"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Lajme nga Maqedonia

Në këtë forum, do të sillen lajmet më të fundit dhe mund të komentohen ato. Gjithashtu ato mund të lexohen dhe në portal, së bashku me komentet.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme nga Maqedonia

#361

Post by Adriana » Fri Nov 13, 2015 10:02 am

Arbëri wrote:Po te ndodhte nje problem i tille me tjera nacionalitete , sikur popujt e Europes perendimore metvertete do isha kunder ketyre djemve , por keta , me beso qe e kane pak , po them pak , se nuk ja ki idene se cfare kafshe jane keta kur jane shume dhe pse sulmojne femij e gra , sju behet vone . Fare e poshter eshte , po cka se iknin gjithe keta "trima" qe ishin qindra aty me flamuj ndersa djemt tane ishin vetem 15 ,betohem qe skishte me shume dhe asnje "grithe " nuk ju nodhi . flamujt jau morren dhe besoj tjeter here do vijne me koke ulur se sbehet kshu saher qe vijne te hajne dajak :)
Disa foto nga gazeta serbe http://www.kurir.rs/sport/kosarka/horor ... ak-2012803

Edhe nese ndodh dicka me shtetete tjera mund te ndodh thjeshte nga emocionet e futbollit, nga humbja ose fitorja shume simpatizante nuk kontrollojne emocionet e tyre, dhe kjo eshte mese teper normale, ne cdo shtete ka incidente te tilla mes tifozeve. Por me serbet ne shkup ndryshon puna, sepse ...

1- incidentet ndodhin gjithmon shume ore PARA NDESHJEVE, paralajmerojne incidentet shume dite me pare se te shkojne ne shkup, NE SHKUP DO SHKOJME TE RRAHIM SHQIPTARET, DO SHKOJME NE SHKUP PER TE QERRUAR HESAPET ME SHQIPTARET, etj, etj, etj, dhe vet gazeta serbe KURIR jep paralajmerimet, pra gazeta Kurir nuk ka pse te qahet me vone qe ju rrahen djemt e saj, ose ti justifikoj si ''icidente politike'' sepse jane ata vet qe i ushqejne keto incidente...

2- incidentet nuk jane shkaktuar mes tifozeve, por gjithmon 'uliganet serbe ne Shkup kane provokuar kalimtaret e thjeshte, ne rruge, ne lulishte, femije, gra dhe pleq. Ne 2012 ndodhi po e njeta gje ne lagjen carshine e Shkupit , sherri u ndez me keq kur ata perdhunuan ne rruge nje femje ( nxenes me librat e shkolles ne dore )...cfare duhet te bej populli ne kete raste?....te rri duar kryq dhe te shikoj????...

Ne kete raste mendoj qe policia e maqedonis duhet te tregohet me e ashper, uliganet serb qe marrin pjese ne keto incidente ti kalbi ne burgjet e tyre, dhe te mos ja kthej serbis, ashtu sic vepron dhe serbia.... le te shohim nese me kete sistem do shtohen apo do pakesohen keta ''trimat'' !!

VIDEO: Ngjarja ne carshine e shkupit ne 2012, ja si ushqen gazeta kurir uliganet e saj shume dite para ndeshjes:


Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme nga Maqedonia

#362

Post by Adriana » Fri Feb 12, 2016 7:37 pm

  Gordana Jankulovska arratiset në Bullgari, Mile Janakievski drejt Greqisë?!

Mediat ndërkombëtare i kanë bërë jehonë konferencës për shtyp të Prokurores Speciale, ditën e sotme, e premte, pas fillimit të fletë arresteve ndaj figurave më të larta shtetërore dhe ish bashkëpunëtorëve kryesorë të Nikola Gruevskit.

Focus News Agency duke u mbështetur në disa media në Maqedoni, tregon se Gordana Jankulovska është larguar drejt Bullgarisë, ndërsa ish ministri i transporteve dhe lidhjeve, Mile Janakievski është larguar drejt Greqisë. Informacionet nuk janë të konfirmuara, ndërsa para pak kohësh Janakievskit i është mohuar viza për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Sot Prokurorja Speciale, Katica Janeva, filloi publikimin e Titanikut, ku priten arrestime të figurave të larta të BDI dhe VMRO./BS/  


-waiting- Ne shume raste ata qe hiqen si patriot jane tradhtare!.. keshtu dhe puna kesaj sorres, qe ''planifikonte ti shfarroste per 1-ore te gjithe shqiptaret''.... Erdhi koha te kuptojme se nga kush ''frymezohesh''.

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Lajme nga Maqedonia

#363

Post by Sally » Tue Feb 28, 2017 7:43 pm

Maqedonasit në protest: Protesta vjen pas marrëveshjes së arritur mes partive shqiptare dhe LSDM-së që është dakordësuar për të ndryshuar kushtetutën maqedonase me përfshirjen e gjuhës shqipe.

Image


Maqedonasit në protestë kundër “shqipes”

Ish-kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski nuk tërhiqet nga oferta e tij për bashkëpunim me Zoran Zaev, por me kusht qe ai te heqë dore nga platforma e partive shqiptare.

Përmes një deklarate, VMRO-DPMNE thekson se qytetaret nuk kane votuar për platformën e ardhur nga Tirana dhe akuzon liderin socialdemokrat se nuk po mbron interesat e vendit.

Ndërkohe, mbështetës të kësaj partie do të vazhdojnë edhe sot protestat kundër pranimit nga Zaev te platformës se partive shqiptare.

Lëvizja “Te bashkuar per Maqedoninë” do ta zgjeroje hartën e tyre përtej kryeqytetit Shkup dhe ka paralajmëruar tubime edhe ne disa qytete gjatë orëve te pasdites.

Nga LSDM nuk ka ndonjë reagim, por lideri i saj Zaev është ne pritje te verdiktit te presidentit Ivanov për t’i dhëne mandatin për formimin e qeverise së re. Pas marrjes se tij, ai do të nisë negociatat me partitë shqiptare, qe i siguruan firmat e nevojshme për t’i dorëzuar në presidencë. /TO/
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Post Reply

Return to “Lajme”