"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Shqiperia ne "Eurosong 2015"

Këtu mund të shprehni mendimet tuaja për artin dhe kulturën ndërkombëtare.

Moderator: uck_aksh

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Shqiperia ne "Eurosong 2015"

#1

Post by Adriana » Tue May 19, 2015 4:46 pm

DIASPORA....MOS HARRONI te votoni Elhaida Dani sonte!!
FORCA ELHAIDA JEMI ME TY... SUKSESE

VOTO 14 - Elhaida Dani "I'm alive“ - Votimi jashte Shqiperise
Çdokush qe jeton jashte territorit te Shqiperise ka mundesi te votojne per kengen shqiptare duke derguar mesazh ne numrat perkates te telefonit te cilet do te shfaqen ne televizionet e vendeve ku ata jetojne
Ne naten e pare gjysmefinale me 19 Maj ata mund te votojne per kengen „Im alive“ nga Elhaida Dani me kodin 14

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Shqiperia ne "Eurosong 2015"

#2

Post by Adriana » Tue May 19, 2015 5:28 pm

Jemi shqiptar, dhe na pelqen apo jo kenga, ne duhet te VOTOJME shqiperine sa here qe kerkon ndihmen tone me voten.

Por kete vit une une kam nje arsyje me shume , jam nje fan e Elhaides, dhe nese kete vit shqiperia nuk ze nje vend te mire do BOJKOJTOJ -pis- eurosong
Elhaida ka marre shume cmime si brenda dhe jashte vendit, eshte cilesuar dhe nga shume kengetare te njohur per talentin. Mua personalishte kenga me pelqen shume, shume , shume...Per mua TOP 5 nga kenget e "Eurosong 2015" jane:

1- Elhaida Dani - I'm alive (Albania)
2- Trijntje Oosterhuis - Walk Along (The Netherlands)
3- Maraaya - Here For You (Slovenia)
4-Eurovision 2015 – Golden Boy (Israel)
5-Anti Social Media - The Way You Are (Denmark)

Hollanden nuk e kam zgjedhur per faktin pse jetoj ne Hollande, po e verteta eshte per sa vite jetoj ketu eshte hera e pare qe hollanda paraqitet me dicka qe ja vlen. Edhe pse vet hollandezet jan te mendimit qe nuk do hyjne as ne gjysem finale :lol:

Slovenin e kam zgjedhur thjeshte per zerin e vecante...
Izraelin per faktin qe me kengen qe do paraqitet izraeli eshte perdorur nje ''ide cifute'' per te vjedhur votat :) nese e degjoni kengen do e kuptoni se cfare eshte...
Danimarken, nuk e di, ska gje te vecante, por me pelqen ky grup .
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Shqiperia ne "Eurosong 2015"

#3

Post by Adriana » Tue May 19, 2015 5:33 pm

Harrova te them qe kete vit ne favorit jane Italianet, po mua ajo kenge me eshte bajatisur, sepse emocionet e saj i kemi ndjere qysh ne festivalin e Sanremos-2015 ne shkurt, keshtuqe me duket tashme teper e vjeter dhe e njohur per te konkuruar.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Shqiperia ne "Eurosong 2015"

#4

Post by Adriana » Tue May 19, 2015 9:35 pm

Kaluam ne finale -loveyou- ALBANIA
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Morrison
Regular Member
Regular Member
Posts: 65
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:28 pm
Gender: Male

Re: Shqiperia ne "Eurosong 2015"

#5

Post by Morrison » Wed May 20, 2015 9:47 pm

Adriana wrote: Izraelin per faktin qe me kengen qe do paraqitet izraeli eshte perdorur nje ''ide cifute'' per te vjedhur votat :) nese e degjoni kengen do e kuptoni se cfare eshte...

:o -hahaha-

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Shqiperia ne "Eurosong 2015"

#6

Post by Adriana » Sun May 24, 2015 8:34 pm

Ne eurosong votohet per cdo gje pervec asaj qe ne te vertet duhet votuar ''SONG ''
Nuk ja vlen as ta komentosh me por direkt BOJKOT ...

Image
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Art/Kulture e huaj”