"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Video: flamuri kombetar ne majen e Korabit 2764 m

Në këtë forum, do të sillen lajmet më të fundit dhe mund të komentohen ato. Gjithashtu ato mund të lexohen dhe në portal, së bashku me komentet.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Video: flamuri kombetar ne majen e Korabit 2764 m

#1

Post by Sally » Wed Sep 26, 2012 1:49 pm
Taulant Capa ngjit flamurin kombetar ne majen me te larte te Korabit 2764m lartesi mbidetare

Nje nder nismetaret me te rendesishem te Partise Civile si dhe njeheri kryetar I Keshillit Mbareshqitar dhe Kuvendi Patrioteve Civil Shqiptar, Taulant Capa i bashkohet nje inisiative rinore dibrane ideuar nga Fitim Dika per hir te 100 vjetorit te Pavaresise ngjit majen me te larte te malit Korab me 2764 metra lartesi mbidetare, maje kjo e cila rezulton si me e larta e se gjithe hapesires shqiptare. Nisja e ketij eventi u realizua nga nje grupim te rinjesh pasionant dhe patriot nga Dibra e Madhe, ku dhe ka vendlindjen vete Capa. Te rinje marshuan mbi 18 KM deri ne majen e Korabit dhe per afro 10 ore rrugtim.

I gjithe ky rrugtim I gjate, pavaresish veshtiresive te ngjitjes, te rrinjte marshuan me flamuj kombetar ne duart dhe shpatullat e tyre, per t'I shpalosur dhe vendosur ata me pas ne majen e Korabit. Taulant Capa ne nje interviste per Dibra TV thekson se "Kjo inisiative I takon 100 vjetorit te Pavaresisese se Shqiperise dhe shqiptareve, pikersisht ne majen me te larte te hapesires shqiptare, per t'I ringritur dhe rikthyer vlerat dhe dinjitetit ketij flamuri". Capa vendosi flamurin ne majen e Malit te Korabit, si shkruajten disa shkrime ne shkembinjte e tij si "Shqipni Etnike", "100 vjetori" etj.

Per koecidence me 8 shtator disa dite me tutje, Republika e Maqedonise mbush 21 vjetorin e pavaresise te saj, ku dhe pritet nje manifestim I sllavo-maqedonasve ne majen e Korabit, por te rinjte dibran aty kane lene shenjat e nje territori shqiptar si flamujt ashtu dhe shkrimet patriotike e simbole kombetare ne shekmbinjte e ketij mali. Pervec tjerash Capa gjate intervistet thekson dhe kete rast duke shtuar "Ne jemi koeshient qe sllavo-maqedonasit pas ca ditesh festojne 21 vjetorin e pavaresisese te ketij shteti artificial, por mos ta manifestojne ketu, ne majen e Korabit se kjo krahine ju takon vetem se shqiptareve, por le ta manifestojne 1500 vjetorin e sundimit ndaj nesh ne malet Karpate, andej nga na erdhen per te mos u kthyer me. Vitin e ardhshem ky aktivitet le te organizohet mbarekombetar shqiptar, per te na gjetur te bashkuar ketu" ka mbyllur Capa deklaraten e tij.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Post Reply

Return to “Lajme”