"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

ARBERIAONLINE Mire se ju gjeta

Ky seksion është krijuar për anëtarët e rinj të komunitetit, për të prezantuar me pak fjalë veten dhe qëllimin e bashkimit në këtë forum.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Tan-Tirana
Senior Member
Senior Member
Posts: 117
Joined: Fri Oct 30, 2009 9:49 am
Gender: Male

ARBERIAONLINE Mire se ju gjeta

#1

Post by Tan-Tirana » Fri Oct 30, 2009 10:10 am

Mire se ju gjeta, jom anetari ri, quhem Artan, nga Tirana.
Shpresoj te me pranoni dhe mu ne miqesin tuaj qe keni krijuar ketu.

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: ARBERIAONLINE Mire se ju gjeta

#2

Post by alfeko sukaraku » Fri Oct 30, 2009 2:28 pm

-bravo- mire se erdhe.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3212
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

Re: ARBERIAONLINE Mire se ju gjeta

#3

Post by Adriana » Sat Oct 31, 2009 4:10 pm

Mire se erdhe ne Arberiaonline.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: ARBERIAONLINE Mire se ju gjeta

#4

Post by Patush » Wed Nov 25, 2009 1:25 am

Tan-Tirana wrote:Mire se ju gjeta, jom anetari ri, quhem Artan, nga Tirana.
Shpresoj te me pranoni dhe mu ne miqesin tuaj qe keni krijuar ketu.


Mire se erdhe Artan, kjofshe faqe bardhe dhe me nder.
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Post Reply

Return to “Prezantohuni ne komunitetin e forumit”