"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Inter-Barcelona,

Talk about sport.
Post Reply
User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Inter-Barcelona,

#1

Post by Arbëri » Tue Apr 20, 2010 6:21 pm

Inter-Barcelona, "San Siro" pret finalen e parakohshme

Image

TIRANE-Në letër, është kjo finalja e parakohshme. Inter e Barcelona përballen sot në mbrëmje në "San Siro" në një gjysmëfinalen e Ligës së Kampioneve. Në fushë do të zbresin shumë kampionë, por edhe shumë "ish"-ë, ndërsa skuadrat kanë një stil ndryshe të të luajturit futboll. "Por, e nisim si të barabartë", u shpreh në konferencën e djeshme për shtyp tekniku i Interit Zhoze Murinjo. Një deklaratë e guximshme, po të kihet parasysh se Barcelona dominon thuajse çdo skuadër që ka përballë dhe për më tepër, ka në gjirin e saj futbollistë të jashtëzakonshëm kur kanë topin në këmbë. "Nuk më intereson mbajtja e topit, - shton portugezi. - Nëse nesër (sot) fiton skuadra që e mban më shumë topin, atëherë kemi humbur që tani. Në ndeshjet e grupit Barcelona tregoi superioritet ndaj nesh, duke fituar qetësisht dhe me meritë, por tashmë ka kaluar shumë kohë. Ata janë të fortë si në nëntor, por ne jemi më mirë se ç'ishim. Për këtë arsye mendoj se është një ndeshje 50 me 50. E di që do të jetë e vështirë, por dyshoj që ata nuk janë të shqetësuar që përballen me ne", deklaron më tej Zhoze Murinjo. Portugezi ka sqaruar në dy javët e fundit ka parë shumë ndeshje të Barcelonës, por ende nuk ka një formulë të qartë për të ndalur Mesin. "Leo mund të luajë në të djathtë, në të majtë, si pykë pas Ibrës apo pas Bojan Kërkiç, siç luajti ndaj Arsenalit në Kamp Nou. Është një lojtar i rëndësishëm që meriton një vëmendje të madhe, por për kulturën time nuk është e mundur një mbulim tek për tek".
Barça me autobus
Barcelona ka mbërritur dje pasdite në Milano, pas gati 12 orësh udhëtim me autobus dhe një ndalese në qytetin francez të Kanës. Një ditë intensive për katalanasit, që kanë zhvilluar 1 mijë kilometra për të arritur në Veri të Italisë, për ndeshjen e sotme. Në orën 19.00 është zhvilluar edhe seanca e fundit stërvitore në "San Siro", ndërkohë që trajneri Pep Guardiola ka dhënë konferencën e zakonshme për shtyp para fillimit të saj. "Luajmë kundër Interit, një skuadër që ka fituar 4-5 titujt e fundit në Serinë A italiane, kështu që kemi një respekt maksimal për kundërshtarin, - u shpreh trajneri i Barçës, i cili u është përgjigjur në spanjisht gazetarëve spanjollë dhe në italisht atyre italianë. - Shkëmbimi Eto-Ibra? Të dy klubet mendoj se kanë bërë një shkëmbim të kënaqshëm", shtoi Pep. I pyetur për udhëtimin e lodhshëm të rivalëve, Murinjo nuk beson se ky do të përbëjë avantazh për Interin. "Nëse do të më kishte ndodhur mua, do ta kisha shfrytëzuar udhëtimin për të "çimentuar" grupin, - tha ai. - Udhëtimi me autobus është padyshim jo komod, por Bergkamp e Mariga do të pëlqenin më mirë të udhëtonin me autobus, sesa me avion. Edhe ne shkuam në Moskë kundër një skuadre që nuk luante prej një jave, gjetëm një fushë plastike dhe luajtëm".
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1015
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Inter-Barcelona,

#2

Post by Hymniarber » Tue Apr 20, 2010 8:46 pm

3-1 per Interin.
Nje rezultat pak i papritur, por italianet jane te vetmit qe dine ti trajtojne klubet spanjolle.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Inter-Barcelona,

#3

Post by Arbëri » Tue Apr 20, 2010 9:02 pm

Hymniarber wrote:3-1 per Interin.
Nje rezultat pak i papritur, por italianet jane te vetmit qe dine ti trajtojne klubet spanjolle.
LOL , se ç'farë fati kanë e pabesueshme :)
Kuptoj të ishte barazim apo maximumi 2-1 , por 3-1 më duket si shumë për këtë ligë të shampionëve për Interin :!:
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1015
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Inter-Barcelona,

#4

Post by Hymniarber » Tue Apr 20, 2010 9:13 pm

E tremben pak Mesin ne fillim dhe e nxorren te paafte per pjesen e pare. I perdorin te gjitha menyrat per te marre rezultat, jane mjeshter te lojes alla-Xhentile.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

Post Reply

Return to “Sports”