"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Kështu vepruem

Ky nenforum, me diskutimet ne te, synon te inkurajoje tolerancen fetare midis njerezve.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Kështu vepruem

#1

Post by CERMENIKASI » Sun Aug 14, 2011 12:02 am

Para gati 40 vjetëve,prindnit e mij patën rastin me u njoftue me nji çift shqiptar të besimit katolik me prejardhje nga Shkodra.Ata kishin vetëm nji vajzë e cila jetonte bukur larg në nji shtet tjetër ku ajo ishte martue me nji vendas të atjeshëm.
Vijshin shpesh te neve për muhabet si dhe neve shkojshim te ata.
Kur u martova,nusës time ata i thojshin "bija jonë" sepse kur vijshin për vizitë,ajo i priste gjithëmonë me dashuni dhe buzëqeshje si dhe respekt të veçantë për moshën e shtyeme që kishin.

Vitet ikën njani mbas tjetrit por muhabeti i ambël mbeti gjithëmonë i njajti.
Mbas nji sëmundje të rand ,Daj ..... vdiq në spital.Ky lajm na tronditi shpirtnisht edhe pse Daj ..... ishte gati 90 vjeç.
Im atë ishte dhe ay i sëmun dhe nuk ishte në gjendje me lëviz jasht shtëpisë.
Bashkë me bashkëshorten time shkojshim me pa Teze ..... që kishte mbet vetëm.
Ajo më pat thonë që i duheshte me prit nja dy javë derisa bija vet të rregullonte dokumentat për me e marrë përgjithëmonë atje në atë shtet ku jetonte.
Mbasi u tregova prindëve të mij vendosëm që ti themi që ,nëse dëshironte,të vinte në shtëpinë tonë derisa të vinte bija vet.

Kur i thash Teze .....,filluen ti rrjedhin lotët në faqet e saj të rudhuna nga mosha e shtyeme që kishte dhe bante llojlloj urata për neve në atë dialektin e ambël shkodran.
Tezëja ndit 15 ditë në shtëpinë tonë.Vijshin me e takue për kryeshëndoshë në shtëpinë tonë.
Ajo rinte në konak ndërsa shërbimet për kave,duhan,pritje e përcjellje i bajshim unë me bashkëshorten time.
Mbas 15 ditëve,erdhi bija e vet dhe e mori .
Tezen nuk e takuem ma por mbetën kujtimet e bukura .

Unë ndihem shumë krenar që nuk e lam vetë atë plakë të moshueme në banesën e vet.
Unë siç e kam shkrue edhe mapara kam lind këtu në dhe të huej por jam shqiptar me besim musliman kështu kam lind dhe kështu do të vdes por në fe (ciladoqoftë) urrej çdo formë fanatizmi
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

Post Reply

Return to “Toleranca fetare”