"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Nuk janë shqiptarë, por këndojnë shqip më mirë se ne!

Në këtë forum, do të sillen lajmet më të fundit dhe mund të komentohen ato. Gjithashtu ato mund të lexohen dhe në portal, së bashku me komentet.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
Marku
Honored Member
Honored Member
Posts: 331
Joined: Mon Sep 20, 2010 4:45 pm
Gender: Male

Nuk janë shqiptarë, por këndojnë shqip më mirë se ne!

#1

Post by Marku » Sun Dec 11, 2011 7:38 pm

Një video që të kënaq shpirtin! Ndërkohë që këngëtarët tanë i ka kap sindromi i tallavasë, një grup i përbërë nga amerikanë, kinezë, kanadez, meksikanë, … e çka jo tjetër, mblidhen dhe këndojnë e kërcejnë këngë shqiptare.

Të gjithë së bashku këndojnë këngë popullore shqiptare, këngë të cilat, po të mos ishte spektakli “Këngët e Shekullit” do ua kishim harruar jo vetëm tekstin por edhe melodinë.


Në vijim disa video nga paraqitjet e këtij ansambli Amerikano-Shqiptar të udhëhequr nga Raif Hyseni, bashkëshorti i këngëtares se mirënjohur Merita Halili.


Në video duken shumë njerëz ( amerikanë, kinezë, kanadez, meksikanë , etj...) që këndojnë e kërcejnë shumë bukur, sikur të ishin nga një lagje e ndonjë qyteti në Shqipëri, Kosovë apo Maqedoni...

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... cx6RBJ5sj0http://www.youtube.com/watch?v=2y3QQlSL ... r_embedded


Moderuar nga Adriana: Marku, sipas adreses me ane te linkut qe kishe postuar, une videot i solla ketu, qe te jet me e lehte per ne!
"Sihariq, moj Bubullinë
se vran' Mustabej Dangllinë
T'ma kesht pruarë të gjav
u' burr' tim doj të marr."
[/b]

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: Nuk janë shqiptarë, por këndojnë shqip më mirë se ne!

#2

Post by CERMENIKASI » Sun Dec 11, 2011 8:10 pm

O Marku, më çudite me ketë!!!!
Të lumtë ajo dorë që na e prune këtu
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

Post Reply

Return to “Lajme”