"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Shqiptaret populli me intelegjent

Në këtë forum, do të sillen lajmet më të fundit dhe mund të komentohen ato. Gjithashtu ato mund të lexohen dhe në portal, së bashku me komentet.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3819
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Shqiptaret populli me intelegjent

#1

Post by Arbëri » Sat Oct 02, 2010 7:05 pm

Shqiptarët populli më intelegjent, sipas testit të Unionit Europian

Sipas statistikave botërore në Ueb faqen e Unionit Evropian http://mt.iq-test.eu/stats/ për teste të inteligjencës dhe statistikat, shqiptarët zënë vendin e parë me mesatare të inteligjencës 115.46, pastaj vijnë spanjollët me 111.80, dhe japonezët me 111.36. Në fund janë Kirgistani me 85.25, Kazakistani me 77.00, dhe Molavia me 63.00 mesatare të inteligjencës. Nëse doni të jeni pjesë e testit atëhere klikoni këtu: http://mt.iq-test.eu/


Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Shqiptaret populli me intelegjent

#2

Post by erix77 » Sat Oct 02, 2010 7:53 pm

i bie qe te jemi me te vertete budallenj nqs i besojme atij rezultati!
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

Fionaa
Member
Member
Posts: 24
Joined: Sat Feb 19, 2011 6:30 pm
Gender: Female

Re: Shqiptaret populli me intelegjent

#3

Post by Fionaa » Mon Feb 21, 2011 9:55 pm

Interesant Germanin dhe kinen paskemi len mbrapa bravo shqipe haha

Post Reply

Return to “Lajme”