"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Qysh dukeni?

Ky seksion është krijuar për anëtarët e rinj të komunitetit, për të prezantuar me pak fjalë veten dhe qëllimin e bashkimit në këtë forum.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
endrivlore
Junior Member
Junior Member
Posts: 1
Joined: Mon Jan 11, 2010 1:41 am
Gender: Male

Qysh dukeni?

#1

Post by endrivlore » Mon Jan 11, 2010 1:48 am

Mirembrema bashkeatdhetare. Me vjen me te vertete mire qe gjendem sot ketu midis jush me detyren per t'i dale zot atdheut tone. Shqiperise nuk i kane munguar trimat dhe s'kane per t'i munguar ndonjehere, por sot trimeria me shume se kurre verehet me zgjuaresi. Per mendimin tim ne ne kete forum duhet te leme strategjine tone shume-shekullore te vetembrojtjes. Jo vetem duhet ne qe te hedhim poshte tezat e tyre te pabazuara antishqiptare, por gjithashtu ne duhet qe te tregojme te verteten mbi histroine e tyre, pra ta kundersulmojme armikun.
Shpresoj t'ia kaloni mire
Me perzemersi
Endri

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Qysh dukeni?

#2

Post by Patush » Mon Jan 11, 2010 2:12 am

Mire se erdhe Endri. Kenaqesia a e jone qe te kemi ne mesin tone!
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Sturmgewehr
Member
Member
Posts: 42
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:02 pm
Gender: Male

Re: Qysh dukeni?

#3

Post by Sturmgewehr » Mon Jan 11, 2010 7:54 pm

mirse na erdhe :)

Post Reply

Return to “Prezantohuni ne komunitetin e forumit”