"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Muzika e lehtë shqiptare

Shkruani për muzikën tonë, bukurinë e saj, sillni pjesë prej saj.

Moderators: uck_aksh, ALBPelasgian

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Muzika e lehtë shqiptare

#1

Post by Adriana » Wed Jun 17, 2009 2:23 pm

Image Muzika e lehtë shqiptare


Muzika e lehtë shqiptare bën pjesë edhe ajo në traditën e re artistike të formuar mbas Luftës II Botërore, pavarësisht disa përpjekjeve të pjesëshme që zënë fill gjatë viteve 1920-1930.
Këngëtarët dhe instrumentistët e muzikës së lehtë e zhvillojnë veprimtarinë e tyre kryesisht pranë trupave të Teatrove të Varieteve, pothuajse aktive në të gjitha qytetet kryesore të Shqipërisë. Sidoqoftë, Tirana, si qendër kryesore kulturore e vendit, është njëherësh edhe qyteti më i pasur i veprimtarive të muzikës së lehtë.
Këtu zhvillohen në mënyrë të rregullt dy aktivitetet kryesore të vitit, Festivali Kombëtar i Këngës në Radio-Televizion (themeluar në vitin1962) dhe Festivali i Pranverës - ky i fundit destinuar kryesisht për muzikantët e rinj, ndërsa të dy sëbashku, të njohur si aktivitete ekskluzive të Radio-Televizionit Shqiptar.
Mbas viteve 1990 kënga e lehtë shqiptare pësoi zhvillime të rëndësishme si rrjedhojë e hapjes së përgjithëshme kulturore të vendit ndaj shoqërisë perëndimore.
Me formimin e traditës bazë të llojit, të kryesuar nga emra shumë popullorë për publikun shqiptar, si ai i këngëtares së shquar Vaçe Zela i kompozitorit Agim Prodani, i fizarmonicistit, kompozitorit dhe aranzhatorit Agim Krajka, në Shqipërinë e fund-shekullit të njëzetë, muzika e lehtë mund të cilësohet si një ndër fushat e artit, që njohu ridimensionime ndër më të të ndjeshmet, duke adaptuar format dhe drejtimet kryesore të njohura perëndimore.
Aktualisht ajo njeh të gjitha zhvillimet e mundëshme, që nga muzika rok, xhaz, rap, tekno, etj, duke synuar njëherësh edhe pasurimin me elemente ritmike dhe timbrikë të folklorit muzikor vendas.
Shqipëria ka sot një numër të madh interpretësh, kompozitorësh, kantautorësh, aranxhuesish të muzikës së lehtë, ndër më të njohurit e të cilëve janë Ardit Gjebrea, Elton Deda, Elsa Lila (këngëtarë), Shpëtim Saraçi (kompozitor-aranzhator), etj, si dhe një sërë kompleksesh të muzikës alternative.


Sillni kenge nga festivalet tona te muzikes se lehte!
Last edited by Adriana on Tue Jul 28, 2009 2:52 am, edited 2 times in total.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Muzika e lehtë shqiptare

#2

Post by Adriana » Wed Jun 17, 2009 3:11 pm

Per ty atdhe 1970


Last edited by Adriana on Wed Jun 17, 2009 3:24 pm, edited 1 time in total.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Muzika e lehtë shqiptare

#3

Post by Adriana » Wed Jun 17, 2009 3:22 pmJam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Muzika e lehtë shqiptare

#4

Post by Sally » Fri Jun 19, 2009 5:03 am

Nje nga duetet me te bukura te fund-viteve 80, i kenduar me shume mjeshtri dhe embelsi nga motrat Libohova. Muzika: Agim Krajka Teksti: Alqi Boshnjaku


Last edited by Sally on Fri Jun 19, 2009 5:12 am, edited 1 time in total.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Muzika e lehtë shqiptare

#5

Post by Sally » Fri Jun 19, 2009 5:11 am

Kenge e fund-viteve 80 - nje nga kenget me te cilen identifikohet Irma LibohovaNuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Muzika e lehtë shqiptare

#6

Post by Sally » Fri Jun 19, 2009 5:16 am

Nje nga kenget-balada kushtuar nenes, qe te ralla i ka shoqet si kompozim dhe interperetim, e kenduar mjeshtrisht nga Mefarete Laze.
Kenga e Nenes - Kozma Dushi


Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Muzika e lehtë shqiptare

#7

Post by Sally » Fri Jun 19, 2009 5:27 am

Luan Zhegu - Kompozitori dhe femijët


Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Muzika e lehtë shqiptare

#8

Post by Sally » Fri Jun 19, 2009 12:45 pm

Leka_Dukagjini:Po po, shume, zeri i kengtares dhe melodia e kenges jane te papame.
Ate kohe i bejshin kenget e me te mira.


Po, dhe teksi i tyre ka pasur me shume kuptime ne ate kohe (sherbenin si nje keshille), ndersa kenget e sotcme nuk jane ne kete nivel!
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Muzika e lehtë shqiptare

#9

Post by Adriana » Fri Jun 19, 2009 1:29 pm

Kjo kenge eshte kompozuar nga Gazmend Mullahi me tekst te poetit Koci Petriti. Eshte kenge fituese e festivaleve te kenges ne RTSH . Nje nga kenget e mrekullueshme te Lindita Theodhori per qytetin ...

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Leka_Dukagjini
Member
Member
Posts: 35
Joined: Mon Jun 15, 2009 6:30 pm
Gender: Male
Location: Arbëni
Contact:

Re: Muzika e lehtë shqiptare

#10

Post by Leka_Dukagjini » Fri Jun 19, 2009 4:18 pm

Sally wrote:
Leka_Dukagjini:Po po, shume, zeri i kengtares dhe melodia e kenges jane te papame.
Ate kohe i bejshin kenget e me te mira.


Po, dhe teksi i tyre ka pasur me shume kuptime ne ate kohe (sherbenin si nje keshille), ndersa kenget e sotcme nuk jane ne kete nivel!

Ashtu eshte, tani kto kengtaret e sotme vetem sa deshen shume e me shume :cry:
Image

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Muzika e lehtë shqiptare

#11

Post by Adriana » Tue Jun 23, 2009 6:27 pm

Kenge e muzikes se lehte e kenduar nga Ema Qazimi. Viti: 1985 Festivali: Kur vjen pranvera Muzika: Luan Zhegu.Faleminderit
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Muzika e lehtë shqiptare

#12

Post by Adriana » Tue Jun 23, 2009 6:52 pm

Shqiperia pas Festivalit te 11 te Kenges ne RTSH u kthye ne nje vend ku Inkuizicioni i Diktatures Komuniste vrau dhe masakroi Inteligjencen dhe Artin Shqiptar qe ishin Mendja dhe Shpirti, ketij populli. Ne Fsetivalin e 11 te Kenges ne RTSH, jane perdorur shume kenge qe i perkasin jetes se sotshme, dhe jo te asaj kohe, prandaj dhe pushteti mori masa te menjehershme.
Faleminderit
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Muzika e lehtë shqiptare

#13

Post by Adriana » Tue Jul 28, 2009 2:49 am

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Muzika e lehtë shqiptare

#14

Post by Adriana » Tue Jul 28, 2009 2:50 am

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Muzika e lehtë shqiptare

#15

Post by Sally » Tue Jul 28, 2009 2:58 am

Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Post Reply

Return to “Muzikë Shqiptare”