"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Plato's Academy

Talk about anything that is entertaining like Movies, Music, Art etc.
Post Reply
User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Plato's Academy

#1

Post by Arta » Wed Oct 21, 2009 5:15 amMamaja flet shqip.... :lol: Mamaja e shikonte flamurin grek me habi!
Every day Stavros raises the metal shutters of his cigarette store, puts out the newspapers in front and then sets out the chairs where he and his friends sit all day, looking out on the dusty intersection and surrounding grey buildings that shelter their businesses. Theyre all very proud of the way their dog Patriot, on the opposite pavement, barks at every passing Albanian. Stavros and his friends dont like these foreigners even if theyre willing to do the jobs the Greeks wont do, nor do they like the recently arrived Chinese. By the stores entrance, Stavros increasingly senile mother mopes in an armchair, regardless of the affectionate care lavished on her by her devoted son. Then one day she suddenly falls upon an Albanian worker, embracing him and calling him «my son» in Albanian. In fact, what does Stavros really know about his parents? His mother has always told him that after his father died up north, she moved to Athens, when he was but a year old. Now Stavros pals start looking askance at him: is he Greek or Albanian? Does he really have the right to sing the racist little ditty: «Albanian, Albanian, youll never become a Greek» In Akadimia Platonos, whose title derives from the district the film is set in, the original site of Platos famous academy, the director focuses on a bunch of lazy bigots with a humorous perspective that is, however, close to despair. The sky is hardly ever seen in what Filippos Tsitos camera chooses to show, never leaving these characters, revealing their failings. And yet, the rock songs that accompany the various protagonists point up the fact that they are connected, whatever their respective nationality, through a musical culture that transcends borders. Perhaps there is still wisdom to be found in the district of Platos Academy?
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Plato's Academy

#2

Post by Zeus10 » Wed Oct 21, 2009 1:24 pm

That was a cutting remark of the reality. Even though being sarcastic, the video shows the real attitude of the Greeks against Albanians. Ironically even the physical appearance of the the so called ""Helenes"" is the same as those shown on the video, while the newly discovered Albanian origin guy, looks so different and much more European. But this is not the greatest problem, it is the ksenophobia and ignorance of a nation built on fairytales of the past against other people whose history' flow put them as servants of such vulgar and ignorant folks.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Plato's Academy

#3

Post by Zeus10 » Wed Oct 21, 2009 1:39 pm

I would like to add that 'Plato's Academy' is the most significant metaphore, and remarkably shows how far the Western Philology has gone giving the same credits to these two different cultures respectively those of the Ancient Greeks and the modern ones. Even romantically idealizing the Ancient Greek culture was a great mistake of the western philohelenes. Chances are that the reality of ""Ancient Greeks"" was very different from what is taught us at school. The name "Greek" and culture is undeservedly taking the credits of a major ancient culture and history.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Plato's Academy

#4

Post by Arta » Sun Dec 06, 2009 6:49 pm

Tsitos : Grekët e mi dhe racizmi banal
Image

Regjisori grek Filippos Tsitos tregon rreth filmit "Akademia e Platonit" i shfaqur në TIFF: një grek racist që më vonë kupton se është shqiptar. Ai ndalet edhe te problemet që po kalon kinemaja greke dhe qëndrimet e prera që po mbajnë artistët


Në konkurrim në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Tiranë, është edhe "Akademia e Platonit" i shfaqur premierë dy net përpara. I pranishëm ishte regjisori grek Filippos Tsitos dhe aktori shqiptar Anastas Kozdine. Stavrosi (Antonis Kafetzopoulos), një dyqanxhi grek, bashkë me nënën e tij plakë Harikleian (Titika Sarigouli) bën një jetë të mërzitshme e boshe, në lagjen "Akademia e Platonit". Po ashtu edhe tre miqtë e tij dhe të vetmet argëtime mbeten lojërat me top, rrëmuja, birrat dhe kundrimi i punës së të tjerëve, kinezëve dhe shqiptarit Marenglen (Anastasis Kozdine). Sa herë që kalon aty, shqiptarin e identifikojnë me lehjen e qenit. Marengleni i lënë paksa në hije fillimisht, vetëm si shënjestër e të sharave dhe e fyerjes së grekëve krenarë, bëhet personazhi kyç që zbërthen ngjarjet, ndërlidhjet e tyre. Shqiptari e ndihmon Stavrosin të hedhë sytë në të kaluarën, sepse ky njeri provon një krizë identiteti. Kombësia e tij është greke, por origjina për të cilën nuk di asgjë, është shqiptare.

Një film i tillë, i cili me shfaqjen në Tiranë mendohej të nxiste njëfarë diskutimi për racizmin kundrejt shqiptarëve, u prit mirë nga publiku që e priti si të ishte komedi. Në këtë bisedë, regjisori tregon si u prit nga publiku grek "Akademia e Platonit", i vlerësuar me çmim në Festivalin e Filmit në Lokarno, Zvicrës. Përpos kësaj ai ndalet edhe tek Kinematografia greke dhe problemet që ka aktualisht, si dhe arsyet përse kineastët e "FOG"-ut, grupim në të cilin ai bën pjesë, bojkotuan Festivalin e Selanikut.

Z. Tsitos përse keni ndërtuar një film mbi këtë temë?

Nuk e zgjodha unë temën, ajo më zgjodhi mua. Nuk e kam zgjedhur këtë problematikë me qëllim. Të gjitha historitë e filmave që unë bëj kanë në qendër të tyre një burrë, në filmin tjetër do të jetë grua, i cili në një moment të jetës e gjen veten në udhëkryq. Personazhi shikon pas në jetën e tij dhe kupton se gjithçka që ka bërë deri në atë moment është e gabuar dhe tani i duhet të ndryshojë. Këtë gjë unë dua të tregoj nëpërmjet filmave të mi. Kjo ide është në mendjen time gjithë kohës dhe sa herë që jam duke menduar ndonjë subjekt për filmin, ose kur dëgjoj idetë të tjera, gjithmonë i krahasoj me të.

Grekët kundrejt shqiptarëve. Kjo që prezantoni ju është forma aktuale e racizmit në vendin tuaj?

Ideja e parë për personazhin e filmit, ishte për një turk. Ishte ideja e një mikut tim dhe mua m'u duk interesante. Por tani me turqit ne jemi më të afërt dhe po bëhemi miq. Jemi miq, pavarësisht politikave, kjo është tjetër gjë. Unë mendova që më e vështirë për personazhin e filmit do të ishte një grek racist që më vonë kupton se është shqiptar. Për këtë arsye unë e bëra shqiptar.

Ka qenë e vështirë ta "krijonit" lagjen e Akademisë së Platonit apo ajo ekziston ashtu siç ju e tregoni?
Njerëz të ulur përpara dyqaneve të tyre, duke mos bërë asgjë, mund t'i gjesh kudo në Greqi.

Mos doni të thoni se edhe racizmi në këto sheshe e rrugë është një fenomen rutinë?

Në Greqi nuk ekziston racizmi i dhunshëm. Nuk kemi grupe të cilët janë ekstremistë në shërbim të një ideologjie. Është një racizëm i zakonshëm, banal, janë njerëz që më tepër kanë frikë prej atij që është ndryshe. Kështu u përgjigjem atyre që më vënë në dukje: "Ke bërë një film për racizmin?"

Grekët janë mbrujtur me idenë se janë njerëzit më të mirë në botë. Me këtë ide ata janë ushqyer në familje, në shkollë. Po të kesh këto ide në mendje dhe nga ata tjetër të shohësh që "të huajt po vijnë", shkakton frikë. Një shqetësim që vjen nga të gjithë të huajt. Ka kategori të ndryshme, për shembull kinezët, pakistanezët, ose afrikanët të cilët janë duke krijuar komunitetet e tyre dhe në njëfarë mënyre janë jashtë jetës greke. Grekët vetëm i shohin, ata nuk marrin e japin me grekët. Kurse shqiptarët erdhën në Greqi dhe u bënë pjesë e jetës sonë. Ata i dhanë shtysë të madhe ekonomisë, sepse janë të shumtë në numër, sepse ata bëjnë punë të rënda që grekët nuk do t'i bënin. Grekët dhe shqiptarët janë martuar mes tyre, gjë që nuk ndodh, për shembull, me... kinezët.

Si e priti publiku grek filmin?

U pëlqye. Kishte shumë njerëz që donin ta shihnin filmin. Besoj se u pëlqye sepse nuk është një realizim didaktik, ai nuk u mëson njerëzve sesi duhet të jenë, ai thjesht tregon realitetin dhe nga ana tjetër, është treguar në një mënyrë të këndshme dhe ka shumë humor.

Z. Tsitos , si pjesë e FOG-ut, grupit të kineastëve grekë, mund të na thoni diçka për problemet që po kaloni këto kohë dhe si keni reaguar?
Si edhe shumë pjesë të tjera të jetës në Greqi, edhe kinematografia ka pjesën e saj të korruptuar, në financimin e projekteve, në distribucionin e filmave, çmimet që ndahen në festivale, etj.

Më konkretisht?

Po e filloj nga çmimet. Çmimet që shteti ka dhënë çdo vit për filmat kanë qenë të korruptuara, që do të thotë se njerëzit nuk votojnë në mënyrë demokratike. Ka qenë një vit që një film i mori të gjitha çmimet, gjë që është e pamundur. Gjithashtu, vitin e kaluar, në Festivalin e Selanikut, të gjitha çmimet i morën vetëm dy filma të cilët kishin të njëjtin producent. Kështu, këtë vit, të gjithë regjisorët i bojkotuan këto çmime. Kjo është njëra anë, por ka edhe probleme të tjera. Ligji i Kinematografisë ka nevojë për ndryshime. Ligji thotë që të gjithë televizionet duhet të japin 1.5% të përfitimeve të tyre për filmin. Ka 10 vite që kjo gjë nuk ndodh.
Tjetër problem është se Këshilli i projekteve nuk vendos mbi cilësinë e skenarit, por në sajë të preferencave. Për këto arsye do ta bojkotojmë festivalin çdo vit, derisa të përmirësohet ligji. Në këtë lëvizje të "FOG"-ut janë rreth 230 persona, producentë, regjisorë, skenaristë. Nuk ka kryetar, nuk ka këshilla, ne vendosim të gjithë së bashku.

Si kanë reaguar strukturat shtetërore?

Na ka lënë në pritje. Duan të shohin nëse jemi vërtet seriozë dhe nëse jemi të gjithë njerëz që punojmë për kinemanë. Aktualisht jemi duke bërë atë punë që duhet të bëjë shteti. Përveç bojkotit, një grup tjetër është duke punuar me ligjin.
Gjithashtu, ne po përpiqemi për një shkollë kinemaje. Në Greqi nuk kemi shkolla të veçanta arti, ato janë pjesë e universiteteve të tjera.

Po e mbyllim me përshtypjen që la dha Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Tiranë. Si është ajo?
Është si një atmosferë familjare, e ngrohtë. Nuk ka të bëjë me idenë "i madh", apo i vogël, ka të bëjë me ndjesinë që më jep.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

Post Reply

Return to “Entertainment”