"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Lajme nga Maqedonia

Në këtë forum, do të sillen lajmet më të fundit dhe mund të komentohen ato. Gjithashtu ato mund të lexohen dhe në portal, së bashku me komentet.

Moderator: Mallakastrioti

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Lajme nga Maqedonia

#316

Post by Arbëri » Sun Apr 21, 2013 10:09 pm

Per Cashken ska te dhena qe ka perqarje aty , edhe pse , sipas regjistrimit te fundit , te vitit 2012 qe u anulua , CASHKA edhe zyrtarisht eshte shumice shqiptare , me 50% shqiptare ..
-Interesimi me i madhe per mua ne keto zgjedhje ishte komuna Kercoves dhe Dollneni ketu i kisha syte : viewtopic.php?p=37136#p37136 :( dhe aspak s'me interesojne partit se cila fiton , me rendesi te bien komunat ne duar te shqiptareve ,por per fat te keq , me sa e verej me vite situaten ketu , kjo qe shkruan ne kete faqe eshte e vertete: http://www.albtime.com/welcome/public/l ... je-pdsh-ja
Ky vertete eshte kancer per shqiptaret e Maqedonise , ky eshte edhe ne listen e zeze te USA-s , per kete thuan organet policore sllave "QE NE E FORMUAM PDSH-en ME NDIHMEN E M.THAQIT QE MOS TI LEME ME NJE PARTI SHQIPTARET SE U BEN SHUME TE FUQISHEM " kete e thote TROQ zyrtari me i larte ne kryepolici sllave :

Gjdo koment eshte i teperT , edhe pse , edhe keta te tjeret nuk jane me te mire ndoshta , por per fillim ky person duhet te iken ,gje qe se besoj ...


Ja nje shembull me Kercoven pse duhet neve fituar komunat me shumice shqiptare :

Administrata komunale në Kërçovë ka pasur 66 punonjës:
Sllavo-maqedonas -56
-6 shqiptarët
turq -4


Nga këto 66 te punonjësve kanë 34 persona vetem shkolla fillore dhe disa nga ata të mesmen.
http://kicevo.gov.mk/zaopstinata.html
Pse ka vetem 6 shqiptare te punesuar kur me ligj duhet te jene minimum 18 ?
Keshtu eshte edhe neper fabrika e gjithandej , dhe kshtu na shtohet emigrimi ..
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Lajme nga Maqedonia

#317

Post by Arbëri » Mon Apr 22, 2013 8:30 pm

Por nga tabela më poshtë mund të shihet se pikërisht 350 votat që kishte marrë kandidati i PDSH-së në raundin e parë në Cërnilisht, në raundin e dytë i kanë takuar kandidatit të VMRO DPMNE-së, që kanë qenë vendimtare për fitoren e Boshe Millosheskit. Ndërkaq, për sa i përket ri-fitores së Ziadin Selës në Strugë, PDSH-ja akuzoi BDI-në se ka shantazhuar kandidatin e tyre. Ndaj kësaj akuze, zëdhënësi i BDI-së Bujar Osmani, theksoi se kryetari i BDI-së Ali Ahmeti që ditën e parë ka dhënë mbështetjen për Selën, si në media ashtu edhe në terren.
video : http://alsat-m.tv/lajme/nga_vendi/5557- ... sh-ne.html

Image

dmth . nuk u bushkaun partit shqiptare ne raundin e dyte ne Dollnen siq e bene ne Struge , por te gjitha votat qe e votuan dy jave me pare PDSH-en , kete jave ju dhane sllaveve ose VMRO-s , dhe kshtu fituan kete komune , ndryshe me vota etnike nuk do kishin shanse ta fitonin Dollnenin .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Lajme nga Maqedonia

#318

Post by Arbëri » Fri May 17, 2013 5:00 pm

Lisiçe, demtohen arat

Image

Banoreve te fshatit Luboten iu kane shkatruar tokat ne Lisiqe ne te cilat kane punuar ne kete sezon jo nga ndonje fatkeqesi natyrore por nga dore njeriu thone ata. 20 familje lubotenase per 5 vite kane shfrytezuar tokat shterore ne lagjen Lisiqe nga kane siguruar egzistencen e familjeve te tyre .Jonuz Dauti dhe Muzafer Sejfullau te revoltuar nga kjo ndodhi thone se demi material per ta eshte shum I madh.

“Kjo eshte deme shum I madh vetem kete cka e shifni eshte mbi 10 hektare dhe vlera e demit eshte mbi 20 mije euro - ne prej kesaj jetojm une i mbaje 10 anter nga kjo tok qe punoj dhe prej kesaj toke i kam shkollu femijete. Nuk e di kush e ka bere se syt nuk ma kan pa se kush por eshte e qarte se me qellim dhe fudja vellau im ska ardhe ta ben kete dem dihete kush e ben dihete shum e qarte“, shprehet banor i fashtit Luboten, Jonuz Dauti.

“Jemi i demtuar mjafte na kane demtuar por shkaqet nuk i dim , kemi bere shum harxhime , kemi femije dhe prej kesaj egzistojm skemi ku shkojm prej kesaj jetojme , une kam pas nje hekter une , ne kemi pas shalqi te mbjelur dhe dikush ka ardh ka ardh na ka demtu ehte bere nje grup se nuk mund nje nejri ate ta ben , vetem nje i qmndur mund ta beje kete e te mere ytraktrorin te levron dhe tju ben dem njerezve por kjo ehste e organizuar qe ka ndodh kjo”, shprehet banor i fashtit Luboten, Muzafer Sejfullau.

Sipas Banoreve ky nuk eshte rasti I vetem, raste te ngjashme kane ndodhur edhe ne te kaluren por jo me demtime kaq te medha , ata kne njoftuar organet e rendit per rastin ne fjale por deri ne kete moment nuk kane mesuar dicka kontrete .Nga MPB-ja nuk ka informacione per kete rast.
Video : http://www.mtv.com.mk/al/al/lajme/26144 ... _arat.aspx
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme nga Maqedonia

#319

Post by Adriana » Wed May 22, 2013 10:43 am

Coca-Cola diskriminon shqiptarët

Diskriminimi i shqiptarëve dhe gjuhës shqipe duket se po shtrihet gjithëandej.
Një prej kompanive më të mëdha botërore Coca-Cola këtë verë ka vendosur të ndjekë një aktivitet veror me titullin “Ndaj me…”.
Fushata në fjalë ka nisur në Maqedoni dhe duket qartë se kjo “ofertë” është bërë vetëm në gjuhën maqedonase dhe në asnjë rast aty nuk ka një konsuumator shqipatërë, apo shkruar me shkronja shqipe.

Kanaçet u janë shpërndarë kryesisht maqedonasve dhe shqiptarët janë lënë jasht loje edhe kësaj here./alb-observer.com/


Coca Cola nuk ka treguar se nuk na pelqen, por ka prodhuar ate prodhim qe i ka kerkuar maqedonia, pra nuk shikoj te na ket diskriminuar Coca Cola, por si gjithmon sllavet e maqedonise.

Coca Cola eshte thjeshte nje FIRME qe prodhon ato qe i porosisin. Pra ndajini gjerat dhe mos i eksagjironi. Nese shteti maqedon ka kerkuar nje shume prodhimi me keto emra nuk eshte faji i Coca Coles pse ata nuk i kan kerkuar edhe ne gjuhen shqipe, ( per shqiptaret ). Edhe ketu ku une banoj shteti ka kerkuar nga Coca Cola kete loj me emrat qe me shume perdoren ne kete shtet, cfare te bej une tani qe jam e huaj ketu, te them qe po me diskrriminojne?! Kjo eshte nje loj me emra nga kjo kopmani qe shume shtete e kan kerkuar per kete sezon veror. Pra ne kete raste ne maqedoni te drejten duhet ta kerkojne nga ata qe i qeverisin ( duke qene ne dijeni qe ky shtet ka nje % te mire shqiptaresh) dhe jo nga kompania Coca Cola.


shpesh here ne shqiptaret nuk dime ku te kerkojme diskriminimin....
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: Lajme nga Maqedonia

#320

Post by CERMENIKASI » Thu May 23, 2013 9:53 pm

Bexheti: Në 2025, shqiptarët shumicë në Maqedoni!


Zvogëlimi i natalitetit paraqet element shqetësues në Republikën e Maqedonisë, megjithatë kjo dukuri sipas njohësve të mirë të kësaj çështje ka qenë më se e pritur. Akademiku Abdylmenaf Bexheti, shpjegon këtë dukuri duke u thirrur në një studim shumë relevant të Universitetit të Sorbonës në Francë, sipas të cilit në vitin 2020 popullata shqiptare do të barazohet me atë maqedonase derisa në vitin 2025 popullata shqiptare do ta tejkaloj popullatën maqedonase.

“Këtë fenomen e trajtojmë më shumë në analizat socio-ekonomike dhe është një fenomen që ka qen i pritur i projektuar që para 15 vitesh. Do ti referohem një studimi që ka bërë me begraund maqedonas një studiues nga universiteti i Sorbonës në Francë që në vitin 98, doktor Ivan Savev i cili parasheh dhe bën projeksionet dhe prognozën 20 vitet e ardhshme dhe 25 vitet e ardhshme, do të thotë 2020-2025, si do të zhvillohen marrëdhëniet demografike në vetë Maqedoninë, shtimi natyror i popullsisë dhe kështu me radhë. Dhe ai atje vjen në një konstatim, në një scenario të ashtuquajtur ‘pesimistike për ata dhe optimistike për ne’ është se viti 2020, pothuaj popullsia shqiptare do të barazohet me popullsinë maqedonase, kurse në vitin 2025, në fakt popullsia shqiptare do të tejkaloj popullsinë maqedonase në përpjesëtim relativ kuptohet”, tha Abdylmenaf Bexheti, Akademik.

Sipas statistikave të ndryshme, ulje të natalitetit vërehet tek të dy bashkësitë më të mëdha etnike ajo maqedonase dhe shqiptare, por kjo nuk cenon raportin mes tyre në aspekt numerik. Bexheti thekson se edhe përkundër uljes së natalitetit e cila më së shumti vërehet tek popullata shqiptare, kjo është pozitive nëse krahasohet me uljen e natalitetit tek popullata maqedonase.

“Rritja natyrore e popullsisë sipas regjistrimit të vitit 2002 pra para 11 vitesh tek shqiptarët ka qenë diku 18 promil, kurse te maqedonasit ka qenë 9-10 promil, pra kur sot tek ne ajo është 9-10, tek ne dhe te ata është 4-5 flet se intensiteti i rramjes te ne është shumë më i madh. Mirëpo në aspekt relativ, pra ky përpjesëtim akoma nuk e cenon marrëdhënien relative midis shqiptarëve dhe maqedonasve në Maqedoni, përkundrazi e sforcon atë, sepse po tu referohemi numrave, pra niveli i natalitetit te ata është shumë më i vogël se sa tek, ne pra duhet ti krahasojmë se çfarë janë trendet, çfarë janë tendencat, intensiteti i tyre dhe gjendjet aktuale. Prandaj unë nuk shoh që rrezikohet realisht marrëdhënia numerike e popullatës shqiptare dhe maqedonase në raport”, deklaroi Abdylmenaf Bexheti, Akademik.

Bexheti thotë se pikërisht frika nga ky realitet ka qenë një nga shkaqet e anulimit të regjistrimit të fundit të popullsisë që duhej të realizohet në vitin 2011.

BURIMI:Bota Sot
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Lajme nga Maqedonia

#321

Post by Arbëri » Fri May 24, 2013 5:12 pm

Demolohet Shtëpia e Alfabetit në Manastir

video : http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 9qQh0nNZr4#!

Demolohet shtëpia e alfabetit në Manastir. Në orët e hershme të mëngjesit persona të panjohur deri më tani kanë dëmtuar muzeun e alfabetit duke thyer dyer, dritare dhe vitrinat me dokumentacionin ë Muzeut. Pavarësisht dëmit material, mesazhi është shumë i keq pikërisht në ditën e 24 majit-festës së arsimit sllav, thotë për Alsat-M drejtori i Muzeut Gazmend Hoxhaj duke shpresuar që fajtorët sa më shpejt të dalin para drejtësisë.

“Në 3 e 30 ora pas mesnate disa persona e kanë dëmtuar hyrjen, derën hyrëse këtu në muze, ka hyrë brenda dhe në hapësirë ku është ekspozita jonë i kanë dëmtuar 9 nga 11 vitrinat që I kemi me dokumentacion muzeor, kanë thyer edhe dritare, ka dëm edhe në dysheme dhe ato janë është kjo një dëm material. ..Kemi pasur problem edhe 3-4 herë të tjera është shkruar në fasadën e objektit, por cili të jetë lëshon një mesazh shumë të keq bile edhe në festën e sotme e cila është 24 maji- Dita e arsimit sllav”, tha Gazmend Hoxhaj, drejtor i Muzeut të Alfabetit.

Hoxhaj njoftoi se është formuar Komisioni i cili do të bëjë vlerësimin e dëmit të shkaktuar dhe premton që Muzeu të kthehet në gjendjen e mëparshme.

“Është fat neve i kemi të gjitha ato dokumente në formë elektronike ashtu që mund ti riprodhojmë edhe njëherë edhe atë do e bëjmë shpejt dhe do ta kthejmë muzeun në gjendjen në të cilin ishte më para demolimit”, deklaroi Gazmend Hoxhaj, drejtor i Muzeut të Alfabetit.

Në Ministrinë e Brendshme thonë se janë duke punuar për kapjen e autorëve të kryerjes së aktit vandal.

“Në mëngjesin e sotëm në muzeun e alfabetit shqip autor të panjohur kanë dëmtuar dhe thyer shumë dritare dhe janë larguar nga vendi i ngjarjes. Hetimi është kryer nga ekipi i Sektorit të brendshëm në Manastir dhe po merren masa për gjetjen e autorëve”, thuhet në kumtesën e MPB.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Lajme nga Maqedonia

#322

Post by Arbëri » Sun Jun 09, 2013 1:58 pm

Fondi “Për Kthim në Vendlindje”
Propozoj një Fond shumë të thjeshtë dhe praktik në vend të atyre që po bisedohen kohët e fundit.

1. Fondi duhet të jetë humanitar që të mos ngarkohet me taksa dhe të regjistrohet në një bankë në ndonjë nga shtetet perëndimore. Fondi duhet të ketë një Bord të besueshëm i cili merr përsipër përpilimin e Rregullores.
2. Fondi mjetet i mbledh nga anëtarësia ku anëtarë duhet të bëhen të gjitha familjet apo çdo i punësuar i cili në xhirollogarinë e Fondit në bankë duhet të derdhe çdo muaj minimum (10fr, 10eu, apo 10$).
3. Në Fond vullnetarisht mund të derdhen shuma shumë më të larta se që janë cituar më parë.
4. Në këtë Fond mjete duhet të derdhin edhe të gjithë subjektet afariste që veprojnë në vendlindje dhe jashtë por 10 herë më shumë se anëtarët.
5. Fondi mjete mund dhe duhet të mbledh në çdo vend me aktivitete të ndryshme humanitare si me tubime enkas të organizuara si dhe me koncerte të ndryshme në çdo vend të botës.
(Fondi i shtetit të Izraelit ka nisur në këtë mënyrë dhe është bërë obligim moral dhe ligjor, dhe funksionin në gjithë botën). (Lexoni librin Masonët).
Obligimet e administratës:
1. Administrata vendore obligohet që të marr përgjegjësin e rregullimit të dokumenteve që do ketë nevojë Fondi si dhe lehtësimin në raste të tilla.
2. Administrata vendore duhet të veproj konformë rregullave të tregut të lirë në kuadër të kompetencave ligjore dhe të sugjerojë se në cilën lami ka siguri kapitali që do investohet.
3. Subjektet politike obligohen që Fondin ta ndihmojnë në mënyra të ndryshme.
Nga Fondi mjete mund të vjelin:
1. Studentët e mirë që vijnë nga familjet e varfra.
2. Familjet që duan të kthehen dhe iu mungojnë mjetet për të investuar në biznes familjar.
3. Afaristë fillestar që konkurrojnë me projekte të qëndrueshme.
4. Kuadro të dëshmuara që kanë nevojë për specializime.
5. Afaristët e suksesshëm që kanë nevojë për mjete shtesë.
Për mjetet që do derdhen në Fond dhe ku do investohen do vendos:
1. Bordi i Fondit
2. Komisioni që e verifikon
Obligimet e atyre që do marrin mjete nga Fondi
1. Studenti nëse nuk e ka përfunduar vitin Fondi ia ndërpret kredinë.
2. Nëse studenti largohet nga vendlindja detyrohet që përveç anëtarësisë të kthej edhe kredinë që e ka huazuar për një afat prej 5 vjetësh.
3. Afaristi obligohet që mjetet e marra nga Fondi t’i kthej pa interes në një afat (10 deri 15 vjet).
Miq të nderuar të faqes është një propozim shumë i thjeshtë dhe i kapshëm për të gjithë kurbetqarët por edhe për ata që kanë subjekte afariste në vend. Anëtarësi është mujore ashtu siç është e të gjitha fondeve që ekzistojnë. Arsyeja e Propozimit tim është se shumë po flitet për një edukim qytetar me të cilat po merren disa Fonde Ndërkombëtare. Kam të dhëna se gati administrator dhe çdo njëri që ka pas dëshirë është edukuar nëpër shumë qendra dhe kërçovarët nuk kanë më nevojë për edukim se si të punojnë por është mungesa e Fondeve. Ne e dimë se si janë harxhuar mjetet e shumë Fondeve me anë të edukimit duke përfituar vetëm grupi menaxhues. Kërçovarët fillimisht kanë nevojë për të zhvilluar biznesin familjar dhe këtu nuk duhet ndonjë investim shumë i lartë dhe parashihet nga (50.000 deri në 100.000 euro të cilat do ndihmonin për të siguruar familjen). Të dhëna për të gjitha llojet e seminareve që janë mbajt për ekonomi familjare, biznese të zhvillimit të turizmit lokal malor ka shumë tek Zyra e Shoqatave civile në Kërçovë.
Duket shumë e thjeshtë por metoda e tillë tek populli izraelit ka bërë çudira. Ja se sa mjete do ketë Fondi brenda një viti. Dhe kjo që them unë do jetë minimumi. Llogaritet se jashtë Kërcove jetojnë jo më pak se 5000 familje dhe se ka rreth 1000 biznese apo subjekte afariste.
5000x10euro=50.000x12muaj=600.000euro
1000(biznese) x100euro=100.000x12muaj=1.200.000euro
Në vendlindje 30(biznese) x100euro=3000(euro) x12 muaj=36.000 euro
200(familje) x10 euro=2000euro x12 muaj=24.000euro
1.200.000+600.000+36.000+24.000=1.860.000 euro
Në këtë shifër nuk janë përfshirë donacionet vullnetare, manifestimet si dhe donacionet e subjekteve politike dhe subjektet që do përfitojnë nga tenderët eventual. Për një vjet mund të llogaritet në kthimin e 20 familjeve, ndërsa për 10 vjet... Ky është propozim projekt i formës skelet. Mund të diskutohet por është mirë që të fillohet me pak dhe kur të krijohet besueshmëri apo kur të bëhet Manifestimi i familjeve që do kthehen do fitoj në peshë, besim dhe investim.

Safet Hyseni .
Chicago, Illinois
Zajaz (Kercove)
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme nga Maqedonia

#323

Post by Adriana » Fri Jun 14, 2013 8:10 am

Skandaloze: personalizon ueb faqen e Komunës!

Tetovë, 13 qershor- Skandal me ueb faqen e komunës së Tetovës. Nëse klikoni adresën zyrtare të komunës, www.tetova.gov.mk , aty shfaqet domeni teutaarifi.com, që është rast i vetëm me këtë komunë që të figurojë emri i personit që drejton komunën.

Kjo nuk ka të ngjarë me komunat tjera, që ueb faqe e një komune të personalizohet, si që bën kryetarja aktuale Arifi. Madje, në faqet figurojnë aktivitetet e kryetares së komunës Teuta Arifi, këshilltarët e rinj të komunës ndërsa informata tjera rreth funksionimit të sektorëve të komunës, nuk ka.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Lajme nga Maqedonia

#324

Post by Sally » Thu Aug 22, 2013 9:44 pm

  Deputeti maqedonas: Në Shqipëri jetojnë 200 mijë maqedonas


Deputeti maqedonas i VMRO-DPMNE-së, Romeo Trenov, ka deklaruar se në Shqipëri jetojnë plot 200 mijë maqedonas, të cilët nuk janë deklaruar në Censusin e vitit 2011, për shkak të frikës.

“Unë kërkoj nga ambasadori i ri që të kontaktoje me të gjithë faktorët e rëndësishëm, që në regjistrimin e radhës, maqedonasit në Shqipëri të mund të deklarohen si të tillë pa probleme. Po ashtu, dua të them se nuk është e vërtetë se në Maqedoni, jetojnë mbi 30% shqiptarë. Për mua janë qesharake zërat se në Ballkan jetojnë 10 milion shqiptarë”, Trenov, gjatë prezantimit të platformës nga ana e ambasadorit maqedonas të sapo emëruar në Shqipëri, Stojan Karajanov.

Debate ka pasur edhe për emërimin e këtij të fundit si ambasador në Shqipëri, duke qenë se ai ka deklaruar që “gjatë regjistrimit të popullsisë në vitin 2011, për fat të keq u regjistruan vetëm 5 521 shtetas të Shqipërisë si maqedonas. Këtë problem e kishte edhe pakica greke dhe vllehe si më të mëdha, bashkë me minoritetin maqedonas”.

Deklaratat e Trenov kanë sjellë reagimin e deputetëve shqiptarë, të cilët i kanë cilësuar si skandaloze ato dhe kanë kërkuar rishikimin e emërimit të tij si ambasador në Shqipëri./b.l  

-pis- zoti Romeo , 200,000 ''maqedonas'' nuk ke as ne ''maqedoni'' -hahaha-
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Lajme nga Maqedonia

#325

Post by Arbëri » Thu Sep 05, 2013 6:08 pm

Delegacioni turk viziton O.H “ El Hilal”

Një delegacion i Agjencionit për turqit e jashtëm dhe shoqëritë farefisnore, që vepron pranë qeverisë turke, ka vizituar Shoqatën Humanitare El Hilal në Shkup.

Ne takim u bisedua edhe për çështje edukativo-arsimore, përfshi edhe dërgimin e studentëve të dalluar nga Maqedonia dhe ballkani për të studjuar në universitetet turke.

“Kishim nder dhe kënaqësi që të interesohet për punën dhe aktivitetet tona, në veçanti për eliminimin e skamjes në Maqedoni apo zbutjen e skamjes në Maqedoni dhe për kontributin e El Hilalit për studentët, për nxënësit dhe kontributin e El hilalit në sferën e aktiviteteve arsimore”, shprehet kryetari i O.H “ El Hilal”,
http://mtv.com.mk/al/al/lajme/maqedoni/ ... 80%9D.aspx

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nga keto organizata kinse "bemirese" po shtohet vehabizmi ne Maqedoni dhe keto jane aty , vetem per propagande antishqiptare , duke shfrytezuar religjionin te te varferit , si gjithehere e me pare .
Keto organizata "humanitare" arabo-turke funksionojne mire ne Shkup , dhe qellimet e tyre gati se i arriten ,ndoshta kane ven re keta qe Shqiperia eshte ne gjume dhe nuk shenja qe te zgjohet ?
Punonjesit jane koke e kembe me mjekrra ne keto OH dhe jane shume OH -arabo-turke ne Shkup , qe me shume e ndien vehten si turk se sa shqiptare , i njofi personalisht ata .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Lajme nga Maqedonia

#326

Post by Sally » Fri Sep 06, 2013 6:41 pm

Arbëri wrote:Delegacioni turk viziton O.H “ El Hilal”

Një delegacion i Agjencionit për turqit e jashtëm dhe shoqëritë farefisnore, që vepron pranë qeverisë turke, ka vizituar Shoqatën Humanitare El Hilal në Shkup.

Ne takim u bisedua edhe për çështje edukativo-arsimore, përfshi edhe dërgimin e studentëve të dalluar nga Maqedonia dhe ballkani për të studjuar në universitetet turke.

“Kishim nder dhe kënaqësi që të interesohet për punën dhe aktivitetet tona, në veçanti për eliminimin e skamjes në Maqedoni apo zbutjen e skamjes në Maqedoni dhe për kontributin e El Hilalit për studentët, për nxënësit dhe kontributin e El hilalit në sferën e aktiviteteve arsimore”, shprehet kryetari i O.H “ El Hilal”,
http://mtv.com.mk/al/al/lajme/maqedoni/ ... 80%9D.aspx

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nga keto organizata kinse "bemirese" po shtohet vehabizmi ne Maqedoni dhe keto jane aty , vetem per propagande antishqiptare , duke shfrytezuar religjionin te te varferit , si gjithehere e me pare .
Keto organizata "humanitare" arabo-turke funksionojne mire ne Shkup , dhe qellimet e tyre gati se i arriten ,ndoshta kane ven re keta qe Shqiperia eshte ne gjume dhe nuk shenja qe te zgjohet ?
Punonjesit jane koke e kembe me mjekrra ne keto OH dhe jane shume OH -arabo-turke ne Shkup , qe me shume e ndien vehten si turk se sa shqiptare , i njofi personalisht ata .


Keta qe i perulen ketyre ''ndihmave'' nuk jane tradhetar te lindur po tradhetar te shitur, keshtu qe nuk duhet tu a kemi friken, se ata qe shiten per 50 lira edhe blihen per 60 .. .

Eshte gjendja ekonomike qe i ka detyruar dhe po i detyron, sic ka ndikuar tek nje % e mire ne jug te shqiperise nga pencionet greke. Tani besoj qe u barazuan dhe asnje pal nuk duhet te flas per palen tjeter .... se fetar nuk behesh me ndihma humanitare por o beson o nuk beson, ndersa shqiptari akoma po tregon qe e shte i zgjuar ;) po i kthen besimet fetare ne biznes -hahaha- po nuk harron kurr se kush eshte dhe nga vjen.......


Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Lajme nga Maqedonia

#327

Post by Sally » Thu Sep 19, 2013 12:11 pm

Mërgata shqiptare: Rama ofendoi shqiptarët e Maqedonisë

Gjenevë, 19 shtator- Deklarata e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama për "të drejtat" e shqiptarëve në Maqedoni është një deklaratë fëmijërore, e jo deklaratë të një kryeministri!

Kjo deklaratë në mesin e mërgimtarëve shqiptarë nga Maqedonia në Zvicër shkaktoi indinjatë të thellë për mosnjohje bazë të rrethanave që mbretërojnë në Maqedoni, Shqipëri Kosovë dhe fqinjësi në Ballkan nga ana e një kryeministri të po sa zgjedhur në Shqipëri!

“Nuk mund të kuptojmë si mundet një kryeministër i Shqipërisë të jep një deklaratë e cila e ofendon shqiptarët e Maqedonisë? Nuk mund të kuptojmë, si mundet një kryeministër i Shqipërisë të ketë aq diapazon të ngushtë të njohurive të rrjedhave politike dhe historike në një regjion ku edhe fëmijët tani më e dinë se kush çka është?

Nuk mund të kuptojmë, si mundet një kryeministër i Shqipërisë të ofendojë luftën e UÇK-së të vitit 2001? Nuk mund të kuptojmë, si mundet një kryeministër i Shqipërisë të mos di se ka një marrëveshje pas asaj lufte të vitit 2001 të cilën pala sllave asnjëherë nuk e ka pranuar dhe nuk e pranon ende?”, thuhet në reagimin e Mërgatës shqiptare për Maqedoni në Zvicër.A mundet dikush te na sjell deklaraten ?
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Gazmend
Senior Member
Senior Member
Posts: 100
Joined: Sun Feb 24, 2013 8:40 pm
Gender: Male

Re: Lajme nga Maqedonia

#328

Post by Gazmend » Thu Sep 19, 2013 8:52 pm

Deklaratat e Shqiperise per shqiptaret ne Maqedoni gjithmone kane qene te demshme, fatkeqesisht !

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme nga Maqedonia

#329

Post by Adriana » Fri Jul 04, 2014 9:54 am

Samaras: Gjuha maqedonase nuk ekziston, e krijuan artificialisht

ATHINE– “Gjuha maqedonase nuk ekziston, Maqedonia udhëheq politikën e qëndrimeve ekstreme dhe kokëfortësisë dhe jo të dialogut”, – ka thënë kryeministri grek Samaras në konferencën përmbyllëse të Presidencës së BE-së.

Siç transmeton portali “Zhurnal”, Saramas ka deklaruar: “Si pikë e parë, nuk e di nëse ekziston gjuha maqedonase.

Dua të them se aderimi në BE nuk është proces që lidhet me kalendarin, por proces i realizimit dhe plotësimit të kritereve.

Në Këshillin e BE-së kemi vendosur të japim rekomandim për fillimin e negociatave me një vend i cili aktualisht nuk i plotëson kriteret dhe e fundos kredibilitetin e procesit të aderimit në BE.

Dua të shtoj se politika e mënjanimit të kompromisit e zëvendëson procesin e dialogut, punët mbesin shumë më të vështira për tu zgjidhur.

Prandaj besoj se realiteti politik që ka të bëjë me qëndrimin e Greqisë ndaj politikës së Shkupit është se ajo është politikë e pozicioneve ekstreme dhe kjo nuk është një shenjë pozitive jo vetëm për Greqinë, por për të gjithë botën. Ka shumë punë të cilat komunistët i kishin zbuluar vetëm për vete dhe nuk duhet të bisedojmë për këtë”, – theksoi Samaras


http://www.pakufije.com/2014/07/04/sama ... icialisht/
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Prespar
Senior Member
Senior Member
Posts: 101
Joined: Thu Sep 09, 2010 6:35 pm
Gender: Male
Location: Chicago

Re: Lajme nga Maqedonia

#330

Post by Prespar » Fri Jul 04, 2014 6:56 pm

The Macedonian language is a matter of political controversy in Greece and also in Bulgaria. Bulgaria was the first country to recognise independent Macedonia, but has difficulty recognising the Macedonian language. When signing bilateral documents, the formula is that those are signed in the “official languages of the two countries”.

Bulgarian professor Bozhidar Dimitrov, a former minister, says that the Macedonian language is “nothing but Bulgarian written on a Serbian typewriter” . He has reminded that after 1945, the Macedonian government appointed a special commission led by Blagoy Konev, with the task of putting up a Macedonian language, which in his words had not existed before.

Post Reply

Return to “Lajme”