"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

At Gjergj Fishta

Ketu mund te shkruani artikuj per figurat historike shqiptare dhe ato te paraardhesve tane me te hershem, te komentoni ato ose te jepni mendimin tuaj ndryshe.

Moderator: Arban Blandi

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: At Gjergj Fishta

#46

Post by Adriana » Sat Feb 25, 2017 10:04 pm

Gjatë një interviste për gazetat britanike në vitin-1934, një gazetar anglez i drejton të madhit Gjergj Fishta këto pyetje ironike dhe fyese njëkohësisht:


Kam dëgjuar se shqiptarët tuaj janë shumë hajdutë!

“Ashtu na ka dalë nami, more zotëri. Por, në Londër unë kam parë që të grabitet një bankë pikërisht ditën për diell, por asnjëri prej nesh (shqiptarët) nuk mendon dhe as nuk e thotë se ju anglezët jeni të gjithë hajduta. Shqiptari edhe në qoftë se vjedh, këtë e bën nga halli i madh ku mundet të marrë ndonjë dele, derr apo edhe pushkë”!”, përgjigjet Fishta.

Ndërkohë, gazetari anglez artikulon pyetjen e radhës e cila do të ishte edhe pyetja e tij e fundit, pasi përgjigja që ai merr – shoqëruar me shikimin kërcënues të Fishtës – e detyron të tërhiqet.

Sikur shqiptarët të kishin mbetur të gjithë të krishterë, atëherë i gjithë bashkimi juaj kombëtar do të ishte arritur shumë më shpejt! Pra, ndërrimi i besimit është me të vërtetë një dobësi e karakterit të shqiptarit”, ishte pyetja tjetër e fundit.

“Unë vërtetë që nuk po të marr vesh more zotëri! Po si guxon dhe mundet të flasë për dobësi karakteri të shqiptarëve një anglez?! E gjithë bota e di se ju anglezët, për një bythe gruaje, ia ndërruat besimin fetar një perandorie të tërë”.
Për ata që kanë studiuar historinë angleze, mbreti Henry i VIII-të i dinastisë Tudor (1491–1547), përveçse ishte një sovran shumë i fuqishëm, njihej gjithashtu edhe për aventurat e tij të shpeshta të dashurisë. Pos lidhjeve jashtëmartesore ai u martua plot gjashtë herë. Pikërisht për të mundësuar këto martesa të ndaluara nga Roma, ai e formon Kishën angleze të pavarur nga Vatikani./BS/
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: At Gjergj Fishta

#47

Post by Rina » Sun Feb 26, 2017 7:44 pm

Cfare pergjigje te forte i paska dhone -haha- , i madh ka qene Fishta. Ma ndreqi diten ky postim, flm qe e paske sjell

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: At Gjergj Fishta

#48

Post by Zeus10 » Sun Feb 26, 2017 9:58 pm

Me ben pershtypje mllefi i gazetarit anglez, qe ne ate kohe kundra shqiptareve dhe sidomos kunder faktit qe ata u shnderruan ne muslimane. Harrohet fakti qe shqiptaret ishin te vetmit, qe paten karrakter dhe luftuan per fene e tyre si asnje komb tjeter i Europes.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: At Gjergj Fishta

#49

Post by Rina » Fri Mar 03, 2017 5:49 pm

Ky gazetari paska qene provokues dhe Fishta ka bo shume mire qe i eshte pergjigjur sipas merites, po mund te interpretohet edhe ndryshe arsyeja pse Henry VIII-te e shkeputi kishen angleze nga Vatikani, ai mbi te gjitha deshironte nje pasardhes djale, qe gruaja e pare, nena e Elizabetes se I-re, nuk mund tia jepte. Une njefare menyre e kam njefare respekti per te dhe guximin e tij se ne fund te fundit nuk eshte e drejte qe nje popull qe do te behet nga me te fuqishmit ne bote te diktohet nga Vatikani ne emer te nje feje, cilado qofte ajo. Edhe me shume e shoh si fuqi karakteri se dobesi.

Post Reply

Return to “Figura kombetare”