"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Tungjatjeta

Ky seksion është krijuar për anëtarët e rinj të komunitetit, për të prezantuar me pak fjalë veten dhe qëllimin e bashkimit në këtë forum.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Albvlora
Junior Member
Junior Member
Posts: 7
Joined: Sat Aug 01, 2009 3:25 pm
Gender: Male

Tungjatjeta

#1

Post by Albvlora » Sat Aug 01, 2009 3:29 pm

Quhem Leonard Zoga, jetoj ne Kanada Toronto, jam nga Vlora dhe jam shume i kenaqur qe ju bashkova ketij forumi te mire. Meqenese ky forum eshte i perqendruar rreth historise tone zgjoi interesin tim per rrenjet tona te lashta.

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Tungjatjeta

#2

Post by Sally » Sat Aug 01, 2009 3:34 pm

Mire se erdhe Leonard!
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Tungjatjeta

#3

Post by Mallakastrioti » Sat Aug 01, 2009 5:17 pm

Mire se erdhe Leonard.
Image

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Tungjatjeta

#4

Post by Arta » Sat Aug 01, 2009 5:42 pm

Mire se erdhe Leonard, ja kalofsh sa me mire ketu!
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Albvlora
Junior Member
Junior Member
Posts: 7
Joined: Sat Aug 01, 2009 3:25 pm
Gender: Male

Re: Tungjatjeta

#5

Post by Albvlora » Mon Sep 14, 2009 3:23 pm

Falemnderit, me pelqejne shume informacionet qe lexoj ketu.

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Tungjatjeta

#6

Post by Patush » Mon Sep 14, 2009 4:25 pm

Albvlora wrote:Quhem Leonard Zoga, jetoj ne Kanada Toronto, jam nga Vlora dhe jam shume i kenaqur qe ju bashkova ketij forumi te mire. Meqenese ky forum eshte i perqendruar rreth historise tone zgjoi interesin tim per rrenjet tona te lashta.

Kjofshe faqe bardhe e me nder Leonard prania e jote ne gezon.
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Post Reply

Return to “Prezantohuni ne komunitetin e forumit”