"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Fotografi nga vendi ku jetoj.

Këtu mund të postoni fotografi tuajat, ose të vendit ku banoni.

Moderator: Mallakastrioti

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Fotografi nga vendi ku jetoj.

#16

Post by Adriana » Thu Dec 17, 2009 1:00 pm

Ne keto momente temperatura ishte -11 grade, oret e para te mengjesit
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Fotografi nga vendi ku jetoj.

#17

Post by Arbëri » Thu Dec 17, 2009 1:40 pm

Image
Sheshi i Shkupit
Image Image
Image Image
Image Image
Për Shqiptarët e Maqedonisë vendosja e Skënderbeut në Shkup konsiderohet si një ditë historike.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Fotografi nga vendi ku jetoj.

#18

Post by Adriana » Thu Jan 07, 2016 7:43 am

Hollanda (Verilindje) me acar, nga temp +13 qe ishim deri ne ditet e fundit te vitit te sapo shkuar kaluam direkt ne -8 duke shkaktuar keshtu nje ACAR ku ende sot (3 dite) jemi pak a shume te izoluar :

Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image


Image

Zoteria me siper me sa shohim nuk ka zbatuar keshillen se si duhet ecur ne acar -hahaha- , sa here ndodhemi ne situata te tilla na jepen disa keshilla per te na ndihmuar se si duhet te veprojme ( per te gjithe ata qe nuk mund te perdorin ecjen me ski) , dhe keshilla e pare dhe me e rendesishme per acarin eshte kjo:

Image
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Këndi i fotografisë”