"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Beteja e Fushe Kosoves e 1389

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

User avatar
illyrianboyful
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 285
Joined: Thu May 30, 2013 9:22 pm
Gender: Male

Re: Beteja e Fushe Kosoves e 1389

#31

Post by illyrianboyful » Fri Jun 07, 2013 9:43 pm

Mallakastrioti wrote:Mendoj se bullgaret (apo ata qe quheshin sllave=skllever) i dhane kete emer per arsye se ky territor ishte nje territor plot keshtjella apo kulla shqiposh,pikerisht sepse Koshove (Kosove) do te thote Keshtjelle!

http://www.arberiaonline.com/viewtopic.php?f=38&t=5186
Më vjen keq por kreksi bienë një dokument që s'ka të tillë ku historiani Bonfini( dëshmues i betejës) citon emrin e Kosovës së asaj kohe CASUNAM=KAÇUNAM=KAÇUBA.

Dmth ky është dokumenti i vetëm ku citohet emri i kosovës se si u thërriste kosova e asaj kohe, pra si ta hedhim posht!?
Nuk është i forti ai që ngadhënjen njerëzit, por i forti është ai që ngadhënjen vetëvehten!!!

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Beteja e Fushe Kosoves e 1389

#32

Post by Mallakastrioti » Fri Jun 07, 2013 9:46 pm

Gazmend wrote:O 'illyrian djali'' gabim je, nuk oshte SOVA por oshte KOS. Shkijet sorres i thojne KOS. Ndersa fushes se sorres i thojne KOSOVO POLJE.

KOSOVO = E SORRES
Eshte koha qe duhet ti lejme menjane toponimet me sorra, harabela apo mellenja ndertuar mbi nje mit te diskutueshem, pikerisht sepse toponimi KOSHOVA apo KOSOVA ka shume pak gjasa te kete lidhje me keta shpend, sepse ka me teper lidhje me fjalen Kulle apo Keshtjelle ne gjuhen bullgare apo te atyre qe quheshin sllave apo skllave. Mos harrojme qe sllavet apo skllavet lindin pikerisht ne shekujt VI-VII mbas eres se re, kur ne historigrafi njihet si shekujt e "tregetise njerezore" apo "tregetise se sklleverve" prej lindjes drejt perendimit. Pra tregetise se popujve Variage dhe Normane (ndoshta me origjine skandinave) te cilet shiteshin si skllever jo vetem ne Bizant, por edhe ne Europen Perendimore!
Image

kreksi
Regular Member
Regular Member
Posts: 75
Joined: Thu Sep 03, 2009 9:15 pm
Gender: Male
Location: Francë

Re: Beteja e Fushe Kosoves e 1389

#33

Post by kreksi » Fri Jun 07, 2013 10:00 pm

Mallakastrioti: Mendoj se bullgaret (apo ata qe quheshin sllave=skllever) i dhane kete emer per arsye se ky territor ishte nje territor plot keshtjella apo kulla shqiposh,pikerisht sepse Koshove (Kosove) do te thote Keshtjelle!
I nderuari Mallakastrioti, Kulla dhe fjala Kullashi e kullashë qê e lidhni me keshtjellat, ky emër është i perhapur nê shpatine maleve kukaze Gjeorgji etj..
Aleksandri i madh kaloi aty pari dhe nuk vrejti asnje njeri, te gjithe banoret ishin fshehur në këto Kulla ku vetem tymi iu dilte mbi borë, por maqedonet mendonin se ishte tym vullkani...Kulla ka rrenjen nga kullimi i ujit, ayty kullon uji nën tokë; strehimore ose drenim...drenime lat. e shqip...
Në ato vende quhet edhe;qala=kala..ose kulla-sh e njejta gjë..turqishte=kule, në gjeorgjiane dashit i thone Kala..!
Mos te nisemi nga principet se; edhe keta e moren prej shqipes..duhet te bindemi se ka vetyem huazime dhe xe ne kurrê nuk shkuam atje as ta nuk erdhe tek ne por jane thejshte; huazime, dhe nuk e kuptoj se ku eshte problemi ketu nese ka fjalë te huazura nga njê gjuhê ne tjetren ?
=================================
Koshi= shporta është i punuar nga thuprat=grove=bosquet=zabel, zabelishte, pyje te ulta=lluga ose kaçube.
krepšys=shporta, кошница, etj..
Koshara, Koshava etj..

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Beteja e Fushe Kosoves e 1389

#34

Post by Mallakastrioti » Fri Jun 07, 2013 10:32 pm

I nderuar kreksi, nuk ka lidhje aspak me fjalen shporte apo kosh, por me fjalen KASTELUM=KASHTELUM=KESHTJELLE (prej latinishtes castellum).
Vendet me te larta ishin tipike te cilat emertoheshin si te tilla dhe i ndeshim edhe ne Shqiperi te Jugut siç theksova edhe me siper rastin---> Qafa e KOSHOVices (vend i larte dhe aspak ne formen e nje koshi apo shporte), gjithashtu nje toponim tjeter "Qafa e KASHIT" edhe ky nje vend i ngritur mbi Ballshin e sotem ne Shqiperi...
Pra jane fjale prej latinishtes te cilat pershtaten ne bullgarisht.
Image

kreksi
Regular Member
Regular Member
Posts: 75
Joined: Thu Sep 03, 2009 9:15 pm
Gender: Male
Location: Francë

Re: Beteja e Fushe Kosoves e 1389

#35

Post by kreksi » Fri Jun 07, 2013 10:43 pm

bardus wrote:Ne fund te fundit Kosove ,qe ishte emri i nje vendi a katundi te vogel ,u perdor nga serbet me qellimin e zhdukjes se emrit Dardania dhe ja arriten qellimit, sepse sot nuk thuhet genocidi serb i Dardaneve por i Kosovareve,gjithashtu sot nuk merremi fare se pse u zhduk emri Dardania por merremi me sorrat serbe dhe " Kosovo serce serbiju" dhe jo "Dardania serce serbiju",kjo ka tingull tjeter ne veshet e botes.Imagjinoni se c`mund te thoshte Konstandini apo Justiniani sot ,emri i nje nga shteteve me te vjeter te botes nderrohet nga predatoret serb nga kose apo sorre dhe qe per hir te se vertetes, ju eci vetem me shqiptaret,sa here qe behej ndonje rremuje na e zhvasnin nga nje cope toke dhe vazhdojne akoma edhe sot te na zhvasin ndersa i ndihmojme te hyjne ne BE.

Varjanti i Kreksit qe s`ka gje te re , " -nuncuocant=Konsonam Nuncuocant" nuk i gjej dot ne asnje lloj fjalori te latinishtes, po i shtoj format latine si Kassovia ku via mund te jete si gjymtyre qe eshte perdorur nga romaket.Disa varjante tjera te permendura jane edhe Kaskau,Kasava ,pra varjanti serb 'kos-sorre' nuk eshte i kenaqshem dhe kete perfundim kane dhene edhe shume linguiste shqiptare, sidomos te krahut te Kosoves.
Pra sot emri Millosh është i perhapur tek serbët e jo tek shqiptarët por ndoshta në atë kohë para 500 vitësh heroi ishte Shqiptar mirëpo emri i tij ka marrur permasa tek serbët ndoshta nga një shqiptar më emër serbë.
Z. Kreksi ,emri nuk tregon dot kombesine,ashtu edhe sot Hashim eshte emer turk por Hashim Thaci jo dhe emrat nderrohen sipas kohes,fese ,etj.
E si te mburrem unë sot Millosh Kopiliqin timin kur e vrej se, te gjithë këta njerëz e trima me arme ne dorë kanë udhëtuar me ditë të tëra këmbë apo mbi kuaj qe te vini dhe vdesin në Kosovë ?
..vetknaqemi me levdata se, a ishte shqiptar apo ç'farë kombesije ishte Millosh Kopiliqi ?!
C`te beje shqiptari i shkrete edhe historine ta harroje?.Kjo thirrja jote i ngjan disa thirrjeve te ndonje gazetari te Tiranes, si "po c`na duhet nene Tereza neve","po c`na duhet Skenderbeu"
dhe ne keta kemi, dhe me keta do te mburremi,keta burra jane edhe krenaria e kombit tone.
I nderuari mik që Milshi ishte shqiptar këttë edhe unê ti e tjetri e dijmi por ne duhet diskutojmi sot ndryshe, te kerkohen deshmi edhe me te forta; sa për citime te autorve te ndryshem, e di prej kohesh se njihet qe ky hero ishte shqiptar; Miles Cobelitz ishte shqiptar !

Par Edward Upham

History of the Ottoman Empire: from its establishment, till the year 1828‎
Edward Upham - 1829

The soldier's name, worthy of eternal memory, was Miles Cobelitz. Knolles,

The confederacy comprised Hungary, Wallachia, Dalmatia, Servia, Croatia, and Albania; and the army thus supplied has been swollen to the estimate of five hundred thousand men, for it was, indeed, the grand struggle of Christendom, many warriors having joined their forces evenfrom Italy. Amurath repassed the Hellespont, and placing himself at the head of his army, he met this immense body in the plains of Cassovia, and voluntarily accepted the battle, which they boldly offered him. The conflict was terrible on both sides. The janizaries, fighting with equal courage and discipline, the spah is also, using their long lances adorned with streamers, made a great slaughter of the

Hungarian cavalry, who had no corslets or defensive armour to oppose their fatal onset. The battle became so fierce that the left wing of the Turkish army was put to flight, and the confederates already thought the victory to be won, when Bajazet, breaking in upon the Sclavonic line of battle with his characteristic fury, entirely turned the fortune of the day. Lazarus was slain in the fight, and the flower of the Christian forces was destroyed.

Amurath, being assured that the contest was over and the battle gained, alighted from his horse, and walked over the field. It was covered with vast mounds of the dead and dying. He remarked, with astonishment, that most of the dead bodies of the enemy were young men without beards. The Vizir replied to him in a manner calculated to please his prince, when the latter, continuing his discourse, said, " It is still more strange how I could be deceived by a vision last night in my sleep ; for methought I saw myself slain by the hand of an enemy.'' At that instant an Albanian, who lay biting the ground in the agony of death, being concealed among the dead, perceiving by the richness of his dress and the great respect paid to him by his followers, that he was the Sultan, animated by the thoughts of revenging his country, suddenly started up, and plunged his dagger into the victor's belly.* The Albanian was instantly cut into minute pieces in the presence of Bajazet; and Amurath, dying, was borne to his couch, where he survived but two hours.

User avatar
illyrianboyful
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 285
Joined: Thu May 30, 2013 9:22 pm
Gender: Male

Re: Beteja e Fushe Kosoves e 1389

#36

Post by illyrianboyful » Sat Jun 08, 2013 12:35 pm

Mallakastrioti wrote:I nderuar kreksi, nuk ka lidhje aspak me fjalen shporte apo kosh, por me fjalen KASTELUM=KASHTELUM=KESHTJELLE (prej latinishtes castellum).
Vendet me te larta ishin tipike te cilat emertoheshin si te tilla dhe i ndeshim edhe ne Shqiperi te Jugut siç theksova edhe me siper rastin---> Qafa e KOSHOVices (vend i larte dhe aspak ne formen e nje koshi apo shporte), gjithashtu nje toponim tjeter "Qafa e KASHIT" edhe ky nje vend i ngritur mbi Ballshin e sotem ne Shqiperi...
Pra jane fjale prej latinishtes te cilat pershtaten ne bullgarisht.
Kam pérgaditur njé postim, pér k¨té çéshtje por nuk mundesha me e postu, nuk e di se pse!?

pastaj u detyrova té shtypi pullén SAVE dhe mé nuk munda ta gjejé, si mund té rekuperoj até tekst?
Nuk është i forti ai që ngadhënjen njerëzit, por i forti është ai që ngadhënjen vetëvehten!!!

kreksi
Regular Member
Regular Member
Posts: 75
Joined: Thu Sep 03, 2009 9:15 pm
Gender: Male
Location: Francë

Re: Beteja e Fushe Kosoves e 1389

#37

Post by kreksi » Sat Jun 08, 2013 1:52 pm

Mallakastrioti wrote:I nderuar kreksi, nuk ka lidhje aspak me fjalen shporte apo kosh, por me fjalen KASTELUM=KASHTELUM=KESHTJELLE (prej latinishtes castellum).
Vendet me te larta ishin tipike te cilat emertoheshin si te tilla dhe i ndeshim edhe ne Shqiperi te Jugut siç theksova edhe me siper rastin---> Qafa e KOSHOVices (vend i larte dhe aspak ne formen e nje koshi apo shporte), gjithashtu nje toponim tjeter "Qafa e KASHIT" edhe ky nje vend i ngritur mbi Ballshin e sotem ne Shqiperi...
Pra jane fjale prej latinishtes te cilat pershtaten ne bullgarisht.
Inderuari Mallakastioti,
nuk ekuptoj se ç'lidhje ka një emêr vendi nê bullgari qe quhet; shporta=koshi, apo keshtjella siç e interpretoni, me ermi e kosoves dhe per banoret e Kosoves te cilet kete vende e quanin; Cosonam, po zemi KOSHONAM, ne fushen e kosoves ku nuk ka asnje keshtjellë ?

teksi i Bonfinit eshet me i vjetri dhe nuke iu referuar ketij humanisti ndoshta me lehet do arrijmi edhe deri tek kgjetja e kuptimit te ketij emri, e jo duke e konsideruar si fjale bullgare etj..
Amurathes Defpotis coníilia nequáquam aípernatus, Coruino Regnum inuadentinonoccurrit,permifithoítem vltrà progredi, atquc ipfe duorum triúmve dierum itinere fubfequitur, àtergoq; ne retro pcdem referrc poflit,iter obftruit. Iam in planiciem vterqj peruenerat, quam in Rafcia: Bulgariacque finibus longe lateq, fpaciantem, Rigomczeu Vngari, Raíciani Cofonam nunc vocant,nos Campum Merulae interpretamur.Hácfluuius interfluit, to qui Schithniza nunc dicitur,& ab Illyrici montibus deflucns,(edhe emri i lumit Sitnicë që në gjuhët sllave thuhet "lumi i imt, i vogêl" ne realitet eshte fjale shqipe=shi-u, lumi i Shirave=Shi=(si)-tn-icë..merrë burimin nga shkrirja e bores dhe e shirave..)a.liquandiu vagatus,Iítxuminfluit. Campi huiufce longitudo,pafluum eft viginti milium,quinquemilia continctlatitude Circumuallatur vtrinque montibus amoenifíimis, incirci fpeciem:
Pra, kur e kemi rrenjen e emrit të lumit "Shi" për te treguar lumin Shi-tnica, në gjuhên shqipe, pse te mos mirret edhe rrënja =kaçube" për te treguar se bëhet fjalë për emrin e Kasoves=Kosovë=Kaçubat, te kaçubat=llugat ?

Për te deshmuar se Kosova e ka marrur emrin nga fjala shqiupe =kaçube=llugat, pa pik dyshimi kjo teori mudnd te argumentohet edhe me emrin që ka sot njê fshat aty në rrafshin e Kosovës që quhët=Llugarë=Kaçube, a nuk perputhen këta dy emra që spjegohen permes shqipes ?

Nuk ka pse te shkojmi me tej, se sa e sa emra vendesh kemi ne Kosove qe kane rrrenjen =Llug=lluk, llukat e X, llukat=llugat e X etj..vertetohet se aty ku ka lugina ka edhe lluga=lugi apo kaçube...
Dhe desha te shtoja edhe kete se; nga llugat apo llugaret beheshin arat, tokat pjellore shumë lehtë; nxirreshin llugat apo kaçubat dhe beheshin ara, toka pjellore.; llug-ara.. !

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4156
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Beteja e Fushe Kosoves e 1389

#38

Post by Zeus10 » Sat Jun 08, 2013 2:33 pm

Edhe une mendoj, se ky eshte nje toponim i qarte Bullgar Kos-ov-e. Emra te tille me prapashtesen ov jane shume te perhapur ne Shqiperi. Vetem ne Vlore, ne fshatra te paster te Laberise, ka plote emra te kesaj natyre:

Mavrov-ë
Bestrov-ë
Penkov-ë
Treblov-ë
Kërkov-ë

Sic e kam thene dhe me pare, kur sundimtaret sllave apo te quajtur ndryshe bullgare, vilnin taksa ne kete pjese te botes, ku banoret njihnin ata si udheheqes fetare dhe ushtarake. Natyrisht, qe keto emra s'kane te bejne fare me serbet, qe nuk kane egzistuar kurre si race, por vetem u vecuan si komunitet kur liderat e tyre dolen te pavarur nga Kisha sllavo-bullgare. Serbet nuk jane race etnike si shqiptaret, ata jane amalgame racash te bashkuara ne nje komunitet fetar, qe u vecua si rezultat i pavaresise se krijuar nga liderat fetare lokale, nga Kisha meme.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Strokulli
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 237
Joined: Fri Oct 29, 2010 12:37 am
Gender: Male
Location: Albanìa/Arbani

Re: Beteja e Fushe Kosoves e 1389

#39

Post by Strokulli » Sat Jun 08, 2013 10:56 pm

[col]Frëng (pos) ktyne, jam i bindun që shkrimtarët jugosllav kanë përzie edhe historinë ruse të Kulikovo Poljes afër Moskës të 1380ës në shkrimet e tyne për Kosovo Poljen të 1389ës! - mirë se në një pjesë të të rrëfyemeve por jo të gjitha.. Sulltani Muradi i Iparë që u vra në Kosovo Polje më 1389?! Edhe Dimitri Ivanoviç Donskoi i Kulikovo Poljes u vra më 1389! Shihni edhe sa të gljanë kanë edhe emnat Dimitri [DMTR] dhe Murad [MR (D) - (D) MR] (arabisht, nga mankta në të djathën) dhe i biri i Dimitrit 'Vasili I' [VSL] dhe i biri i Muradit 'Bayezid I' [BJZ (D)] (b-v j-l)?! Për muo, historia e sulltanve otoman para pushtimi të Kostantinopojes më 1453, ka të ndërlidhuna me atë të shklevënve.|[/col]

User avatar
illyrianboyful
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 285
Joined: Thu May 30, 2013 9:22 pm
Gender: Male

Re: Beteja e Fushe Kosoves e 1389

#40

Post by illyrianboyful » Sun Jun 09, 2013 8:31 am

Duhet thënë se, puna që është bër këtu për domethënjen e emrit KOSOVË është madhështore!!!
Sepse akoma Historianët nuk kan bër diçka të tillë, dhe kaq qëndruese, dhe kjo falë Kreksit, mallakastriotit dhe të tjerëve.
Rezulltatet e fituara në k'të faqe lirisht munden të ndohen në Librat shkollorë, historik etj, dhe më të fort se kjo nuk ka deri më tani!

Përfundimisht arrijmë sa i përket domethënjes së emrit të Kosovës me tri mundësi apo opcione të mundshme, dhe nuk mundet të thuhet prerësisht se kjo është e sakta dhe jo tjetra. Por përse mos të paraqiten të tri opcionet që na jipen ashtu siç edhe duhet të ishte sipas rregullave të literaturës së pa-anshme.

Përmbledhje,

Sipas meje opcionet në vijim jan ato që qëndrojn, ndërsa Kosova = Ko+sova = fusha e sorrave nuk qëndron sepse sipas rregullave të gjuhës sllave duhet të ishte SOVINE POLJE, apo SOVINSKE POLJE. Dokumenti i pruar nga Bonfini që e dëshmoi ai vetë betejën e kosovës dëshmon qartë se emri kësaj Fushe ishte CACUNAM = KASUNAM = KAÇUNAM = KASU+NAM, KOSONAM Dhe nuk duhet ta hedhim posht do ishte një gabim i madhë amateresk! NAM dmth emër, ndërsa mbetet rënja e emrit të Kosovës KAS, KOSO, KAÇU që kjo lidhje nuk ka të bëj me SORRA!

Tri opcionet qëndruse:

1 - KOS+OVA = CACUNAM fusha e kositjeve, përse jo mbasi po flasim për fushë

2 - KOSOVA = CACUNAM leximi qirilik e imponoi që të shndërrohet KAÇUBA= KASUBA në KASUVA = kosova

3 - KAS+OVA = CACUNAM, KËSHTJELLA = CASTELLA

Duhet thënë se që të trija jan të mundsheme,dhe nuk ka një provë reale cila bën që njëra të ngadhënjej mbi tjetrën!

(a) 1 - CACUNAM = CACU+NAM = KOSO+NAM = fusha e kositjeve, sepse, fushë, e rrafshët ndaj me bari, duke i parë burrat e shumtë disa duke i spreh kosat, disa duke kositur barin për ta marrë për rezervë për dimër, Të pamurit e këtyre burrave të shumtë me KOSA me siguri ishte impresionante sidomos për vizituesin.

(b) 2 - CACUNAM = CAÇUNAM = KAÇU+NAM = KAÇA = KAÇUBA = KASUBA u shndërrua nga leximi sirilik në KASUVA
ky është shpjegimi i kreksit, që më pëlqen gjithashtu shumë!

(c) 3 - CACUNAM = KAÇUNAM = KASHUNAM = CASTELLA = KËSHTJELLA, kjo e fundit është ajo që më pëlqen më së shumti, nga rrënja CACHE = MËSHEFJE domethën mëshefje nga të pamurit e syve. Dhe nuk do me thënë se në qoft se e gjejmë një toponim në bulgari KOSH+OV+ICË që do me tënë se nga gjuha Bulgare e ka marrë emrin fusha e kosovës, nga KOSH+ov, pik së pari kjo fjalë vërejm se e ka rrënjën tek gjuha Shqipe sepse KOSHI prodhohet nga KAÇUBAT dru i shkurtër i imët me degë të holla, dhe gjithashtu ne e përdorim njashtu KOSHË = KAÇË.

Por gjithashtu vërejmë se CACHE e gjuhës frenge MËSHEFJE është e ngat me KAÇË = KAÇUBA ku u mshefëshin luftëtarët,
dhe këtu na shkojn mendët për lojën tonë shqipëtare të fëmijëve KËSHË, po luajmë KËSHË loj lufte e fëmijëve, dhe KËSHTJELLË = CASTELLe, nga ku edhe QAFA E KASHIT = e mëshefjes, në KAÇA.


Pra nuk dmth se po gjindka një fshat në Bulgari me emrin KOSHOVNICË kosova është nga Bulgarishtja sepse KOSHOVNICË
nuk do me thënë KËSHTJELLË por është e lidhur me KOSHIN.

Dhe nuk ka dëshmi reale se prapashtesa OV dëshmon se toponimet që mbarojn me OV jan Bulgar sepse duhet vërejtur emrin dhe njohur gjuhën sllave para se të themi diçka, për shembullë emri preshevë, duket se është emër shqipë PRESH+EV, KUMAN+OV, LIK+OV, LIP+OV etj këta emra s'kan lidhje me bulgarisht, por duhet thënë se edhe gjuha shqipe nganjëher e imponon që toponimet të mbarojn me OV.


UPS,

më lindi diçka e re në bazë të dikumentit të Bonfinit CACUNAM = CAÇUNAM= KAÇUNAM krejt e thjeshtë Beteja e Kosovës
çoi nam të madhë në botën evropiane dhe më gjerë KA+ÇU+NAM çu gëgënisht themi ngrihu, KA ÇU = KA NGREH PËRPJET, po çon pluhur = PO NGRE PLUHUR PËRPJET
Nuk është i forti ai që ngadhënjen njerëzit, por i forti është ai që ngadhënjen vetëvehten!!!

User avatar
Strokulli
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 237
Joined: Fri Oct 29, 2010 12:37 am
Gender: Male
Location: Albanìa/Arbani

Re: Beteja e Fushe Kosoves e 1389

#41

Post by Strokulli » Sat Nov 02, 2013 8:53 pm

Strokulli wrote:
[col]Shihni edhe pikturimet mesjetare në Rusi për Kosovo Poljen (të shekullit të XVItë e jo para?!). Lufta e Kosovo Poljes (1389) - përveç një pjese ndofta -, duket se ka brënda edhe dyshëritje të historisë së Kulikovo Poljes afër Moskës (138O). Shumë emna, me sa duket, janë ndryshuo tepërfort nga shkruosit jugosllavë - së dyshëritunit, dhe me fshehun gjurmat.

Image

1a. Dimitri Ivanoviç Donskoi i Kulikovo Poljes, vdiq në 1389;
1b. Muradi i I parë u vra në Kosovo Polje në 1389;

Të glanët e emnave:
1a. Dimitri [DMTR]
1b. Murad [MR (D)] - [(D) MR] së përapthi (porsi shkrimi arab)

2a. i biri i Dimitrit: Vasili I [VSL] - ose Vazili b«»v BAZIli
2b. i biri i Muradit: Bayezid I [BJZ (D)] (L » J) - këtij emni Bajezid/Bajazit, në se s'gabohem, i a thoshin edhe BAZIot

Një djalosh rus na pat shkruo: «Куликова битва 1380г. и Косовская битва 1389 г. это одно событие или нет? Впечатляет сходство названий Косово - Куликово. Сюжетные линии немного расходятся в деталях, но и на Куликовом и Косовом поле войска Мурада и Мамая удаляются. Обе битвы происходят в результате возросшего недовольством от гнета(видиво налог не устраивал). Оба боя проходили с ожесточением и большая часть сражавшихся полегла» - që vjen me thashun shqip se edhe përkah shkaku i luftës dhe shumica e luftëtarëve të vdekun prej luftimit së egër, të dyat kanë tepër të glana.

Ka edhe diçka që nuk glet ndë rrëfimet ruse për vdekjen dhe vorrimin e Dimitri Donskojt. Thuhet se Dimitri kish 4O vjeç, ish plot sanitet dhe: vdiq papëritun. Dhe thuhet se aji që bani sallikimin e vorrimit në Moskë nuk ishte mitropolit rus por një farë Theonjosti mitropolit nga Trebizonda (buzë Detit të Zi, në Turqinë e sodme verilindore) bashkë me disa peshkopën. Historianët thonë se mitropolit trebizondas qëlloi rastësisht atje - po zmilej për në Moskë nga Trebizonda bash ditet afër vdekjes së Donskojit.

Tash, edhe në lidhje me "Muradin" që u vra në 1389ën në "Kosovo Polje". Sikur Dimitri Donskoj të jetë kjenë vranë në afërsi të Kostantinopoljes, në Ballkan, do të tfillëzohej natyrshëm rrëfimi rus në lidhje me një mitropolit trebizondas që bani të përsallët e vorrimit: Trebizonda ashte këndej parë. Kurse sallikimi "në Moskë" nga një trebizondas, duket tepër e habitshme e plot hindill. A thuo mitropoliti rus për një gja kaq të randësishme i a la vendin zdo vizitorëve të huoj?! E mitropoliti trebizondas, nuk ashtë se a stimuo ndonjë herë ma lart se rusët.. Pastaj, duhej vorruo edhe tri ditë pas vdekjes - e të shkonjshe aq larg në ato mote nuk ishte e lehtë. I a vëlen me ruojtë mirë edhe se, sipas të rrëfyemeve ruse, pas vdekjes së Dimitri Donskojt (1389), mitropoliti rus Pimen u zmil drejt Kostantinopoljes - një udhë e largët. Sikur njëmend Dimitri Donskoj u vra në Ballkan, a e natyrshme që duhej grrishun mitropoliti rus me u zmilë për në Konstantipoljë.|[/col]

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Beteja e Fushe Kosoves e 1389

#42

Post by ALBPelasgian » Tue Jul 01, 2014 9:52 pm

bardus wrote: Kelmendasit ne tregimet e tyre te regjistruara nga historianet italiane,me krenari pohonin se kane marre pjese ne Betejen e Fushe Kosoves dhe me interesantja eshte se thonin qe e kane fituar betejen ,ne nje postim tjeter do ta sjell te plote.
Bardus, eshte postuar ende ky informacion me plot vlere? Ma jep, te lutem, vegezen e temes nese eshte i gatshem!?

P.S: Kjo mu kujtua teksa lexoja dje kujtimet e Mark Milanit (komandantit malazez), i cili thoshte se shqiptaret e veriut kujtonin me kenge e legjenda pjesemarrjen e stergjysherve te tyre ne Betejen e Kosoves.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: Beteja e Fushe Kosoves e 1389

#43

Post by bardus » Wed Jul 02, 2014 3:50 pm

Alb, u mundova ta gjej por nuk e di ku eshte fshehur ,shpresoj mos ta kem fshire.

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Beteja e Fushe Kosoves e 1389

#44

Post by ALBPelasgian » Wed Jul 02, 2014 6:40 pm

bardus wrote:Alb, u mundova ta gjej por nuk e di ku eshte fshehur ,shpresoj mos ta kem fshire.
Kurdo qe ta gjesh, ajo do te jete nje prej prurjeve me te mira jo vetem ne kete teme por edhe me gjere. Nga libri i Ana Di Lellio-s jane mbledhur disa gojedhana te rendesishme per Milush Kopilin, me interesantet sidomos ato te vendasve shqiptare nga Ohri e Elbasani qe u mblodhen nga serbi, Veselin Cajkanoviq. Perndryshe, une po sjell nje copez te shkeputur nga Evlija Celebiu i cili thote se te pafetë (dmth shqiptaret e krishtere te Kosoves) e perdornin tyrben e Sulltan Muratit si nje vend per te kryer nevojat fiziologjike :lol: nderkaq jo fort larg ketij vendi ne nje manastir, te stolisur per bukuri, shqiptaret qofte muslimane a te krishtere kryenin blatime per te nderuar kujtimin e Milushit.
  "...nje i pafe ogurzi me emrin Milos Koblaki u ngrit nga pirgjet me kufoma cofetina te ushtareve te pafe dhe e vrau...ketu eshte zhvilluar nje beteje e madhe ne te cilen Koblaki i mallkuar e ogurzi vrau nje sulltan aq te shkelqyer...Nje gje e çuditshme na ndodhi kur po hynim ne kete tyrbe te Fushe-Kososves. Edhe fundi I xhybes se tynzotit Meleq Ahmed Pasha qe laparosur nga te paherat. Me sa duket, te gjithe rajat e pafe te fshatrave perqark e kishin bere zakon te ndaleshin para tyrbes kur shkonin ne Prishtine e ne Vushtrri dhe , per fyerje, e kryenin nevojen aty. Meleq Ahmed Pashes I hipi gjaku ne koke kur pa ate pisllek dhe ndjeu ate duhme te peshtire. "O Perendi," thashe, "ai i pafe ogurzi, qe preu kete sultan, prehet ne nje manastir matane atij mali, ne nje varr te bukur, te ndriquar me llamba te stolisura nga mjeshter e te ujdisura me ere te mire myshku e amberi gri. Ai mbahet mire me bamiresi e e blatime te pasurish nen kujdesin e murgjve, te cilet dite e nate presin e percjellin mysafire, qofshin te pafe ose muslimane...Rreth e qark kesaj tyrbeje driteplote prehen varret e me se 10 000 deshmoreve dhe njerezve te shenjte, nder te cilet jane Baba Alemdari, shehu Shehid Iljas Dede, Jasvul Beu bir i Temyrtash Pashes, si dhe mijera dehmore te tjere  
Derisa vit per vit Turqia me ndihmen e disa shqipfolesve organizon pervjetore ku nderohet figura e nje katili vrases si Murati I, shqiptaret e para disa shekujve pikerisht ne varrin e ketij sulltani kryenin nevojat fiziologjike me qellim per ta fyer kete sulltan.

P.S: Nese te kujtohet ndonje fjale kyce ose burimi i vepres (qe flet per kelmendasit dhe betejen e Kosoves), sille ketu, mbase e gjejme me perpjekjet e perbashketa edhe te forumisteve te tjere. Gjithsesi falemnderit!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4156
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Beteja e Fushe Kosoves e 1389

#45

Post by Zeus10 » Wed Jul 02, 2014 9:42 pm

Ajo qe te ben pershtypje, eshte menyra si I pershkruan kronikani keta njerez:
..........te cilet dite e nate presin e percjellin mysafire, qofshin te pafe ose muslimane.
Nen kategorine "te pafeve", mund te bien keta njerez:

a. te krishtere
b. te pafete

Une nuk e di nese otomanet i cilesonin te krishteret si te pafe, por me shume gjasa ka qe "te pafete" e therritur ne kete pasazh, ishin vertete te pafe, dhe duke qene te tille, ata zor se do ishin popullsite slave. Ngelet qe ata te ishin vecse shqiptare, qe nderonin kujtimin e heroit te tyre dhe per kete nuk benin dallime, kujt feje i (mos)perkisnin, nje sjellje karakteristike per shqiptaret.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”