"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Lajme nga Kosova

Në këtë forum, do të sillen lajmet më të fundit dhe mund të komentohen ato. Gjithashtu ato mund të lexohen dhe në portal, së bashku me komentet.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

Re: Lajme nga Kosova

#46

Post by petritkola » Wed Sep 08, 2010 1:04 am

Rugova persekutoi Ukshin Hotin. E keni lexuar librin "Filozofia e zgjidhjes se ceshtjes shqiptare" te Ukshin Hotit?
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Lajme nga Kosova

#47

Post by Arbëri » Wed Sep 08, 2010 1:07 am

petritkola wrote:Rugova, Berisha, Nano, Milloshevici, Janullatos ishin kryesoret qe ne sot nuk jemi te bashkuar.

Ju kujtohet kur Rugova dhe Berisha kerkonin mos bombardimin e ushtrise Serbe?
Nuk e di ate që ishin kundër bombardimeve , e di që e përkrahnin Kosovarët atëhere pa rezervë , dhe sipas cmimeve që ka marrë gjdo komb tjetër do e përkrahte :
Çmimet dhe titujt ndërkombëtarë:

- Më 1995, Dr. Rugovës iu dha Çmimi për paqe i Fondacionit Paul Litzer në Danimarkë.

- Më 1996, Ibrahim Rugova u shpall Doktor Nderi (Honoris Causa) i Universitetit të Parisit VIII Sorbonë, Francë.

- Më 1998, Rugova iu nda Çmimi Saharov i Parlamentit Evropian.

- Në vitin 1999, Rugova mori Çmimin për paqe të qytetit Mynster (Münster), Gjermani, ndërsa u shpall qytetar nderi i qyteteve italiane: Venedikut, Milanos dhe Breshias (Brecscia).

- Në vitin 2000, Dr. Rugova mori Çmimin për paqe të Unionit Demokratik të Katalonisë "Manuel Carrasco i Formiguera", në Barcelonë, Spanjë.

- Në vitin 2004, Fondacioni panevropian Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentit të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, Çmimin e Evropës për vitin 2004. Bartës të mëhershëm të Çmimit të Evropës janë:

- Mbreti i Spanjës Huan Karlos, - Helmut Kol, - Ronald Regan-i, - Oto fon Habsburg dhe - Emil Konstantinesku.

- Në vitin 2004, Gjenerali Xheri Bek, komandant i Brigadës Multinacionale të KFOR-it Lindja, i cili ishte për një vizitë lamtumirëse te Presidenti i Kosovës ditën e hënë më 16 shkurt 2004, ia dorëzoi Dr. Rugovës fletëlavdërimin e nënshkruar nga zëvendësguvernatorja e Pensilvanisë, znj. Kethrinë Bejkër Noll (Catherine Baker Knoll).

“...Në emër të 12 milionë qytetarëve të Pensilvanisë, dua t'ju shpreh lavdatë për arritjet tuaja të jashtëzakonshme dhe t'ju falënderoj për miqësinë tuaj ndaj Shteteve të Bashkuara.” (znj. Kethrinë Bejkër Noll)

- Në vitin 2004, Presidenti i Kosovës Dr.Ibrahim Rugova, në një ceremoni solemne të zhvilluar të hënën më 2 shkurt 2004, pasdite në qytetin e Belgjikës Atverpen (Anvers), është shpallur Senator Nderi i Evropës nga Senati i Evropës. Ky është grupacion i figurave më eminente të skenës politike evropiane nga i cili nderohen personalitete më në zë të botës së politikës, gazetarisë, të shkencave ekzakte apo humane të cilët ka dhënë kontributin e tyre për demokracinë paqen, zhvillimin apo stabilitetin në Evropë.

"Edhe me kundërshtimet e këtyre viteve që i kanë bërë në skenën politike Ibrahim Rugovës, Presidenti i Kosovës ka patur kurajon që të vazhdojë të përpiqet për idealin e tij në një nga zonat më të vështira të Ballkanit".

"Është shumë e vështirë që të luftosh për vetëvendosjen dhe vullnetin e lirë të një populli të vogël, kur kjo nuk korrespondon me dëshirën e popujve të mëdhenj. Rugova vazhdoi që të luftojë vetëm, ndonjëherë pa hasur në mirëkuptim për një ideal që do të mund t'i japë Evropës atë paqe për të cilën ne kemi nevojë. Është pikërisht kjo gjë që do ta nderojë sot me titullin Senator Evropian që të mos dekurajohet". (Z. Oto fon Habsburg)

- Më 9 shtator 2004, Ibrahim Rugova u shpall Doktor Nderi (Honoris Causa) i Universitetit të Tiranës.

- Më 20 nëntor 2005, Këshilli i Qytetit të Nju Jorkut e ka nderuar presidentin e Kosovës, Ibrahim Rugova, me një mirënjohje të veçantë për përkushtimin e tij në afirmimin e parimeve të demokracisë dhe për udhëheqjen e tij politike frymëzuese.
Nuk dua të zihem për punën e tij që ka bërë por ta quajnë shqiptarët ''TRADHETAR'' sot , nuk më duket ne rregull .

Rugova persekutoi Ukshin Hotin. E keni lexuar librin "Filozofia e zgjidhjes se ceshtjes shqiptare" te Ukshin Hotit?
-nono-
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

Re: Lajme nga Kosova

#48

Post by petritkola » Wed Sep 08, 2010 1:12 am

A e dini juve se Hitleri ka marre cmim paqe?

Cdo te thote kjo qe juve keni postuar?

Une flase realitetin dhe jo artificialitetin.

Cmimet ja kane dhene te gjithe ata qe nuk e duan Kosoven edhe sot (Spanja per shembull....)

A e dini juve se perse o godit ambasada Kineze ne Beograd?

Vertet se avionat supermodern kishin harta te vjetra?!!!
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

Re: Lajme nga Kosova

#49

Post by petritkola » Wed Sep 08, 2010 1:15 am

Juve thoni se Rugova kish ideal, por nuk na thoni se cilin ideal kishte?
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Lajme nga Kosova

#50

Post by Arbëri » Wed Sep 08, 2010 1:17 am

Nuk them une asgjë , them që nuk me duket si ''Tradhëtar'' sikur që e quajnë disa .
Edhe mos më pyet si Polic .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

Re: Lajme nga Kosova

#51

Post by petritkola » Wed Sep 08, 2010 1:19 am

Une ju pyes si traktorist qe jam.

Berisha ka per zemer nr. 28-te, cilin nr. kish per zemer Rugova kur pinte Uiski, qeshte dhe gezohej me Milloshevicin (i pame ne TV) e ndersa shqiptaret vriteshin nga ushtaret e Milloshevicit.
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Lajme nga Kosova

#52

Post by Arbëri » Wed Sep 08, 2010 1:24 am

, qeshte dhe gezohej me Milloshevicin (i pame ne TV) e ndersa shqiptaret vriteshin nga ushtaret e Milloshevicit.
E kapi atëherë Policia Serbe , nuk shkoi me vullnet .

Nejse Petro vazhdo ti me Idete e tuaja , e drejta juaj është .
Unë nuk jam për kesi lloj debatesh i pregaditur , sorry .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Lajme nga Kosova

#53

Post by Patush » Wed Sep 08, 2010 1:38 am

petritkola wrote:A e dini juve se Hitleri ka marre cmim paqe?

Di qe me te drejte eshte emeruar per qmimin Nobel, sepse ne fund te fundit duhet me te vertet te jesh nje njeri Nobel tju falesh jeten me shume se 200.000 ushtareve armiq (Dunkirk), po nuk kam degjuar per qmimin e paqes qe i ashte dhane!
Cdo te thote kjo qe juve keni postuar?
Gjdo te thuash ti me bajatjen e komentave tuaja qesharake dhe fyese ndaj dies qe i hedh poshte e lart forumit?
Une flase realitetin dhe jo artificialitetin.
Ah po harrova faktin e provuar -itsok-
Cmimet ja kane dhene te gjithe ata qe nuk e duan Kosoven edhe sot (Spanja per shembull....)
Po sikur ta njohi Spanja pamvarsine neser gjdo te thuash? Je ne dijeni per qeshtjet e brendshme te Spanjes dhe grupet "separatiste" qe gjenden ne te? As qe nuk po futem tek interresat politiko/tregtare qe spanja ka me serbine te cilat i kalojne ato me Shqiperin dhe Kosoven.
Vendimet politike nuk na japin neve te drejten te mendojme se nje vend i tille na urren dhe oburra ti urrejme dhe ne.
A e dini juve se perse o godit ambasada Kineze ne Beograd?

Vertet se avionat supermodern kishin harta te vjetra?!!!

Personalishte kam degjuar shume shpjegime por do ja le "profetit" te na illuminoje?
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Lajme nga Kosova

#54

Post by erix77 » Wed Sep 08, 2010 8:26 am

Di qe me te drejte eshte emeruar per qmimin Nobel, sepse ne fund te fundit duhet me te vertet te jesh nje njeri Nobel tju falesh jeten me shume se 200.000 ushtareve armiq (Dunkirk), po nuk kam degjuar per qmimin e paqes qe i ashte dhane!
Kjo eshte nje genjeshter shume e madhe Hitleri nuk ja u fali jeten ushtareve aleate ne Dunkerk,nazistet thjesht nuk paten kohen e mjaftueshme per ti vrare apo burgosur keta njerez.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

Re: Lajme nga Kosova

#55

Post by petritkola » Wed Sep 08, 2010 7:10 pm

Patush.

E para faleminderit per ofendimet, por rregullorja nuk e lejon kete privilegj.

Spanja eshte shtypse e nje prej idenditeve me te vjetra ne Europe ndaj nuk e pelqen edhe idenditetin tjeter, shqiptarin. Ndaj mbeshtet cdo antishqiptar.

Rugoven nuk e morren me force por Milloshi e ruante me force.
Rugova asnjehere nuk deklaroi se e moren me force dhe nuk e terhoqi deklaraten e mosbombardimit te ushtrise Serbe.
Por le te supozojme se e moren me force sikur juve pretendoni, si ka mundesi gjendja e tij e qeshur, e lumtur e gezuar...ne takimin e Milloshin ?

Mundeni juve te jepni nje variant nga ato qe keni degjuar se perse u godit ambasada kineze ne Beograd?
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Lajme nga Kosova

#56

Post by Patush » Wed Sep 08, 2010 11:17 pm

erix77 wrote:
Di qe me te drejte eshte emeruar per qmimin Nobel, sepse ne fund te fundit duhet me te vertet te jesh nje njeri Nobel tju falesh jeten me shume se 200.000 ushtareve armiq (Dunkirk), po nuk kam degjuar per qmimin e paqes qe i ashte dhane!
Kjo eshte nje genjeshter shume e madhe Hitleri nuk ja u fali jeten ushtareve aleate ne Dunkerk,nazistet thjesht nuk paten kohen e mjaftueshme per ti vrare apo burgosur keta njerez.

Ke shume te drejte erix, ky qe the ti eshte shpjegimi i sakte zyrtar i atyre qe fituan.
Me kaq po e mbyll se jam jashte teme.
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Lajme nga Kosova

#57

Post by Patush » Wed Sep 08, 2010 11:21 pm

petritkola wrote:Patush.

E para faleminderit per ofendimet, por rregullorja nuk e lejon kete privilegj.

Spanja eshte shtypse e nje prej idenditeve me te vjetra ne Europe ndaj nuk e pelqen edhe idenditetin tjeter, shqiptarin. Ndaj mbeshtet cdo antishqiptar.

Rugoven nuk e morren me force por Milloshi e ruante me force.
Rugova asnjehere nuk deklaroi se e moren me force dhe nuk e terhoqi deklaraten e mosbombardimit te ushtrise Serbe.
Por le te supozojme se e moren me force sikur juve pretendoni, si ka mundesi gjendja e tij e qeshur, e lumtur e gezuar...ne takimin e Milloshin ?

Mundeni juve te jepni nje variant nga ato qe keni degjuar se perse u godit ambasada kineze ne Beograd?
Nuk mundet Patushi i vogel te ule dot profetin jo.

Sikur te vetequesha profet do te ipia arsyen se pse ambasada kineze u godid, ngaqe nuk jam po le ato qe vetequhen te japin shpjegimin.
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

petritkola
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 243
Joined: Mon Aug 23, 2010 9:30 pm
Gender: Male

Re: Lajme nga Kosova

#58

Post by petritkola » Wed Sep 08, 2010 11:29 pm

Patush wrote: Personalishte kam degjuar shume shpjegime...
Traktorist ne kohe paqe, mbushes topi ne kohe lufte.

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Lajme nga Kosova

#59

Post by Patush » Wed Sep 08, 2010 11:37 pm

Por shpjegime nga profete nuk kam degjuar kurre i nderuar.

Nejse gjithesesi nuk ka problem mos e thuaj shpjegimin tand profetik.
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

qiellikaltër
Honored Member
Honored Member
Posts: 358
Joined: Sat Jul 18, 2009 6:22 pm
Gender: Female
Location: Shqipëri

Re: Lajme nga Kosova

#60

Post by qiellikaltër » Thu Sep 09, 2010 10:29 pm

Organizimi i zgjedhjeve nga Rugova, nderkohe qe populli shqiptar kercenohej nga ushtria serbe, eshte nje fakt qe hedh hije dyshimi mbi figuren e Rugoves. Per me teper qe keto zgjedhje u lejuan te mbaheshin edhe nga Serbia ne ate kohe.
"Du t'jem zot, n'timen tok,
dje dhe sot, sot e neser."

Post Reply

Return to “Lajme”