"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Lamtumire Dritero

Ketu mund te shkruani artikuj per figurat historike shqiptare dhe ato te paraardhesve tane me te hershem, te komentoni ato ose te jepni mendimin tuaj ndryshe.

Moderator: Arban Blandi

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Lamtumire Dritero

#1

Post by Zeus10 » Sat Feb 04, 2017 2:38 pm

Poetet, jane njerezit me te dashur nje komb mund te nxjerre. Ata jane artiste te shprehjes se shpirtit dhe qendrojne si antiteze i politikaneve qe jane artiste te interesave. Driteroi ju bashkua politikes per nje kohe te gjate, por kjo e fundit nuk ja zhvleftesoi idealin, ai ishte idealist dhe vdiq i tille. Driteroi ishte poeti yne i dashur, qe ne nuk do ta harrojme kurre. Lamtumire poet, jeta jote smund te redaktohet, as kujtimi yt:

"Kështu dhe ashtu". 

Kështu dhe ashtu,
Dhe mirë dhe keq dhe vështirë,
Po mund të ndodhte më mirë.
Ç't'i bësh?
S'redaktohet një jetë,
Ç'ke bërë , të mbetet gjithmonë.
E dini?
Nuk jam nga ata të stisur poetë,
Që jetën e tyre me laps redaktojnë.
Kështu dhe ashtu ,
Të drejta,gënjeshtra, mëdyshje ...
Po mund të ndodhte dhe ndryshe.

Dritëro Agolli
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Lamtumire Dritero

#2

Post by Sally » Sat Feb 04, 2017 6:00 pm

Lamtumire poet!


Idealist i vertet:

Më 10 qershor të vitit 1991, Partia e Punës mbajti Kongresin e saj në Pallatin e Kongreseve. Agolli ishte një nga ata që bëri kritika të forta ndaj drejtuesve (video më poshtë) ndërsa salla bërtiste kundër tij dhe i dërgonte letra kërcënuese në tribunë.

Shkrimtari i ndjerë, Dritëro Agolli, një prej funksionarëve të lartë të saj, mbajti një fjalim të rëndësishëm kritik duke thënë se mungesa e reformimit të partisë shihet tek varfëria e vendit.

Por, kritikat e Agollit nuk u pritën mirë nga pjesëmarrësit të cilët në kor e kundërshtuan duke thirrur: “Parti Enver, jemi gati kurdoherë”.

“Ju ma vërtetuat mendimin tim, të fshehur në vetvete, se Partia e Punës nuk rinovohet nëse ju bëni kështu. Vërtitjet tuaja jashtë çdo civilizimi dhe jashtë çdo kohe të qytetëruar janë pasqyrë e një partie që është e shtrirë në shtrat dhe po jep shpirt”, u shpreh Agolli.

Pas disa brohoritje me këtë thirrje, Agolli iu kthye të pranishmëve: “Ç’ishte gjithë ky Pazar njëherë. Ju jeni si në vitin 1948 të gjithë”.

VIDEO:


Nese nuk ju shfaqet video ne forum, mund ta shikoni ketu:
VIDEO E RRALLË/ Kur Dritëro Agolli fliste kundër PPSH dhe salla e kërcënonte
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

GaniB
Member
Member
Posts: 25
Joined: Thu Jan 12, 2017 6:26 pm
Gender: Male

Re: Lamtumire Dritero

#3

Post by GaniB » Sat Feb 04, 2017 6:49 pm

Të faleminderit! Njëqind herë faleminderit!

U rritëm, u poqëm e, mbase, do të plakemi bashkë me shpirtin tënd të shkrirë pa hile në vargje e rreshta. Në vargje e rreshta librash ku do të shuajmë etjen kur buza të na jetë tharë nga thatësia. Në vargje e rreshta librash nga ku do ta kuptimsojmë jetën kur ylberit t’i mungojnë ngjyrat.

Njëmijë herë faleminderit, Bablok.

Post Reply

Return to “Figura kombetare”