"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Himara,pse themi që ajo është zanafilla e Labërisë!

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Himara,pse themi që ajo është zanafilla e Labërisë!

#16

Post by Arta » Wed Nov 18, 2009 1:28 am

Intersante nuk e dija qe paska edhe Himare ne More sot Peloponesi. Kete e deshmon vjersha e nje Arbereshi te Sicilise, si edhe nje arberesh qe kishte lene nje mesazh ne kete video ku thote qe Himare=More!

Vetem se personi qe ka bere videon i ka bere me pamje te Himares se Epirit.Kjo video i kushtohet Martinit, ai ja ka kushtuar këtë poezi ... aromës së saj!

Aroma e Himarës

Në një ëndërr të kam lënë
Himara jime
Po i zgjuar do të kthehem
Edhe pse jam në një tendë
Jam më i lumtur të jem tek ty
Se sa në Palermë ose në Romë
Kur shpirti jim po pëson
Ëndërronj me sy të hapur
Dhromët e tua
Shpirti jim i zbrazur
Do të ënda për ata
O ynë Zot
Laj shpirtët e njerëzëve të liq
Lotët e arbëreshëve janë
Të gjitha pikët e tua
Po jec nëpër ëndërra
Deri te dera që ë plot me gjakë
Trishtim i lashtë
Griset krahërori jim
Do të jem I lumtur
Të shoh varrin
Të mëmës dhe të atit tim
Dhe të ledhatonj gjitonët e mi
Me gjithë zëmbrën time
Ëndërronj për ato vitet e glata
Zjarrë afër tendëve
Tinguj të një këngë
Ëndërronj dhe ndjenj
Aromën e Himarës time
E dashura !
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Himara,pse themi që ajo është zanafilla e Labërisë!

#17

Post by Arta » Tue Mar 23, 2010 3:07 pm

Image


Kjo tregon shume mire qe Himarjotet qe kane ikur shume kohe me perpara nga Shqiperia e flasin akoam gjuhen sic e flisnin te paret e tyre, dhe greqishtja e Italishtja ishte vetem pjese e tregetise.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Himara,pse themi që ajo është zanafilla e Labërisë!

#18

Post by ALBPelasgian » Tue Mar 23, 2010 8:17 pm

Interesante, Arta!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Himara,pse themi që ajo është zanafilla e Labërisë!

#19

Post by Arta » Thu Jul 01, 2010 2:20 am

Himare: Ne Shpellen Ende Te Panjohur Te Spillese, Ku U Ndeshen Odiseu Me Ciklopin.

Image

HIMARË, 30 qershor/ATSH-H.Koçi/.- Në Shpellën e Spilesë në të dalë të Himarës gjatë kthimit të vet për në Itakë personazhi homerik Odiseu u ndesh me Ciklopin. Arkeologë italianë P.Markone dhe Ugolini në fillim dhe në fund të viteve 1920 e kanë përcaktuar si vendi ku u përballën personazhet homerikë. "Të dy eksploratorët e përfshinë Shpellën e Spilesë edhe në një guidë të asaj kohe", tregon historinai vlonjat Prof. Dr Bardhosh Gaçe, ndërsa shkojmë drejt shpellës, që për fat të keq, e pamirëmbajtur, mbetet e panjohur ende nga turistët.

Shpella prehistorike me një jetë të provuar pothuajse 3000 vjeçare, në të dalë të Himarës së Re dhe 70 km në jug të Vlorës, ka emërtuar edhe lagjen Spile, vetem pak metra larg detit. Por identiteti, hershmëria dhe vlerat e jashtëzakonshme historike të Shpellës së Spilesë kanë mbetur në një errësirë pothuajse të plotë, pavarësisht se banorët e përmendin atë shpesh në bisedat e tyre. -Hyrja e shpellës, një vend i harruar-

Edhe pse vetëm pak metra larg rrugës shumë afër qendrës së qytetit, Shpella e Spilesë nuk të krijon aspak përshtypjen e një mjedisi prehistorik me vlerat dhe trajtimin që duhet të ketë një objekt i tillë, i përmenduar nga Homeri dhe dhjetra studjues dhe historianë. Sheshi i vogël që e ndan nga rruga është mbuluar me gurë dhe gjithfarë mbetjesh të tjera, ndërsa hyrja është e zënë me një rrjetë teli dhe disa listela hekurash të ndryshkur.

Historiani vlonjat, Prof.Dr.Bardhosh Gaçe, thotë se dikur, në hyrje të shpellës u vendos një pllakë e thjeshtë e cila përcaktonte se, ajo shpallej nga Akademia e Shkencave e Shqipërisë, "Monument Kulturor, Natyror Prehistorik". Por, kjo pllakë nuk është më.

Tentativat e disa personave për të ndërtuar para saj një lokal, apo hotel(!) e zhdukën edhe këtë provë konkrete të hershmërisë dhe vlerave të jashtëzakonshme historike të Shpellës së Spilesë.

Për të hyrë brenda mjedisit të saj duhet të largojmë dy prej listelave të hekurta dhe të depërtojmë mes disa shkurreve, duke u kujdesur të mos gërvishtemi, ndërsa era e pakëndshme myshku dhe mbetjesh të tjera organike nga njerëz të papërgjegjshëm janë ngacmimi i parë që marrim në këtë mjedis.

Është një hapësirë e konsiderueshme shpella që në këtë pjesë të dukshme, arrin një lartësi deri në 2-3 metra. Në dysheme, spikat myshku dhe në tavan e në faqet anësore, lagështia. Brenda saj ndesh edhe stalakmitet e stalaktitet, të formuara në shekuj si një dukuri natyrore tipike për shpella prehistorike.

Pikat e ujit, që vijnë nga lart, e plotësojnë paksa këtë mjedis, që krijon ndjesinë e ngjarjeve zhvilluar brenda tij. Pasi merr një gjerësi të plotë dhe në formë vezake, shpella vjen duke u ngushtuar dhe në fund të pjesës së dukshme dhe të ndriçuar të saj, krijon një "xhep", një si lloj kthine, që të pengon të ecësh më tej.

"Pas kësaj vjen pjesa tjetër dhe kryesore e shpellës, e cila shkon deri në një thellësi prej 1500 metrash", thotë Gaçe, që na shoqëron në këtë "udhëtim prehistorik".

Për të vazhduar rrugëtimin brenda saj, na mungojnë mjetet e ndriçimit dhe sigurisë, që në këto raste janë të nevojshme. Gaçe tregon se, dikur, në fund të viteve 1980-të së bashku me një grup të Akademisë së Shkencave e eksploruan shpellën deri në fund, ku u gjetën edhe prova të jetës më shumë se 7 shekullore përpara Krishtit.

-Në 1987, Shpella e Spilesë merr statusin "Monument Kulture, Natyror Prehistorik-

Në vitin 1987, Akademia e Shkencave e Shqipërisë, i dha kësaj shpelle statusin "Monument Kulture, Natyror Prehistorik". "Ishte një vendim me nismën e prof. Aleks Budës", thotë Gaçe.

Në hyrje të shpellës u vendos edhe një pllakë. Por, vetëm kaq. Vlerat e jashtëzakonshme historike të shpellës së Spilesë mbetën brenda tisit të harresës. Askush nuk u kujtua më për të.

"Pas viteve 1990-të, njerëz të papërgjegjshëm u munduan ta zhduknin edhe gjurmën e fundit të kësaj shpelle, hyrjen e saj, duke ndërtuar një objekt shërbimi, që do të ishte goditje ndaj vlerave tona", thotë prof.Gaçe. Por, fatmirësisht, më pas ky objekt u shemb.

Shpella e Spilesë nuk është promovuar aspak për vlerat që mbart dhe që do t'a bënin një objekt me rëndësi të jashtëzakonshme në fushën e resurseve kulturore, historike në funksion të turizmit. "Nuk ka askund tjetër një objekt të tillë, me një vlerë të shumëfishtë prehistorike, e përshkruar nga Homeri për protagonizmin e personazheve të antikitetit", thotë prof.Gaçe. -Shpella e Spilesë, në veprat e më shumë se 17 studiuesve të huaj dhe shqiptarë-

Teksa kthehej fitimtar nga lufta e Trojës në udhëtimin e vet drejt Itakës, Odiseu, një nga protagonistët e kësaj lufte, u ndal këtu në këtë shpellë, ku zhvilloi përballjen e famshme me Ciklopin, banorin e saj.

Prof.Dr. Bardhosh Gaçe, thotë se për identitetin e kësaj shpelle, si vendi real ku u zhvilluan këto ngjarje, kanë shkruar të paktën 17 studiues të huaj dhe shqiptarë. Përmend Rilindasit tanë, mes të cilëve, Jeronim De Radën, që e përshkruan të plotë Shpellën e Spilesë, në "Kimerën e dikurshme".

"Pas tij, janë eksploratorët arkeologë të njohur, P.Markone në fillim të viteve 1920 dhe Ugolini në fund të viteve 1920, që në përshkrimet e tyre e përcaktojnë identitetin e shpellës si vendi ku u përballën personazhet homerikë", thotë Gaçe.

"Këta dy eksploratorë e përfshinë Shpellën e Spilesë edhe në një guidë të asaj kohe", tregon Gaçe, që shton krahas këtij fakti edhe vetë Homerin, i cili, sipas tij, e përshkruan qartë shpellën si vendi ku u ndeshën dy personazhet e tij, Odiseu dhe Ciklopi, në "brigjet e Kimerës"(Himara e sotme).

Historiani vlonjat veçon dhe aktorin e famshëm me origjinë shqiptare, Bekim Fehmiu, që luajti rolin e Uliksit në filmin "Odiseu" .

"Ishte një studiues i pasionuar i historisë. Në studimin që kishte bërë, duke u nisur nga autorë të ndryshëm të antikitetit, mes të cilëve edhe Homeri, kishte arritur në përfundimin se Shpella e Spilesë ishte pikërisht vendi ku ishin ndeshur Odiseu me Ciklopin. Këtë Bekim Fehmiu m'a deklaroi gjatë vizitës në fund të muajit gusht 2006 në Shpellën e Spilesë, ku donte të kishte një kujtim, një fotografi nga shpella me një histori thuajse 3000 vjeçare", thotë Prof.Dr.Bardhosh Gaçe./n.m/


Pra eshte quajtur Kimera-Himara ne lashtesi!
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Himara,pse themi që ajo është zanafilla e Labërisë!

#20

Post by Zeus10 » Thu Jul 01, 2010 3:31 am

Arta wrote:Image


Kjo tregon shume mire qe Himarjotet qe kane ikur shume kohe me perpara nga Shqiperia e flasin akoam gjuhen sic e flisnin te paret e tyre, dhe greqishtja e Italishtja ishte vetem pjese e tregetise.
Hora nuk eshte fjale "greke" por nje fjale e sterlashte shqipe. Hora, ne shqipen e vjeter, prej nga ka lindur dhe versioni i saj i perpunuar "greqishtja", eshte perdorur per te treguar vend+kohe.

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Himara,pse themi që ajo është zanafilla e Labërisë!

#21

Post by Zeus10 » Thu Jul 01, 2010 3:36 am

Ajo qe dikur quhej Piana dei Greci quhet Piana dei Albanesi. Shqiptaret e shek te 15 rivitalizuan kolonite e paraardhesve te tyre ""helene"":

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Kelmendi
Member
Member
Posts: 25
Joined: Sun Mar 14, 2010 2:26 pm
Gender: Male

Re: Himara,pse themi që ajo është zanafilla e Labërisë!

#22

Post by Kelmendi » Thu Jul 01, 2010 2:49 pm

Zeus10 wrote:
Arta wrote:Image


Kjo tregon shume mire qe Himarjotet qe kane ikur shume kohe me perpara nga Shqiperia e flasin akoam gjuhen sic e flisnin te paret e tyre, dhe greqishtja e Italishtja ishte vetem pjese e tregetise.
Hora nuk eshte fjale "greke" por nje fjale e sterlashte shqipe. Hora, ne shqipen e vjeter, prej nga ka lindur dhe versioni i saj i perpunuar "greqishtja", eshte perdorur per te treguar vend+kohe.

Image
Ne qof se hora eshte shqip po keto tjerat fjal ..amahji, papas, haristisem, parkalisem jon greqisht apo shqip ??

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Himara,pse themi që ajo është zanafilla e Labërisë!

#23

Post by Mallakastrioti » Thu Jul 01, 2010 3:32 pm

Image

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Himara,pse themi që ajo është zanafilla e Labërisë!

#24

Post by Arta » Thu Jul 01, 2010 7:17 pm

Zeus10 wrote:Ajo qe dikur quhej Piana dei Greci quhet Piana dei Albanesi. Shqiptaret e shek te 15 rivitalizuan kolonite e paraardhesve te tyre ""helene"":

Image
Pjese nga libri 'Gjurme te Vranishtit'

Image

Image
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3819
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Himara,pse themi që ajo është zanafilla e Labërisë!

#25

Post by Arbëri » Sat Jul 03, 2010 3:11 pm

Nuk di a mundet të këtë një lidhje të njëjtë me atë fjalë atje ''HORA'' kjo që e perdorim vazhdimishtë këndej :

http://www.google.com/search?q=+u+bon%C ... =firefox-a

dhe

http://www.google.com/search?q=+mos++ho ... =firefox-a

:?:
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Himara,pse themi që ajo është zanafilla e Labërisë!

#26

Post by Arta » Tue Aug 17, 2010 7:03 pm

Image
Petro Marko: Vëlla shqiptar, mos i bëj varrin vetes.

Shkëputur nga libri i Petro Markos “Intervistë me vetveten”

Pra c'jemi ne ? Shqiptare! Po pse e humbem gjuhen ? Une do te them ato qe di : Pse nenat plaka, gjyshet dhe gjyshet dine me mire

shqipen se greqishten? Pse qajme e kendojme ne shqip ? Pse fjalet e urta i themi ne shqip ? Sic duket qe nga viti 1820 e tehu, greqizimi u be me qellim politik nga vete Greqia, qe fitoi lirine me gjakun e shqiptareve, qofte ne Mesolongji, qofte ne revolucionin grek. Suli dhe Himara ishin shqiptare, po dy krahina autonome qe nuk njihnin as Greqine, as Shqiperine, se ciles i kishte humbur edhe emri. Suli dhe Himara ishin kurdohere ne lufte me turkun. Erdhi koha qe Himara u nda : Himara bregdetare mbeti e lire dhe e krishtere, kurse Himara e mbrendshme , Laberia, Kurveleshi, Lumi i Vlores e Dukati u myslimanizuan dhe u ndane. Megjithese u ndane ne dy fe nuk e humben kurre lidhjet e gjakut dhe te fisit. Cdo fshatar kishte te tijte ne nje fshat te myslimanizuar qe ne kohen e Ali Pashe Tepelenes. Kur beheshin operacione ndeshkimore nga turqit, bregasit nuk shkonin pertej maleve, ne Mesaplik e ne Kurvelesh, per t'u mbrojtur, sic benin gjer ne ate kohe, por iknin me varka per ne Korfuz ose per ne Gjirit, nen mbrojtejen e venecianeve. Aty shkonin pleq e plaka dhe femijet. Burrat luftonin. Aty rrinin shume vjet, gjersa mbaronin operacionet ndeshkimore. Thone se banoret e Dhermiut shkonin ne ishullin grek, kurse ata te Himares ne Gjirit. Prandaj dhe, kur flasin greqisht, dhermijasit flasin si korfjanet, kurse himarjotet, si gjiritlinjte.


Pastaj shkollat ishin greke. Mesha kendohej greqisht. tregtine e benin me Korfuzin, Janinen. Pak nga pak u shkeputen lidhjet me Laberine, me Dukatin. Greqia, qe u clirua e para, thoshte se kudo ku jane ortodokse, jane greke ; myslimanet jane turq. Nisi antagonizmi turq e kaurre! Propoganda bente punen e saj. Kjo u thellua ne kohen e Ali pashe Tepelenes, i cili dergoi nje delegacion ne Himare, qe dhe Himara te myslimanizohej. Paria e Himares delegacionin e priti ne Qeparo, se kishte me shume kapedane. Delegatet e Ali pashe Tepelenes u thane mendimin dhe qellimin e vizites. Me plaku i kuvendit himarjot u tha delegateve : - E falenderojme pashane, qe mendon per te miren tone. Po i thoni pashait se ketu poshte, ne fshat, kemi nje fushe qe s'ka uje. Thahet ne vere dhe nuk na jep asgje. I jemi lutur Krishtit dhe Shen Merise, Shen Kozmait dhe Shen Spiridhoit, po s'na dhane uje. Ne na dhente Muhameti uje, menjehere behemi myslimane. Keshtu i thoni pashait.

Kur vajten e ia thane pashait pergjigjen e bregasve, ai qeshi me zemerim dhe tha :

- Eh kauret e dreqit, do te ma paguajn ! - Pastaj, duke qeshur : -Pizevenget, jane te zgjuar, s'ke c'thua, jane rrufjane te medhenj !

Pak nga pak propoganda greke behej me e madhe, duke pretenduar se Himara ishte krahina heroike e Greqise. Shume kapedane, sidomos paria, kishin privilegje. Dhe parate e mireberesve himarjote, qe i kishin lene ne bankat greke per shkollat e Himares, ishin nje shkak shume serioz per propoganden greke. Gjike Bixhili nga Dhermiu kishte fituar shume para ne Rusi, ku e kishte marre Pano Bixhili, perfaqesues i himarjoteve prane Carit, ne Peterburg. Mesuesit dhe shpenzimet per shkollen merreshin nga fondi i Gjike Bixhilit. Gjike Bixhili ndertoi dhe nje shkolle, qe eshte sot e kesaj dite. Ne kur ishim te vegjel, ne shkollen e fshatit shihnim portretin e tij , te varur ne klase. Sic i la Gjike Bixhili parate ne banken greke, ashtu i lane dhe shume mireberes te tjere nga Jugu, si Zhapa me shoke. Ishin miliona, te cilat u bene burim per te ushqyer propoganden greke ne vendin tone, sa u krijua miti i Vorio Epirit dhe sillogu vorioepiriot, qe merrej me clirimin e Vorio Epirit, domethene te Shqiperise se Jugut. Parate u vune ne dispozicion te parise, e cila merrte nje mije dhe shpenzonte nje... Paria merrte para nga banka greke, e cila qe e autorizuar nga qeverite reaksionare nacionaliste te Megali Idhese ( Megali Idheja : qe Greqia te behej e madhe duke perfshire ne kufijte e saj jugun e Shqiperise dhe vendet ballkanike ku jane ortodokse).

Himarjotet qe emigronin ne Greqi, kishin privilegje : perkraheshin si bij te nje "krahine heroike greke" me histori trimerie e burrerie. Fatkeqesia ishte se Shqiperia u clirua e fundit ne ballkan. Himara kishte ushqyer shpirtin e aneksartise, autonomise, si Suli, i cili pak nga pak u greqizua. Dhe, pasi u clirua Shqiperia, me kufijte te cunguar shume, propoganda greke e ushqeu shume idene e autonomise se Himares : as shqiptare, as greke! Kishte hedhur rrenje te thelle kjo propogande ne shpirtin e himarjoteve, te cilet syte i mbanin nga Greqia. Kreret himarjote, si Spiro Miloja, nje luftetar qe e ndihmoi shume Greqine, ishte ne krye te kesaj propogande, me gjithe farefisin dhe sojin e tij te perndare ne Dhermi, Vuno e gjetke. Spiro Miloja ishte nga Progonati. Ne fshatin tone ai kishte farefis Lluke Zh. e te tjere, qe propogandonin ndarjen e Himares nga Shqiperia. Si baze kryesore te propogandes perdornin dhe kete : Pse laberia u be turke ? E pse te mos behemi edhe ne me Greqine, qe eshte armike e betuar e Turqise, sic jemi dhe ne armiq te betuar te turkut.

Shume fanatike ishin fshataret e mi! Njezet e gjashte kisha kishte. Mbaj mend une se kishte tete prifterinj. Lidhjet ekonomike, privilegjet ne Greqi, interesimi i greqise per himariotet, sillogu vorioepiriot ndikuan shume per ti bere himarjotet t'i kthenin syte nga Greqia dhe te enderronin per nje autonomi. Pastaj, edhe ne kohen e pavaresise himarjotet pane se asnje qeveri e Tiranes nuk u kujdesua asnjehere per ta. Nuk shkonin as xhandare dhe nuk merreshin ne asnje pune. Ata pelqyen te mergonin : heren e pare ne Llavrion, ku kishte miniera ; ne Korint, per te hapur kanalin; ne Vllahi, ne Rusi, pastaj ne Amerike, ne France, ne Meksike, ne Argjentine, ne Australi, Kanada e gjetke. Keshtu ne dinim me mire ku binte Buenos Ajresi sesa Kukesi, qe nuk ia kishim degjuar kurre emrin. Dinim ku binte Australia dhe jo Kosova, qe nuk ja kishim degjuar kurre emrin. Dinim ku binte Athina dhe Korfusi ose Tirana e Shkodra. Ishim pa asnje lidhje me atdheun tone.

Disa percares, vete regjimi i Zogut, sidomos Musa Juka, na percau. U ndame ne fshat ne dy parti: pendekuqet qe deshen Shqiperine dhe shkollat shqipe; dhe pendebardhet, qe deshen Greqine e shkollat greke ne fshat. Kete percarje e ushqeu shume Musa Juka, duke na armiqesuar vella me vella. Familja jone bente pjese ne partine e pendekuqeve dhe mbanim ne ballkon kurdohere flamurin e Shqiperise.

Kapedanet e Spiro Milos na kishin ardhur disa here ne shtepi, duke ne thene se Andrea Markoja ishte vrare per Greqine, Marko Jani ishte internuar nga italianet per Greqine e te tjera. Deshen qe ne te linim shtepine e te shkonim ne Korfuz, ku do te na mbante me shkolla e me pensione Athina. Qofte im vella, Fotoja, qofte kushuriri im Jani, i sikterisnin duke u thene : "Andrea Markoja u vra per Himaren dhe Marko Jani vdiq i veremosur nga internimet dhe vuajtjet e shumta per Himaren dhe jo per Greqine. Himara sot eshte dhe mbetet shqiptare. Prandaj mbajme dhe flamurin dite e nate ne ballkon. Ne e dime gjakun tone se nga buron".


"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Himara,pse themi që ajo është zanafilla e Labërisë!

#27

Post by Mallakastrioti » Wed Dec 07, 2011 6:56 pm

Kisha e vjeter e Himares. Fotografia i perket vitit 1914 (Lufta e pare Boterore).

Siç shohim mbi harkun e portes hyrese prej guri jane te gedhendura disa simbole shqiponjash (ku me interesantja eshte ajo djathtas qe shihet me qarte):

Image
Image

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: Himara,pse themi që ajo është zanafilla e Labërisë!

#28

Post by Stilian » Wed Dec 07, 2011 7:33 pm

Besoje qe i madhi Petro Marko e ka shpjeguar shume mire çeshtjen e himares, per fate te keqe te kombit tone ka gjithmone shqiptare qe per para jane gati te shesin gjakun!!!
"IN GOLD WE TRUST"

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Himara,pse themi që ajo është zanafilla e Labërisë!

#29

Post by Mallakastrioti » Wed Jul 25, 2012 10:06 am

Kātib

Kātib (a.) pl. kuttāb, secretary, a term which was used in the Arab-Islamic world for every person whose rôle or function consisted of writing or drafting official letters or administrative documents. In the Middle Ages this term denoted neither a scribe in the literary sense of the word nor a copyist, but it could be applied to private secretaries as well as to the employees of the administrative service. It can denote merely a “book-keeper” as well as the chief clerk or a Secretary of State
---
Pra duhet tu mesojme pak histori atyre Dhimaj te cilet pretendojne se jane me prejardhje greke, mos te harrojne se te paret e tyre kane patur tituj ne kohen kur Shqiperia e Jugut ishte nen pushtimin osman.
---
Shkeputur prej librit:"Otthoman methods of conquest"
me autor H. Inalçik

Image
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Himara,pse themi që ajo është zanafilla e Labërisë!

#30

Post by Mallakastrioti » Fri Aug 24, 2012 10:02 pm

Pse themi qe Himara eshte shqiptare!

Prej:"Opera Omnia VI"
Girolamo De Rada,Francesco Altimari

Kenge te vjetra mbledhur prej De Rades dhe ripublikuar prej
F. Altimari
-Himare 1418- (Kenga e Tanes)
---

Image
Image

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”