumur masen njerezore, me qellim, qe ata te mos behen te vetedijshem per padrejtesite shoqerore, por ne Shqiperi, ne kemi pasur dhe eksperiencen e kundert, qe klerike te vecante jane bere dishepuj te shqiptarizmes, bile dhe jane sakrifikuar per te dhe kjo ka ndodhur jo vetem atehere, kur vihej ne dyshim egzistenca e kombit, por dhe ne periudha te mehershme. Kleriken shqiptare si Frang Bardhi dhe Pjeter Bogdani, shqetesoheshin per gjuhen tone dhe unitetin shqiptar, qe 300-400 vjete me pare, shume me heret se kombet e tjere te formoheshin, lere pastaj te krijonin ndergjegje. Ne deshirojme, qe te harmonizojme adhurimin per Zotin nepermjet besimeve te ndryshme me dashurine per racen dhe mendoj qe te gjithe si staf jemi te angazhuar, qe asnje diskutim fetar, te precipitoje ne percarje. Mirepres dhe opinionet e tjera per kete problem delikat.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Vërejtje dashamirëse

#7

Post by Patush » Fri Mar 02, 2012 5:46 am

CERMENIKASI wrote:Si antar i thjesht i këtij forumi,kam dëshir këtu me ba nji vërejtje dhe njiherazi nji propozim për forumin"Fe,komunitete fetare,filozofi".
Në pikën e 6-të të misionit të këtij forumi shkruhet:"Të kontribojë në ruajtjen e tolerancës sidomos asaj fetare".
Unë mendoj që do të ishte e dobishme dhe në përputhje të plotë me pikën e 6-të të misionit të forumit që të krijohet nji nënforum me titull:"Toleranca fetare tek Shqiptarët".
Në atë nënforum do të mblidheshin shembuj të vërtetë që tregojnë ketë tolerancë fetare .
Natyrisht që çdo devijim nga tema nuk duhet pranue asesi dhe jo me e ba si në ndo nji forum ku nën titullin "toleranca fetare" në të vërtetë postimet kanë të bajnë me jotolerancë.
Sidoqoftë ky propozim mbetet të vlerësohet nga stafi drejtues si i qëlluem apojo.

Shtrohet pyetja kjo qe Shqiptaret kane per njani tjeterin a ashte ''tolerance fetare'' apo rrespekt per tjetrin, rrespekt per mendimet e tjetrit kjofshin ato fetare, politike, folozofike, astronomike etj etj?
Une personalishte nuk besoj ne tolerance! Qe njani te toleroje tjetri duhet te sundoje! Ajo qe rradhe here thuhet haptasi eshte se islami eshte feja me e urryer nga Shqiptaret qe nuk i perkasin kesaj feje!
Eshte kjo fe shkaku i grindjeve, ardhja e saj, permbajtja e saj si dhe profeti i saj me 13 gra, njeren 9 vjece!
Turko-arabo filizmi qe ka ngul kambe ne mbare trojet Shqiptare, hipokrizia ne shkalle kombetare ku lavderohen te paret tone, Skenderbe & co dhe ne anen tjeter turkofilia!!
Dhe ktu nuk e kam fjalen per ato te besimit ortodoks apo katolik, islami urrehet nga ateistat, agnoztiket, intelektualet, historianet etj! Rina e din shume mire prandaj i bjen ana anash, perqarja qe ajo flet eshte kundershtimi i mentalitetit islam dhe bote kuptimi i tyre qe kane!
Sot kemi xhami ne ndere te sulltan muratit bash ne zemer ku ky vravi me mijera Shqipetar dhe nguli themelet e roberise te Shqiptareve!
Nje gje e tille eshte lejuar nga feja islame dhe per hater te saj dhe vetem saj! Ku i dihet neser mund te hapim dhe nje kishe ne nder te sllapodan millosheviqit?

Eshte feja islame ajo qe eshte anti Shqipetare prandaj duhet e ashtequajtura tolerance!


Me gjithe rrespekt
Patushi
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Vërejtje dashamirëse

#8

Post by Patush » Fri Mar 02, 2012 6:06 am

Masi shtrohet kerkesa une jam pro gjdo kerkese qe do te nxise muhabet intelektual, te shtruar dhe te lire.
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Vërejtje dashamirëse

#9

Post by Rina » Fri Mar 02, 2012 8:08 am

Ti Patush, ben mire se pari ta heqesh masken, e mandej mund te flasim. Dhe, sinqerisht tu kisha lut mos me ma permend emrin ne veten e trete, ose hic. Ti bahesh qesharak, se pari slen te keqe pa fol per fene islame, duke e quajtur perfaqesuesin e saj, pedofil, amoral, e mandej vejn me perfundimin se feja islame eshte jotolerante. Je ti qe e urren ate, qe nuk eshte si ti, njejte si ekstremet tjera fetare edhe islame. Cili eshte dallimi yt nga ta?!

Si fetar qe je, ti jo qe intolerant ndaj fese tjetrit, qe mirresh tere diten me te, ne vend se te merresh me tenden, por ti je intolerant ndaj ateisteve, agnostikeve, se kete e ndalon edhe feja jote. Nuk eshte se kane fete ndonje dallim te madh. Ja e pame reagimin tend hic me larg se dje kur u permend Vatikani, qashtu reagojne edhe tjeret, e mandej vjen deri te sharjet dhe fyerjet, mes vete. Besoj qe ti e di se cfare ka ndodh e forumin tjeter, se me siguri ti duhet te kesh qene prijes ne fyerje, se bashku me kolegete e tu te feve tjera. Se nuk eshte qe vetem islami sulmohet, por disa here edhe krishterimi yt eshte gjynjezuar para fakteve, qe ti sillnin tjeret.

Se nuk merzitem une aspak qe shahet islami, apo ndonje fe tjeter, per dallim nga ti, por ne menyre qe te evitohet ajo maskarade qe ka ndodh ne forumin shqiptar, eshte mire te hiqen te gjitha.

Me siguri edhe ti je ketu per qata e jo me atje. ;) E nese synimi i yt dhe i bashkemendimtareve tu, eshte qe kete forum ta shnderroni ne nje forum te tille, atehere sinqerisht keni probleme. Edhe nuk merzitem une me sha as islamin as krishterimin, por duhet te evitohet ajo urrejtje, deshmitare te se ciles kemi qene shume ketu. Besoj qe isha e qarte.

Nuk ka nevoje ne nje forum, qe mua po me duket shume i arritun kombetarisht, te aplikohen metodat e nje progreku sic ka qene admini i atij forumi, i cili nuk besoj qe ka dashur shqiptaret ti shoh mire, por vec qashtu sic i kemi pa.

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1010
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Vërejtje dashamirëse

#10

Post by Hymniarber » Fri Mar 02, 2012 1:34 pm

Rina wrote:Une ne emer te tolerances fetare kisha sugjeruar te hiqen fare nenforumet e fese.
A sheh nje kontradikte ketu ti Rina? Nese do flasim per tolerance, duhet ti japim hapesire dickaje, jo tja mbyllim gojen.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Vërejtje dashamirëse

#11

Post by Rina » Fri Mar 02, 2012 2:02 pm

Jo nuk shoh asnje kontradikte, se mendoj qe me se miri ashtu do te mbahet ajo cka e quajme tolerance fetare se, edhe nuk mund te kete tolerance fetare, ne ate moment kur fillon te diskutohet virtualisht per nje gje personale, sic eshte feja.

Mandej mendoj se keto seksionet e fese i detyrojne njerezit te bejne nje percaktim fetar apo jofetar, ani cka qe ky mund te mos kete qellimi i futjes se tyre ne mesin e shqiptareve. Nje lloj deklarimi te fese, sikurse qe e kerkojne edhe ne realitet armiqte e shqiptareve.


Mirepo, gjithsesi forumi eshte juaji, ju veproni sic mendoni qe eshte ne favorin tuaj. tung

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1010
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Vërejtje dashamirëse

#12

Post by Hymniarber » Fri Mar 02, 2012 2:17 pm

Rina wrote:Jo nuk shoh asnje kontradikte, se mendoj qe me se miri ashtu do te mbahet ajo cka e quajme tolerance fetare se, edhe nuk mund te kete tolerance fetare, ne ate moment kur fillon te diskutohet virtualisht per nje gje personale, sic eshte feja.
Une mendoj qe nga diskutimi asgje e keqe nuk vin, pastaj nese ndokush e konsideron fene dicka shume private, ne nuk detyrojme askend qe te marre pjese ne debat.
Mandej mendoj se keto seksionet e fese i detyrojne njerezit te bejne nje percaktim fetar apo jofetar, ani cka qe ky mund te mos kete qellimi i futjes se tyre ne mesin e shqiptareve. Nje lloj deklarimi te fese, sikurse qe e kerkojne edhe ne realitet armiqte e shqiptareve.
Jo Rina, ne temat e fese, mund te diskutohen shume gjera te tjera interesante ne lidhje me besimin, pervec diskutimeve dashakeqe per te demonifikuar fene e tjetrit.
Mirepo, gjithsesi forumi eshte juaji, ju veproni sic mendoni qe eshte ne favorin tuaj. tung
Kjo eshte e vertete, por gjithesesi ne i mirepresim te gjitha sugjerimet, persa kohe ato burojne nga ide spontane dhe dashamirese.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Vërejtje dashamirëse

#13

Post by Patush » Fri Mar 02, 2012 2:52 pm

Rina wrote:Ti Patush, ben mire se pari ta heqesh masken, e mandej mund te flasim. Dhe, sinqerisht tu kisha lut mos me ma permend emrin ne veten e trete, ose hic. Ti bahesh qesharak, se pari slen te keqe pa fol per fene islame, duke e quajtur perfaqesuesin e saj, pedofil, amoral, e mandej vejn me perfundimin se feja islame eshte jotolerante. Je ti qe e urren ate, qe nuk eshte si ti, njejte si ekstremet tjera fetare edhe islame. Cili eshte dallimi yt nga ta?!

Si fetar qe je, ti jo qe intolerant ndaj fese tjetrit, qe mirresh tere diten me te, ne vend se te merresh me tenden, por ti je intolerant ndaj ateisteve, agnostikeve, se kete e ndalon edhe feja jote. Nuk eshte se kane fete ndonje dallim te madh. Ja e pame reagimin tend hic me larg se dje kur u permend Vatikani, qashtu reagojne edhe tjeret, e mandej vjen deri te sharjet dhe fyerjet, mes vete. Besoj qe ti e di se cfare ka ndodh e forumin tjeter, se me siguri ti duhet te kesh qene prijes ne fyerje, se bashku me kolegete e tu te feve tjera. Se nuk eshte qe vetem islami sulmohet, por disa here edhe krishterimi yt eshte gjynjezuar para fakteve, qe ti sillnin tjeret.

Se nuk merzitem une aspak qe shahet islami, apo ndonje fe tjeter, per dallim nga ti, por ne menyre qe te evitohet ajo maskarade qe ka ndodh ne forumin shqiptar, eshte mire te hiqen te gjitha.

Me siguri edhe ti je ketu per qata e jo me atje. ;) E nese synimi i yt dhe i bashkemendimtareve tu, eshte qe kete forum ta shnderroni ne nje forum te tille, atehere sinqerisht keni probleme. Edhe nuk merzitem une me sha as islamin as krishterimin, por duhet te evitohet ajo urrejtje, deshmitare te se ciles kemi qene shume ketu. Besoj qe isha e qarte.

Nuk ka nevoje ne nje forum, qe mua po me duket shume i arritun kombetarisht, te aplikohen metodat e nje progreku sic ka qene admini i atij forumi, i cili nuk besoj qe ka dashur shqiptaret ti shoh mire, por vec qashtu sic i kemi pa.
Nuk ka maske Patushi Rina! Per mu gjdo problem dhe e keqe e Shqiperise dhe Shqiptareve fillon me islamin dhe perhapjen e ksaj feje! Animi tek kjo fe gadi sa nuk na ktheu ne nje Checheni te dyte ku askujte nuk i bahet vone sesa veta vriten dita e dites nga rusi! Kti qellimi gadi ja arriti dhe serbi! Ke qefe te debatosh per kete?
Te thase se une nuk besoj ne tolerance, nuk pranoj te toleroj diqka qe shkon kundra qedrimit tem, moral, ideologjik, dhe bote kuptimit tem! Po ashtu kam pershtypjen se Shqiptaret ne pergjithesi nuk jane tolerues por vazhdojne te mbajne meritat e Kanunit: Rrespektim i te drejtave themelore njerezore te tjeterit!
Nuk e di neqoftese Ibrahim (Pjeter) Rogova u kthy ne Katolik vetem e vetem se i pelqeu feja dhe urdheri i kesaj feje, por per nje gja jam i sigurte: Me nje gjest te tille ai ju dha fund shkakeve, genjeshtrave dhe propagandes shtazore serbe t'cilet e kan perdore fene e tyre te krishtere ne te mire te tyre dhe ate te shumices se Shqiptareve (islamin) po ne te mire te tyre dhe ne dam fatal kundra Shqiptareve!
Ndersa ky tjetri qe udheheq Kosoven shkon ne perurimin e xhamise sulltan murati bashke me baben e tij erdoganin! Dhe ti kerkon te toleroj gjeste te tilla?
Hapu dhe, dhe me merr se nuk durohet turpi!
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Vërejtje dashamirëse

#14

Post by Rina » Fri Mar 02, 2012 3:20 pm

Nuk ka maske Patushi Rina!
Une e thashe ne kuptimin e nickname qe e ke pase ne forumin tjeter, jo per ndoj gje tjeter. Mirepo sic duket nuk ke guxim ta tregosh nofken 8-)

Dhe nuk me intereson se a eshte dikush personalisht tolerant apo jotolerant. Une po flas per ndikimin e pergjithshem qe kane kjo tolerance/intolerance ne keto komunitetet virtuale. Tung

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Vërejtje dashamirëse

#15

Post by Patush » Fri Mar 02, 2012 6:19 pm

Rina wrote:
Nuk ka maske Patushi Rina!
Une e thashe ne kuptimin e nickname qe e ke pase ne forumin tjeter, jo per ndoj gje tjeter. Mirepo sic duket nuk ke guxim ta tregosh nofken 8-)

Dhe nuk me intereson se a eshte dikush personalisht tolerant apo jotolerant. Une po flas per ndikimin e pergjithshem qe kane kjo tolerance/intolerance ne keto komunitetet virtuale. Tung

Virtualiteti per fat te keq eshte i vetmi vend ku njerezit si une mund te shprehin ato qe ndjejne. Ne rrealitet te vetmit ato qe e kane guximin ta bajne jane ato Shqiptare te denje me prejardhje nga familje myslimane, Ismail Kadare, Ibrahim Rogova dy ma te shquarit kto! Sikur shqiptaret e besimit jo islam te dalin dhe shprehin ndjenjat a tyre haptas dhe te drejtonin gishtin tek hipokrizia mbar kombetare Shqiptare ateher do ta shifnim te ashtequajturen ''tolerance'' per ate qe eshte, nje perde e kalbure ne shoqerine tone per te jostifikuar hipokrizine e atyre qe mbajne Gjergjin hero kombetare dhe qe falen ne faltore te sullnave qe luftuan kundra tije!!

Gjelosh Prekaj e kampas nofken, me perjashtuan se e shava albon me qka kishte!
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Post Reply

Return to “Vërejtje për moderimin, këshilla.”