"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Prejardhja e arvaniteve

Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Prejardhja e arvaniteve

#1

Post by Leka SHQIP » Sun Nov 14, 2010 9:03 am

ne kete forum shkruhet shume per arvanitet por ka shume mendime te ndryshme per ta.
disa thone qe kane ardhur ne shekullin e 13 dhe 14 dhe 15 ne greqi.
por disa te tjere thone qe ata njerez jane vet greket e vjeter.
und mendoj qe ata jane greket e vjeter sepse ata nuk mund te kene ardhur ne mesjete nga shqiperia sepse ata vet kane qene nje popullsi sa e gjithe shqiperia nga novi pazari, kosova dhe nishi deri ne cameri dhe janine.
ka nje fakt tjeter shume bindes per autoktoinene e tyre sepse jo vetem qe perbenin 80% te popullsise se greqise ne mesjete dhe kohen moderne por nje mitropolit nga konstandinopoja shkruan ne 1180 per qendimin e tij ne athine qe eshte si nje ndeshim sepse askush nuk ti greqisht atje ne athine por flasin nje gjuhe barbare pra shqip.
ky fakt bindes behet edhe me i forte po te shikojme se arberit e pare shkuan ne greqi ne vitin 1295 dhe me vone por mitropoliti thone qe jane shqiptare ne athine qe me 1180 dhe sigurisht dhe me heret.

do deshiroja te shkruanin ata qe jane ne mendim te kundert me mua qe mendonje se arvanitet kane ardhur ne greqi ne mesjete se perse mendojne nje gje te tille kur ka fakte per autoktonine e shqiptareve ne greqi.

edhe ata qe mendonje pro autoktonise se shqiptareve mund te shkruajne ketu mendimet e tyre.

me siguri arvanitet jane pasardhesit e grekeve te vjeter dhe ne greqine e vjeter eshte folur me 100% shqip.

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Prejardhja e arvaniteve

#2

Post by ALBPelasgian » Sun Nov 14, 2010 11:00 am

Leka SHQIP wrote:ne kete forum shkruhet shume per arvanitet por ka shume mendime te ndryshme per ta.
disa thone qe kane ardhur ne shekullin e 13 dhe 14 dhe 15 ne greqi.
por disa te tjere thone qe ata njerez jane vet greket e vjeter.
und mendoj qe ata jane greket e vjeter sepse ata nuk mund te kene ardhur ne mesjete nga shqiperia sepse ata vet kane qene nje popullsi sa e gjithe shqiperia nga novi pazari, kosova dhe nishi deri ne cameri dhe janine.
ka nje fakt tjeter shume bindes per autoktoinene e tyre sepse jo vetem qe perbenin 80% te popullsise se greqise ne mesjete dhe kohen moderne por nje mitropolit nga konstandinopoja shkruan ne 1180 per qendimin e tij ne athine qe eshte si nje ndeshim sepse askush nuk ti greqisht atje ne athine por flasin nje gjuhe barbare pra shqip.
ky fakt bindes behet edhe me i forte po te shikojme se arberit e pare shkuan ne greqi ne vitin 1295 dhe me vone por mitropoliti thone qe jane shqiptare ne athine qe me 1180 dhe sigurisht dhe me heret.

do deshiroja te shkruanin ata qe jane ne mendim te kundert me mua qe mendonje se arvanitet kane ardhur ne greqi ne mesjete se perse mendojne nje gje te tille kur ka fakte per autoktonine e shqiptareve ne greqi.

edhe ata qe mendonje pro autoktonise se shqiptareve mund te shkruajne ketu mendimet e tyre.

me siguri arvanitet jane pasardhesit e grekeve te vjeter dhe ne greqine e vjeter eshte folur me 100% shqip.
Jo e tere popullata e vjeter 'helene' (kur them 'helene' me shume i jap nje konotacion gjeografik) qe e afte t'i mbijetoje dyndjeve te medha qe perfshine 'Hellas proper' duke filluar prej invazioneve barbare e deri te ato sllavo-avare. Poashtu gjate kryqezatave te medha, nje numer i madh 'frengesh' u vendosen kendej pari prej Perandoreve Bizantine te cilet kishin nevoje per subjekte te nenshtruar lojal ndaj pushtetit te tyre. Mirepo keto dyndje s'do te thote qe shkaterruan tere susbtratin e vjeter sepse ne viset malore te Morese (Arkadia, Mani, etj) u ruajt edhe me tutje popullata dorike qe u pervijua drejteperdrejte ne arberoret.
Edhe perandoret me origjine ilire, si Justini, kane vendosur nje numer te madh iliresh veriore ne Peleponez. Pervec kesaj edhe nje numer tjeter iliresh nen presionin e sulmeve veriore mundet te jene shtyre me ne jug. Mu per kete shkak nje numer dokumentesh te proveniencave te ndryshme 'Greqine' e quajne 'Ilirik', 'Iliri' ose 'Ilirikum'.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Re: Prejardhja e arvaniteve

#3

Post by Leka SHQIP » Sun Nov 14, 2010 8:27 pm

ALB Pelazgian, mendon ti qe jonishtja,dorishtja,eolishtja ishin gjuha shqipe dhe jo dialekte greke apo jo?

Por kur mendon ti qe eshte krijiaur greqishtja e vjeter saktesisht ne cilen kohe shekull?

Po ne kohen para pavaresise se greqise sa perqind e popullsise flisnin si gjuhen e nenes shqip dhe sa flisnin si gjuhen e nenes greqisht?

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Prejardhja e arvaniteve

#4

Post by Arbëri » Sun Nov 14, 2010 8:40 pm

Ne kete faqe ke shume materiale te mira ne lidhje me pyetjet e tua Leka SHQIP : http://www.arberiaonline.com/viewtopic.php?f=73&t=2023
..gjitha pergjigjet mundesh ti gjesh aty .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Re: Prejardhja e arvaniteve

#5

Post by Leka SHQIP » Mon Nov 15, 2010 9:00 am

mire e kam lexuar por desha te dija per ate pyetjen tjeter qe kisha:

sa perqind e popullsise se greqise para clirimit te saj nga turqia flisnin si gjuhen e nenes shqip dhe sa perqind flisnin si gjuhen e nenes greqisht?

per kete pyetje nuk kam mundur te gjeja ne asnje vend nje pergjigje.

kur e kam fjalen per greqine dhe gjuhet qe flitej e kam fjalen per territoret si : Peloponezi, pra moreja, Kreta ishujt e egjeut dhe te jonit, athinen dhe atiken, arkananien dhe etoline dhe livadhjane.

nuk po pyes une fare per rajonet qe i ka sot greqia si: Maqedonia, Trakia dhe Epiri sepse vetem per ato rojane larte doja te dija perberjen e gjuhes ne perqind sa flisnin shqip dhe sa greqisht si gjuhen e nenes.

ju lutem ALB Pelazgian dhe Arberi, Zeus, Arta, Mallakastrioti dhe te tjere qe mund te dine perqindjen sa flisnin shqip dhe sa greqisht ne peloponez dhe krete dhe te ma shkruajne mua ketu ne kete teme. ju lutem me ktheni pergjigje.

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Prejardhja e arvaniteve

#6

Post by ALBPelasgian » Mon Nov 15, 2010 7:55 pm

Leka SHQIP wrote:
sa perqind e popullsise se greqise para clirimit te saj nga turqia flisnin si gjuhen e nenes shqip dhe sa perqind flisnin si gjuhen e nenes greqisht?

per kete pyetje nuk kam mundur te gjeja ne asnje vend nje pergjigje.

kur e kam fjalen per greqine dhe gjuhet qe flitej e kam fjalen per territoret si : Peloponezi, pra moreja, Kreta ishujt e egjeut dhe te jonit, athinen dhe atiken, arkananien dhe etoline dhe livadhjane.

.
Finaly e vlereson numrin e shqipfolesve ne Greqi rreth 200 mije (koha e Revolucionit). Por nuk eshte e rendesishme perqindja sa eshte e rendesishme faktet qe shqiptaret jane te kudondodhur ne zemer te 'Greqise' se lashte: kudo ne Atike, Maratone, Eube, Arkadi, ishujt egjean, Livadhi, etj. Fakti qe kur europianet donin ta ri-konstruktonin helenin e lashte e perceptonin ne shqiptarin e kohes (ta zeme Suliotin) eshte mese signifikativ. Mekati i madh historik qe gjate konstruktimeve identitare ndodhen ngaterrime te medha:
1) "Heleni" origjinal dmth Shqiptari e nenvleresuan, keqtrajtuan dhe u perpoqen ta degradojne ne cdo menyre
2) "Heleni" origjinal u kooptua ne bizantinet e kohes, bizantinishten kishtare dhe ortodoksine "helene". Eshte ca e ngaterruar por kjo ne te vertete eshte thelbi i keqkuptimeve te medha. Ky keqkuptim eshte venia e shenjes te barazimit mes Helenit te Lashte dhe Bizantizimit mesjetar.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Prejardhja e arvaniteve

#7

Post by Arbëri » Mon Nov 15, 2010 10:08 pm

Finaly e vlereson numrin e shqipfolesve ne Greqi rreth 200 mije (koha e Revolucionit)
E kam postuar diku numrin e popullsise per ate vend , pa Epirin , shkonte deri mbi 400.000 , kurse te nje tjeter historian mbi 500.000 .
Kerkova ca kohe ti gjej por nuk arita ti gjej .. Kryesorja jane ketu diku -hahaha-
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Re: Prejardhja e arvaniteve

#8

Post by Leka SHQIP » Tue Nov 16, 2010 9:33 pm

greqia e pavarur kishte me 1829 930.000 banore por ishin shqipfoles dhe sa greqishtfoles?

ju lutem me ndihmoni ALB Pelazgian, Zeus, Arta dhe Arberi.

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Prejardhja e arvaniteve

#9

Post by ALBPelasgian » Tue Nov 16, 2010 10:18 pm

Leka SHQIP wrote:greqia e pavarur kishte me 1829 930.000 banore por ishin shqipfoles dhe sa greqishtfoles?

ju lutem me ndihmoni ALB Pelazgian, Zeus, Arta dhe Arberi.
Leka, e kuptoj kersherine tende rreth kesaj pyetje por ne te vertete ju e shtroni ne menyre teper te thjeshte, sepse perqindja cfaredo qofte ka karakter relativ. Hajt ta zeme se 'greqisht' flisnin me shume se 70% e popullates (edhe pse kjo s'asht e mundun as ne skenaret me te guximshem te S.Spillbergut :) ) prapseprape s'mund te sherbeje dot si deftues i sigurt se keta 'greqishfoles' ishin 'grek' ne kuptimin etnik. Sic kemi deshmuar me qindra prova, shqiptaret suliote, shqiptaret ortodokse ne Hydra, Specai, Atike perdornin si gjuhe tregtie, administrimi etj 'greqishten' kurse ne te folurin e perditshem ne shtepi, rruge, nderkomunikime me njeri tjetrin flisnin vetem shqip. Prova te tjera na mesojne se edhe bejleret shqiptare kudoqofshin ata (madje edhe ne Vilajetin e Shkodres) perdornin 'greqishten' ne korrospodencat e tyre. Valle a tregon kjo te qenurit 'grek' te tyre? Sigurisht se jo.

Pra, meqe Arberi ka sjell dokumente qe shifren e shqipfolese ne 'Greqi' e vertitin gjer ne 500.000 vete atehere duke e krahasuar me shifren e gjithmbarshme te 900.000 mije e kusur, del qe Shqipja ne shifra perqindje eshte folur mbi 55%. Pjesa tjeter hamendesoj te jete perbere prej vllahishtes, sllavishtes, turqishtes, etj etj.
Kurse territorialisht shqiptaret ne periudhen e dhene zinin 45% te Mbreterise!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Prejardhja e arvaniteve

#10

Post by elikranon » Wed Nov 17, 2010 9:12 am

ALBPelasgian wrote:
Leka SHQIP wrote:greqia e pavarur kishte me 1829 930.000 banore por ishin shqipfoles dhe sa greqishtfoles?

ju lutem me ndihmoni ALB Pelazgian, Zeus, Arta dhe Arberi.
Leka, e kuptoj kersherine tende rreth kesaj pyetje por ne te vertete ju e shtroni ne menyre teper te thjeshte, sepse perqindja cfaredo qofte ka karakter relativ. Hajt ta zeme se 'greqisht' flisnin me shume se 70% e popullates (edhe pse kjo s'asht e mundun as ne skenaret me te guximshem te S.Spillbergut :) ) prapseprape s'mund te sherbeje dot si deftues i sigurt se keta 'greqishfoles' ishin 'grek' ne kuptimin etnik. Sic kemi deshmuar me qindra prova, shqiptaret suliote, shqiptaret ortodokse ne Hydra, Specai, Atike perdornin si gjuhe tregtie, administrimi etj 'greqishten' kurse ne te folurin e perditshem ne shtepi, rruge, nderkomunikime me njeri tjetrin flisnin vetem shqip. Prova te tjera na mesojne se edhe bejleret shqiptare kudoqofshin ata (madje edhe ne Vilajetin e Shkodres) perdornin 'greqishten' ne korrospodencat e tyre. Valle a tregon kjo te qenurit 'grek' te tyre? Sigurisht se jo.

Pra, meqe Arberi ka sjell dokumente qe shifren e shqipfolese ne 'Greqi' e vertitin gjer ne 500.000 vete atehere duke e krahasuar me shifren e gjithmbarshme te 900.000 mije e kusur, del qe Shqipja ne shifra perqindje eshte folur mbi 55%. Pjesa tjeter hamendesoj te jete perbere prej vllahishtes, sllavishtes, turqishtes, etj etj.
Kurse territorialisht shqiptaret ne periudhen e dhene zinin 45% te Mbreterise!
Leka
Ben mire qe kembengul ne kete pike.
Shifra me e larte qe kam ndeshur une per arvanitet ne shtetin e porsaformuar grek eshte 170 000. Dhe nga keta shumica absolute ishin bilingual, flisnin ndoshta me mire greqishten se shqipen. Nga shteti i sapoformuar grek u larguan Turqit dhe bashke me ta edhe shqiptaret myslymane te Peloponezit. Po keshtu edhe Vllehet nuk perbenin ndonje popullsi te konsiderueshme ne shtetin e pare grek, u shtuan kur u zgjerua shteti grek ne Thesali dhe Epir.

AlbPelasgian na flet per skenare te Spilbergut, por skenaret e tij ku permend ca 55% apo 45% nuk di ku ti klasifikoj!

Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Re: Prejardhja e arvaniteve

#11

Post by Leka SHQIP » Wed Nov 17, 2010 10:18 am

mos provo te mbrosh greket artificiel ti ketu elikranon...

gjeta nje dokument ku shkruhet nga gjermne bavarez se 80% e popullsise se greqise flisnin vetem shqip si gjuhen e nenes dhe 20% vetem greqisht si gjuhen e nenes.

mbreti Oto thoshte se arvanitasit perbejne shumicen e popullsise sone dhe se shqipja flitet kudo dhe jo greqishtja.

komentoni nese doni.

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Prejardhja e arvaniteve

#12

Post by ALBPelasgian » Wed Nov 17, 2010 12:01 pm

elikranon wrote:
AlbPelasgian na flet per skenare te Spilbergut, por skenaret e tij ku permend ca 55% apo 45% nuk di ku ti klasifikoj!
elikranon te lutem. Shifrat e permendura i kemi te faktuara ne librat qe kemi sjelle ne vazhdimesi ketu. Shumica derrmuese e ketyre librave e dokumenteve jane burime te dores se pare te shkruara gjithnje nga te huajt, europianet...keshtu qe s'mund te akuzosh per skenare imagjinative apo pro-shqiptare!!!

Fakt qe flet me shume se gjithcka: Mbreti Oto kur kerkoi prej adjutanteve te tij t'ia mesonin shqipen (gjuhen e popullit - gjuhen e bartesve kryesor te Revolucionit) flet se pjesa derrmuese ose kryesore fliste shqipen.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Prejardhja e arvaniteve

#13

Post by Arbëri » Wed Nov 17, 2010 1:26 pm

ALBPelasgian wrote:
Leka SHQIP wrote:greqia e pavarur kishte me 1829 930.000 banore por ishin shqipfoles dhe sa greqishtfoles?

ju lutem me ndihmoni ALB Pelazgian, Zeus, Arta dhe Arberi.
Leka, e kuptoj kersherine tende rreth kesaj pyetje por ne te vertete ju e shtroni ne menyre teper te thjeshte, sepse perqindja cfaredo qofte ka karakter relativ. Hajt ta zeme se 'greqisht' flisnin me shume se 70% e popullates (edhe pse kjo s'asht e mundun as ne skenaret me te guximshem te S.Spillbergut :) ) prapseprape s'mund te sherbeje dot si deftues i sigurt se keta 'greqishfoles' ishin 'grek' ne kuptimin etnik. Sic kemi deshmuar me qindra prova, shqiptaret suliote, shqiptaret ortodokse ne Hydra, Specai, Atike perdornin si gjuhe tregtie, administrimi etj 'greqishten' kurse ne te folurin e perditshem ne shtepi, rruge, nderkomunikime me njeri tjetrin flisnin vetem shqip. Prova te tjera na mesojne se edhe bejleret shqiptare kudoqofshin ata (madje edhe ne Vilajetin e Shkodres) perdornin 'greqishten' ne korrospodencat e tyre. Valle a tregon kjo te qenurit 'grek' te tyre? Sigurisht se jo.

Pra, meqe Arberi ka sjell dokumente qe shifren e shqipfolese ne 'Greqi' e vertitin gjer ne 500.000 vete atehere duke e krahasuar me shifren e gjithmbarshme te 900.000 mije e kusur, del qe Shqipja ne shifra perqindje eshte folur mbi 55%. Pjesa tjeter hamendesoj te jete perbere prej vllahishtes, sllavishtes, turqishtes, etj etj.
Kurse territorialisht shqiptaret ne periudhen e dhene zinin 45% te Mbreterise!
Veshja komebetare e shqiptareve eshte FUSTANELLA , ne teritorin e Greqis jane te regjistruar ( ne ate kohe vitet 1800)
mbi 400.000 shqiptare .
-Vllehet kane te njejten prejardhje me shqiptaret , shkruan authori Karl Vollgraff[

Image
Image

Harrova te them qe ketu jane te regjistruar dhe 300.000 Vlleh qe autori i ben te njejtit me shqiptare .
Last edited by Arbëri on Wed Nov 17, 2010 3:24 pm, edited 2 times in total.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Trojan
Honored Member
Honored Member
Posts: 382
Joined: Fri Jul 30, 2010 9:03 pm
Gender: Male

Re: Prejardhja e arvaniteve

#14

Post by Trojan » Wed Nov 17, 2010 3:04 pm

Zonat e Argolidhes dhe Korinthis ne 1886 Sipas Andoni Miljarakit

Image

Etnografikisht Qarku ka lloj lloj, ngaqe gati gjysma jane me origjine shqipetare, flitet gjuha shqipe
ne familje ne shtepi dhe ne komunikimin e perditshem. Komuna te tera ne krahinat e Argosit,Korinthias,Nafplit
banohet nga shqipetar, ka edhe krahina qe banohen vetem nga shqipetare, keto jane Idhra, Trizina, Speces dhe Ermionidha.
Ndodh ky fenomen rracor ne kete Qark, ngaqe ne zbritjen e shqiptareve ne Greqi , rredh shekullit te 14dhjet.
Fshatrat e pare te peloponezit qe ndeshen ishin ato qe ndodheshin matan Kanalit te Korinthit......

User avatar
Trojan
Honored Member
Honored Member
Posts: 382
Joined: Fri Jul 30, 2010 9:03 pm
Gender: Male

Re: Prejardhja e arvaniteve

#15

Post by Trojan » Wed Nov 17, 2010 3:14 pm

- Οι μισοί περίπου κάτοικοι τού νομού Αργολίδας και Κορινθίας είναι Αλβανοί (συνολικός πληθυσμός: 136.081 κάτοικοι).


dmth ne Peloponez vetem kemi gjysmen e popullsise shqipetar... 136.081 banor


I gjjithe artikulli per Arvanitasit ne Greqi ndodhet ketu ne greqisht

http://freeinquiry.gr/pro.php?id=1631

Post Reply

Return to “Balkan history”