"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Festivali europian i këngës "Eurosong 2010"

Këtu mund të shprehni mendimet tuaja për artin dhe kulturën ndërkombëtare.

Moderator: uck_aksh

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Festivali europian i këngës "Eurosong 2010"

#1

Post by Adriana » Wed Dec 30, 2009 12:12 pm

Mbyllet festivali i këngës, fiton Juliana Pasha

Mbrëmë ishte nata e fundit e festivalt të 48-të të këngës në Radiotelevizionin Shqiptar, ku fituese u shpall këngëtarja Juliana Pasha me këngën “Nuk mundem pa ty”.
Kënga fituese është kompozuar nga Ardit Gjebrea, që është edhe autor i tekstit, së bashku me Pirro Çakon, kurse orkestrimi nga Shpëtim Saraçi. Çmimin e dytë e mori Anjeza Shahini me këngën “Në pasqyrë”, kurse të tretin Kamela Islami me këngën “Gjëra të thjeshta”.

Në natën finale u prezantuan 20 këngë. Evenimenti i këngës këtë vit ishte i ndarë në katër net. Në të parën kënduan profesionistët, në të dytën të rinjtë (ku u përzgjodhën dy për në natën finale), nata e tretë ishte për duetet, kurse e fundit ishte për çmimet e mëdha.

Juria që vlerësoi këngët përbëhej nga producentja Zana Çela, kantautori Luan Zhegu, kompozitori Flamur Shehu, shkrimtari Agron Tufa, violinisti Olen Çezari, mexo-sopranoja Vikena Kamenica dhe këngëtari Saimir Braho.

Juliana Pasha do të përfaqësojë Shqipërinë në festivalin europian të këngës “Eurosong 2010”, që do të zhvillohet në fund të muajit maj të vitit të ardhshëm në kryeqytetin e Norvegjisë, Oslo.[/b][/i]
Image
Last edited by Adriana on Wed Dec 30, 2009 12:48 pm, edited 4 times in total.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Festivalin europian të këngës "Eurosong 2010"

#2

Post by Adriana » Wed Dec 30, 2009 12:26 pm

Pjesmarrja e Shqiperis ne Eurovison 2004-2009


Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Art/Kulture e huaj”