"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Saimir Strati, ky gjigant arti i koherave moderne.

Flisni për artin shqiptar, mund të sillni fotografi nga punimet tuaja artistike.

Moderators: uck_aksh, ALBPelasgian, ErjonH.

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4214
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Saimir Strati, ky gjigant arti i koherave moderne.

#1

Post by Zeus10 » Mon Dec 12, 2011 10:21 pm

Pa dyshim, mund te quhet nje nga artistet me te mire ne bote, per artin e mozaikut, ne koherat moderne. Kjo sepse jo vetem realizon ne nje kohe shume te shkurter mozaike me permasa gjigande, por dhe sepse i realizon ato pothuajse me cdo qe mund ti shkoje ne mendje, gozhda, tapa shishesh, penela, kruarse dhembesh, bile dhe kokra kafeje. Eshte nga ata njerez, qe me magjine e artit, nderojne vehten dhe shoqerine ku jetojne, me shume dhe me mire se shume te tjere. Saimir Strati ka fituar për herë të gjashtë çmimin Guinness, duke krijuar kësaj here një rekord të ri, atë të mozaikut më të madh në botë me kokrra kafeje. Ceremonia e dorëzimit të çertifikatës u zhvillua pasditen e sotme në Hotel "Rogner", aty ku Strati ka punuar 18 orë përballë mozaikut me subjekt "Një botë, një familje, një kafe".

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Arti shqiptar”