"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Surpriza e Lefteris Pantazis

Këtu mund të shprehni mendimet tuaja për artin dhe kulturën ndërkombëtare.

Moderator: uck_aksh

Post Reply
User avatar
Aulona
Star Member
Star Member
Posts: 607
Joined: Thu Jun 04, 2009 1:06 am
Gender: Female
Location: Albania

Surpriza e Lefteris Pantazis

#1

Post by Aulona » Sat Aug 22, 2009 5:26 pmYlli i muzikes greke Lefteris Pantizis ben surprizen e dyte per publikun shqiptar.

Gjate nje turneu ne Sarande dhe Himare ku ka mbushur plot skenat kemi zbuluar dhe suprizen e cila eshte nje serente korcare shume e njohur “Rrokullsni Gajde”.

Frymezues dhe nxites per te kenduar ne shqip ka qene talenti shqiptar nga Korca, Devis Xherahu i cili prej tre vitesh mbeshtetet nga Lefteri Pantazis ne karrireren e tij si kengetar.

Pantazis tregon sesi lindi ideja per te kenduar serenaten ne shqip.

“Nje dite gjeta Devisin tek kendonte me kitare nje kenge. Me beri pershtypje dhe e pyeta se cfare kenge ishte. Eshte nje serenate me tha. Me kapi menjehere deshira per ta kenduar dhe ashtu si pakuptuar perfunduam ne studio”, tha ai.

Nderkohe qe Devis shprehet i cuditur per kohen e shpejte qe Pantazis ka mesuar serenaten ne shqip.

“Jam habitur sepse vetem gjysme ore ia kam shpjeguar shqip kengen dhe e ka kapur shume shpejt dhe shume mire shqipen”, u shpreh ai talenti shqipetar.

Me tej Xherahu ka dashur te falenderoje Top Median

“Ekskluzivitetin e kenges time do ta kete Top Channel sepse ka bere te mundur kontaktin tim te pare me publikun shqiptar”, perfundoi ai.

Nderkohe qe kengetari i madh grek Lefteris Pantazis e ka mbyllur fjalen e tij me nje mesazh per te gjithe publikun shqiptar, “Shqiptare ju dua shume”.
Growing up I was taught to "Treat people as I wanted to be treated", but as time passed and I met more people, I made my own version which is fair: "Treat people, like they treat you".

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1010
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Surpriza e Lefteris Pantazis

#2

Post by Hymniarber » Sat Aug 22, 2009 6:13 pm

Tope tope o papagalos dhe ne shqip:

Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Surpriza e Lefteris Pantazis

#3

Post by alfeko sukaraku » Sat Aug 22, 2009 6:22 pm

Lepa...ne juge te shqiperis!!!!me ate "bukuroshen" nga korca qe i ka share dhjetra here shqiptaret ,neper media...

Mendoj se Lepa ka ardhur per te pare njerzit e "nuses" nga korca..tani qe e mori vesh qe sal berisha ligjeron martesat mindis meshkujve.

Aulona

bregovicat e pandaxhixhat vijn me lehtesin me te madhe ne shqiperi...po kengetaret arvanit kur do ftohen njeher ne shqiperi?

kur do vij Thanasi Moraiti?
Kur do vij Aleko Dhimo?

keta na duhen edhe jo topet e papagallet
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Surpriza e Lefteris Pantazis

#4

Post by Arta » Sat Aug 22, 2009 6:32 pm

alfeko sukaraku wrote:
Aulona

bregovicat e pandaxhixhat vijn me lehtesin me te madhe ne shqiperi...po kengetaret arvanit kur do ftohen njeher ne shqiperi?

kur do vij Thanasi Moraiti?
Kur do vij Aleko Dhimo?

keta na duhen edhe jo topet e papagallet[
-lol-

Ke te drejte alfeco, po me ke te merresh e kush te degjon. Edhe kur flasim na thone komunista.... :P
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Surpriza e Lefteris Pantazis

#5

Post by Zeus10 » Sat Aug 22, 2009 6:33 pm

alfeko sukaraku wrote: ...po kengetaret arvanit kur do ftohen njeher ne shqiperi?

kur do vij Thanasi Moraiti?
Kur do vij Aleko Dhimo?
Muzika arvanitase ngelet ne themel te muzikes te re ""greke"" Alfeko:The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Aulona
Star Member
Star Member
Posts: 607
Joined: Thu Jun 04, 2009 1:06 am
Gender: Female
Location: Albania

Re: Surpriza e Lefteris Pantazis

#6

Post by Aulona » Sat Aug 22, 2009 6:42 pm

Ashtu eshte Zeus disa nga kenget me origjinale. Kur vajtem dhe ndenjem atje, po une isha vetem 16 vjece, po shyqyr ne per te kercyer te gjithe Shqiptaret vetem muzike te na vesh edhe tutje... -haha- I thoshin prinderve, po mire si ka mundesi qe ju kerceni njesoj si ne?! I thoshte mami, po ne njesoj jemi me sa po shikoj, biles me duket sikur jam ne mes te nejrezve te mi. :D
Growing up I was taught to "Treat people as I wanted to be treated", but as time passed and I met more people, I made my own version which is fair: "Treat people, like they treat you".

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Surpriza e Lefteris Pantazis

#7

Post by alfeko sukaraku » Sat Aug 22, 2009 7:32 pm

Ne se do degjoja qe Moraiti apo kushdoqofte kengetare arvanit do vizitonte shqiperin...do i blija biletat per te gjithe fisin time edhe miqesin time.

Jo vetem ana kulturore e cila patjeter qe duhet te krijoj ura miqesie,por edhe ana politke e ceshtjes mbetet nje veprim gjigand.Afrimi me kulturen arvanite do i zgjithte duaret politikanve shqiptare per shume marrveshje politke qe behen vetem ne dem te shqiptarve duke perdorur edhe "greket" si puna e bollanos.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Post Reply

Return to “Art/Kulture e huaj”