Page 1 of 1

Quote from Le Costume Historique on Albanian clothing

Posted: Fri Oct 02, 2009 8:49 pm
by jay_albania_fan
This old French book from 1888 has many clothing examples from around the world in ancient and modern times. Here is a little quote about Albanian clothing I thought was interesting (my translation of the French):

"The main industry of the Epirotes or Albanians is costume. The tailor-embroiderers of Janinë, the captial of Epirus, supply the whole of Greece with splendid garments..."


Here is the original French:

"Les Epirotes our Albanais ont pour principale industrie le costume. Ce sont les tailleurs brodeurs d'Ynia (capital de l'Epire) qui fournissent a toute la Grece ces splendides vetements..."


The author is M. A. Racinet. He even mentions that the price of an Albanian man's costume in 1888 was 1,600 francs or 8,000 piastres! :)

Re: Quote from Le Costume Historique on Albanian clothing

Posted: Thu Mar 04, 2010 7:26 am
by tooten
How can I put together a male fairy costume? I have been looking around for a male fairy costume and of course, I haven't found anything on-line. I have black wings. How can I put together a good male fairy costume with my black feather wings? What else can I get to get my costume to look like a male fairy. Any suggestions or websites that might help?

Re: Quote from Le Costume Historique on Albanian clothing

Posted: Thu Mar 04, 2010 11:11 am
by ALBPelasgian
jay_albania_fan wrote:This old French book from 1888 has many clothing examples from around the world in ancient and modern times. Here is a little quote about Albanian clothing I thought was interesting (my translation of the French):

"The main industry of the Epirotes or Albanians is costume. The tailor-embroiderers of Janinë, the captial of Epirus, supply the whole of Greece with splendid garments..."


Here is the original French:

"Les Epirotes our Albanais ont pour principale industrie le costume. Ce sont les tailleurs brodeurs d'Ynia (capital de l'Epire) qui fournissent a toute la Grece ces splendides vetements..."


The author is M. A. Racinet. He even mentions that the price of an Albanian man's costume in 1888 was 1,600 francs or 8,000 piastres! :)
Nice quote, jay_albania_fan!

Re: Quote from Le Costume Historique on Albanian clothing

Posted: Mon Jul 19, 2010 8:14 am
by anntaylor
nice

Re: Quote from Le Costume Historique on Albanian clothing

Posted: Mon Jul 19, 2010 10:42 am
by Arban Blandi
jay_albania_fan wrote:This old French book from 1888 has many clothing examples from around the world in ancient and modern times. Here is a little quote about Albanian clothing I thought was interesting: "The main industry of the Epirotes or Albanians is costume. The tailor-embroiderers of Janinë, the captial of Epirus, supply the whole of Greece with splendid garments..". The author is M.A.Racinet. He even mentions that the price of an Albanian man's costume in 1888 was 1,600 francs or 8,000 piastres! :)
Etnografi: sekreti i kostumeve popullore

- Nga e kanë marrë frymëzimin shqiptarët që kanë arritur të prodhojnë e mbajnë kostume të tilla mbretërore? - më pyeti para do kohesh një mik në internet, i cili kishte marrë një lupë dhe po studjonte me vëmendje detaje të veshjeve popullore shqiptare.
- Ndryshimi mes shqiptarëve dhe mbretërve, - iu përgjigja, - është se kostume të tilla ndër popuj të tjerë i mbanin vetëm mbretërit e mbretëreshat, ndërsa te shqiptarët i mbante çdo familje dhe i vishte çdo burrë e çdo grua. Këtu fshihet një nga sekretet përse Monarko – Nazistët e urrejnë kaq shumë këtë popull.

Kjo ishte pjesa e bisedës, që zhvillova ate ditë me mikun. Kostumet popullore shqiptare janë pëlqyer, lakmuar (në kuptimin e mirë të fjalës) dhe veshur edhe nga Bajroni, Nopça e mjaft të huaj të tjerë, që i njeh dhe i çmon edhe historia jonë.

Image
Karikaturë 'Monarko-Nazistet dhe Shqiptari'. Shumë e përshtatshme.

Image
Portrait of George Noel Gordon, Lord Byron, in Albanian dress, painted by Thomas Phillips in 1813

Re: Quote from Le Costume Historique on Albanian clothing

Posted: Mon Jul 19, 2010 11:46 am
by Zeus10
Giulio22 wrote:
Image
Karikaturë 'Monarko-Nazistet dhe Shqiptari'. Shumë e përshtatshme.
Ne fakt 'djaloshi' ne qender, simbolizon Greqine, kurse xhandaret qe e mesojne te eci, simbolizojne 6 fuqite e medha(Angli, France, Austro-Hungari, Prusi, Rusi, Holande), qe e krijuan nga hiçi, duke vjedhur identitetin kulturor te te tjereve, qe ne e dime mire se kujt(mjafton te vesh re kostumet)

Re: Quote from Le Costume Historique on Albanian clothing

Posted: Thu Dec 16, 2010 11:48 pm
by Arban Blandi
Gazeta Le Monde njoftonte dje se, pasi kishte humbur prej më shumë se dy shekujsh, shkencëtarët arritën të autentifikojnë së fundi kokën e mbretit Henri IV... Pse e gjithë kjo histori me këtë kokë? Thjesht sepse m’u kujtua se ajo kokë për të cilën po flasim ka bërë të famshme në të gjithë Evropën e kohës një pjesë veshjeje me të cilët shqiptarët kanë ndikuar në kostumografinë evropiane: Chapeau albanois, kapelë shqiptare (është ruajtur ortografia e shk. XVI-të.)

Si u bë e njohur në oborrin francez të kohës? Sipas historianëve kapelja ishte sjellë nga ushtarët stratiotë (fshtarë nga zonat e Sulit, Himarës etj., por edhe grekë, që quheshin kështu që nga koha e Bizantit ) të cilet përgjithësisht shërbenin pranë ushtrive evropiane të kohës. Që u bë shumë popullore, kjo vërehet se edhe Rableja e përmend desa herë te Pantarguel-i, por ka shenja se para Henrit të IV-të ajo përdorej si nga burrat ashtu edhe nga gratë që gjatë mbretërimit të Henrit të III-të. Njihej, por njihet edhe sot e gjithë ditën me emrin albanua ose edhe chapeau albanais.

Një e tille u fiksua edhe nga Rubens në një portret të Henrit të IV-pas betejës së Ivry-t (1590, betejë që lidhet me luftërat fetare në Evropë). Disa specialistë e shohin atë të ngjashme me kapelen e disa personazheve të fiksuara në pikturat e Onufrit.

Është kapelja që Henri IV-të mban në krye, në portretin që kemi sjellë këtu.

Image

Ne fakt nuk eshte vetem kapelja e stradioteve qe ka ndikuar ne kostumografine europiane, por edhe xhaketa qe ne perdorim sot eshte me origjine arbere. (te pakten keshtu thone historianet qe shkruajne ne revisten Osprey). Sipas tyre kjo xhakete eshte kopjuar dhe perdorur ne shek. XV nga Italianet dhe Turqit dhe me vone eshte perdorur gjeresisht edhe ne Europen perendimore. Po shtoj nje imazh te saj me poshte. Nqs e gjeni reviten ne fjale (Ushtrite Bizantine ne shek. XIII-XV me duket) shikoheni me kujdes luftetarin Arber aty, pasi eshte krijuar sipas imazhit te nje heroi shume te dashur.

Image
http://www.shsu.edu/~his_ncp/Stradioti.html

Re: Quote from Le Costume Historique on Albanian clothing

Posted: Sat Dec 18, 2010 3:25 am
by Arban Blandi
Revisten Osprey nuk e njihja, por mu duk shume interesante. Per te tjerat, me pak humor, do te beja pyetjen se çfarë paskëshin pasë veshur evropianet para se merecenarët shqiptarë te zbarkonin ne trojet e tyre? Kjo te le te shpresosh se kemi edhe te tjera vlera qe nuk ia dime vetes dhe tani qe u hapen perseri portat, do te ndergjegjesohemi per to kur te na i zbulojne ne trup mikpritesit tane te detyruar.
------

Ne kete rast eshte pak e veshtire te kundershtosh ato qe thote Ospry pasi me te bashkpunojne e shkruajne specialiste te historise nder me te miret qe mund te kete ne boten anglo-saksone dhe shkruajne me pergjejsi.

Ç’fare vishnin europianet, turqit e bizantinet me pare. Me sa kam pare une, europianet kishin disa lloj tunika si fustane te shkurtra nje pale geta dhe çizmet, bizantinet disa fustane te gjate pak a shume si ato te prifterinjve ortodokse, ndersa turqit nga nje robe plot ngjyra si kostumet tradicionale aziatike qe i shohim ne filmat apo dokumentare me kineze dhe aziatike te tjere. Bizantinet mund te kene pasur edhe tunika te gjata te hapura ne mes qe ngjasojne me palltot apo xhaketet arbere, por ato te bizantineve ngelen gjithnje tunika prej rrobe, ndersa arberit i kishin tamam pallto te perbere nga nje material shume te forte. - Kam parasysh nje studim te lashte te Andromaqi Gjergjit, ku ajo flet per kapelen ne fjale, por nuk me kujtohet ndonje etnograf qe te kete folur per kete lloj xhakete te gjate prej shjaku te trashe.

Sapo e hapa revisten per siguri dhe eshte ne faqen e fundit ku shkruhet pikerisht se turqit dhe italianet e me pas gjithe europa e kopjuan nga arberit kete veshje.
------

Re: Quote from Le Costume Historique on Albanian clothing

Posted: Fri Feb 18, 2011 1:48 pm
by victoriaw
Më duket interesante marrëdhënien në mes të rrobave sllovene dhe shqiptare tradicionale për shkak të ndikimit romak ... siç vërehet nga Lord Bajroni në shekullin e nëntëmbëdhjetë:
http://www.alipasha.tepelena.com/antolo ... t.lbar.htm
Unë do të doja të më sugjerojë dikush material që zgjerohet në këtë temë.

vjen keq për gramatikën e keqe, por unë jam një Gjuha amtare duke përdorur një përkthyes makinë!