"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Te ndihmojm ne gjetjen e Bleona Mates

Këtu mund të ndihmoni komunitetin me gjithfarë gjërash, si rilidhje me persona të caktuar, ndihmë për punë biznes etj

Moderator: ErjonH.

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Te ndihmojm ne gjetjen e Bleona Mates

#1

Post by Adriana » Sun Oct 24, 2010 8:54 am

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Te ndihmojm ne gjetjen e Bleona Mates

#2

Post by Adriana » Sun Oct 24, 2010 9:05 am

Prinderit e Bleones Tani vetegjyqesi

24 Tetor 2010


TIRANE-Familjareve te vogelushes 7-vjecare u soset durimi per mungesen e zbulimit te zhdukjes se saj. Bleona Mataj rezulton e zhdukur prej 22 majit te ketij viti diten kur ajo ndoqi kusherirat e saj me te medha gjate kullotjes se bagetive ne mal. Prinderit e vogelushes nga Zapod i Kukesit kercenojne deri ne vetegjyqesi nese hetuesit nuk e marrin seriozisht zbardhjen e ngjarjes dhe gjetjen e vajzes se tyre. E perditshmja Gazeta Shqiptarepublikon te plote letren qe prinderit e Bleones i shkruajne presidentit Bamir Topi kryeministrit Sali Berisha dhe ministrit te Brendshem Lulzim Basha.

Zona jone ka qene dhe eshte nje zone me kulture te larte. Ka qene zone qe ka zbatuar gjithnje ligjin dhe shtetin respektin ndaj njeri-tjetrit dhe shtetin.
Kemi pasur dhe kemi besim te patundur te shteti pasi ai eshte garanti i jetes sone e femijeve tane. Duke pasur kete besim Ju drejtohemi per here te fundit per mos tna lini te behemi kriminele sepse edhe durimi ka nje kufi.

Prinderit me tej shprehen se fajtori fshihet pikerisht pas 5 vajzave por policia sipas tyre ka punuar dobet.
Jemi te bindur se keni qene te informuar sadopak nga mediat per humbjen e vajzes 7-vjecare me 22 Maj. Policia e Shtetit se bashku me organet e tjera kane punuar dhe i kemi ndihmuar me cdo hollesi qe kane pasur nevoje por ne fund te fundit deri tani ata skane percaktuar asnje piste asnje person i ndaluar dhe ata persona qe merren ne pyetje merren sa per sy dhe faqe ose ka dicka mes tyre. Ne u kemi sugjeruar organeve te hetuesise e prokurorise
Te hetohen te 5 vajzat pasi prapa tyre jane grabitesit Pasi cdo dite kane pasur biseda telefonike dhe eshte dhene vendndodhja e vajzave me lope.
Marrja e Bleones nga fusha dhe cuarja ne mal ashtu sic ishte e paveshur mire e paushqyer dhe ne te ftohte deshmon se ndonjera po nga keto vajza eshte autore e shitjes se saj.
Sipas prinderve te vogelushes se zhdukur kontrolli i here pas hershem qe i behet malit duket si justifikim per te mbyllur ceshtjen dhe me pretendimin se organet policore kane punuar mjfatueshem.
Kjo eshte puna e tyre por mali pas 4 muajve te kontrollohet ne nje kohe kur mali eshte kontrolluar dy jave me nga 400-500 vete cdo dite neve na duket se duan te mbyllin ceshtjen.
Pas fakteve te percjelle me siper Prinderit i luten Presidentit kryeministrit dhe ministrit te Brendshem te vleresojne lutjen pasi mendimi i hakmarrjes nje prej te cileve po u vlon ne koke.
Ne ju bejme thirrje ju ne radhe te pare si kryefamiljar dhe se dyti si udheheqes me te larte te shtetit si President si Kryeminister dhe Minister i Puneve te Brendshme te vleresoni kerkesen dhe lutjen tone pasi ne nuk kemi me kujt ti drejtohemi tjeter
Te nderuar udheheqes mendoni per nje cast sikur te ishte femija juaj
A do tju zinte gjumi Me besim te plote tej Ju dhe organet e shtetit qe te ndihmoni ne gjetjen e vajzes te fillojme edhe ne pune te ndalojme kerkimet tona se mbetem rrugeve. Shtepise sone tia heqim mjegullen e mortit dhe mendimet e hakmarrjes citon letra e publikuar sot e plote ne Gazeta Shqiptare.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Te ndihmojm ne gjetjen e Bleona Mates

#3

Post by Adriana » Sun Oct 24, 2010 9:08 am

Kerkimet per Bleonen e vogel nga data 22 Maj 2010
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Te ndihmojm ne gjetjen e Bleona Mates

#4

Post by Adriana » Sun Oct 24, 2010 9:09 am

Reportazh nga Bernard Pecnikaj i shfaqur ne "Njerez te Humbur" per fatin e vogelushes se zhdukur ne fshatin Zapod te Kukesit.


Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Te ndihmojm ne gjetjen e Bleona Mates

#5

Post by Adriana » Sun Oct 24, 2010 9:15 am

"Vetëm shpresa po na mban, asgjë tjetër" kështu shprehet mes lotëve nëna e vogëlushes 6 vjecare të zhdukur rreth një muaj më parë.
Misteri i humbjes së Bleonës vazhdon të jetë i njëjtë, edhe pas 30 ditësh të mbushura me hetime e kërkime nga të gjitha anët
.Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Te ndihmojm ne gjetjen e Bleona Mates

#6

Post by Adriana » Wed Mar 30, 2011 1:06 pm
Bukurie Mata rikthen dhe njehere ne vemendje ceshtjen e vajzes se saj te zhdukur ne menyre misterioze ne Zapod te Kukesit. Ne nje interviste per news 24 ajo i ben apel instancave shtetrerore qe ceshtjen e vajzes se saj ta trajotjne ekspert nderkombetar si dhe tregon se ka informacione se vajza e saj ndodhet ne tirane, dhe mbahet e fshehur nga banore te zapodit
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Ndihme per komunitetin”