"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

PERSHENDJETE

Ky seksion është krijuar për anëtarët e rinj të komunitetit, për të prezantuar me pak fjalë veten dhe qëllimin e bashkimit në këtë forum.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
OPTIMUS SILENS
Regular Member
Regular Member
Posts: 50
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:38 pm
Gender: Male

PERSHENDJETE

#1

Post by OPTIMUS SILENS » Tue Feb 02, 2010 1:49 pm

Sic e keni mare vesh un jam HitleriShqipetare nuk u prezantova me pare se nuk kisha pare kete kategori me falni.
Dua tu informoi pse u nenshkrova ne kete forum dhe per emrin tim e cilla asnjeri nuk i pelqen por kame arsyet se pari jam
adhuruesi i madh i popullit gjerman jo se ca beri me luften por sepse por si populle ajo qe i mungon shqipetareve gjermanet gjithmone kane qene te shpendare por kur u bashkuan ben vepra te medha por lavdi me e madhe per luften e dyte boterore nje populle kunder gjithe botes sepse besonte deri ne momentin e fundit nuk luftoi hitleri por burrat gjerman por pse hitleri shqipetare sepse ishte ai qe e dinte shume mire ca donte populli gjerman gjakmarrje na ww1 kriza boterore 20-30 dhe kotrolli i tregut na cifutet tek hitleri gjermanet pane njeriu qe keto vepra do ti bente i beri por pas si cdo lider u qorua na fuqia dhe vendimet e ti e tradhtoi popullin gjerman ne te cilen asnje gjerman nuk eshte krenar se ca beri.
Ate i duhet shqiperia nje hitler nje Fan oli ose nje Nje SKENDERBE i cilli te mare gjithe fuqit ne doren e tij te vendimet e tij te jene vetem per shqipetaret dhe pas nje gjenerate te ritet ta dorezoi tek ata sepse ne momente te veshtira udheheqesit hane ata marin lavdin kurse shqiperise i mungone nje udheheqese i madh.
Nuk jam expert si juve edhe kur kundershtohem me opinionet tuaje vetem me fakte por ta dini ai qe kundershtone tregon shendet ne mendimet e tij edhe kur ke te drejt por me kundershtime dhe ballafaqime rritet nje demokraci i shendetshem.

User avatar
pirro
Senior Member
Senior Member
Posts: 162
Joined: Sat Jun 20, 2009 11:36 am
Gender: Male

Re: PERSHENDJETE

#2

Post by pirro » Tue Feb 02, 2010 3:59 pm

Hitlerishqiptare dua te theme dy gjera: se apri Fanoli dhe Skenderbeu nuk kane asgje te perbashket me Hitlerin, dhe nuk ka vende per asnje lloje krahasimi ndermjet tyre, ne cdo aspekt apo rrethane.
E dyta ky forume kerkone te perfaqsoje te gjithe arberoret duke nxjerre ne drite historine dhe kulturen tone te lashte..
Nga ana tjeter ketu kerkohet te demaskohet propaganda e fqinjeve tane te "dashur" me argumenta dhe fakte bindese qe hyjne ne nje llogjike intelektuale te te menduarit dhe te kerkimit te fakteve apo materialeve historike...
Pra ky nuk eshte nje forum dosido...
Pjesmarja jote, ose me mire nikname qe ti mbane i heq vlera ketij forumi, e bene kete forume me te lehte per tu sulmuar prej fqinjeve tane te "dashur", pjesmarja jote ose e personave te tjere me nikname me sfonde raciste i ulin vlerat ketij forumi.
Fale teje, ky forum pervecse etiketohet si nacionaliste nga serbet dhe greket, tashme e ka edhe nje motive qe te quhet raciste dhe jo i besueshem....
Shpresoje qe ti te ndroshe nikname dhe te hyshe me nje nikname tjetr...!

User avatar
pirro
Senior Member
Senior Member
Posts: 162
Joined: Sat Jun 20, 2009 11:36 am
Gender: Male

Re: PERSHENDJETE

#3

Post by pirro » Tue Feb 02, 2010 3:59 pm

Persa i perkete moderatorve, nuk kuptoje pse toleroni keto lloj nikname me sfonde naziste apo raciste?

Edhe pse behet fjale vetem per nje nikname (ne kete raste) duhet te dini se avatar, signatures apo shkrime me sfonde dhe permbajtje naziste (raciste) i ulin vlerat ketij forumi.... Shpresoj qe ju te nderhyni dhe te merni masa qe keto gjera te mos ndodhin me ne te ardhmen.
Faleminderit!

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: PERSHENDJETE

#4

Post by Patush » Tue Feb 02, 2010 4:54 pm

pirro wrote:Persa i perkete moderatorve, nuk kuptoje pse toleroni keto lloj nikname me sfonde naziste apo raciste?

Edhe pse behet fjale vetem per nje nikname (ne kete raste) duhet te dini se avatar, signatures apo shkrime me sfonde dhe permbajtje naziste (raciste) i ulin vlerat ketij forumi.... Shpresoj qe ju te nderhyni dhe te merni masa qe keto gjera te mos ndodhin me ne te ardhmen.
Faleminderit!

Degjo ne kete forum lejohet shprehja e lire e sejcilit, une e kuptoj shume mire ate qe thua por jo te gjithe Shiqpetaret jane te nje mendimi dhe neve nuk duam ti imponojme askujte mendimet tona, por ne baze te fakteve dhe dialogut duam qe e verteta dhe drejta tju imponohet vullnetarishte! Qellimi i jone eshte bashkimi i Shqiptareve pamvaresishte nga bendjet e tyre pilitoke fetare apo ato shkencore.

Sot vjen Hitleri, neser vjen Stalini, Muhameti, Krishti, Sulltan Murati etj etj etj, tani qfare te bejme ti perjashtojme sepse nuk na pelqen emri qe mbajne?

Perkundrazi ky forum pasurohet nga "Pirrot" dhe bashkeatdhetaret e tjere ne menyre qe hitlerat,stalinat, krishtat, muhametat dhe janullat te vijne ketu dhe te mesojne se kush eshte gjaku i yne dhe se kush duhet te jemi dhe mbi te gjitha te illuminohen qe te mos bien pre i/e idiologjive politiko fetare grabitcare qe na rrethojne!


Nuk dua ti dal ne mbrojtje hitlos tone por nuk me pelqen fjala "rracist" qe perdoret vend pa vend.
Si ta quajme tani faktin qe zezaket paskan ken pranu ne ushtrin hitleriane?
Image
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

OPTIMUS SILENS
Regular Member
Regular Member
Posts: 50
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:38 pm
Gender: Male

Re: PERSHENDJETE

#5

Post by OPTIMUS SILENS » Tue Feb 02, 2010 5:00 pm

Se pari nuk krahasoi hitlerin me skenderbeun dhe fan olin un ajo eshte budalleke thejsht se kam ne loj racismi emrin tim por dua te tregoj qe shqiperise i mungojne bureshteti ose gra te cillen do sielin nje fare menyre regullime ne ate shtete te sjell vlera ne shoqeri e shqiperise dhe nje fare menyre arsime te vertete jo arsime propadande se dyti ky eshte nje fotografi i nje gjermani e cilla eshte bere e famshme qe tregon anen tjeter e gjermaneve ne ate luft ane e njeriut dhe e keqja qe ben lufta kerkoje por nuk e gjeta dot nje forme te vogel sepse avataret ketu i duan te vogla prandaj eshte me emrin waffen ss
nuk jam racist nazist por jam nje emigrand i cilli eshte lodhur te degjoje na lajme te huaja qe ne shtetin e tij ka 97 gerdec shkodra vota ne 2009 te pa lira dritat per yjet e real madrit vizat akoma te fundit ne ballkan.
Eshte thjesht nje emer dhe dua qe te kem lidhje me shqipetaret jashte dhe brenda njerez qe mendojne dryshe per atdheun e tone sepse.

User avatar
pirro
Senior Member
Senior Member
Posts: 162
Joined: Sat Jun 20, 2009 11:36 am
Gender: Male

Re: PERSHENDJETE

#6

Post by pirro » Tue Feb 02, 2010 11:35 pm

Po e perserise se me duket se nuk u kuptuam...
Postimi im i drejtohej vetem nikname-it dhe avatar-it tend, gjithmone duke pasur parasyshe kontestin (pra forumin) dhe efektet mbi te.. Nuk te drejtohej ty apo bindjeve te tua...
Tashi une nuk do rri te merem nese ti je nazist apo jo, edhe pse nga avatari apo nga nikneame, dukesh pake i tille.
Po nese ti je raciste, ngaqe je per te miren e shqiptareve dhe kunder grekeve apo serbeve (edhe pse s'duhen bere pergjithsime po po shkruaj keshtu per thjeshtesi) atehere ke simpatine time..
Nese ti je "naziste" sepse mendone qe midis shume te kqijave qe nazistet i bene botes dhe cifuteve ne vecanti, kane pasur edhe gjera pozitive si politika qe ndoqen ne ballkane dhe ne tokat shqiptare.. Atehere ke prape simpatine time..

Problemi qendrone ketu: mua personalishte me ka ndodhur shpeshe here te debatoje ne internet me greke apo serbe mbi Epirin apo Kosoven dhe ne diskutim per te mbrojtur shqipatarizmin e epirit apo kosoves pervec librave dhe materialeve te ndryshme me ka ndodhur te postoje dhe ndonje site apo forume shqiptare ku kishte fakte mbi kosoven dhe epirin. Dhe keto site apo forume kategorizoheshin nga greket si forume nacionaliste propagndistike dhe jo te verteta...
Pra forumi yne mund te cilesohet nga serbet apo greket fare thjeshte si forume nacionaliste jo objektiv propagande e tej... se kshu eshte kur nuk kane fakte te sjellin do shpikin dicka qe nuk shkone per ti hequr besueshmerin
Tashi, pershembull: imagjino ca do thone greket apo serbet kur te shohin qe ne kete forum ka nje pjestare me nikname HITLERI dhe qe tolerohet nga te gjithe...

Ta theme une, ky forum pervecse do quhet si nje forum nacionaliste do quhet edhe forun raciste (naziste) pasi ka si pjestare nje te tille qe tolerohet edhe nga te tjeret...

Tashi duke pasur parsyshe keto gjera, ty cfare te kushtone ta ndroshe ate nikname ?

User avatar
pirro
Senior Member
Senior Member
Posts: 162
Joined: Sat Jun 20, 2009 11:36 am
Gender: Male

Re: PERSHENDJETE

#7

Post by pirro » Tue Feb 02, 2010 11:45 pm

Patush forumi eshte ky qe eshte pasi pjesmarsit jane te tille, pra eshte pasqyra e forumisteve... Nese ketu pjesmaresit fillojne e vejne nikname Hitler Duce apo ku ta di une ateher edhe pasqyrimi do ndryshoj, do bie ne gracken e racismit.
Sa per shprehjen e lire, fjalen e lire, kjo retorike po behet gjithmone e me perdorur nga disa ketu, pa pike lidhjeje fare..

OPTIMUS SILENS
Regular Member
Regular Member
Posts: 50
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:38 pm
Gender: Male

Re: PERSHENDJETE

#8

Post by OPTIMUS SILENS » Wed Feb 03, 2010 1:20 am

pirro wrote:Patush forumi eshte ky qe eshte pasi pjesmarsit jane te tille, pra eshte pasqyra e forumisteve... Nese ketu pjesmaresit fillojne e vejne nikname Hitler Duce apo ku ta di une ateher edhe pasqyrimi do ndryshoj, do bie ne gracken e racismit.
Sa per shprehjen e lire, fjalen e lire, kjo retorike po behet gjithmone e me perdorur nga disa ketu, pa pike lidhjeje fare..
TI QAN HALLIN E GREKUT DHE SERBIT PERSA JETOJENE SHQIPETARET VIRIOEP...N DHE KOSOVEN NUK E HUMBIN ATA JAN CMENDUR TAANI QE SHQIPETARET BO BASHKOHEN DHE E DINE CFARE DO VI PAS TRDHTIA E MADHE E FUQITE E MADHE NE 12 PAS LANE GJYSMEN E SHQIPETAREVE JASHTE SHQIPERISE ORE CA HALE KE TI CA DO THOTE SERBI OSE GREKU KUR DO VUTET NE KETE SITE JE MIRE I THERET MENDJES SEPSE PYETJA JOTE ME DUKET SI GALLATE E DI SHUME MIRE QE KUR DO FUTET GREKU KETU OSE SERBI DO FILLOI TE SHAI OSE KOSOVA OSE VORIOIPIRO EDHE CA PASTAJ TANI PO KANE PROBLEM DHE MODERATORET TE DERGOJME MESAZHE QE TA DRYSHOI JAM I GATSHEM VETEM MA THUAJ SI TA BEJ SEPSE NUK E DI
CHEERS MATE -iiiii-

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1010
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: PERSHENDJETE

#9

Post by Hymniarber » Wed Feb 03, 2010 1:17 pm

Hitleri Shqiptar.
Kjo nofke nuk eshte ne dinjitetin e ketij forumi. Pavaresisht dallgeve te historise, ne shqiptaret ndoshta jemi popull me shpirt te madh dhe ne thelbin tone ekstremizmi nuk shkon me shpirtin tone bujar. Te keshilloj qe ta nderrosh ne nje nofke tjeter brenda 3 diteve. Per kete qellim dergo propozimin tend per emrin e ri, ne te kundert ne do ta ndryshojme sipas deshires tone.
Persa i perket avatarit, ai eshte shume i papranueshem, shume dhunues. Une do ta fshij pa paralajmerim, dhe ti mund te ngarkosh nje avatar tjeter. Do tju lutesha te mbani nje qendrim serioz, sidomos ne lidhje me raportet delikate te botes moderne, te cilat nuk na takojne te perzihemi.
Falemnderit per mirekuptimin.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
pirro
Senior Member
Senior Member
Posts: 162
Joined: Sat Jun 20, 2009 11:36 am
Gender: Male

Re: PERSHENDJETE

#10

Post by pirro » Wed Feb 03, 2010 6:47 pm

faleminderit Hymniarber!
HITLERI SHQIPETAR wrote: ORE CA HALE KE TI CA DO THOTE SERBI OSE GREKU KUR DO VUTET NE KETE SITE JE MIRE I THERET MENDJES SEPSE PYETJA JOTE ME DUKET SI GALLATE
Jo jo skam asnje HALE se vjene greku apo serbi ketu, ose me mire halen ne rregull e kame prape, se po erdhen "koken do hane"..
Problemi eshte ku une te mare nje teme te ketij forumit dhe tia ve grekve edhe serbeve para surratit, dhe jo vetem atyre pasi neper forume marin pjese njerez nga e gjithe bota... Dhe ne nje teme te tille ku kerkohet te mbizoteroje llogjika dhe argumentimi historike nofka jote do i ulte vlerta dhe do nxirte dikutimin jashte teme...
Faleminderit per mirkuptimin.

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1010
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: PERSHENDJETE

#11

Post by Hymniarber » Wed Feb 03, 2010 8:11 pm

[quote2="HITLERI SHQIPETAR"]HAAA shakka shaka dua te droi emrin tim ne OPTIMUS SILENSDHE NJE GJE TJETER MOS GUXO TE PERDORESH IKONAT TONE KOMBETARE DUA TE THEMKUSH JE TI QE PERDORE IKONEN TIME KOMBETARE DHE TATE JO TE FILOJME MEAVATAR ZOGU ENVER QEMAL BEJ ETJ SE ESHTE BERE QESHARAKESHQIPETARE=SKENDERBEU TE LUTEM ME OFENDON TI DHE SHUME TE TJERE QE PERDORINIKONAT E TIME KOMBETARE UN KURE NUK PERDORE IKONA UDHEHEQESVE NA SHTETEVETE TJERA[/quote2]

Llagapi yt u konvertua ne OPTIMUS SILENS, sipas kerkeses se mesiperme. Shqipja jote eshte shume e vajtueshme, por nese e kuptova drejte, ti ndihesh i ofenduar qe une kam perdorur ne avatarin tim figuren e Skenderbeut. Qe te mos ta zgjas shume, nuk shoh ndonje arsye qe te perbeje fyerje per askend, keshtu qe do te vazhdoj ta perdor. Here tjeter do ju lutesha te jeni me te arsyeshem ne pretendimet-shqetesimet tuaja.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

Post Reply

Return to “Prezantohuni ne komunitetin e forumit”