"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Lajme nga rajoni

Në këtë forum, do të sillen lajmet më të fundit dhe mund të komentohen ato. Gjithashtu ato mund të lexohen dhe në portal, së bashku me komentet.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Lajme nga rajoni

#1

Post by Mallakastrioti » Sun Sep 30, 2012 10:30 am

Ka ndërruar jetë studenti maqedonas, i rrahur brutalisht në Greqi.

Një student maqedonas ka ndërruar jetë pasi që ishte rrahur brutalisht nga aktivistë të partisë fashiste greke "Agimi i Artë" në Selanik. Rrahja brutale e studentit Aleksan
dar Samarxhiev ka ndodhur të premten në mbrëmje, kur ai është kapur nga aktivistët e kësaj partie, të cilët e kanë rrahur brutalisht, duke e porositur dhe kërcënuar që të heq dorë nga identiteti maqedonas dhe të ndryshojë mbiemrin.
Samarxhiev ishte i njohur pranë opinionit në Selanik dhe policinë e atjeshme për aktivitetet e tij politike në kuadër të lëvizjeve qytetare për të drejtat e pakicës sllavo – maqedonase në Greqi. Ai më parë ishte kapur nga policia e Selanikut për vendosjen e flamurit maqedonas pranë një stacioni policor dhe paralajmërimet për valëvitjen e flamurit në protestat anti-greke.

Image
Burimi. Bota Sot
Image

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Lajme nga rajoni

#2

Post by Sally » Mon Oct 01, 2012 6:48 am

Ministria e puneve te jashteme hedh poshte kete akuze:


MPJ greke: Lajmi për vrasjen, fantazi morbide

Athinë, 30 shtator - Ministria e Punëve të Jashtme e Greqisë i ka hedhur poshtë si të pavërteta informacionet se në Selanik është rrahur për vdekje një student maqedonas me emrin Aleksandar Samarxhiev.
Zëdhënësi i MPJ-së greke, Grigoris Delaverkura, ka theksuar se një i tillë incident nuk ka ndodhur dhe se kjo është vetëm një fantazi morbidë, ndërsa i ka bërë thirrje Qeverisë së Shkupit që të jetë “më e kujdesshme dhe të mos lë hapësirë për acarime artificiale dhe rritje të nacionalizmit”.
Informacioni për vdekjen e këtij studenti, e ka dhënë një person me emrin Stiljan Samarxhiev, i cili u është prezantuar medieve si kushëriri i “të ndjerit” Samarxhiev.
Lajmi ka ndikuar madje të rritet edhe prania e forcave policore përpara Ambasadës së Greqisë në Shkup.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Lajme nga rajoni

#3

Post by Mallakastrioti » Sat Mar 16, 2013 10:47 pm

Greqi: Alarm në burgun e Malandrino, Alket Rizai mbanë pengje me një bombe dore!
Mediat greke bëjnë me dije se pak më parë është dhënë alarmi për pengmarrje në burgun e Malandrino!
Autori i kësaj pengmarrje është shqiptari i njohur Alket Rizai, frika dhe tmerri i policisë greke, i cili konsiderohet si një nga personat më të rrezikshëm me akses penal në vend.

Bëhet e ditur se Rizai ka mundur të fusë një bombë dore në burg, me të cilën dhe ka marrë pengje 3-4 roje burgu dhe të burgosur të tjerë.
Rizai kërcënon se do ti hedh në erë pengjet e tij. Në burgun e Malandrino janë grumbulluar forca të shumta policie.
Alket Rizai veç çështjeve të shumta penale në ngarkim, dallon nga të gjithë pasi ishte ai i cili organizoi arratisjen spektakolare me helikopter sëbashku me një tjetër të burgosur të famshmin Basili Paleokosta, i cili ende vijon të jetë i lirë.

Image

Nje tjeter foto nga pengmarrja qe u ka bere policave Alket Rizai.

Image
Image

Post Reply

Return to “Lajme”