"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Përshëndetje!

Ky seksion është krijuar për anëtarët e rinj të komunitetit, për të prezantuar me pak fjalë veten dhe qëllimin e bashkimit në këtë forum.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
Hell Of Steel
Junior Member
Junior Member
Posts: 1
Joined: Wed Apr 07, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Përshëndetje!

#1

Post by Hell Of Steel » Fri Apr 09, 2010 12:26 pm

Ju përshëndes të gjithëve!
Nickun tim e keni në krye të temës, dhe sa për atë të vërtetin do të prezantoheni gjatë rrugës. Iniciativa e ideuesëve mu duk tepër tërheqëse prandaj(dhe falë Mallakastriotit) vendosa të regjistrohem. Akoma s'i kam lexuar të gjithë postet e forumit, por duke u bazuar vetëm tek "Misioni" pashë që ka goxha për të diskutuar e shkëmbyer me njeri-tjetrin.
Ju përshëndes dhe një herë dhe do takohemi posteve të ndryshëm.

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Përshëndetje!

#2

Post by Arbëri » Fri Apr 09, 2010 12:39 pm

Mire se erdhe Hell Of Steel :)
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Përshëndetje!

#3

Post by Zeus10 » Fri Apr 09, 2010 4:12 pm

Mireserdhe Hell of Steel. Shpresojme se ju do ta pasuroni diskutimin ne kete forum me njohurite dhe pikepamjet tuaja.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Prezantohuni ne komunitetin e forumit”