"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Vërejtje dashamirëse

Këtu mund të postoni vërejtjet tuaja, në rastet kur mendoni se moderimi karshi jush ka qenë i padrejtë, tendecioz dhe i njëanshem. Por, kujdes gjuhen që përdorni karshi moderatorëve. Vërejtja me një gjuhë e ashpër, nuk do të konsiderohet. Postoni këshillat tuaja dashamirëse, për të përmirësuar cilësine e forumit dhe mënyrën e moderimit.
Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Vërejtje dashamirëse

#16

Post by Rina » Fri Mar 02, 2012 6:47 pm

A po Gjelosh Prekaj. Me kujtohet ai postimi per kercenim me vrasje ndaj Albos, ne menyren kanunore. -haha- Ka goxha kohe :D

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Vërejtje dashamirëse

#17

Post by Sally » Fri Mar 02, 2012 8:16 pm

Patush wrote:
Rina wrote:
Nuk ka maske Patushi Rina!
Une e thashe ne kuptimin e nickname qe e ke pase ne forumin tjeter, jo per ndoj gje tjeter. Mirepo sic duket nuk ke guxim ta tregosh nofken 8-)

Dhe nuk me intereson se a eshte dikush personalisht tolerant apo jotolerant. Une po flas per ndikimin e pergjithshem qe kane kjo tolerance/intolerance ne keto komunitetet virtuale. Tung

Virtualiteti per fat te keq eshte i vetmi vend ku njerezit si une mund te shprehin ato qe ndjejne. Ne rrealitet te vetmit ato qe e kane guximin ta bajne jane ato Shqiptare te denje me prejardhje nga familje myslimane, Ismail Kadare, Ibrahim Rogova dy ma te shquarit kto! Sikur shqiptaret e besimit jo islam te dalin dhe shprehin ndjenjat a tyre haptas dhe te drejtonin gishtin tek hipokrizia mbar kombetare Shqiptare ateher do ta shifnim te ashtequajturen ''tolerance'' per ate qe eshte, nje perde e kalbure ne shoqerine tone per te jostifikuar hipokrizine e atyre qe mbajne Gjergjin hero kombetare dhe qe falen ne faltore te sullnave qe luftuan kundra tije!!

Gjelosh Prekaj e kampas nofken, me perjashtuan se e shava albon me qka kishte!


Asnjera as tjetra nuk kane qene dhe as jane te kulluara, qe te dyja kan pasur dhe kane qellime te njejta me krime te ndryshme, duke u munduar te mbanin dhe te mbajne njerzine nen kontrolle per te realizuar veprat e tyre........!!

Ne kemi shume vellezer dhe motra si nga njera pal apo nga tjetra qe kur vjen ceshtja e kombit ne mes nuk mbajn anen e tyre!!

SHQIPETARET NUK KANE HARRUAR SE KUSH ESHTE FEJA E VERTETE E SHQIPTARIT...KJO ESHTE SHQIPTARIA, CESHTJA JONE, FAMILJA JONE, ZAKONET DHE TRADITAT TONA TE LASHTA...POR MJERISHT KEMI PASUR NDER SHEKUJ DHE KEMI ENDE DHE SOT KERRMA QE NJE HOXHE APO NJE PRIFT U KA BERE TE HARROJNE QE JANE SHQIPTARE !!

SHQIPETARE: rrespektojini institucionet fetare nese doni, POR MOS HARRONI SE ESHTE GJAKU AI QE NA BASHKON
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

tomaras
Member
Member
Posts: 41
Joined: Sat Jun 05, 2010 11:25 am
Gender: Male

Re: Vërejtje dashamirëse

#18

Post by tomaras » Sat Mar 03, 2012 1:36 am

Patush wrote:
Rina wrote:Ti Patush, ben mire se pari ta heqesh masken, e mandej mund te flasim. Dhe, sinqerisht tu kisha lut mos me ma permend emrin ne veten e trete, ose hic. Ti bahesh qesharak, se pari slen te keqe pa fol per fene islame, duke e quajtur perfaqesuesin e saj, pedofil, amoral, e mandej vejn me perfundimin se feja islame eshte jotolerante. Je ti qe e urren ate, qe nuk eshte si ti, njejte si ekstremet tjera fetare edhe islame. Cili eshte dallimi yt nga ta?!

Si fetar qe je, ti jo qe intolerant ndaj fese tjetrit, qe mirresh tere diten me te, ne vend se te merresh me tenden, por ti je intolerant ndaj ateisteve, agnostikeve, se kete e ndalon edhe feja jote. Nuk eshte se kane fete ndonje dallim te madh. Ja e pame reagimin tend hic me larg se dje kur u permend Vatikani, qashtu reagojne edhe tjeret, e mandej vjen deri te sharjet dhe fyerjet, mes vete. Besoj qe ti e di se cfare ka ndodh e forumin tjeter, se me siguri ti duhet te kesh qene prijes ne fyerje, se bashku me kolegete e tu te feve tjera. Se nuk eshte qe vetem islami sulmohet, por disa here edhe krishterimi yt eshte gjynjezuar para fakteve, qe ti sillnin tjeret.

Se nuk merzitem une aspak qe shahet islami, apo ndonje fe tjeter, per dallim nga ti, por ne menyre qe te evitohet ajo maskarade qe ka ndodh ne forumin shqiptar, eshte mire te hiqen te gjitha.

Me siguri edhe ti je ketu per qata e jo me atje. ;) E nese synimi i yt dhe i bashkemendimtareve tu, eshte qe kete forum ta shnderroni ne nje forum te tille, atehere sinqerisht keni probleme. Edhe nuk merzitem une me sha as islamin as krishterimin, por duhet te evitohet ajo urrejtje, deshmitare te se ciles kemi qene shume ketu. Besoj qe isha e qarte.

Nuk ka nevoje ne nje forum, qe mua po me duket shume i arritun kombetarisht, te aplikohen metodat e nje progreku sic ka qene admini i atij forumi, i cili nuk besoj qe ka dashur shqiptaret ti shoh mire, por vec qashtu sic i kemi pa.
Nuk ka maske Patushi Rina! Per mu gjdo problem dhe e keqe e Shqiperise dhe Shqiptareve fillon me islamin dhe perhapjen e ksaj feje! Animi tek kjo fe gadi sa nuk na ktheu ne nje Checheni te dyte ku askujte nuk i bahet vone sesa veta vriten dita e dites nga rusi! Kti qellimi gadi ja arriti dhe serbi! Ke qefe te debatosh per kete?
Te thase se une nuk besoj ne tolerance, nuk pranoj te toleroj diqka qe shkon kundra qedrimit tem, moral, ideologjik, dhe bote kuptimit tem! Po ashtu kam pershtypjen se Shqiptaret ne pergjithesi nuk jane tolerues por vazhdojne te mbajne meritat e Kanunit: Rrespektim i te drejtave themelore njerezore te tjeterit!
Nuk e di neqoftese Ibrahim (Pjeter) Rogova u kthy ne Katolik vetem e vetem se i pelqeu feja dhe urdheri i kesaj feje, por per nje gja jam i sigurte: Me nje gjest te tille ai ju dha fund shkakeve, genjeshtrave dhe propagandes shtazore serbe t'cilet e kan perdore fene e tyre te krishtere ne te mire te tyre dhe ate te shumices se Shqiptareve (islamin) po ne te mire te tyre dhe ne dam fatal kundra Shqiptareve!
Ndersa ky tjetri qe udheheq Kosoven shkon ne perurimin e xhamise sulltan murati bashke me baben e tij erdoganin! Dhe ti kerkon te toleroj gjeste te tilla?
Hapu dhe, dhe me merr se nuk durohet turpi!
Patush, je i pasaktë. E keqja e shqiptarëve nuk filloi me islamin, po vazhdoi me të. E keqja e shqiptarëve filloi qysh me shfaqjen e doktrinave teozofike që e vendosnin njeriun në qendër të adhurimit njerëzor, diçka që ka qenë dhe ka mbetë deri në ditët e sodit e pakonceptueshme për psikologjinë e shqiptarit të formuar në bazë të kanunit. Sulmin e parë ndaj civlizimit mesdhetar të bazuar në drejtësi hyjnore që mbështetjen doktrinare e gjente në filozofinë që del nga kanuni ynë i stërlashtë e bënë çifutët, po me sukses shumë të kufizuar. Pas një konsolidimi erdhi sulmi i dytë i tyre në përpjekje për ta vendosur civilizimin që e njohim sot, i cili u shtri deri në tokat tona dhe ua prishi mendjen bukur disa prijësve tanë të asaj kohe, por jo edhe popullit të thjeshtë që vazhdoi të bëjë bé në tokë e qiell e në të madhin diell. Sulmin e tretë e bëri islami po me të njëjtin qëllim për ta vendosur përfundimisht sistemin ku njeriu e trajton njeriun zot, kurse sulmin e katërt dhe përfundimtarin ia bëri komunizmi duke ia dhënë goditjen përfundimtare atyre vlerave që ky popull i mbrojti me përkushtim të pashoq nëpër mijëvjeçarë. Krishterizmi dhe islami si doktrina nuk kanë kundërshti mes vete, sepse të dyja i bien të njëjtiës melodi. Nuk durohen përfaqësuesit e dy shkollave të së njëjtës filozofi për shkak të cmirës dhe xhelozisë fanatike dhe intolerancës që burojnë nga lakmia dhe grykësia për të mira materiale që e kanë në fundament të adhurimit të tyre. Prej se u shfaqën në tokat tona këto doktrina bënë që të tërhiqen para tyre për çdo ditë e më shumë besa, nderi, burrëria dhe respekti, ndaj tjetrit para rrenës mashtrimit, pabesisë, dhe përuljes ndaj parasë.
Shqiptarët nuk ia dolën ta zotërojnë këtë sistem funksional as sot e kësaj dite, sepse në kodin e tyre gjenetik kanë të gdhendura të tjera vlera. Për dallim prej nesh të gjithë këta që erdhën në ballkan, çifutët, hunët, shkijet, turqit etj, që në të vërtetë nuk erdhën po u thirrën në ndihmë nga ata prijës tanë lakmiçarë që në këto doktrina teozofike e panë mundësinë për betonim të raporteve në shoqëri duke ruajtur dhe garantuar në këtë mënyrë pushtetin që kishin vënë e që civilizimi i vjetër nuk ua garantonte, pra të gjithë ata që erdhën në tokat tona erdhën në shërbim të kësaj doktrine duke mos pasur kurrëfarë civlizimi paraprak prandaj ata që të gjithë u përshtatën shumë shpejt duke u bërë bartës të këtij sistemi me të drejta të plota për të bërë çfarë t'u donte zemra me popullsinë e pabindur vendore.
Edhe ti edhe unë në dukje sipërfaqësore mund të duket që jemi mbetje të këtyre sulmeve që e zhbënë civilizimin e paarë të njerëzimit po përsa kohë ne e kemi akoma në memorjen tonë kanunin dhe vlerat e tij edhe unë edhe ti edhe sot jemi prush i mbuluar me hi i civilizimit që bazohej në drejtësi hyjnore që ka zgjatur me mija vjet para se t'i lëshonte udhë civlizimit të mbështetur në drejtësi njerëzore.
E zgjata pak, po askush ma mirë se shqiptari i madh Aristidh Kola nuk i ka spjeguar këto dallime doktrinare, i cili edhe pse i krishter me prejardhje dhe me formim shumë me përbuzje flet për fetë abrahamike, dhe për produktin e këtyre feve aristofenë.

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Vërejtje dashamirëse

#19

Post by Patush » Sat Mar 03, 2012 5:41 pm

tomaras wrote:
Patush wrote:
Rina wrote:Ti Patush, ben mire se pari ta heqesh masken, e mandej mund te flasim. Dhe, sinqerisht tu kisha lut mos me ma permend emrin ne veten e trete, ose hic. Ti bahesh qesharak, se pari slen te keqe pa fol per fene islame, duke e quajtur perfaqesuesin e saj, pedofil, amoral, e mandej vejn me perfundimin se feja islame eshte jotolerante. Je ti qe e urren ate, qe nuk eshte si ti, njejte si ekstremet tjera fetare edhe islame. Cili eshte dallimi yt nga ta?!

Si fetar qe je, ti jo qe intolerant ndaj fese tjetrit, qe mirresh tere diten me te, ne vend se te merresh me tenden, por ti je intolerant ndaj ateisteve, agnostikeve, se kete e ndalon edhe feja jote. Nuk eshte se kane fete ndonje dallim te madh. Ja e pame reagimin tend hic me larg se dje kur u permend Vatikani, qashtu reagojne edhe tjeret, e mandej vjen deri te sharjet dhe fyerjet, mes vete. Besoj qe ti e di se cfare ka ndodh e forumin tjeter, se me siguri ti duhet te kesh qene prijes ne fyerje, se bashku me kolegete e tu te feve tjera. Se nuk eshte qe vetem islami sulmohet, por disa here edhe krishterimi yt eshte gjynjezuar para fakteve, qe ti sillnin tjeret.

Se nuk merzitem une aspak qe shahet islami, apo ndonje fe tjeter, per dallim nga ti, por ne menyre qe te evitohet ajo maskarade qe ka ndodh ne forumin shqiptar, eshte mire te hiqen te gjitha.

Me siguri edhe ti je ketu per qata e jo me atje. ;) E nese synimi i yt dhe i bashkemendimtareve tu, eshte qe kete forum ta shnderroni ne nje forum te tille, atehere sinqerisht keni probleme. Edhe nuk merzitem une me sha as islamin as krishterimin, por duhet te evitohet ajo urrejtje, deshmitare te se ciles kemi qene shume ketu. Besoj qe isha e qarte.

Nuk ka nevoje ne nje forum, qe mua po me duket shume i arritun kombetarisht, te aplikohen metodat e nje progreku sic ka qene admini i atij forumi, i cili nuk besoj qe ka dashur shqiptaret ti shoh mire, por vec qashtu sic i kemi pa.
Nuk ka maske Patushi Rina! Per mu gjdo problem dhe e keqe e Shqiperise dhe Shqiptareve fillon me islamin dhe perhapjen e ksaj feje! Animi tek kjo fe gadi sa nuk na ktheu ne nje Checheni te dyte ku askujte nuk i bahet vone sesa veta vriten dita e dites nga rusi! Kti qellimi gadi ja arriti dhe serbi! Ke qefe te debatosh per kete?
Te thase se une nuk besoj ne tolerance, nuk pranoj te toleroj diqka qe shkon kundra qedrimit tem, moral, ideologjik, dhe bote kuptimit tem! Po ashtu kam pershtypjen se Shqiptaret ne pergjithesi nuk jane tolerues por vazhdojne te mbajne meritat e Kanunit: Rrespektim i te drejtave themelore njerezore te tjeterit!
Nuk e di neqoftese Ibrahim (Pjeter) Rogova u kthy ne Katolik vetem e vetem se i pelqeu feja dhe urdheri i kesaj feje, por per nje gja jam i sigurte: Me nje gjest te tille ai ju dha fund shkakeve, genjeshtrave dhe propagandes shtazore serbe t'cilet e kan perdore fene e tyre te krishtere ne te mire te tyre dhe ate te shumices se Shqiptareve (islamin) po ne te mire te tyre dhe ne dam fatal kundra Shqiptareve!
Ndersa ky tjetri qe udheheq Kosoven shkon ne perurimin e xhamise sulltan murati bashke me baben e tij erdoganin! Dhe ti kerkon te toleroj gjeste te tilla?
Hapu dhe, dhe me merr se nuk durohet turpi!
Patush, je i pasaktë. E keqja e shqiptarëve nuk filloi me islamin, po vazhdoi me të. E keqja e shqiptarëve filloi qysh me shfaqjen e doktrinave teozofike që e vendosnin njeriun në qendër të adhurimit njerëzor, diçka që ka qenë dhe ka mbetë deri në ditët e sodit e pakonceptueshme për psikologjinë e shqiptarit të formuar në bazë të kanunit. Sulmin e parë ndaj civlizimit mesdhetar të bazuar në drejtësi hyjnore që mbështetjen doktrinare e gjente në filozofinë që del nga kanuni ynë i stërlashtë e bënë çifutët, po me sukses shumë të kufizuar. Pas një konsolidimi erdhi sulmi i dytë i tyre në përpjekje për ta vendosur civilizimin që e njohim sot, i cili u shtri deri në tokat tona dhe ua prishi mendjen bukur disa prijësve tanë të asaj kohe, por jo edhe popullit të thjeshtë që vazhdoi të bëjë bé në tokë e qiell e në të madhin diell. Sulmin e tretë e bëri islami po me të njëjtin qëllim për ta vendosur përfundimisht sistemin ku njeriu e trajton njeriun zot, kurse sulmin e katërt dhe përfundimtarin ia bëri komunizmi duke ia dhënë goditjen përfundimtare atyre vlerave që ky popull i mbrojti me përkushtim të pashoq nëpër mijëvjeçarë. Krishterizmi dhe islami si doktrina nuk kanë kundërshti mes vete, sepse të dyja i bien të njëjtiës melodi. Nuk durohen përfaqësuesit e dy shkollave të së njëjtës filozofi për shkak të cmirës dhe xhelozisë fanatike dhe intolerancës që burojnë nga lakmia dhe grykësia për të mira materiale që e kanë në fundament të adhurimit të tyre. Prej se u shfaqën në tokat tona këto doktrina bënë që të tërhiqen para tyre për çdo ditë e më shumë besa, nderi, burrëria dhe respekti, ndaj tjetrit para rrenës mashtrimit, pabesisë, dhe përuljes ndaj parasë.
Shqiptarët nuk ia dolën ta zotërojnë këtë sistem funksional as sot e kësaj dite, sepse në kodin e tyre gjenetik kanë të gdhendura të tjera vlera. Për dallim prej nesh të gjithë këta që erdhën në ballkan, çifutët, hunët, shkijet, turqit etj, që në të vërtetë nuk erdhën po u thirrën në ndihmë nga ata prijës tanë lakmiçarë që në këto doktrina teozofike e panë mundësinë për betonim të raporteve në shoqëri duke ruajtur dhe garantuar në këtë mënyrë pushtetin që kishin vënë e që civilizimi i vjetër nuk ua garantonte, pra të gjithë ata që erdhën në tokat tona erdhën në shërbim të kësaj doktrine duke mos pasur kurrëfarë civlizimi paraprak prandaj ata që të gjithë u përshtatën shumë shpejt duke u bërë bartës të këtij sistemi me të drejta të plota për të bërë çfarë t'u donte zemra me popullsinë e pabindur vendore.
Edhe ti edhe unë në dukje sipërfaqësore mund të duket që jemi mbetje të këtyre sulmeve që e zhbënë civilizimin e paarë të njerëzimit po përsa kohë ne e kemi akoma në memorjen tonë kanunin dhe vlerat e tij edhe unë edhe ti edhe sot jemi prush i mbuluar me hi i civilizimit që bazohej në drejtësi hyjnore që ka zgjatur me mija vjet para se t'i lëshonte udhë civlizimit të mbështetur në drejtësi njerëzore.
E zgjata pak, po askush ma mirë se shqiptari i madh Aristidh Kola nuk i ka spjeguar këto dallime doktrinare, i cili edhe pse i krishter me prejardhje dhe me formim shumë me përbuzje flet për fetë abrahamike, dhe për produktin e këtyre feve aristofenë.

Tomaras njatjeta

Me pak fjale sepse nuk dua ta zgjas kete muhabet ma shume se e zgjata.
Nje analize e historise se Shqiptareve te 100vjetorit te fundit ne mbare trojet e tyne te bjen ne perfundim se fatin dhe udheheqjen e Shqiptareve e kan trashigu Shqiptare qe i perkasnin fese Islame apo qe vinin nga familje te kesaj feje, me perjashtim te Fan Nolit! Ahmet Zogu, Enver Hoxha, Ramiza Alia dhe deri te Sala, Edi Rama, Hashim Thaqi, si dhe udheheqesit e Shqiptareve ne Maqedoni, jane po te njajtes fe apo rrjedhin nga familje te fese Islame!
Ibrahim Rogova ishte i vetmi guximtar me rrjelloje nga nje familje Muslimane qe i dha fund pushtimit Turk ne ndergjegjen e tije, dhe per kete ai u guzhdua. Te njajtin fat pati dhe Ismail Qemali!
Sigurishte qe ne nje shoqeri demokratike shumica fiton, dhe tuj ken se me devotshmeri apo si trashigimi familjare ato(shumica) veteshpallen te fese Islame pra nuk eshte qudi qe ne udheheqje te vijne ato qe i perkasin shumices. Por adhe pergjegjesia ju takon atyne!
Nga ana tjetre krye ateisti boterore doli po nga kjo klase, ato qe u manipuluan te paret ne ideologjine komuniste ishin prap pjesetare qe rrjellnin nga familje islame!
Me lind pyetja: A krijon islami nje popullsi te nenshtruar dhe te varfer per nga mundesia e te menduarit ne menyre te lirshme dhe kritike qe i ben ato te mashtrohen me kaq lehtesi?
Mu ma'shte mushe mendja se po sepse jane muslimanet vete qe thojne ''Jemi ROB te Allahut", kurse Krishterimi thote ''Je i lire, por pergjegjes per veprimet tuja",veprimet e arid ukes dhe atyre Shqiptareve te tjere qe ju kjan zemra ma shume per afganistan e gjdo toke tjeter myslimane se sa per tokat dhe njerezit e vet e perforcen bote kuptimin qe une kam kriju per kete fe!
Jane dy shembuj te thjeshte keto nder mijera te tjere qe dallojne fene islame me ate te krishtere qe ti po thu se po kekan te njajte! Nga ana tjeter kemi kontributin themelor dhe liri nxites te komunitetit te krishtere(kryesishte katoliket) qe hedh poshte pretendimin tand qe kto dy fe jane te njajte!

Grindjet ne mes njani tjeterit dhe deshtimin e Shqiptareve ne kto 100 vjet une ja la kultures islame nga ku kto udheheqes e kan prejardhjen familjare!

Ju faleminderit per kohen qe ju harxhova
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Vërejtje dashamirëse

#20

Post by Rina » Sun Mar 04, 2012 10:04 am

Ibrahim Rogova ishte i vetmi guximtar me rrjelloje nga nje familje Muslimane qe i dha fund pushtimit Turk ne ndergjegjen e tije, dhe per kete ai u guzhdua.
Nuk e ka emnin Rogova, po Rugova. Ibrahim Rugova ishte guximtar dhe jo i vetmi me rrjedhoje nga familja muslimane, qe i dha fund pushtimit te ndyre te krishtere te sllaveve, ne krye me kishen e tyre kriminale.

Ishin tjere shqiptare, te periudhes otomane, mu nga Kosova qe e filluan te paret luften anti-otomane, deri ne pavaresine e Shqiperise, aty te 1910. Madje ne menyre zyrtare flamuri shqiptar, eshte ngritun per here te pare ne Shkup. Sado qe mund te mos pelqeje ty, Levizja e pare e mirefillte, ringjallja e mirefillte kombetare, ne pushtimin shekullor te Turqise, ka ndodhur gjithashtu ne territorin e Kosove, Lidhja e Prizrenit, po nga keta shqiptare.

Dhe, kur flasim per periudha te caktuara te shtetit shqiptar, eshte e vertete qe ishin shqiptare jo te krishtere dhe nuk po them muslimane, meqe jo te gjitheve si ty ju intereson te bejne keso ndarje, qe kane luajtur rol, meqe tjeret ishin te angazhuar ne themelimin e “Republikes” perbrenda Republikes se Shqiperise, sic ishte ajo e Republikes se Mirdites, qe eshte financuar nga Serbia, ne krye me Markagjonin, mu ne kohen e Zogut.

Informohu me shume se kush e solli ne krye Enver Hoxhen ne ate partine komuniste meqe ju duhej si joker.

Kur flasim ne aspektin e nenshtrimit sipas ideologjise fetare, atehere padyshim asnje fe apo ideologji tjeter shpirterore nuk predikon me shume pervujtni dhe nenshtrim sesa feja e krishtere, si “duaje armikun tend”, “nese te godas ne nje faqe, kthema tjetren”. Dhe, ne aspektin e vartesise nga institucionet e huaja fetare, jane pikerisht ato vartesite e domosdoshme nga Vatikani dhe Konstantinopoja, qe kane nje ndikim te madhe tek shqiptaret e ketyre feve, perderisa feja islame nuk eshte e institucionalizuar dhe kreret e saj fetar nuk e kane te nevojshme te raportojne diku tjeter. Prandaj, sot e kemi nje te huaj ne Kishen e Nolit, qe peshtyn ne gjakun dhe punen e Nolit dhe e mbrojne sot me mish e shpirt, po shqiptaret, e te bajne framull per te.

Ne asnje periudhe shqiptaret nuk kane qene aq konsolidues kombetar. Ne asnje periudhe shqiptaret nuk kane pasur nje kishe te veten te mirefillte si etnite tjera. Madje pikerisht ne kohen kur shqiptaret, supozohet te kene qene te krishtere e kemi nje zbraztire per 3 shekuj ku nuk permendet askund emri shqiptar apo arberor, apo sido qe ta quash dhe nga ketu dalin hipotezat sllaviste anti-shqiptare se ne e kemi prejardhjen nga kaukazi.

Eshte vetem periudha me ne krye Skenderbeun ku shqiptaret i shohim si nje etni me e konsoliduar, qe I rezistoi egersiren me te madhe te kohes, otomaneve, perderisa shtetet tjera europiane i benin karshillek kesaj.

Dhe, si perfundim, tek shqiptaret nuk ka kulture te mirefillte fetae, as te krishtere e as muslimane. Dhe ti e di kete, ndaj nuk ka nevoje per tere kete helm kundrejt njerezve te nje gjaku.
Last edited by Rina on Sun Mar 04, 2012 10:33 am, edited 1 time in total.

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Vërejtje dashamirëse

#21

Post by erix77 » Sun Mar 04, 2012 10:15 am

Une ne emer te tolerances fetare kisha sugjeruar te hiqen fare nenforumet e fese.
Une e konsideroj veten ateist dhe nuk kam shume deshire te diskutoj rreth njeriut te padukshem por ne asnje menyre nuk jam per ndalimin e diskutimit rreth besimeve fetare apo cfaredo teme tjeter.
E vertete debatet mund te nxehen dhe ndodh qe te kalohet edhe ne fyerje por kjo nuk eshte e mjaftueshme per te ndaluar mendimin e lire.
Grindjet ne mes njani tjeterit dhe deshtimin e Shqiptareve ne kto 100 vjet une ja la kultures islame nga ku kto udheheqes e kan prejardhjen familjare!
O patush mos ja fut kot me keto pergjithesime pa pike imagjinate!
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Vërejtje dashamirëse

#22

Post by Patush » Sun Mar 04, 2012 11:58 am

erix77 wrote:
Une ne emer te tolerances fetare kisha sugjeruar te hiqen fare nenforumet e fese.
Une e konsideroj veten ateist dhe nuk kam shume deshire te diskutoj rreth njeriut te padukshem por ne asnje menyre nuk jam per ndalimin e diskutimit rreth besimeve fetare apo cfaredo teme tjeter.
E vertete debatet mund te nxehen dhe ndodh qe te kalohet edhe ne fyerje por kjo nuk eshte e mjaftueshme per te ndaluar mendimin e lire.
Grindjet ne mes njani tjeterit dhe deshtimin e Shqiptareve ne kto 100 vjet une ja la kultures islame nga ku kto udheheqes e kan prejardhjen familjare!
O patush mos ja fut kot me keto pergjithesime pa pike imagjinate!

Mendimi i jot por e mira do te ishte ta shpjegoje pak ma teper masi ti paske imaqinate :mrgreen:

Ja hipokrizia mbare kombetare qe une flas, do perdori fjalt tuja kundra tejet!
Ti thu je ateiste ndersa ne firme man"Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!'

Nuk ke imaqinate thot -waiting-
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Vërejtje dashamirëse

#23

Post by Patush » Sun Mar 04, 2012 12:20 pm

Rina wrote:
Ibrahim Rogova ishte i vetmi guximtar me rrjelloje nga nje familje Muslimane qe i dha fund pushtimit Turk ne ndergjegjen e tije, dhe per kete ai u guzhdua.
Nuk e ka emnin Rogova, po Rugova. Ibrahim Rugova ishte guximtar dhe jo i vetmi me rrjedhoje nga familja muslimane, qe i dha fund pushtimit te ndyre te krishtere te sllaveve, ne krye me kishen e tyre kriminale.

Ishin tjere shqiptare, te periudhes otomane, mu nga Kosova qe e filluan te paret luften anti-otomane, deri ne pavaresine e Shqiperise, aty te 1910. Madje ne menyre zyrtare flamuri shqiptar, eshte ngritun per here te pare ne Shkup. Sado qe mund te mos pelqeje ty, Levizja e pare e mirefillte, ringjallja e mirefillte kombetare, ne pushtimin shekullor te Turqise, ka ndodhur gjithashtu ne territorin e Kosove, Lidhja e Prizrenit, po nga keta shqiptare.

Dhe, kur flasim per periudha te caktuara te shtetit shqiptar, eshte e vertete qe ishin shqiptare jo te krishtere dhe nuk po them muslimane, meqe jo te gjitheve si ty ju intereson te bejne keso ndarje, qe kane luajtur rol, meqe tjeret ishin te angazhuar ne themelimin e “Republikes” perbrenda Republikes se Shqiperise, sic ishte ajo e Republikes se Mirdites, qe eshte financuar nga Serbia, ne krye me Markagjonin, mu ne kohen e Zogut.

Informohu me shume se kush e solli ne krye Enver Hoxhen ne ate partine komuniste meqe ju duhej si joker.

Kur flasim ne aspektin e nenshtrimit sipas ideologjise fetare, atehere padyshim asnje fe apo ideologji tjeter shpirterore nuk predikon me shume pervujtni dhe nenshtrim sesa feja e krishtere, si “duaje armikun tend”, “nese te godas ne nje faqe, kthema tjetren”. Dhe, ne aspektin e vartesise nga institucionet e huaja fetare, jane pikerisht ato vartesite e domosdoshme nga Vatikani dhe Konstantinopoja, qe kane nje ndikim te madhe tek shqiptaret e ketyre feve, perderisa feja islame nuk eshte e institucionalizuar dhe kreret e saj fetar nuk e kane te nevojshme te raportojne diku tjeter. Prandaj, sot e kemi nje te huaj ne Kishen e Nolit, qe peshtyn ne gjakun dhe punen e Nolit dhe e mbrojne sot me mish e shpirt, po shqiptaret, e te bajne framull per te.

Ne asnje periudhe shqiptaret nuk kane qene aq konsolidues kombetar. Ne asnje periudhe shqiptaret nuk kane pasur nje kishe te veten te mirefillte si etnite tjera. Madje pikerisht ne kohen kur shqiptaret, supozohet te kene qene te krishtere e kemi nje zbraztire per 3 shekuj ku nuk permendet askund emri shqiptar apo arberor, apo sido qe ta quash dhe nga ketu dalin hipotezat sllaviste anti-shqiptare se ne e kemi prejardhjen nga kaukazi.

Eshte vetem periudha me ne krye Skenderbeun ku shqiptaret i shohim si nje etni me e konsoliduar, qe I rezistoi egersiren me te madhe te kohes, otomaneve, perderisa shtetet tjera europiane i benin karshillek kesaj.

Dhe, si perfundim, tek shqiptaret nuk ka kulture te mirefillte fetae, as te krishtere e as muslimane. Dhe ti e di kete, ndaj nuk ka nevoje per tere kete helm kundrejt njerezve te nje gjaku.
Rina ke te drejte per sa i perket gabimit drejteshkrimor te emnit te Ibrahim Rugoves, kerkoj falje.

Nuk e di ku e ke msu historin ti Rina por qendresa anti osmane mbijetoj ne fiset tashme te perqendruara ne male, kryesishte te ato me besim katolik! N'cil vit a qu flamuri ne Shkup se me sa e di une Ded GJo Luli e pat qu i pari! Rri shtremte sa de tush por fol drejte!
Lidhja e Prizrenit ishte nismeri pro osmanellise, ishte rrealiteti i shperbamjes t'perandorise osmane dhe grabitja e trojeve Shqiptare ajo qe detyroj Shqiptaret te bashkohen dhe si rrjelloje ndryshoj drejtimi i ksaj lidhje, se kur erdhi sulltani ne Kosove ne 1911 ato qindra mija njerez nuk dolen me e luftu por me rrespektu!
Kujte ti djegun rrealiteti ta majne per vedi!
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Vërejtje dashamirëse

#24

Post by Rina » Sun Mar 04, 2012 12:51 pm

Une historine shqiptare e mesoj prej burimeve zyrtare. Une aspak nuk poe mohoj rendesine e Kryengritjes se Dede Gjo Lulit ne 1911, te ciles i parapriu kryengritja e Kosoves, me 1910, me Idriz Seferin, Ise Boletinin etj. ku per here te pare kemi nje kryengritje te pergjithshme apo mbarekombetare. Une thashe qe ngritja e flamurit ne Shkup eshte zyrtar dhe vjen si rezultat i kryengritjes mbarekombetare ne krye me Hasan Prishtinen dhe behet ne gusht 1912, ne Shkup.

Ajo fotoja qe po percillet ne internet nga ekstremet fetare dypaleshe e sulltan Mehmet Reshiti i V, ne vitin 1911, eshte perpjekja e tij per ta shuar kryengritjen shqiptare te Kosoves dhe ardhja e tij personale ne Kosove, nenkupton humbjen e pushtetit te tij ne keto toka dhe jo ashtu sic po interpretohet nga njerez dashakeqes. Lidhja e Prizrenit eshte vetedijesimi i pare i shqiptareve kundrejt Perandorise Otomane dhe kunder apetiti gjakatar te vendeve fqinje ndaj tokave shqiptare. Lidhjen e Prizrenit e perkrahin edhe shqiptaret katolik, si Prenk Bibe Doda p.sh.. Ndaj, kjo historia qe po shperndahet neper internet eshte histori antishqiptare, prosllaviste dhe e rrezikshme skajshmerisht per shqiptaret.

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Vërejtje dashamirëse

#25

Post by Patush » Sun Mar 04, 2012 1:26 pm

Po Rina jam pro hapjes se nenforumit Tolerance Fetare.
Ky eshte postimi i jem i fundit ne kyt tem te nenforumi verejtje per moderim.
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Vërejtje dashamirëse

#26

Post by Rina » Sun Mar 04, 2012 1:47 pm

Ok ok, nuk osht problem. Le "te celen arkapijat" -waiting-

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Vërejtje dashamirëse

#27

Post by erix77 » Sun Mar 04, 2012 6:21 pm

Patush wrote:
erix77 wrote:
Une ne emer te tolerances fetare kisha sugjeruar te hiqen fare nenforumet e fese.
Une e konsideroj veten ateist dhe nuk kam shume deshire te diskutoj rreth njeriut te padukshem por ne asnje menyre nuk jam per ndalimin e diskutimit rreth besimeve fetare apo cfaredo teme tjeter.
E vertete debatet mund te nxehen dhe ndodh qe te kalohet edhe ne fyerje por kjo nuk eshte e mjaftueshme per te ndaluar mendimin e lire.
Grindjet ne mes njani tjeterit dhe deshtimin e Shqiptareve ne kto 100 vjet une ja la kultures islame nga ku kto udheheqes e kan prejardhjen familjare!
O patush mos ja fut kot me keto pergjithesime pa pike imagjinate!

Mendimi i jot por e mira do te ishte ta shpjegoje pak ma teper masi ti paske imaqinate :mrgreen:

Ja hipokrizia mbare kombetare qe une flas, do perdori fjalt tuja kundra tejet!
Ti thu je ateiste ndersa ne firme man"Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!'

Nuk ke imaqinate thot -waiting-
Le qe "imaqinate" nuk ke por nuk paske as durim!

Ato nuk jane fjalet e mia por te dikujt qe luftoi per memedhene bashke me shoket e tij qe i perkisnin feve te ndryshme.

meqe qenke kaq i zgjuar besoj se mund ta kerkosh ne google kush i ka shkruar!
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Vërejtje dashamirëse

#28

Post by Orakulli » Mon Apr 16, 2012 2:09 am

Rina ti hedh sherin dhe pastaj kerkon tolerancen. Ju dilni me nje shishe me benzine ne dore dhe thoni gati shkrepsen per te sjelle tolerancen. Feja e shqiptarit eshte shqiptaria para se gjithash, dhe fete deri tani nuk qene ndonji faktor per Shqiperine, ose asnjihere nuk e kane mbrojt kur ajo ka qene keq, sepse orgjinen formuese e kane diku gjetke, gje qe mendimi shqiptar e kupton mire kete. Nese eshte nje popull qe duhet ti tregoje te tjereve per krapin e feve dhe pakuptueshmerine e tyre si mison ky eshte dhe do te jete nga shqiptaret, nje mision i ardhshem i tyre ne historine boterore qe vjen. Ndersa zoti dhe ekzistenca e tij eshte dicka tjeter dhe nuk ka te beje me produktin human, fete dhe ndertesat e tyre me baze rrjepjen ekonomike.
Image

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Vërejtje dashamirëse

#29

Post by Rina » Mon Apr 16, 2012 8:53 am

Ti Orakull lexo pak ma qarte se nuk e paske kuptuar mire, apo hajt vec pate me shkrujt dicka. Kush jemi ne "ju" qe po drejtohesh ne shumes? Une thashe te hiqen fare fete, por si duket disave nuk ju konvenon se eshte me rendesi te shprehen sesi feja e tyre eshte e mire dhe e tjereve eshte me e keqe, e keshtu me radhe. E kane marr me pishtar ne dore se u ka dhene zemer ai ndyresira grek-orthodhokse ne ate forumin tjeter, tashti hajt o burra te flasim kudo (duke mos harruar ti permendi edhe disa hijena te Vatikanit qe jane ba koke e kembe e bashke me keta grekomanet atje). Se cka pat sherr ne kete kerkesen time une nuk e di, Apo ndoshta disa presin aplauz per nje fe e per tjetren jo.

Epo nuk ka ashtu me! ;)

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Vërejtje dashamirëse

#30

Post by Arbëri » Mon Oct 29, 2012 11:40 pm

Mendoj qe duhet te hiqet "tinypic" nga perdorimi ne kete forum , se bashku me te edhe "photobucket" dihet qe nuk i mban fotot mbi 1 vite ne shumicen e rasteve,shembull: http://www.arberiaonline.com/viewtopic.php?p=4334#p4334
Mendimi im eshte , qe jo vetem te hiqen nga forumi por edhe te bllokohen qe te dyja ?
Pastaj , shumicen e fotografive mi nxjerr ne nje katror te vogel ,shembull : http://www.arberiaonline.com/viewtopic. ... 490#p34490
Kshtu edhe po demtohen faqet e forumit , edhe po shkon mundi kot !
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Vërejtje për moderimin, këshilla.”