"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Në Gjurmim të së Vërtetes

Ky seksion është krijuar për anëtarët e rinj të komunitetit, për të prezantuar me pak fjalë veten dhe qëllimin e bashkimit në këtë forum.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Dritare Jete
Member
Member
Posts: 19
Joined: Sun Oct 04, 2009 11:41 am
Gender: Female

Në Gjurmim të së Vërtetes

#1

Post by Dritare Jete » Sun Oct 04, 2009 2:19 pm

Përshendetje të gjithë atdhetarve!
Doren ne zemer per ju, e ju atdhetar me pritshit e me shoqerofshit me zemer ponjashtu!
Vij ne kete forum pasi pashe nji postim videoje nga ky forum ne you tube, te cilen ma shenjoi nji e bashkatdhetare , ne facebook.
I lexova te gjitha paraqitjet e bashkatdhetarve ne kete teme, shoh mikpritje, ndersa me pelqeu shume urimi i tradites se vjeter Shqiptare qe njeri e perdor ketu, sepse po na zhduken shprehjet e bukura duke u zevendsuar me shprehjet e huaja qe nuk kane at bukur as perfshijne ate qe shprehin disa fjale tonat te vjetra, te tradites Shqitare
Jam nji vajze e thjesht nga pjesa Dardane, ne gjurmim dhe dokumentim te se vertetes Shqiptare, ngase i jemi nenshtruar padrejtesise shekullore, e nuk ka popull me paqesor se ne, aq sa na kushtoi shtrenj karshi te huajve. ne dnihmuam ata ne shekuj, ndersa ata na e kthyen shpaten neve kur realizuan qellimet e tyre ne u beme pre e lakmise se tyre.
Ajo qe me drejton ne jete esht drejtesia, edhe ne te folur, edhe ne te vepruar, e me kete vjen edhe thenia e te se veretes.
Neper çka kemi kaluar, sa e kemi pesuar dhe si e kur, sadopak secili e di, por me rendesi esht e Verteta e Argumentuar edhe ne imtesi, sepse ajo shmang perqarjen dhe sjell bashkimin rreth trungit ame Shqiptar, e gjithashtu ajo na e ben te mundur ti mundim shpifjet e armiqve tane qe i bejn neper bote permes librave me mijera sosh ne lloje, e tash esht edhe interneti, e kan perdorur edhe femrat qoft permes martesave qoft permes avantureave me njerez qe kan pasur poste ne shtetet e caktuara qe sjellin vendime ne Europe.
BESIMI se mundemi me ja dal ne krye me armiqt dhe i kthejme pronat tona/tokat tona, na i kthjellon syte dhe mendjen e na e forcon zemren.
POR gjitheher arsye te jet e drejta , ne ket rast kombi yne e jo arsyet personale-interesi atdheut mbi interesat personale, te mos perpiqemi te dukemi si individ, por arsyeja kryesore ne bashkpunim te jet kombi, pa marr parasysh kush qfar emri mban.

Jam jasht mase e interesuar me mbledh dokumente e shkrime te vertetuara e argumentuara qe lidhen me Kombin tone qoft mbrenda qoft jasht.
Me Theks: Vetem E Vërteta e Argumentuar na qon përpara.
ka materiale , vetem ne duhet ti gjurmojme dhe ti mbledhim mbrenda dhe ne shtete tjera ne bote.
Permend disa shtete te huaja: Turqia, Gjermania, Anglia, Austria, Italia (Roma/vatikani posaqerisht), pastaj vjen Sllovenia, Polonia e te tjera, gati secili shtet ne Europe, po gjurmet e tyre ka qe kan kapercy kontinent e gjinden edhe jasht Evopes, e shpesh qasjen ne Europe mund te na mundesoj nji shtetas jo Europian permes miqve te vet, PRANDAJ kijeni parasysh kete kudo qe te jeni.
E verteta qendron e fshehur edhe brenda viseve shqiptare te papushtuara dhe te pushtuara.
me se shumti per qastin me vlen periudha e viteve 1870-78, por per ta deshmuar me leht ate dhe ber te qart vazhdimin e ligesise se sllaveve, na ndihmojne edhe periudhat e Mehershme dhe te Mevoneshme-Egzodi shpernguljes vazhdon vetem se nuk publikohet.
vetem te Bashkuar dhe si nji trup i vetem mund te ecim perpara dhe te mundim qdo armik-na esht ndihme fakti se edrejta esht ne Anen tone, aq sa na dhemb qe padrejtsia esht ushtruar ndaj nesh me shekuj. E BOLL MA!!
Çka i ndodh vellaut e motres tende , e njejta do te ndodh edhe ty, vetem se armiku te perqan e te ndersen kunder tendit derisa zvoglon numrine familjes e mandej esht shume lehte.
Nuk kam pengesa aspak ne te kuptuarit e asnjerit dialekt, dhe perdore te gjitha dialektet sipas rastit dhe thenieve qe rrjedhin nga populli. Dialekti esht si puna e veshjes, dikjut i pelqen keshtu e dikujt ashtu,
Shendet Dhe Paqe!
Ne Pune dhe ne Gjykim

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Në Gjurmim të së Vërtetes

#2

Post by Mallakastrioti » Sun Oct 04, 2009 2:28 pm

Mire se vjen Dritare Jete ne forumin arberia.
Image

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Në Gjurmim të së Vërtetes

#3

Post by Sally » Sun Oct 04, 2009 4:24 pm

Mire se erdhe Dritare Jete!
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Në Gjurmim të së Vërtetes

#4

Post by Zeus10 » Mon Oct 05, 2009 12:08 am

Mire se erdhe, prezantim i thjeshte dhe i vecante.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Në Gjurmim të së Vërtetes

#5

Post by Patush » Mon Oct 05, 2009 7:09 pm

Ardhshe me kame t'mare e kjosh faqe bardhe.

Prania e jote na gezon jashte mase. Nje prezantim i bukur dhe domethans.
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
IllyriankinG
Regular Member
Regular Member
Posts: 65
Joined: Sun Sep 20, 2009 8:54 pm
Gender: Male
Location: Arbëri

Re: Në Gjurmim të së Vërtetes

#6

Post by IllyriankinG » Tue Oct 06, 2009 5:47 pm

Mirë se erdhe "Dritare Jete" dhe ja kalofsh sa më mirë në forum.
Presim kontributin tuaj në pasurimin e forumit me diskutime të vlefshme, dhe me antarë të rinjë patriot.
Mirë se erdhe!

User avatar
Dritare Jete
Member
Member
Posts: 19
Joined: Sun Oct 04, 2009 11:41 am
Gender: Female

Re: Në Gjurmim të së Vërtetes

#7

Post by Dritare Jete » Mon Dec 14, 2009 6:35 pm

Faleminderit te Gjitheve per Mirseardhjen"!
I kam lexuar keo fjale me heret, por kam len te pergjigjem me vone kur vendos se qkafit ti jap perparesi, e ne nderkohe rrethanat me ben te jem e zen ne punet qe kam filluar me heret, dhe sikur nuk me leshojne dot.
Por me kane mbetur pa lexuar disa shkrime megjithate.
Ajo qe me ben te druhem se per çka te shkruaj dhe sa te shprehem esht fakti se mu nga njerez te ndryshem te popullit tone, behet propaganda me e keqe e cila sa vjen po behet me e sofistikuar, e kete sidomos e kam verejt e perjetu edhe vet, se deri ne shkale mbrrin njeriu mu prish, aq sa as mosha shum e vjeter nuk e ndalon nga pazarlleqet e mashtrimet.
Shum grupe u ben qe po flasin ne emer te kombit, po mashtrojne edhe njerez serioz dhe sume te shkolluar, si profesore, ish ushtarak me pozita te larta, ish luftetar qe luftuan per komb, por ne fakt, u vrane kot se udheheqes kishin agjent te allavo-maqedonasve, qe vazhdimisht me akrobacione ndrron emrin e levizjes qe udheheq, me disa njerez-vegla te djallzuar, edhe gra bile, qe ka pas me pare e permes tyre shtjen ne kurth te tjere. Dhe keto histori perseriten dhe prap njerzisht mashtrohen, çka duket paradoks . Ju kisha lute te gjithe juve qe keni ne mend e zemer kombin te mos kyqeni ne keto levizja me emra te medhenj, qoft edhe nese shihni ne to nji ish gjeneral, nji ish kolonel, nji profesor serioz, njeri me pozite, apo nji grua qe ka ber emer si atdhetare, ndersa permes mikpritjes (te cilen ja paguan dikush tjter me para ose forma tjera), ka marr titullin atdhetare , bile edhe qytetare nderi ndersa eshte lidhur me grek, me agjent shqiptar te maqedonise e te serbve, dhe nen petkun e nanes shqiptare nxjer te gjitha te dhenat, bile behet edhe ndermjetsuese ne martesa eprmes te cilave i shtjen rrenjet nejeten e atyre qe kan kaacitet dhe vullnet me luftu per komb, e qe te shkretet nuk e dine fare sepse grate jane dinake , e me pleqri behen edhe em shume , dhe tashme permes kesaj dinakrie kan fituar edhe grada atdhetarie.
Esht tmerr te shofesh se deri ne cilen shkalle arrin nji agjent e nji bashkepuntor i anmiqve tane, ne popullin tone. Kur provon ti hapesh syte dikujt, ai dikushi shkon e ben te kunderten e asaj qe duhet pa u menduar fare. Ky esht shkaterrimi me i madh, sepse kur beson agjentin e nuk e beson njeriun e drejte, ateher dami asht i madh sepse ja mbyll rruget atdhetarit permes propagandes se mbrapshte kur ben dikush qe mashtrohet verberisht nga veglat e anmiqve.
Kjo esht arsyeja pse qdo ndermarrje e atdhetarve tane ka deshtuar.
Kujdes egon tuaj, sepse ajo ja mbylle syte secilit e seciles, sidomos kur dikush i thot se keshtu apo ashtu nuk esht ne rregull, apo ndjen konkurenc apo edhe doze xhelozie apo ndjesi e arsye tjera.
Vetem uresia mund te na shpetoj, e urtesia don hulumtim te thelle te se vertetes dhe njeriun te nisesh te vlersosh qe nga cikerrimat se si sillet si reagon, saktesisht, hulumtoni ne qdo drejtim e ne qdo aspekt dhe qdo qast veshtrojeni njeriun kur ju duhet me vlersu karakterin. Cilat jan shenjat e tradhtarit, agjentit bashkepuntorit te te huajit, e egoistit qe shet gjithkend per interes te vetin, ti mendojme mire.
Ndoshta do te ishte mire te hapet teme per kete, qe te behet me e lehte njohja e vertete e nji njeriu si per mire e si per keq.
Si thoni?
Do te ishte mie te hapet nji teme ku secili te jap ate qe din ne vlersimin e karakterit te njeriut, dhe te mendimeve e ndjenjave qe mban mbrenda?
pres pergjigjet tuaja.

User avatar
Dritare Jete
Member
Member
Posts: 19
Joined: Sun Oct 04, 2009 11:41 am
Gender: Female

Re: Në Gjurmim të së Vërtetes

#8

Post by Dritare Jete » Mon Dec 14, 2009 6:38 pm

Kam dhe nji kerkese, lutje .
ka dikush qe ka pervoje ne ndertimin e logove qe lidhen me ♪eshtjen e kombit, dhe ne perpilimin e projkteve per fonde?
per kete me duhet ni pergjigje sa me shpejt te jet e mundeshme, mbrenda pak ditesh.
Shendet te Gjitheve!

Post Reply

Return to “Prezantohuni ne komunitetin e forumit”