Page 2 of 2

Re: Prejardhja e arvaniteve

Posted: Wed Nov 17, 2010 3:45 pm
by Trojan
Popullsia shqipetare ne Greqi ne shek. 19 (pa Thesaline dhe Epirin)

1)Simbas George Finlay.............ne fillim te shek. 19 shqipetaret ne Greqi = 200.000
2)Simbas Johann Georg von Hahn.ne fillim te shek. 19 shqipetaret ne Greqi = 173.000 - 200.000
3)Simbas Alfred Philippson...........ne 1888.............shqipetaret ne Greqi = 224.000

================================================================================
Popullsia e pergjithshme ne Greqi ne shek. 19

1)Nje numerim i pare i popullsise u be ne kohen e Kapodistrias ne 1828 = 753.400
2)Regjistrimi zyrtar grek i popullsise ne 1856 = 1.062.627
...............................................1861 = 1.096.810

Qytetet me te Medha greke ne shek. 19

Image

nga..

http://www.freeinquiry.gr/pro.php?id=1248

Re: Prejardhja e arvaniteve

Posted: Wed Nov 17, 2010 8:51 pm
by Arbëri
By Jacob Philipp Fallmerayer 1836''Geschichte der Halbinsel Morea während des Mittelalters, 2''Fallmerayer, dijetari gjerman që rrëzoi madhështinë e mitit grekGrekët e sotëm janë një popullsi e përzier sllavësh, "sepse në dejet e popullit të krishterë të Greqisë së sotme nuk rrjedh asnjë pikë e vetme gjaku të pastër helen". Tani atje "jeton një fis i ri i vëllazëruar me fisin e madh të sllavëve". Si element i dytë i popullsisë së atjeshme janë për t'u përmendur shqiptarët .

Image
Image
Image
http://books.google.com/books?id=mKOrsC ... &q&f=false

Re: Prejardhja e arvaniteve

Posted: Thu Nov 18, 2010 11:07 am
by Leka SHQIP
une nuk mendoj se ishin vetem gjysma e popullsise se peloponezit shqiptaret por rreth 80% sepse nje dokument i vitit 1690 shkruan se ne peloponez ka 197 fshartra prej te cileve 154 jane shqiptare dhe 43 greke. domethene 157/197= 78,2% shqiptaret dhe 21,8% shqiptaret e greqizuar= greket.

komentoni nese doni kete llogaritje per peloponezin dhe shkruani per popullsine e kretes sa flsinin si gjuhen e nenes shqip dhe sa greqisht.

Re: Prejardhja e arvaniteve

Posted: Thu Nov 18, 2010 1:27 pm
by Trojan
O Leka ne po te postojme disa te dhena qe jane te argumentuara nga Njerez te kohes... nqs do qe te behet me serioz debati hidh edhe ti ketu
dokumentin e vitit 1690 qe te kapim fillin edhe ne........

Re: Prejardhja e arvaniteve

Posted: Fri Nov 19, 2010 11:56 am
by Leka SHQIP
evropianet nuk kane qene ndonjehere serioz me shqiptaret prandaj jane keto shifra te vogla prej maksimal 400.000 arvaniteve ne greqi me 1829 por e verteta eshte ndryshe sepse aristidh kola ka thene qe ne greqi sot jetojne 4.7 mililone arvanitas dhe popullsia e greqise eshte 3.454 fishuar nga viti 1829 dhe po te bejme nje llogari 4.7 mio. / 3.454= 1.36 moi. arvanite ne greqi me 1829 dhe ata ishin 1.36 mio. banore nga 1.7 mio. baore qe kishte greqia ne total por e theksoj pa epirin dhe maqedonine dhe trakine por keto shifra jane vetem per peloponezin, atiken, thesaline ishujt e egjeut dhe kreten dhe ata ishin 1.36mio./1.7mio.= 80% ishin arvanitet dhe 20% greqishtfolesit pra shqiptaret e greqizur.
nuk ishin arvanitet kurren e kurres aq pak sa thoni ju ketu nga ata faqezinjte dhe hipokritet e evropes kurve qe shqiptaret nuk i donin pradnaj e ulin perqindjen e shqiptareve nga 80% ne 50% ose edhe me pak.

por arvanitet ishin 80% e popullsise se greqise me 1829.

shkruani mendimin tuaj.

Re: Prejardhja e arvaniteve

Posted: Fri Nov 19, 2010 12:35 pm
by Trojan
Leka Mire eshte te flasim me fakte... Aristidh Kolja nuk i ka te gjitha ato cfare ka shkruar me vend.
Mire eshte te na sjellesh fakte .. pa fakte nuk mbrojme dot teza te ketilla si 80%shqipetar...

Mos harro Leka se ne ate kohe nuk i kishin debuar Turqit e greqise dhe as cifutet qe kishin nje popullsi te konsiderueshme.

Re: Prejardhja e arvaniteve

Posted: Fri Nov 19, 2010 2:09 pm
by Leka SHQIP
atehere sa ishin po mos te ishin 80% shqiptar. vet mbreti Oto thoshte se shqiptaret perbejne pjesen me te madhe te popullsise se greqise dhe se u merzit shume kur erdhi ne greqi sepse populli nuk e fliste greqishten fare qe ai kishte mesuar per 4 vjet ne bavari dhe kjo tregon per vertetesine e 80% shqiptar.

komentoni nese doni.