"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

VIETATO MORIRE

Këtu mund të shprehni mendimet tuaja për artin dhe kulturën ndërkombëtare.

Moderator: uck_aksh

Post Reply
User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

VIETATO MORIRE

#1

Post by Sally » Fri Feb 10, 2017 9:31 pm

Kengetari me prejardhje shqiptare, por qe po ben karriere muzikore ne Itali, konkurron keto dite ne festivalin prestigjioz Italian Sanremon - 2017:

VIETATO MORIE.. questo capolavoro DEVE VINCERE! Il testo, la musica, la voce di Ermal.... è troppo bella !!!

Meta ka konkurruar edhe ne vitin 2016 ne kete festival me kengen e suksesshme “Odio le favole”. E kam ndjekur si cdo vit edhe kete vit Sanremon-2017, ja Top-5 nga une:

1)Ermal Meta - Vietato Morire
2)Fabrizio Moro - Portami via
3)Francesco Gabbani - Occidentali's Karma
4)Paola Turci - Fatti bella per te
5)Fiorella Mannoia - Che sia benedetta

Per grupin e te te rinje kam vetem nje favorite Francesco Guasti - Universo
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: VIETATO MORIRE

#2

Post by Sally » Sun Feb 12, 2017 2:36 pm

Sally wrote:
Fri Feb 10, 2017 9:31 pm
E kam ndjekur si cdo vit edhe kete vit Sanremon-2017, ja Top-5 nga une:

1)Ermal Meta - Vietato Morire
2)Fabrizio Moro - Portami via
3)Francesco Gabbani - Occidentali's Karma
4)Paola Turci - Fatti bella per te
5)Fiorella Mannoia - Che sia benedetta

Per grupin e te te rinje kam vetem nje favorite Francesco Guasti - Universo
:oops: Te jesh ne finale dhe te mos fitosh shpesh here dhemb me shume, sepse emocionet qe perjeton ne ato momente shtohen,... me 5 kenget qe kisha zgjedhur si Top-5, nuk paskam gabuar shume, por me mire ta kisha vendosur Ermalin ne vend te trete, qe te fitonte vendin e pare :( . Festivali mbaroj me keto rezultate:
  1 Francesco Gabbani Occidentali's Karma
2 Fiorella Mannoia - Che sia benedetta
3 Ermal Meta - Vietato morire
4 Michele Bravi - Il diario degli errori
5 Paola Turci - Fatti bella per te
6 Sergio Sylvestre - Con te
7 Fabrizio Moro - Portami via
etj, etj, etj  


Mbreme ne naten finale cdo kengetar perpara se te kendonte kengen, kishte nje mesazh nga nje artist i njohur, apo familjar, si per 'buona fortuna', per Ermalin mesazhi vinte nga Fiorello (Rosario Fiorello), qe ne fund aji i uroj Ermalit te 'dilte i fundit', duke e sqaruar qe ne sanremo shpesh here kenget me te bukra nuk fitojne, por kane pasur me shume sukses ne karrieren e tyre... :P
Me kte raste edhe urimi ime per Ermalin eshte:

Ermal, la canzone era bella, molto bella, TROPPO BELLA per vincere Sanremo. Si sa che le canzoni più belle sono quelle che non vincono. Ermal, purtroppo non hai vinto, ma farai un enorme, grande successo, che meriti davvero...!!

Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Post Reply

Return to “Art/Kulture e huaj”