"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Himara,pse themi që ajo është zanafilla e Labërisë!

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Himara,pse themi që ajo është zanafilla e Labërisë!

#61

Post by ALBPelasgian » Mon Aug 04, 2014 9:35 pm

Kjo gjetje duhet t'i dergohet si fletë-palosje Dules me shokë si dhe asaj mahalles me tri-kater shpi qe e mbajne veten per greke n'Himare!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Himara,pse themi që ajo është zanafilla e Labërisë!

#62

Post by Adriana » Sun Aug 17, 2014 2:52 pm

erix77 wrote:Me ne fund mbas 25 vjetesh nje kryeminister Shqiptar ju tregeon vendin pretendimeve vorrio-pirote.

IT WAS ABOUT FVCKING TIME

GJIROKASTER – Më 15 Gusht 2014 me rastin e festës së Shën Mërisë në Derviçan u shpalos flamuri i Aneksimit të Jugut të Shqipërisë ose siç njihet nga grekët Autonomia e Vorio Epirit.

Një flamur gjigand u vendos në objektin e shkollës gjatë ceremonisë nga rinia e këtij fshati fill pas takimit që patën me Anastas Janullatosit dhe Mitropolitin e Gjirokastrës Dhimitri.

Ditëve të fundit me prezencën e shumë diplomatëve grek dhe të krerëve të kishës autoqefale shqiptare minoriteti grek ka shprehur një gjuhë të theksuar urrejtjeje ndaj shqiptarëve dhe Shqipërisë. Nuk dihet nga buron kjo urrejtje e këtyre ditëve, por një gjë është e sigurtë:MOSREAGIMI i Shtetit dhe Qeverisë shqiptare.

Image

Image

Image

''Rama sikur u tregoj vendin'', Po keta vecse po i shtojne ( egzagjirojne edhe me te hapur ) aktivitet e ketyre, le te presim 28-tetorin te shikojme se cfare do bejne....
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”