"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

S’ka komb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirshëm!

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

Post Reply
User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: S’ka komb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirs

#136

Post by Arbëri » Wed Feb 20, 2013 10:31 pm

Serbia duhet të marrë detin (lexo Shqiperise )E duam detin

Gazeta Politika e 27 Tetor te vitit 1912 sjell një titull të madh, "Deti dhe paqeja", në të cilëni shkruan:

"Te gjithe te dijne sot qe Serbia ka luftuar, për lirinë e saj ekonomik, detit, dhe për paqen dhe progresin e bashkatdhetarëve të tyre në Turqi. Kështu është e qartë se çfarë Serbia duhet të kerkoj, atëherë nuk guxojmë të leme pas dore rrëmbimin e detit .

Serbia duhet të marrë detin . Pa një rrugë të hapur në det, dhe të lirë, neve do te jemi ne gjendje edhe me te vishtire se siq ishim me pare.. Më shumë - kjo është një kërkesë, qe nuk eshte ne rregull per te filluar negociatat me fuqitë e mëdha per kete rrembim.

Shqipëria nuk ështëne gjendje per te luftuar , neve luftojme per detin
Politika e 28 Tetor 1912th

Image

Shqipëria është shtet i pakuptimtë dhe se territori i saj është në Serbi:

"Çështja e Shqipërisë u krijua ne pyetje artificiale. Austria e beri me qellime te qartë kete shtet, pra, se nga njëra anë pas solidaritetit te popujve të Ballkanit ka humbur përfaqësues të saj në Ballkan, në anën tjetër do të qendrojne në Ballkan qe te vazhdojne të shkaktojë trazira dhe anarki, dhe më vonë për ndërhyrjen e saj në punët e Ballkanit.Së fundi, ndjekja e Austrisë për të hedhur Serbinë në dalje në det, është tepër guximshme dhe e rrezikshme dhe e pamundur, për të arritur. Serbia luftoi për të, për të marrë nga deti dhe pavarësinë e saj ekonomike dhe, pas aq shumë viktima, ne do luftojme me të gjithë ata qe pengojne Srbin per dalje ne det .


Pershendetje nga bregdeti Serb (Shqiperi)
Image


Qetniket dhe prifternjte e tyre duke marshuar ne drejtim te Shqiperise
Image

Perktheu : Arberiaonline.com
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: S’ka komb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirs

#137

Post by Arbëri » Thu Feb 21, 2013 8:19 pm

FERIZAJ (FERIZOVIC) VETEM SHKATERRIME KANE NGELUR

Image

Politika e 21 Tetor ,viti 1912, në një artikull të titulluar "Kroz Kačaničku klisuru" sjell një përshkrim prekës të shkatërrimit të vendbanimeve shqiptare ne qytetin Ferizaj (Ferizovic).

"Kur doli mëngjesi, qyteti ishte vetem se i shkaterruar .Ferizaji (Ferizovic) u shendrua ne një shkreti te madhe. FERIZAJ ishte i zhdukur: qyteti tani ekziston vetëm në hartë. Arnautet e saj (Ferizajit) kanë paguar një çmim të shtrenjte. "

Ferizaj (Ferizovic), e gjitha ajo çfarë mbeti prej saj, eshte ditë me para ai u bë Urosevac (emer i ri qytetit prej kesaj kohe ).

KISHEN E kapën gezimet

Ne kundërshtim Politika mjaft brutale qe behej ndaj shqiptareve , Kisha serbe në artikullin e përmendur më lart ka pranuar qe ,(Buletin : "Kisha në shërbim të atdheut"), pranon se Kisha ka poseduar një gëzim te madhe për shkak të luftës, por kujton edhe per mirësin e serbeve ngaj serbeve dhe dashurin e armikut:

"Kisha ortodokse serbe ka poseduar disa gëzime të veçanta nga dita qe filloi beteja, e cili publikon skllavërinë e ringjalljes V shekullore . Kisha dhe kleri ynë mund të themi sot se çdo gjë që jetojnë në Mbretërinë e Serbisë me përkushtim ideal kryen detyrën e saj si në kishën serbe dhe keshtu mësuam dhe edukuam popullin serb për këto ditë të shenjta. Por kjo nuk është vetëm miresia serb me serb : por Kisha është e mëshirshme, Kisha tregon dashurinë e saj ndaj armikut.

Perktheu : Arberiaonline.com
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: S’ka komb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirs

#138

Post by Arbëri » Sat Feb 23, 2013 1:28 am

Hakmarrja E KOSOVËS

Në numrin e njëjtë gazeta Politika ne 29 tetor te vitit 1912 në artikullin "Kolapsi i shqiptarëve", shfaqet për fitoret ushtarake serbe dhe humbjen e shqiptarëve:

"Të gjithë fshatrat te arnautëve , të Deçanit dhe Gjakovës u dorëzuan. Tradita është zgjatur. Ndër arnautët mbizotëroi një kaos i madh dhe brengosje. "

Te njëjtën ditë shkruan "panik në mesin e arnautëve" në fitoreve të mëtejshme:

"Arnautet ishin te shtypyr në guximin e tyre fale trupave tona dhe forcën e armëve tona, veçanërisht me artileri dhe armë automatike. . Kjo është një prej departamentit tonë të vogël te ushtrisë , shkatërruan plotësisht mbi 3000- shqiptarë, të cilët i kishim grupuar para Prizrenit. "

Image

SHËMBJE e Shkodres

Gazeta serbe Politika te njëjtë dite te 29 tetor sjell "Bombardimi i Shkodrës", artikull i cili përshkruan efektet me artileri rreth qytetit:

"Rrethimi i Shkodres ishte me artileri te zgjeruar ne bombardimet e djeshme te Shkodrës. Raportet të cilat na erdhën, lexoni se cfare tmerrshmerie dhe panik ishte te banoret e Shkodrës ne kohen bombardimeve . Katolikët kanë marrë strehim në Katedralen katolike, ku peshkopi kishte marrë tashmë strehim. Dhe me vullnet të mirë, artileria malazeze nuk e kishte te mundur ti kursejë ndërtesat publike, (...) Në Shkodër ka mbi 70 000 ushtar (serbo-malalez ) ne ushtrin tone . "

Rusia eshte me ne
Politika e 3 nentorit te vitit 1912 sjell lajme të mira nga Shën Petersburgu, Rusia është e gatshme për luftë:

"Ministri" , Ne takimi ushtarake tha se Rusia është plotësisht e përgatitur për luftë, dhe keshtu ne jemi te larguar nga përgjegjësia e ushtrisë tone për çdo dështim te politikës ruse. Eshtë thënë se ka bërë të gjitha përgatitjet për mobilizimin e gjashtë te korpusit ".

25 Tetor viti 1912t. Politika në artikullin shkruan "ripushtimini Gjakoves " përshkruan pushtimin serbo-malazez të atij qyteti:

"Mbrëmë rreth 05:00 Ushtria jone trime pas rezistencës te zgjatur erdhi në Gjakovë. Kjo brigadë fituese u komplotuan me artileri serbe, e cila me sa duket erdhi nga Prizreni. Në qytetet e zënë nuk ka pasur viktima në anën tonë, ndersa te turqit dhe Arnautet vërtetë kane pasur shume viktima (ne realitet nuk kishte turqi aty ne ate kohe, shenimi im ) . Bajram Curri dhe Riza Beu kane ikur nga qyteti .

Sot në orën 2 e gjysmë Vukotiç në selinë e tij në Deçan, ku ai ju falenderuar për një jetë të gjatë dhe të lumtur Mbretit Rus, Nicholas dhe Mbretit Peter "


Postimet jane marre nga shtypi serb , pjeserisht nga ky link : http://www.e-novine.com/drustvo/78912-S ... erovi.html
Interesant është që , retorika e mediave serbe edhe pas 100 vitesh, asgjë nuk ka ndryshuar.

Perktheu :Arberiaonline.com
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Gazmend
Senior Member
Senior Member
Posts: 100
Joined: Sun Feb 24, 2013 8:40 pm
Gender: Male

Re: S’ka komb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirs

#139

Post by Gazmend » Mon Feb 25, 2013 1:09 am

Kjo qenka nje teme shume interesante por edhe shume pikelluese. Por, veretet,ne nuk duhet ti harrojme tragjedite qe ka kaluar populli shqiptar.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: S’ka komb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirs

#140

Post by Mallakastrioti » Sun Mar 24, 2013 11:14 am

"Batalionet e Shenjta", kryesisht te perbera me ish te burgosur prej Krete si dhe forca vullnetare apo mercenare, te cilat mesyne ne Shqiperine e Jugut duke djegur, plaçkitur, shkaterruar dhe mbi te gjitha duke bere masakrat me çnjerezore kunder popullsise se pambrojtur shqiptare."
---
Te njejten gje konfirmon edhe gazeta italiane "La Stampa" e dates 01.07.1914 - numri 179 - f. 7 (shih imazhin bashkangjitur). Greqia me lakejte e vet (keshtuquajtur "epirote") sikurse duke u mbeshtetur ne keto forca andarte (te burgosur prej Krete, te cilet i la te lire duke i vene nen arme per sherbime te tilla, (pra masakra dhe terror) perfituan prej rastit qe qeveria e Vidit po sulmohej prej Esat pashe Toptanit, pra shqiptaret ishin duke ngrene kokat e njeri-tjetrit!
----

Image
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: S’ka komb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirs

#141

Post by Arbëri » Sun May 19, 2013 6:11 pm

“Ja si vramë, premë dhe dogjëm në Kosovë”

Image

Ushtaraku serb që u bë dëshmitari kryesor i Prokurorisë së Serbisë në gjykimin e ish-shokëve të tij për krime lufte në Kosovë, thotë se i është dashur të flasë për masakrat brutale që ka kryer njësia e tij në fshatrat e Kosovës.
Zoran Raskoviç është quajtur hero dhe kriminel lufte, patriot e tradhtar, i çmendur dhe gjeni. I pyetur nga gazetarja e “BIRN”-it, Marija Ristiç, për të përshkruar veten, ai thotë se, “është njeri i së vërtetës”.
“Dua t’i jap fund kësaj heshtjeje 15-vjeçare, dua ta heq këtë brengë nga gjoksi dhe kryqin që mbaj mbi kokë”,- tha ish-paramilitari serb Zoran Raskoviç, tani dëshmitari kyç në rastin kundër 13 luftëtarëve serbë të akuzuar për krime lufte në katër fshatra të Kosovës, gjatë luftës së viteve 1999.
Raskoviç, ish-anëtar i njësisë paramilitare “Çakallët”, ka qenë në disa raste dëshmitar në gjykatën speciale në Beogra, ku ka dhënë dëshmi për masakrat brutale në fshatrat Lubeniç, Pavlan, Zahaç dhe Qyshk, të gjitha këto në zonën rreth qytetit të Pejës.
Për dy vitet e fundit, Raskovic ka qenë në mbrojtje konstante të policisë, sepse kur vendosi të dëshmojë me emrin e tij, ai dhe familja e tij kërcënoheshin nga ish-Çakallët dhe nga njësia e policisë për mbrojtje.
Raskoviç deklaron se gjithë kjo ka vërtetuar se shoqëria “nuk do të dëgjojë të vërtetën për Kosovën.”
“Pyes veten a isha më shumë i manipuluar në vitet 1999, kur si djalë 20-vjeçar shkova në luftë me krenari, duke menduar se kjo ishte mënyra për të mbrojtur tokën time nga “shqiptarët e ligë”, apo tani që doja të tregoja të vërtetën dhe rrezikova jetët e personave më të afërt, sepse besoja se kishte ardhur koha për t’u përballuar me të shkuarën dhe për pajtim”,- tha Raskoviç.
Duke shpjeguar se çfarë donte të thoshte me “manipulim” në vitet 1990-s, Raskoviç tha se “të gjitha luftërat dhe fushatat nga të gjitha anët se dikush po merrte tokën tonë, më bëri të mendoja se po bëja gjënë e duhur. Isha refugjat nga Kroacia e tani edhe nga Kosova.”
Raskoviç ka lindur në qytetin kroat të Rijekës, kur vendi ishte ende pjesë e Jugosllavisë. Në mes të luftërave në Ballkan, kur ishte 15 vjeç, u arratis nga qyteti i tij i lindjes për në Kosovë.
“Me babanë, nënën dhe vëllain tim më të ri, si refugjat për herën e parë shkuam në Pejë, qytet nga ku vjen familja ime”,- tha Raskoviç.
Në vitin 1998, pasi përfundoi shkollën e mesme, bëri shërbimin e detyrueshëm ushtarak dhe shërbeu si roje për Vladimir Lazareviçin, i cili në atë kohë ishte shef i Trupave të Prishtinës të Armatës jugosllave. Lazareviç është dënuar nga Tribunali i Hagës me 15 vite burgim, për krime lufte të kryera në Kosovë në vitin 1999.
Gjatë shërbimit dymbëdhjetë mujor, nisi konflikti i armatosur mes Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe forcave serbe. Raskoviç thotë se dëshmoi “disa nga skenat më të tmerrshme të civilëve serbë që u vranë në kampin Kleçka dhe liqenin e Radoniçit, që e bindën të bashkohej e të luftonte për tokën e Kosovës.”
“Kur u ktheva, Peja nuk ishte qyteti i njëjtë. Gjashtë fëmijë serbë ishin vrarë në kafen Panda. Kudo kishte urrejtje dhe mungesë tolerance”,- tha Raskoviç.
Kur punonte në një dyqan kafeje, ai takoi Nebojsa Minicin, të njohur si “Mrtvi” (“I vdekuri”), kriminel i njohur dhe anëtar i grupeve të ndryshme paramilitare dhe të një njësie policie të quajtur Munje (Vetëtimat), që dyshohet se ka kryer disa nga krimet më të tmerrshme të luftës.
Minic e rekrutoi në një njësi të re, të quajtur Çakallët, që përbëhej nga dhjetëra luftëtarë serbë e që, sipas Raskoviçit, “caktohej për punët më të pista dhe më të rrezikshme”.
“Më bëri përshtypje që isha pjesë e njësisë. Isha fëmijë në atë kohë. Mrtvi ishte i respektuar dhe i pëlqeja. Kjo mjaftonte për mua. Për mua ai ishte alfa dhe omega”,- tha Raskoviç.
“Për 100 ditë kjo njësi shkatërronte në zonën e Dukagjinit, duke përhapur frikë dhe tmerr mes shqiptarëve”, shtoi ai.
Në vitin 2010, prokurori për krime lufte në Serbi paditi luftëtarët Toplica Miladinoviç, Srecko Popoviç, Slavisa Kastratoviç, Boban Bogiceviç, Radoslav Brnoviç, Vidoje Koricanin, Veljko Koricanin, Abdulah Sokiç, Milojko Nikoliç, Sinisa Misiç, Zoran Obradoviç, Dejan Bulatoviç dhe Ranko Momiç për vrasjen e më shumë se 100 shqiptarëve në fshatrat e Zahaçit, Pavlanit, Lubeniçit dhe Qyshkut në Kosovë në vitin 1999.
Në gjyq, Raskoviçi identifikoi shumicën e burrave si autorë të drejtpërdrejtë të masakrave.
Të gjithë prej tyre, përveç Toplica Miladinoviçit, i cili ishte komandant i Armatës Jugosllave, dyshohen të kenë qenë anëtarë të çakallëve.
Struktura e komandës së tyre ende kontestohet, meqë shumë anëtarë të saj kanë thënë gjatë gjykimit se ishin pjesë e një njësie të rregullt ushtarake dhe jo paramilitare.
Raskoviç thotë se lideri i njësisë ishte Minici, por shpesh konsultohej me komandën e Armatës Jugosllave në Pejë.
“Kishim simbole ushtarake, beneficione të ushtrisë si gaz e armë. Dhe, Mrtvi kishte dokumente zyrtare që thoshin se ishte oficer. Nuk e di nëse ishte nën komandën e armatës jugosllave, por e di se e dërgova të paktën dhjetë herë në komandën e armatës jugosllave për konsultime”,- tha Raskoviç.
Minic nuk u përball kurrë me akuzat penale, sepse vdiq nga SIDA në Argjentinë në vitin 2005. Ai besohet se kishte lidhje të ngushta me policinë serbe dhe zyrtarët e lartë serbë.
Pas nënshkrimit të marrëveshjes së Kumanovës më 9 qershor, 1999, që i dha fund luftës në Kosovë, Raskoviç dhe familja e tij u arratisën për në Serbinë qendrore. Ai pastaj u bë pjesë e disa bandave kriminale dhe pas luftës u dënua me 12 vite burgim për plaçkitjen e një banke.
Në mbrojtje të tij, ai thotë se vetëm po përpiqej të “vidhte çfarë ishte vjedhur”, meqë banka ishte pronë e Miroslav Miskovicit, i cili është akuzuar se ka fituar në mënyrë të paligjshme 30 milionë euro nga privatizimi i kompanive për ndërtime rrugësh.
Kur ishte në burg, Raskovic organizoi disa kryengritje, më të madhen në 2006 kur qindra të burgosur qepën gojën në protestën për kushte më të mira në burg.
Ai u arratis nga burgu dy herë, dhe kur doli u bë dëshmitar i mbrojtur në rastin e çakallëve.
Në fillim ishte planifikuar që Raskoviç të dëshmonte me emër të koduar për të fshehur identitetin e tij, por për herë të parë në historinë e gjykatave në Serbi, një dëshmitar i mbrojtur vendosi të dëshmojë publikisht e të “tregonte të vërtetën për tmerret në Kosovë.”
“Doja t’i shikoja të gjithë në sy. Kjo nuk u bë nga Serbia, por nga individët. Doja ta hiqja këtë brengë nga shpirti im. Doja që kjo të dëgjohej në Prishtinë, në Beograd dhe në Bruksel. Nuk mendoj se është patriotike të heshtësh për këto krime, veçanërisht nëse djeg dhe vret fshatra të tëra. Është thjesht qyqarllëk”, tha Raskoviç.
Gjatë gjyqit, ai pati kërcënime të hapura nga ish-shokët e luftës.
“Kam kuptuar se një kriminel është një kriminel. Nuk mund të justifikojmë veprimet tona duke thënë se ‘na bënë këta neve, kështu që do të hakmerremi’”, tha ai.
Sot ai thotë se është “pa shtet”, sepse nuk ka dokumente zyrtare identiteti. Ka dorëzuar një kërkesë për kartën e identitetit dy vjet më parë, kur ajo e fundit i kishte skaduar, por autoritetet refuzojnë t’ia japin.
“U ankova dhe kërkova për ndihmë nga çdo institucion i mundshëm – policia, prokuroria, gjyqtari dhe Avokati i Popullit. Të gjithë thanë se do të më ndihmonin, por ende nuk kam kartën e identitetit”, tha Raskoviç.
“Ndihem i manipuluar, ose më mirë – i inatosur, sepse po i kërkoj shtetit tim të më japë të drejtat e mia bazike njerëzore, ndërsa të gjithë çakallët e tjerë po ecin të lirë nëpër Beograd”, tha ai.
Raskoviç thotë se në të ardhmen do donte të kthehej në Kosovë.
“Kam tokë aty. Nuk shita asgjë. Do të doja të kthehesha dhe të filloja një jetë të re. Kjo është arsyeja pse fola. Ka ardhur koha për një dialog të vërtetë, sepse nuk kam edhe 15 vite të tjera për të pritur”.
“Dua të kthehem në shtëpi”, tha ai.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: S’ka komb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirs

#142

Post by ALBPelasgian » Fri May 31, 2013 6:52 pm

Tribunali i Hages me se paku mund te quhet gjykate e te drejtes. Politika e njeanshmeria qysh moti e kane shprish balancin e peshores - gjakataret moren denime simbolike e viktimat moren denime te pabesueshme. Megjithate une arrita te shkepus disa te dhena statistikore qe flasin mbi numrin e te denuarve per krime (dhe vitet e burgut te marra gjithsejt):
Nga 89 të dënuar, me gjithsej 1380 vjet burg, të dënuar janë:
67 serbë, me 1125 vjet burg;
14 kroatë, me 183 vjet burg;
5 boshnjakë, me 41 vjet burg;
2 shqiptarë, me 19 vjet burg;
1 maqedonas, me 12 vjet burg
Pavaresisht disponimit anti-shqiptar te prokuroreve te ketij Tribunali (ku serbofilja Carla del Ponte eshte mbase rasti me i shquar), ne aspektin statistikor lufta e shqiptareve rezulton te jete me e pastra. Ne fakt - lista e mesiperme permban nje gabim meqe shqiptaret e akuzuar nuk jane denuar me 19 vjet, por vetem me 13 meqe Lahi Brahimaj eshte shpallur i pafajshem (i cili paraprakisht ishte denuar me 6 vjet). Megjithate ketu kemi te bejme me nje proces paradoksal. Megjithese shqiptaret dalin si me te pastrit, propaganda ruse e ajo serbe kane krijuar permasa te frikshme te imazhit shqiptar, i cili tani na del si fajtor per gjithcka. Ky Tribunal Serbise fajin kolektiv ia individualizon, por shqiptareve fajin individual (i cili edhe ashtu eshte i padukshem si perqindje) ua kolektivizon, duke fajesuar shqiptaret e forcen e tyre kryengritese UCK-ne per gjoja pogrome ndaj serbeve. Diplomacia serbe, sipas mendimit tim, ka ditur mire te shfrytezoje konjukturen nderkombetare e vecmas disponimin anti-amerikan gjithandej botes. eshte per keqardhje qe nje pjese e se majtes kudo ne bote vazhdon te mbeshtese verberisht Serbine - e cila nga ta pandehet si viktime e agresionit amerikan. Nderkohe, kjo logjike e prapte i sheh shqiptaret si konfliktuoz, malicioz e luftenxites, qe paskan gjetur perkrahjen e nje fuqie imperialiste, per t'ia dhunuar sovranitetin nje shteti. Po kaq shqetesues eshte fakti se ndaj shqiptareve jane ngritur edhe akuza sikur te jene te dala nga skenari i nje horrori. E kam fjalen per raportin e serbofilit, Dick Marty, i cili shpiku te ashtuquajturen Shtepi te Verdhe. Ai si duket u nis nga e thena 'genje - genje se dicka mbetet ne fund' - meqe edhe pse te gjitha hetimet e paanshme nuk provuan asgje nga ato qe tha Marty, ne opinionin boteror ngriti krye dyshimi se megjithate shqiptaret jane marre me tregti te tilla. Pra ekziston nji perpjekje asisoj qe shqiptaret te dehumanizohen - e rrjedhimisht edhe te denohen me lehte. Per faqe te zeze, kjo propagande gjen menyrat qe te perkrahet edhe nga deshmitare shqipfoles - te cilet miratojne keto akuza.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: S’ka komb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirs

#143

Post by Arbëri » Fri May 31, 2013 10:27 pm

ALBPelasgian wrote:Tribunali i Hages me se paku mund te quhet gjykate e te drejtes. Politika e njeanshmeria qysh moti e kane shprish balancin e peshores - gjakataret moren denime simbolike e viktimat moren denime te pabesueshme. Megjithate une arrita te shkepus disa te dhena statistikore qe flasin mbi numrin e te denuarve per krime (dhe vitet e burgut te marra gjithsejt):
Nga 89 të dënuar, me gjithsej 1380 vjet burg, të dënuar janë:
67 serbë, me 1125 vjet burg;
14 kroatë, me 183 vjet burg;
5 boshnjakë, me 41 vjet burg;
2 shqiptarë, me 19 vjet burg;
1 maqedonas, me 12 vjet burg
Disa bile po i leshojne me heret , sikur ky shkau i Maqedonise qe u lirua diku para nje muaji , edhe cka nga "drejtesia" ?!
Shkuan femijet te maskruar dhe ky muhabet mbaroi me pak vite vetem denim , pastaj edhe pritet si Hero :

1.Hero's welcome in Macedonia for war criminal Johan Tarculovski : http://www.belfasttelegraph.co.uk/news/ ... 91086.html

2.Thousands of Macedonians welcome released war crimes convict : http://www.globaltimes.cn/content/77450 ... akiQL3y3Ll

3.Macedonia: War crimes convict returns to hero's welcome after early release
http://www.montrealgazette.com/news/Mac ... z2Uua0PXoP

4.http://www.webnoviny.sk/svet/macedonsky ... ainarticle
5.http://www.washingtonpost.com/world/eur ... story.html

Me shume denohet dikush qe kapet me 1 KG droge se dikush qe vrane dhjetra femije ne kete Evropen "demokratike" qe plasem ne shqiptaret per kete EU se pak e patem nga ata :(

God Bless the USA !
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: S’ka komb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirs

#144

Post by Arbëri » Sat Jun 01, 2013 12:23 am

Mihaliq mars 1999, Serbs terror

“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: S’ka komb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirs

#145

Post by Mallakastrioti » Wed Jul 03, 2013 8:19 pm

"Planet per zhdukjen e shqiptareve", autore Elena Kocaqi.
Botimet EMAL. ISBN:978-99956-47-09-4

Per te respektuar te drejtat e autorit, vepra e rendesishme me titull "Planet per zhdukjen e shqiptareve" e historianes Elena Kocaqi, eshte sjell ne boten virtuale rreth 30 perqind e permbajtjes se saj.
----
Si u krijua Greqia dhe Serbia ne trojet shqiptare.

"...Nuk ka komb ne Europe apo ne bote qe te kete vuajtur kaq shume nga fqinjet e tij se sa shqiptaret..."
---

Lexim si dhe kuptim te kendshem te kasaj vepre e cila duhet te gjendet ne bibloteken personale te çdo shqiptari!

http://www.scribd.com/doc/151571681/Pla ... qi-Levante
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: S’ka komb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirs

#146

Post by Mallakastrioti » Thu Jul 11, 2013 7:54 pm

Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: S’ka komb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirs

#147

Post by Zeus10 » Fri Jul 12, 2013 6:46 pm

Shume ne qafe na kane rene, keta qener te udhehequr nga feja e tyre aziatike, por tashme ka filluar kolapsi i tyre. Nuk do kaloje shume kohe qe serbe e greke, bashke me ata qe i kane mbeshtetur ne prapaskene, do shperbehen sepse u ngriten mbi padrejtesine dhe ne te njejten menyre sundojne sot ne bote.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: S’ka komb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirs

#148

Post by bardus » Sat Jul 13, 2013 7:31 am

Me keta fqinjet tane duhet te na mesoje historia c`na kane bere ,ta dijme se me cilet kemi te bejme dhe librat dhe emisionet apo ne tv dhe te hyjne ne mesimet e historise se shkollave e tua bejne te qarte se cfare kemi perballe apo anash dhe cfare duan te na bejne,ku une mund ti perbledh ne ate se ,ata duan te na therin si bagetia,kane urretje te jashtezakonshme per neve, te nxitur nga kishat e tyre dhe sapo tu jepet rasti kane te njejtin skenar .

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: S’ka komb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirs

#149

Post by ALBPelasgian » Wed Jul 17, 2013 3:54 pm

Nje kerric gomari sic asht puna e Fatos Lubonjes gjen komoditetin te njollose luften e UCK-se, duke iu kthyer akuzave tanime te dala bojesh per "krime lufte'' ndaj serbeve. Haradinaj dhe bashkeluftetaret e tij jane gjykuar njehere ne Hage, ku kjo e fundit ne verdiktin e saj i ka shpallur plotesisht te pafajshem ndaj akuzave qe u viheshin ne ngarkim. Edhe kur ceshtja u rikthye ne rigjykim - si pasoje e insistimit te prokurorise serbe - Tribunali vertetoi per te dyten here e pa eukivoke se Hardinaj dhe te bashkeluftetaret e tij jane te pafajshem. Tani del nje Fatos - qe merr pozen e nje hetuesi te FBI dhe gjen qe Haradinaj paska bere krime lufte!!!

Eshte per té vjellur zorret nga barku kur sheh sesi pseudo-intelektuale qe ngrejne flamurin e de-konstruksionizmit vend e pa vend, shiten si prostituta ne mediumet e huaja ku perpiqen te krijojne nje imazh personal sikur ata po bejne cmos per te ''civilizuar'' shoqerine e tyre ''konservative''.

S'dua qe ky postim imi te kuptohet si mbeshtetje ndaj Haradinajt per shkak se une kam rezervat dhe kritikat e mija sidomos ndaj qenies se tij te perulur ndaj nderkombetareve (gje qe vihet re pothuajse te secili politikan ne vilajetin tone). Megjithate une mund te dalloj fare shkoqur se akuzat per gjoja krime lufte nuk targetojne vetem individe te pervecem, por duan ta kriminalizojne dhe satanizojne luften e paster anti-kolonizatore te UCK-se.

Fatos Lubonja e quan Ramush Haradinajn vrasës!

Fatos Lubonja, publicist i njohur shqiptar, në një shkrim për revistën “Sudosteuropa Mittelungen”, e ka cilësuar Ramush Haradinajn një vrasës, që u lirua nga Haga pas zhdukjes dhe ekzekutimit të dëshmitarëve. Për këtë arsye, ai ka kritikuar politikanët shqiptarë, duke nisur nga Berisha dhe Rama, pse kanë dalë në mbrojtje dhe kanë përgëzuar Haradinajn për lirimin e tij.
“Ironia është se të gjithë politikanët e lartë që celebruan të shfajësuarin kanë informacion të mjaftueshëm, në mos për të qenë të bindur, për të pasur dyshime serioze se akuzat e Hagës ndaj Haradinajt janë të vërteta. Pra, se në vitet 1998–1999, dhe veçanërisht pas bombardimeve të NATO-s, njerëzit e UÇK-së, që Haradinaj ka drejtuar, kanë rrëmbyer serbë, romë, shqiptarë, ndër ta edhe gra, të cilët janë mbajtur në kushte çnjerëzore robërie në burgje të improvizuara, janë torturuar, përdhunuar, vrarë; se ka një numër jo të vogël të zhdukurish, ndër të cilët edhe shumë shqiptarë kosovarë, që janë ndër ata që UÇK i konsideronte tradhtarë apo jo mbështetës të saj; dhe se Haradinaj është çliruar nga këto akuza ngase ai apo njerëzit e tij kanë frikësuar dhe vrarë dëshmitarë. Ata e dinë se raporti i Këshillit të Europës i vitit 2010 e ka cilësuar gjendjen e mbrojtjes së dëshmitarëve në Kosovë si më të keqen në Ballkan edhe për shkak se vendimi i vitit 2008 i ICTY, që e nxori të pafajshëm Haradinajn herën e parë, nënvizonte vështirësitë për t’i bindur dëshmitarët nga Kosova të shkonin në Hagë dhe të dëshmonin. Ata e dinë se në gjyqin e fundit dhe përfundimtar dëshmitarët refuzuan të flasin ose ndryshuan versionin e tyre të ngjarjeve. Ata e dinë, po ashtu, se e njëjta gjë ka ndodhur edhe në gjyqin e një heroi tjetër të UÇK-së, Fatmir Limajt”, shkruan Lubonja, citon Express.

Sipas tij, është e pabesueshme se si shqiptarët i glorifikojnë këto personazhe. Kjo ndodh, sipas tij, sepse jemi një komb skizofrenikësh.

“Kjo hipokrizi kaq kurajoze mund të shpjegohet me faktin se ky qëndrim ka të bëjë me mbisundimin e ideologjisë nacionaliste me të cilën vazhdojnë të punojnë në Shqipëri dhe Kosovë sistematikisht elitat politike dhe kulturore për t’u shpëlarë trurin njerëzve. Ashtu si në kohën e komunizmit, shqiptarët vazhdojnë të ushqehen me idenë se ata janë asgjë, si qenie individuale, përpara interesave të kombit, se ata duhet të sakrifikojnë veten për atdheun dhe të mbyllin sytë ndaj çdo krimi të kryer në emër të tij. Në sajë të kësaj shpëlarjeje trush ata vazhdojnë të jetojnë në mënyrë skizofrenike midis glorifikimit të heronjve të lavdishëm që sakrifikojnë veten për kombin dhe mjerimit të maskarenjve që i vjedhin, madje edhe i vrasin ata – gjithë duke qenë po ata heronj të glorifikuar”, shkruan ndër të tjera Lubonja./Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/lajme/fatos-lu ... 34200.html
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: S’ka komb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirs

#150

Post by Zeus10 » Wed Jul 17, 2013 4:52 pm

Fatos Lubonja eshte i inatosur me gjithe boten, ne rastin e tij ate shqiptare, per arsye personale. Ai mendon, se ja ka fajin vendi(Shqiperia) dhe vendasit(shqiptaret), qe ai dhe familja e tij u persekutuan, gje qe natyrisht ndodhi gjate perplasjeve se klaneve vlleho-bolshevike-ortodokse ne pushtet. Po te vesh re ne intervistat e tij, ai ka nje mllef te terbuar kunder cdo gje shqiptareje, gje qe se pari buron nga origjina e tij vllahe e kombinuar me mllefin per vitet e tmershme te persekutimit. Mllefi i tij eshte aq i madh, sa ai tashme me tezat e tij, te nxirrjes se historise dhe kultures sone, eshte element i rrezikshem, duke u cituar shpesh ne qarqet antishqiptare. Une mendoj qe megjithese ai nuk eshte ndonje intelktual i fuqishem, tezat e tij duhen dekonstruktuar po ashtu si ato te Ardian Vehbiut, sepse klani vllah ne media dhe shtyp, po punon fort qe te demtoje imazhin e races shqiptare.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”