"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Prehu në Paqe Heroi ynë Adem Demaçi!

Ketu mund te shkruani artikuj per figurat historike shqiptare dhe ato te paraardhesve tane me te hershem, te komentoni ato ose te jepni mendimin tuaj ndryshe.

Moderator: Arban Blandi

Post Reply
User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 492
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Prehu në Paqe Heroi ynë Adem Demaçi!

#1

Post by TeuAL » Sat Jul 28, 2018 8:56 pm

www.shqiptarja.com/lajm/meta-adem-demai ... pr-atdheun


Meta: Adem Demaçi, model për shqiptarët si sakrifikohet për atdheun

28 Korrik 2018, 11:52

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta deklaroi se Adem Demaçi është modeli më i mirë për shqiptarët se si duhet të sakrifikohet. ‘Në jetën e tij ai asnjëherë nuk u dorëzua e nuk u step. I dashur baca Adem, jeta jote ishte luftë dhe ti këtë luftë e fitove, jeta jote ishte sakrificë, por ti ia dole t’i kalosh ato me urtësi e qetësi. Ti je njeriu, prindi, shoku e miku përherë pranë. Sot fjalët janë të mangta për ty, sot dhimbja e rëndë është sa një mal. Prehu në paqe heroi ynë’ tha Meta.

d.ba
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Figura kombetare”