"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Lajme nga Shqiperia

Në këtë forum, do të sillen lajmet më të fundit dhe mund të komentohen ato. Gjithashtu ato mund të lexohen dhe në portal, së bashku me komentet.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Lajme nga Shqiperia

#1

Post by Arbëri » Sat Aug 07, 2010 6:47 pm

SHBA dhuron 3 anije për Rojën Bregdetare shqiptare
Departamenti i Shtetit të SHBA-së, ka dhuruar për Rojën Bregdetare të Durrësit 3 anije “ARC ANGEL. Këto anije të reagimit të shpejtë kanë një vlerë 5.3 milionë dollarësh. “ARC ANGEL” ka një gjatësi prej 13 m dhe shpejtësi 35 deri 40 nyje.
Gjatë muajit gusht, një ekip trajnues i Rojës Bregdetare të SHBA do zhvillojë në Portin e Durrësit trajnimin e personelit shqiptar, që do të përdorë këto anije. Pas përfundimit të këtij kursi, dy anije do shërbejnë në Flotiljen Detare të Jugut dhe një anije në Flotiljen Detare të Veriut, duke rritur ndjeshëm kapacitetet operacionale të këtyre flotiljeve.


http://www.google.com/search?sourceid=c ... +shqiptare
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Lajme nga Shqiperia

#2

Post by Arbëri » Sun Sep 05, 2010 10:24 pm

“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Lajme nga Shqiperia

#3

Post by Arbëri » Sun Sep 05, 2010 10:28 pm

Image
Image


3 anijet ARC ANGEL dhuratë e Departamentit të Shtetit, për Rojën tonë Bregdetare, janë anije të reagimit të shpejtë me një vlerë 5.3 milion$. Zyra e Bashkëpunimit të Mbrojtjes (ODC) në Tiranë, informon se kjo shumë jepet nga fondi i koalicionit kundër terrorizmit të SHBA dhe do të përdoren për këtë qëllim nga Forcat e Rojës Bregdetare Shqiptare. " ARC ANGEL " është e gjatë 13 m, 4 m e gjerë dhe 3.8 m e lartë. Peshon 9.5 ton dhe kap shpejtësi nga 35 deri në 40 nyje (shpejtësia ekonomike 30 nyje). Starton në 13 sek., është e pajisur me 2 motorra 500 kf dhe përbehët nga shumë aparatura të tjera moderne. Gjatë muajit gusht një ekip trajnues i Rojes Bregdetare të SHBA zhvilloi në Portin e Durrësit trajnimin e personelit shqiptar që do të përdorë anijet. Vënia në përdorim e tre anijeve nga flotilja detare do të rrisë ndjeshëm kapacitetin operacional patrulluese, sidomos në operacionet antiterror dhe te zbatueshmerise se ligjit në det.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Lajme nga Shqiperia

#4

Post by erix77 » Mon Sep 06, 2010 3:24 pm

nga informacione jozyrtare qe kam marre nga nje miku im oficer i marines shqiptare keto barka qe thuhet jane dhurate ne te vertete jane blere nga qeveria shqiptare dhe duhej te ishin 5 cope por 2 prej tyre me tha qe jane mbytur sesi dhe kur apo ku u mbyten nuk e mora dot vesh.
Arsyen pse kjo blerje u reklamua si dhurate ai nuk e dinte por sidoqofte USA nuk para te dhuron lehte ndonje gje dhe nqs me te vertete keto jane dhurate do te kete ndonje hile mbrapa.
une nuk mund te garantoj per vertetesine e ketij informacioni por megjithate desha ta ndaja me forumin sepse eshte i rendesishem nqs eshte i vertete.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme nga Shqiperia

#5

Post by Adriana » Mon Sep 06, 2010 4:34 pm

erix77 wrote:nga informacione jozyrtare qe kam marre nga nje miku im oficer i marines shqiptare keto barka qe thuhet jane dhurate ne te vertete jane blere nga qeveria shqiptare dhe duhej te ishin 5 cope por 2 prej tyre me tha qe jane mbytur sesi dhe kur apo ku u mbyten nuk e mora dot vesh.
Arsyen pse kjo blerje u reklamua si dhurate ai nuk e dinte por sidoqofte USA nuk para te dhuron lehte ndonje gje dhe nqs me te vertete keto jane dhurate do te kete ndonje hile mbrapa.une nuk mund te garantoj per vertetesine e ketij informacioni por megjithate desha ta ndaja me forumin sepse eshte i rendesishem nqs eshte i vertete.-itsok-
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Lajme nga Shqiperia

#6

Post by erix77 » Mon Sep 06, 2010 4:40 pm

nga cfare lexova ne lajme 2 varkat(cfare anijesh ato jane gomone) jane mbytur ne brigjet e Mauritanise si pasoje e nje stuhie qe ka shkaktuar renien e tyre ne det nga anija qe i transportonte.
Ndersa parate jane marre nga fondi i antiterrorizmit te Natos dhe USA ne vend qe ti jepte parate qeverise shqiptare i jep keto 5 gomonet qe ndoshta nuk jane as te reja por mund te jene te perdorura.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

Re: Lajme nga Shqiperia

#7

Post by petritkola » Mon Sep 06, 2010 7:11 pm

Amerikanja e thote qarte, keto jane dhene kunder qeverise kontrabandiste te antishqiptare.

Indirekt kete e thote me shume merzitje edhe gjenerali i Greqise se vitit 1997-tes, Arben Imami.

Carku po ngrihet, do kete zhvillime.
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Lajme nga Shqiperia

#8

Post by Arbëri » Mon Sep 06, 2010 7:51 pm

“Vizat” PE miraton opinionin për Shqipërinë

Komisioni i politikes së jashtme në Parlamentin Europian miratoi sot me 43 vota pro, 2 kundër dhe 3 abstenim, projekt/raportin e paraqitur nga europarlamentarja Tanja Fajon për liberalizimin e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën.

Votimi i sotëm në Komisionin e politikës së jashtme është një ndër votimet paraprake të draft/raportit, i cili pritet të kthehet në raport në votimin e Parlamentit Europian më 15 shtator.

Në Parlamentin Europian nevojitet një votim i thjeshtë, në mënyrë që procesi i liberazimit të ecë përpara për të mbërritur në vendimin më të rëndësishëm që pritet të marrë Këshilli i Ministrave të Brendshëm të Bashkimit Europian ne 9 nentor, që duhet të vendosë nëse Shqipëria do të përfitojë nga liberalizimi i vizave apo jo brenda këtij viti.
Në këtë Këshill nevojiten 2 të tretat e anëtareve, pra 22 nga 27 anëtarë që Shqipëria më pas të përfitojë nga liberalizimi i vizave përpara ndërrimit të viteve.

Përfaqësuesit europianë janë shprehur edhe me parë se Shqipëria kryesisht ka përmbushur kriteret teknike që lidhen kryesisht me pasaportat biometrike apo me kontrollin e kufinjve, ndërkohë që ka ende për të bërë në luften ndaj korrupsionit dhe krimit të organizuar.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Lajme nga Shqiperia

#9

Post by Sally » Tue Oct 05, 2010 10:30 am

Shpërthimet e municioneve prej më shumë se dy javësh në fshatin Zharrë të Tepelenës, po krijojnë situatë aspak normale për banorët e këtij fshati të cilët përvec zhurmave tronditëse po përballen edhe me krisjen e banesave te tyre


Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme nga Shqiperia

#10

Post by Adriana » Sat Oct 23, 2010 10:30 am
Instituti per Studime Nderkombetare po zhvillon ne Tirane nje konference mbi zhvillimin e demokracise shqiptare gjate 20 viteve ne tranzicionit. Studiues te njohur si Bernd Fisher dhe Nikolla Pnano nga SHBA folen mbi ngjarjet e ketyre dy dekadave dhe problemet aktuale te institucioneve demokratike.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Lajme nga Shqiperia

#11

Post by Arbëri » Mon Nov 08, 2010 11:47 amImageImageImage
TIRANE- Këshilli i Ministrave të Drejtësisë dhe Ministrave të Brendshëm të Bashkimit Europian miratoi sot në mesditë liberalizimin e vizave për Shqipërinë dhe Bosnje Hercegovinën. Vetëm pak orë para marrjes së këtij vendimi që cilësohet historik nga autoritetet e vendit, Tirana u vesh me flamuj, banderola dhe tabela që njoftojnë ngjarjen e shumëpritur për shqiptarët.

Në takimin që filloi ne Bruksel sot në orën 11.30, ministrat votuan unanimisht "pro" vendimit të shumëpritur për Shqipërinë dhe shqiptarët.

Në bazë të rregullave, vendimi hyn në fuqi 20 ditë pasi botohet në fletoren zyrtare, çka do të thotë se shqiptarët duke filluar nga 28 Nëntori i këtij viti, duke pasur vetëm një pasaportë biometrike do të mund të udhëtojnë drejt shteteve të Bashkimit Evropian

Megjithatë vendet e Bashkimit Europian të cilat bëjnë pjesë në zonën Shengen kanë marrë siguri nga Komisioni Europian se Brukseli do të vazhdojë të monitorojë nga afër situatën në këto vende, që përfitojnë nga heqja e vizave. Liria me viza do te jete per 3 muaj, me pas per shtetasit qe shkelin rregullat do te kete penalizime. Levizja do te jete per cdo shtet te zones shengen, pervec Britanise dhe Irlandes.
Komisioni i BE-ja i ka kerkuar te Tiranes dhe Sarajeves tua bejne te qarte qytetareve te tyre se udhëtimi pa viza nuk është një biletë për azil ose qëndrimi në BE, pas problemeve qe u perball Europa me azil-kërkuesit të Maqedonisë vitin e kaluar.

Tirana pret vendimin me feste
Pa dyshim qe vendimi per liberalizimin e vizave po pritet me feste ne Tirane. Kjo kuptohet edhe pasi nje dite para vendimit, kryeqyteti shqiptar eshtë zbukuruar në pritje të vendimit për liberalizimin e vizave që u mor sot nga ministrat e brendshëm të Bashkimit Europian.
Përgjatë bulevardit “Dëshmorët e Kombit” janë vendosur banderola dhe tabela që njoftojnë ngjarjen e madhe dhe të shumëpritur nga shqiptarët me emrat e kryeqyteteve kryesore të Europës. "Berlin 1334 km", "Zyrih 1117 km", "Milano 971 km", mund të duken si reklama të agjencive turistike, por në fakt janë tabelat e vendosura në çdo kryqëzim të kryeqytetit, që lajmërojnë udhëtimin pa viza drejt destinacioneve europiane.
Në qendër një tabelë e madhe tregon largësinë e një fluturimi me avion nga Tirana drejt kryeqyeteteve europiane ndërsa në udhëkryqe krahas shenjave të sinjalizimit janë vënë edhe tabelat që tregojnë distancën nga qytetet dhe kryeqytetet europian shoqëruar me shënimin " Pa Viza ".

Ne cdo shtylle sot tunden flamujt blu te BE, ndersa eshte vendosur që festimet të zhvillohen të martën në mbrëmje ku në sheshin “Nënë Tereza” po aktualisht po ndërtohet një skenë gjigande ku do të mbahet një koncert, ndërsa do të ketë edhe projeksione të ndryshme në universitetin e Tiranës.
ImageImageImage
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Lajme nga Shqiperia

#12

Post by Mallakastrioti » Mon Nov 08, 2010 7:57 pm

Populli shqiptar, fisnik e krenar meritonte kete dhe me teper!
Jo per merite te politikaneve kjo dite, jo per merite te paraziteve pushtetare, por merite e atyre njerzve qe dine ku kane vendin e tyre!

Per jete pra shqiptari!
Image

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Lajme nga Shqiperia

#13

Post by Sally » Mon Nov 29, 2010 8:51 am

Ne Shqiperi u festua sot Dita e Pavaresise me nje seri ceremonish te posacme.
Autoritetet me te larta shteterore nderuan kujtimin e Ismail Qemalit dhe burrave themelues te shtetit shqiptar. Ata theksuan se ne 98-vjetorin e pavaresise, Shqiperia eshte me e lire, me e sigurte dhe me e zhvilluar se asnjehere me pare.


Ne Vlore u zhvilluan festime per 98 vjetorin e shpalljes se Pavaresise se Shqiperise. Autoritete vendore dhe qendrore, qytetare te Vlores dhe qindra shqiptare nga Kosova dhe Maqedonia nderuan patriotet shqiptare qe shpallen themelin e shtetit shqiptar.


Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

qiellikaltër
Honored Member
Honored Member
Posts: 358
Joined: Sat Jul 18, 2009 6:22 pm
Gender: Female
Location: Shqipëri

Re: Lajme nga Shqiperia

#14

Post by qiellikaltër » Mon Nov 29, 2010 10:44 pm

Athina zyrtare ndodhet në tension për shkak të 1758 dokumentave të fushave të ndryshme që do të publikohen në faqen e internetit Wikileaks.
Top Channel ka mësuar se në fundjavë në Athinë është zhvilluar një mbledhje e posacme e drejtorive të Ministrisë së Jashtme.

Shefat e sektorëve kanë diskutuar lidhur me përballimin e reagimeve të brendshme dhe të jashtme që mund të vijnë pas publikimit të dokumentave.

Askush nuk e di se cfarë përmbajnë këto dokumenta, por i gjithë shteti helen është në alarm.

Sot është zhvilluar një mbledhje tjetër ku kanë marrë pjesë përfaqësues të shërbimeve sekrete, Ministrisë së Brendshme dhe forcave të armatosura.

Ekspertët i druhen dokumentave që kanë të bëjnë me rolin e Greqisë në Ballkan, marrëdhëniet e ndërlikuara me faktorin shqiptar në Maqedoni, kontaktet me Turqinë, Serbinë, etj.

Ata janë të mendimit se publikimi i këtyre dokumentave mund të vërë në rrezik jetën e bashkëpunëtorëve të qeverisë greke në vendet e rajonit dhe për këtë arsye kanë nisur hartimin e programeve mbrojtëse.

Ndërkohë, kanë nisur procedurat për ndryshimin e kodeve të sistemeve të sigurisë, si dhe janë kufizuar kontaktet me mediat.

Gjithësej pritet të publikohen 1758 dokumente, 180 prej të cilave kanë të bëjnë me Shqipërinë dhe faktorin shqiptar në Ballkan, ndërsa të tjerat me cështjet e brendshme të Greqisë dhe ndikimin e saj në vendet e tjera të rajonit.
Mbase do dalin zbuluar disa prej spiuneve greke e serbe qe rrine nga anet tona.
"Du t'jem zot, n'timen tok,
dje dhe sot, sot e neser."

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Lajme nga Shqiperia

#15

Post by Sally » Fri Dec 10, 2010 9:36 amZoti Rama: nese Saliu po na mbush me barcaleta, ju nuk jeni me mire qe po i beni muziken ketyre barcaletave, dhe mos kujto qe po na prek me fjalimin tuaj, se as ty nuk te zuri meraku per permbytjet, po meraku per te perfituar nga cdo fatkeqesi e popullit qe te kesh nje fjalim me teper per te na kujtuar votat dhe Saliun. E kupton Zoti Rama qe ju keni te nevojshme nje anti-virus per te pastruar shprehjet Saliu-Votat, Votat-Saliu?!
Kaq merak te zuri ty pse Saliu mbylli parlamentin per nje mbasidite..........kur zoteria juaj me muaj e muaj te tere nuk e kishte shkelur ate parlament?!
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Post Reply

Return to “Lajme”