"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Lajme nga Kosova

Në këtë forum, do të sillen lajmet më të fundit dhe mund të komentohen ato. Gjithashtu ato mund të lexohen dhe në portal, së bashku me komentet.

Moderator: Mallakastrioti

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Lajme nga Kosova

#196

Post by Rina » Thu May 17, 2012 8:50 am

Farse e Rusise. Mire ua mbylli gojen Hoxhaj te gjithe propagandes sllavo-ruse ate dite ne Keshillin e Sigurimit te OKB-se. Mbeti ai kelyshi i Milloshevicit me gishta ne goje, bashke me kete berrllogun e Siberise!

Curkin me mire eshte dashur te shqetesohet per lidhjen e ngushte qe ka me te gjitha organizatat terroriste te Lindjes se Mesme, perfshire edhe ushtrimet ushtarake qe benin po ata pjesetare ne Serbi! Mandej pa e permendur lidhjen qe ka Serbia me te gjitha vendet arabe dhe te Lindjes, meqe paraqiten si trashigimtare te lidhjeve dhe organizatave te perbashketa qe kishte jugosllavia me ta.

Dhe, kane qene mu keta qe kane qene themelues te Lidhjes se te Painkuadruarve, pjese perberse te se ciles ishin te gjitha shtetet arabe dhe muslimane, latino-amerikane etj.

Rrena ruse! E pashe edhe nje teme tjeterkah qe e kishin hapur shqiptaret apo me konkretish ai lapi Dariusi te FSH, gjoja per njefare dhune qe po u ushtroka ndaj atyre krimineleve kontrabandiste te Veriut te Kosoves. Njerez naiva, qe bien ne propaganden e Serbise dhe te sllavo-rusise!

po si eshte ajo thenia "mos e dvet se kallxon vet", qe do te thote, mos e pyet se heret apo vone e shfaq veten kush eshte!

P.S. Pa harruar me permend qe ishin pikerisht forcat kriminale terroriste serbe, qe luftuan ne anen e ketyre qeverive islamike, e kunder NATO_s. Po kur kane mbet edhe sllavet me na shit mend, o bobo o bobo! -haha-

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Lajme nga Kosova

#197

Post by Patush » Thu May 17, 2012 9:35 am

Rina wrote:Farse e Rusise. Mire ua mbylli gojen Hoxhaj te gjithe propagandes sllavo-ruse ate dite ne Keshillin e Sigurimit te OKB-se. Mbeti ai kelyshi i Milloshevicit me gishta ne goje, bashke me kete berrllogun e Siberise!

Curkin me mire eshte dashur te shqetesohet per lidhjen e ngushte qe ka me te gjitha organizatat terroriste te Lindjes se Mesme, perfshire edhe ushtrimet ushtarake qe benin po ata pjesetare ne Serbi! Mandej pa e permendur lidhjen qe ka Serbia me te gjitha vendet arabe dhe te Lindjes, meqe paraqiten si trashigimtare te lidhjeve dhe organizatave te perbashketa qe kishte jugosllavia me ta.

Dhe, kane qene mu keta qe kane qene themelues te Lidhjes se te Painkuadruarve, pjese perberse te se ciles ishin te gjitha shtetet arabe dhe muslimane, latino-amerikane etj.

Rrena ruse! E pashe edhe nje teme tjeterkah qe e kishin hapur shqiptaret apo me konkretish ai lapi Dariusi te FSH, gjoja per njefare dhune qe po u ushtroka ndaj atyre krimineleve kontrabandiste te Veriut te Kosoves. Njerez naiva, qe bien ne propaganden e Serbise dhe te sllavo-rusise!

po si eshte ajo thenia "mos e dvet se kallxon vet", qe do te thote, mos e pyet se heret apo vone e shfaq veten kush eshte!

P.S. Pa harruar me permend qe ishin pikerisht forcat kriminale terroriste serbe, qe luftuan ne anen e ketyre qeverive islamike, e kunder NATO_s. Po kur kane mbet edhe sllavet me na shit mend, o bobo o bobo! -haha-

Lidhja islamo ortodokse ka ken gjithmone e ngushte si lidhja nane e bije! Daruci e kompani jane ato qe besojne se gadafi ju jepte libianeve 50 mije dollare kur martoheshin falas lol! Qudi fakti se libianet vazhdonin te emigronin ne Itali dhe vende te tjera per me punu per 20 mije dollare ne vit!

Serber fituan name ne luften e natos kundra kadafit si mbrojtes shembullore te tije!

Gjithesesi Kosova ka problemet e vata qe nuk i ka zgjithe dhe nuk ka kohe me u marr me hallet e tjerve!
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Lajme nga Kosova

#198

Post by Rina » Thu May 17, 2012 10:16 am

E tere propaganda qe vije nga Rusija, duhet te injorohet apo luftohet ne ndonje menyre, se tere keto vendet arabe satelite te Rusise jane, madje eshte i njohur boshti ruso-arabo-serb.

Askund nuk gjen politika serbe terren dhe perkrahje me te fuqishme sesa nga keto vendet arabe. Ky Jeremici perdite shkon te arabet si me qene ne bahce te babes 8-)

Dhe, te gjitha keto vendet islamike perkrahen fuqishem nga Rusia ne veprimtarite e tyre (terroriste edhe tjera) ndaj Amerikes & NATO-s! ;)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Lajme nga Kosova

#199

Post by Sally » Sun Jun 03, 2012 11:46 am

Mitrovicë, dyshime për një varrezë masive

MITROVICE- Eshtra njerëzish janë gjetur të shtunën gjatë punimeve në ndërtimin e një objekti para hyrjes së spitalit të ri në Mitrovicë, me ç’rast dyshohet për varrezë masive në këtë vend.
Bajram Çerkini, kryetar i OJQ-së ‘Zëri i prindërve’ u shpreh të jetë i bindur se bëhet fjalë për një varr të freskët, meqë aty vërehet qartë gëlqerja, pastaj shtrati, mbulesat, etj.
“Kjo është një gropë në të cilën ndodhen eshtra të më shumë se një trupi, andaj s’ka dyshim se bëhet fjalë për varrezë masive”, ka thënë për Kosovapress Çerkini.
Sipas tij, në bazë të fqinjëve që jetojnë këtu afër, në këtë vend prej viteve të 90-ta ka pasur gjithmonë pjesëtarë të policisë dhe ushtrisë serbe, andaj dyshohet për një ekzekutim të njerëzve të pafajshëm gjatë luftës së fundit nga ana e tyre, raporton Kosovapress.
Në anën tjetër, zëdhënësi i policisë në Mitrovicë, Besim Hoti, tha për Kosovapress se bëhet fjalë për eshtra njerëzish të cilat nuk dihet kujt i përkasin dhe të cilës kohë janë.
“Policia e Kosovёs ka dalё nё vendngjarje duke siguruar lokacionin, ndërkohë që priten ekspertë të mjekësisë ligjore nga Prishtina”, theksoi Hoti.
Ndryshe, vendi ku janë gjetur eshtrat ndodhet krejt afër objektit, i cili më herët ka qenë kazermë e ish-armatës jugosllave. (express)
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme nga Kosova

#200

Post by Adriana » Wed Jun 06, 2012 12:44 pm

BE kusht Serbisë, hapja e Zyrës së Kosovës në Beograd

Brukseli i ka vënë kushte të parealizueshme Serbisë për vazhdim të procesit të integrimeve europiane. Agjencia serbe e lajmeve FoNet citon shkrimin e gazetës “Novi magazin”, e cila pohon se për Serbinë do të jetë kusht hapja e Zyrës së Kosovës në Beograd.

Hapja e Zyrës do të thoshte praktikisht hapja e ambasadës e cila vetëm do të kishte emër tjetër, zyre, por për autoritetet vendore kjo është e papranueshme.

Nga Serbia po ashtu kërkohet të hapë përfaqësinë në Prishtinë, e cila krahas zyrës së Kosovës në Beograd, do të thoshte vendosje e marrëdhënieve diplomatike, shkruan Koha Ditore. Krahas këtyre kushteve, mbesin edhe ato të vjetrat për të vazhduar eurointegrimin, si zbatimi i marrëveshjeve të arritura gjatë dialogut midis Beogradit e Prishtinës, shuarja e institucioneve paralele.

Gazeta “Novi magazin” thekson domosdonë e lëvizjes së papenguar të EULEX-it e të KFOR-it në pjesën veriore të Kosovës si dhe hapjen e zyrës së misionit të Bashkimit Europian në veri.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!



User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme nga Kosova

#201

Post by Adriana » Fri Jun 08, 2012 8:58 am

Hajredin Kuçi: Nikoliç do të arrestohet nëse e shkel Kosovën pa leje

Prishtinë, 8 qershor - Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikolic, mund të arrestohet nga Policia e Kosovës po qe se vendos që të hyjë në territorin e Kosovës pa marrë leje paraprakisht nga Qeveria e Kosovës. E njëjta gjë vlen edhe për situatën nëse ai shfrytëzon kanalet ilegale për të hyrë në Kosovë dhe më pas takohet me policët kosovarë.

Një paralajmërim të tillë e ka dhënë zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi, të enjten.

“Kushdo që hyn pa leje në vendin tonë rrezikon që të ndeshet me ligjet tona dhe që të arrestohet. Nuk kemi dëshirë që të vihet deri te ajo pozitë me presidentin e Serbisë, mirëpo kushdo që e shkel ligjin është i barabartë”, ka thënë i dyti i Qeverisë, njofton “Koha Ditore”.

Ai ka thënë se sikur Nikolic ta dorëzojë kërkesën për vizitë në Kosovë te Zyra e Bashkimit Evropian në Beograd, atëherë Qeveria e Kosovës do ta shqyrtonte atë.

“Ne e kemi një marrëveshje me BE-në në raport me këto vizita, në anën tjetër, duhet që të ndiqen të gjitha procedurat dhe ne do ta shqyrtojmë duke marrë parasysh interesin e vendit, Kushtetutën dhe ligjet tona”, ka thënë Kuçi.

Burime të “Kohës Ditore” kanë bërë të ditur se presidenti serb ka shprehur interesimin e tij për të vizituar veriun e Kosovës në fund të kësaj jave ose në fillim të javës së ardhshme.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!



User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme nga Kosova

#202

Post by Adriana » Wed Jun 13, 2012 10:50 am

Serwer Serbisë: Kosova apo BE-ja?


13 qershor - “Nikoliqi filloi mirë, tani të fillojmë të kemi fun” kështu e titullon shkrimin e tij të rradhës analisti amerikan Daniel Serwer, sipas të cilit ‘çështja kryesore e Serbisë sot është se si do ta zgjedh presidenti i saj i ri Tomisall Nikoliq kontradiktën e cila ekziston mes zotimeve për ardhmërinë evropiane të Serbisë dhe zotimeve që ta mbajë Kosovën si pjesë të saj”.

Serwer vë në dukje se nuk ka politikanë serb i cili pranon se një kontradiktë e tillë ekziston. ‘Por kontradikta është aty dhe të gjithë ata e dinë se e njëjta ekziston’ shkruan mes tjerash Server.

22 shtete të BE tanimë kanë njohur pavarësinë e Kosovës, dhe ato nuk do të jenë të gatshme që ta pranojnë Serbinë ‘si pjesë të klubit të tyre’ në rast se kjo e fundit ‘nuk e pranon sovranitetin e Kosovës, nuk krijon marrëdhënie të mira fqinjësore me autoritet e Prishtinës” konstaton në shkrimin e tij Daniel Serwer.

Shkrimi sugjeron se përkundër faktit të shtyrjes së një qëndrimi të qartë Serbia do të vijë në situatë që të vendos se a do të heq dorë nga Kosova apo nga BE. InfoGlobi ka raportuar pas zgjedhjes së Tomislalv Nikoliqit presidentit të ri të Serbisë, se Bashkësia Ndërkombëtare ka manifestuar shenja të shqetësimit se çfarë kursi politik do të marrë Serbia gjatë mandatit të ardhshëm 4 vjeçar me Nikolicin në krye të shtetit.

Nikoliqi në prononcimet e tij të para për media ka përsëritur qëndrimet të cilat i ka pasur thuajse çdo paraardhës i tij.

“Serbia nuk do të heqë dorë nga rruga evropiane” ka qenë mesazhi i parë i Nikoliqit, i cili është shoqëruar me mesazhin e dytë kontradiktorë me këtë të mësipërmin, atë se “Serbia nuk do të heqë dorë nga Kosova”.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!



User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme nga Kosova

#203

Post by Adriana » Thu Jun 14, 2012 9:06 pm

Ku është Serbia, s'mund të marrë pjesë Kosova!

Beograd, 14 qershor - Ministri i Jashtëm në largim i Serbisë, Vuk Jeremic, ka thënë se Kosova nuk mund të jetë e pranishme në takimet e Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP), sepse ky forum është i rezervuar për shtetet e pavarura.

"Dua të jem i qartë, se kudo ku është e pranishme Republika e Serbisë, nuk mund të ketë përfaqësues të Republikës së Kosovës”, ka thënë Jeremic, duke iu drejtuar 12 shteteve anëtare të SEECP, në mesin e të cilave është edhe Bosnja dhe Hercegovina.

Ai ka thënë se Këshilli për bashkëpunim rajonal është forum i përshtatshëm ku mund të dëgjohet zëri i shqiptarëve etnik të Kosovës, sepse kjo sipas tij është në përputhje me marrëveshjen e arritur në Bruksel për përfaqësimin rajonal të Kosovës.

“Marrëveshjet që janë neutrale ndaj statusit, që janë në përputhje me Rezolutën 1244 të KS të OKB-së, nuk kanë lidhje me forumet multilaterale si SEECP, që janë të rezervuara për shtetet sovrane”, shtoi Jeremic.

“As në Këshillin e Evropës, as në OSBE dhe në asnjë institucion ose agjenci që është në kuadër të sistemit të OKB-së”.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!



User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme nga Kosova

#204

Post by Adriana » Mon Aug 27, 2012 8:29 am

  Petrovic: Koha për pajtim mes shqiptarëve dhe serbëve  
  Prishtinë, 27 gusht - Zëvendëskryeministri i Kosovës, njëherësh edhe lider i Partisë Liberale serbe, Slobodan Petrovic ka vlerësuar se është shumë e rëndësishme që dialogu politik mes Prishtinës dhe Beogradit të përfaqësohet nga një lidership i përgjegjshëm nga të dyja palët.

Në një intervistë për “Epokën e Re”, Petrovic ka thënë se ende nuk janë në një situatë kur mund të flitet se kush do të jetë pjesë e dialogut të ardhshëm me Serbinë, duke mos dhënë përgjigje nëse do të marrin pjesë në këtë dialog edhe përfaqësuesit politik serbë të Kosovës.

“Nuk jemi në situatë kur mund të flasim për atë se kush mund të jetë pjesë e bisedimeve, duke pasur parasysh faktin se ende nuk e dimë kornizën dhe nivelin e pjesëmarrësve, por mendoj se përfaqësuesit legjitimë të komunitetit serb do të kontribuonin në dialog”, ka thënë Petrovic.

Sipas tij, bisedimet duhet të vazhdojnë për faktin se ka shumë çështje për t’u zgjidhur. Ai theksoi se bashkëpunimi mes dy vendeve është domosdoshmëri e kohës.
 



Ah te mjeret ne, nuk na eshte thare ende gjaku, nuk kemi marre ende tokat qe akoma banojne shqiptare nen thundren e tyre, prandaj nga epoka ne epoke kemi mbetur keshtu. Kush eshte qellimi qe gjithmon na lene te varuar si nga greku dhe nga serbia me nje debat te hapur?! Pa zene ne goje edhe rracen tjeter turke te flliqur qe na behet si vella e moter...... SHQIPTARE te vertet nuk mund te jemi?!....kaq e veshtire qenka?!
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!



User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme nga Kosova

#205

Post by Adriana » Fri Aug 31, 2012 8:14 am

Nishani: Kosova do të jetë kryefjala e aktivitetit tim

Prishtinë, 30 gusht - Presidenti shqiptar, Bujar Nishani ka premtuar se gjatë mandatit të tij si President do të angazhohet që Kosova të jetë prioriteti kryesor për shtimin e njohjeve, raporton 'Express'.

Ai ka përkrahur dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, si dy vende sovrane për të zgjidhur çështje të caktuara, ndërkohë ka rikonfirmuar edhe njëherë qëndrimin e Shqipërisë, se çështja e kufijve të Kosovës është çështje e mbyllur.

Presidenti shqiptar këto komente i bëri të enjten para deputetëve të Kuvendit të Kosovës, ku me rastin e vizitës së tij në Kosovës, është organizuar një seancë solemne.

Presidenti Nishani ka thënë se ish-presidenti Rugova, ishte një nga burrat më të mëdhenj të kombit, “njeriun që politikën paqësore e ktheu në utopi, në një mjet të fuqishëm për artikulimin e aspiratave të një populli për liri”.

Po ashtu ai ka thënë se sot përkulemi me nderim të thellë dhe nderim të madh për komandantin frymëzues, Adem Jashari dhe për të gjithë luftëtarët dhe martirët, që me sakrificën më sublime inspiruan një popull dhe botës i treguan se për liri shqiptarët nuk njohin kufirin.

Ai nuk ka lënë pa përmendur edhe kontributin e SHBA-ve, BE-së dhe vendeve aleate të NATO-s, që bazuar në parimet e humanizmit dhe vlerat demokratike, vepruan pa hezitim dhe me forcë për të shpëtuar një popull paqedashës dhe liridashës nga kërcënimi i spastrimit etnik.

Presidenti shqiptar, ka thënë se vendimi i fundit i Grupit Drejtues Ndërkombëtar, që i dha fund pavarësisë së mbikëqyrur, certifikoi arritjet e mëdha të Kosovës brenda një periudhe kohore të shkurtër të konsolidimit të demokracisë, bazuar në ekonominë e tregut, ndërtimin e shtetit të së drejtës dhe respektimit të të drejtave të njeriut, ndërtimin e një shoqërie multi-etnike, dhe shndërrimit nga një kërcënim në një faktor paqeje dhe stabiliteti në rajon.

Për më tepër ai ka shtuar se tashmë hapet një kapitull i ri i funksionimit të Republikës së Kosovës, si shtet plotësisht sovran dhe i pavarur, i cili ka të drejtë legale dhe morale për të kërkuar njohjen nga ato vende që ende nuk e kanë bërë një gjë të tillë dhe meriton të zërë vendin e saj të merituar në familjen evropiane dhe institucionet ndërkombëtare. Ai ka premtuar se gjatë mandatit të tij, Kosova do të jetë kryefjala e aktivitetit të tij.

“Angazhohem solemnisht para jush dhe popullit të Kosovës, se gjatë mandatit tim presidencial, Kosova do të jetë kryefjala e aktivitetit tim, në përpjekjet për shtimin e njohjeve ndërkombëtare, pjesëmarrjen në nismat dhe forumet rajonale, mbështetjen e saj në rrugën e integrimit euroatlantik”, ka theksuar Nishani.

Gjithashtu ai ka thënë se virtyti i shqiptarëve ka qenë dialogu, qasja për komunikim. Ai mbetet mjeti më efektiv për zgjidhjen e problemeve mes fqinjëve dhe projektimit të së ardhmes së përbashkët multi-etnike.

Në lidhje me këtë Nishani ka thënë se përkrah dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, për të zgjidhur çështjet praktike, ndërsa çështjen e ndryshimit të kufijve, ai e ka quajtur çështje të mbyllur.

“Bazuar mbi këtë filozofi, Shqipëria mbështet bisedimet Kosovë-Serbi për çështje praktike, si dy shtete të pavarura dhe sovrane, mbështet vijat e kuqe të Qeverisë së Kosovës. Marrëveshjet e arritura duhet të zbatohen qartë, pa ekuivoke, sa më shpejt, me garanci ndërkombëtare, që të sigurojnë pjesëmarrjen e Kosovës në forumet rajonale e më gjerë. Më lejoni të rikonfirmoj edhe një herë qëndrimin e palëkundur të Shqipërisë, se çështja e statusit të Kosovës dhe kufijve të saj është një çështje e mbyllur. Shqipëria mbështet plotësisht tërësinë territoriale të Kosovës, në kufijtë e saj aktual të njohur ndërkombëtarisht”, ka deklarua presidenti shqiptar.

Edhe pse shqiptarët janë të ndarë në dy shtete, sipas Nishanit rrugëtimi i tyre është i përbashkët, integrimi evropian.

“Ne shqiptarët, ndonëse të ndarë në dy shtete, kemi një rrugëtim të përbashkët, të vështirë, por vetëm me një alternativë, integrimin evropian. Ne jemi së bashku në një betejë për të fituar kohën. Kosova ka mundësinë të shfrytëzojë eksperincën e Shqipërisë në procesin e liberalizimit të vizave, përafrimin ligjor me standardet evropiane, komunikimin me institucionet e BE, bashkëpunimin me NATO-në etj”, ka theksuar Nishani.

Ai ka thënë se pavarësia e Kosovës dhe integrimi i Shqipërisë në NATO, lëvizja e lirë e qytetarëve në Shqipëri, arritjet në procesin e integrimit evropian, fillimi i procesit të integrimit euroatlantik të Kosovës, janë gurë të rëndësishëm kilometrazhi, jo vetëm gjatë njëqind viteve të fundit, por në gjithë rrugëtimin mijëra vjeçar të kombit shqiptar.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!



User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme nga Kosova

#206

Post by Adriana » Fri Aug 31, 2012 8:33 am

-waiting- Kesaj i thone kryefajala -kosove, kallzuesi-europe...

Per te gjetur ''kryefjalen'' dhe kallzuesin, duhet te perdorim ''foljen'' dhe ne disa ''folje'' ketu nuk na bejne te kuptojme bashkim, por integrim si dy shtete te ndara :(

Kot merremi me keta, kush ngjitet ne ate kolltuk, qofte minister,kryemister,apo presindent, plani dhe rruga qe do ndjekin jane ato qe u ka dhene ''njerka'' europe dhe ''vellezerit'' e tjere....

Mendoj qe nuk duhet te kemi me probleme me njeri-tjetrin per ngjyra politike, ata nje rruge kane , le te brockollisin cte duan para votimeve, ate e bejne per kolltukun e tyre, dhe jo per te ndryshuar ne te vertet kete rruge. Gjeja me e mire qe duhet te bejme tani eshte te mos percahemi te jemi NJE ne vet si popull derisa...
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!



User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Lajme nga Kosova

#207

Post by Arbëri » Thu Sep 06, 2012 2:44 pm

Kosova me kod telefonik kombëtar +355


Image

Në Kuvendin e Kosovës, deputetët me shumicë votash (47 për, 9 kundër dhe 2 abstenim) sot miratuan Rezolutën e paraqitur nga, deputeti i Lëvizjes për Bashkim, Agim Kuleta.
Sipas Rezolutës së miratuar Qeveria e Republikës së Kosovës duhet të marrë vendim për zëvendësimin e kodeve telefonike aktuale, që i shfrytëzon Kosova (+377, +381 dhe +386) me kodin telefonik të Republikës së Shqipërisë +355.
Me këtë hap Kosova dhe qytetarët e saj do të përfitojnë shumë si në aspektin politik, ekonomik, po ashtu edhe në aspektin e sigurisë. Në tekstin e miratuar të Rezolutës thuhet: “Kuvendi i Republikës së Kosovës, Në bazë të nenit 65 (1) të Kushtetutës së Republikës së Kosovës, nenit 6, paragrafi 1 dhe të nenit 52, pika 2, të Rregullores së Kuvendit të Republikës së Kosovës,
Duke qenë se Republika e Kosovës ende nuk është anëtare e OKB-së dhe UNT-së (Unionit Ndërkombëtar për Telekomunikacion; angl. ITU), e rrjedhimisht nuk mund të ketë kod të vetin telefonik, - Duke i pasur parasysh humbjet e mëdha financiare (qindra milionëshe) të cilat i ka pësuar dhe i pëson Republika e Kosovës nga shfrytëzimi i kodeve të huaja telefonike: të Monakos, Serbisë, e Sllovenisë,
Duke e pasur parasysh koston e komunikimit midis qytetarëve që janë shfrytëzues të kodeve të ndryshme telefonike brenda vendit tonë, - Duke qenë se lëvizjet e shumta të qytetarëve të Republikës së Kosovës në Republikën e Shqipërisë dhe anasjelltas kanë bërë që intensiteti i komunikimit midis tyre përmes rrjetit telefonik të rritet, ndërkohë që kostoja e këtij komunikimi, për shkak të kodeve të ndryshme, është shumë e lartë,
Duke e pasur parasysh mundësinë serioze të cenimit të sigurisë shtetërore, Në seancën plenare të datës 30 gusht 2012, miratoi këtë: R e z o l u t ë 1. Qeveria e Republikës së Kosovës, të marrë vendim për zëvendësimin e kodeve telefonike aktuale që i shfrytëzon Kosova (+377, +381 dhe +386) me kodin telefonik të Republikës së Shqipërisë +355. 2. Në funksion të realizimit të këtij qëllimi, brenda një kohe shumë të shkurtër, t’i iniciojë negociatat me Qeverinë e Republikës së Shqipërisë. 3.
Në qoftë se kostoja e shkëputjes së kontratave aktuale valide me ofruesit e kodeve telefonike është më e lartë për vendin sesa respektimi i tyre deri në fund, këto kontrata të zbatohen deri në afatin e paraparë për përfundimin e tyre, por ato të mos vazhdohen më tutje”, përfundon teksti i Rezolutës së Lëvizjes për Bashkim, i paraqitur më 30 gusht e i miratuar në seancën e sotshme të rregullt të Kuvendit të Kosovës.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme nga Kosova

#208

Post by Adriana » Fri Sep 07, 2012 7:01 am

Nje hap teper i rendesishem, nje hap i cili na ben te vertetojme punen qe po behet nga shoket Levizjes per Bashkim.
Une e mora kete lajme dije ne dreke, direkt mbas mbas mbylljes seances se pare, por e pa mundur per te komentuar sepse ndodhesha ne udhetim po e komentoj sot. Dua te falenderoj shoket e LB: Ramadan Emini, Dardan Tahiri, Princ Bujari te cilet me dhane mundesine te jem sa me prane punes se tyre. Z.Dardan Tahiri gjithashtu ne nje bisede e siper theksoj qe ky kod do filloj te funksionoj brenda 6 muajsh deri ne nje vit.

Urime per Kosoven qe po kthehet ne folen e saj...
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!



User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme nga Kosova

#209

Post by Adriana » Fri Sep 07, 2012 10:30 pm

  Kosova, jo me prefiks +355

Tiranë, 7 shtator - Rezoluta e Parlamentit të Kosovës, që i kërkon Qeverisë së Prishtinës të marrë vendimin për zëvendësimin e kodeve aktuale telefonike të Kosovës me atë të Shqipërisë, nuk duket se do të ketë një perspektivë reale për konkretizim. I pyetur nga Top Channel sesi e ka pritur Qeveria Shqiptare këtë rezolutë Kryeministri Berisha u duk se kishte rezerva për pjesën teknike të realizimit.

"Ne parim jam plotesisht dakord. Ne parim është ide e shkelqyer, por do te kem mendimin tim perfundimtar pasi te konsultohesha me ekspertet e fushes dhe ekspertet e financave. Do te mendoja se duhej te studiohet. Ne parim jam plotesisht dakord", tha Berisha. Ndersa Sekretari i Pergjithshem i Unionit Nderkombetar per Telekomunikacionin, Hamadoun Toure, i cili ndodhet ne Tirane per te diskutuar me qeverine shqiptare per zhvillimin e teknologjise se informacionit dhe shtrirjes se internetit me baze te gjere, ishte edhe me pak shpredhenes per perdorimin e prefiksit te Shqiperise nga Kosova. Unioni Nderkombetar i Telekomunikacionit, ku zoti Toure eshte Sekretar i Pergjithshem eshte institucioni i vetem qe percakton kodet per cdo vend te botes.

"Do te ishte nje precedent shume serioz nese nje Parlament vendos te perdore nje kod per vendin e tij. Ne i caktojme kodet te bazuar ne vendimet e Kombeve te Bashkuara. Kur nje vend njihet nga Kombet e Bashkuara, ne menjehere caktojme nje kod per vendin, sic beme me Sudanin Jugor vetem dy ore pasi u publikua deklarata nga OKB-ja. Ne do te bejme te njejten gje, nese nje vendim i tille do te merret per Kosoven nga Kombet e Bashkuara. Ka mbi 6 mliarde telefone celulare ne bote dhe secili prej tyre eshte unik, prandaj, mendoj qe perdorimi i nje kodi nga nje vend tjeter do te krijoje shume probleme teknike", tha Toure.

Persa i perket te ardhmes se projektit te Shqiperise dixhitale dhe shtrirjes se internetit me baze te gjere ne Shqiperi, Sekretari i Pergjithshem i Unionit Nderkombetar te Telekomunikacionit u tregua shume entuziast, duke vleresuar se Shqipëria po ecen ne rrugen e duhur. Zoti Toure vleresoi si brilante idene e kryministrit Berisha per te krijuar ne Tirane nje zone te lire nga taksat, e dedikuar vetem per zhvillimin e teknologjise se informacionit. Strategji qe sipas tij eshte baza e suksesit per zhvillimin e teknologjise ne Shtetet e Bashkuara, Korene e Jugut, Japoni dhe Australi.
 


Nuk dua te besoj qe kjo do jet pergjigja perfundimtare nga qeveria shqiptare.... :(
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!



erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Lajme nga Kosova

#210

Post by erix77 » Sat Sep 08, 2012 2:13 pm

Nuk dua te besoj qe kjo do jet pergjigja perfundimtare nga qeveria shqiptare.... :(
qeveria shqiptare? cfare eshte kjo gjeja se nuk e kam degjuar ndonjehere!
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

Post Reply

Return to “Lajme”