"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#931

Post by Zeus10 » Sun Dec 15, 2013 4:33 pm

Image

Edhe nje dokument tjeter i vitit 1579: Dictionarium historicum, ac poeticum omnia gentium, hominum, deorum, regonium, locorum, fluuiorum, ac montinum antiqua reccentioraque.

Ku konfirmohet, qe Epiri konsiderohet nje rajon ne kufi me Greqine, megjithese edhe kjo e fundit eshte nje shprehje GJEOGRAFIKE.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#932

Post by Mallakastrioti » Wed Feb 05, 2014 2:20 pm

Te pakten, sipas studiueseve te shekullit te 19 mbas eres sone, me kete fjale Homeri nuk i referohej ndonje toponimi ne Epir apo siper gjirit te Artes, perkundrazi ndoshta kemi te bejme me Akarnanine, por me e rendesishme eshte se as nuk i dihet kuptimi i vertet dhe perse eshte perdorur:Image

...por edhe ne se do e merrnim si te mireqene, Akarnania nis mbas gjirit te Artes apo Ambrakise, pra me poshte Epirit apo Albanise:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... nanias.png
Image

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#933

Post by ALBPelasgian » Wed Feb 05, 2014 7:00 pm

Mallakastrioti wrote:Te pakten, sipas studiueseve te shekullit te 19 mbas eres sone, me kete fjale Homeri nuk i referohej ndonje toponimi ne Epir apo siper gjirit te Artes, perkundrazi ndoshta kemi te bejme me Akarnanine, por me e rendesishme eshte se as nuk i dihet kuptimi i vertet dhe perse eshte perdorur
Absolut ke te drejte, Mallakastrioti! Njohuria e Homerit per ate qe me vone u quajt Epir perfshinte vec Dodonen, Perrhebine (aty afer), sellet si dhe lumin Akelo. Nese ''Iliada'' e kodifikuar nga Pisistrati (ne shekullin VI p.l.k) reflekton besnikerisht ngjarjet nja dy shekuj me heret (pra ato te VIII), atehere kjo ka njefare sensi:

Gjeografia veriore e ''Greqise'' homerike (pra shekulli i VIII p.l.k nese e marrim si terminus post quem) eshte Etolia/Akarnania. Madje ''cuditerisht'' vetem pjesa e saj bregdetare, pra ajo qe iu nenshtrua kolonizimit intesiv helen. Banoret e pare te Etolise ishin iliret lokal te quajtur ''leleg'' e ''kurete'':
The peoples known as the Curetes and the Leleges originally inhabited the country, but at an early period Greeks from Elis, led by the mythical eponym Aetolus, set up colonies.
Pra, kolonizatoret e pare te Etolise kurete-lelege ishin helenet e ardhur nga Elisi, gje qe nenkupton qe ky regjion ishte teresisht jo-grek ab origine.

Pra, Homeri njeh si Etoli vetem qytetet bredgetare, pra kolonite elide:
Homer only mentions five Aetolian cities, and all of these are near the coast, bounded on the east by Acarnania and on the west by Western Locris.

Eumenes of Cardia: A Greek Among Macedonians, Edward Anson - 2004 - Page 212
. In the fifth century, however, the Aetolians had no direct access to the Corinthian Gulf and the cities Homer mentions as Aetolian, such as Kalydon and Pleuron, were not part of Aetolian territory, but belong to coastal region Aeolis"

Klaus Freitag - 2005, page 352
Kjo i hap rruge sqarimit te Kirstenit se iliret paraprakisht (dmth qysh nga shek.XII p.e.s) zoteronin krejt Etoline, madje edhe ishin themelues te qyteteve te Pleuronit dhe Kalydonit, te cilat me vone u zaptuan nga ardhesit greke:
He emphasizes the historical elements in the Iliad and the mythological stories and seems convinced that Aetolians of Homer were of a totally other race ('ein ganz anderer Stamm') than the Aetolians of historical times, who had only their name in common. He concluded that after the war between the original Aetolians and the Curetes ('der alteste Krieg auf eurpaischem Boden), the latter ruled over the Aetolian lands until they were driven away by halfbarbarian mountaineers who named themselves after the ancient inhabitants.

[...]It seems that the final version of Kirsten's explanation for the 'Aeolis' question is that one should distinguish the ''Illyrian'' founders of Calydon and Pleuron (who moved later to Elis, but they are the ones called Aetolians in the Iliad), from the...

Historia : Zeitschrift fur alte Geschichte, 1988, pp. 303-304
Me pak dallime nga Kirsteni, hipoteza ime do te ishte kesisoj:

Prej shekullit 13 e deri ne shekullin 8 p.e.s, Etolia mbahej prej ilireve te quajtur leleg e kurete, te cilet jane pergjegjes per themelimin e Pleuronit (emer tipik ilir) dhe Kalydonit. Sektarizmi fisnor ilir ne Etoli i hapi rrugen koloneve helene nga Elisi, te cilet arriten te zoterojne keto qytete si dhe rripin bregdetar. Nderkaq, pjesa tjeter e ilireve vendas (dmth lelegeve e kureteve) do te terhiqej me ne brendesi te vendit, ku ruajti identitetin e vet, madje deri ne periudhen e para pushtimit romak, ashtu sic kujton Polibi teksa citon Filipin V te Maqedonise:
'what is this Greece which you demand that I should evacuate, and how do you define Greece? Certainly most of the Aetolians themselves are not Greeks! The countries of the Agraae, the Apodotea, and the Aphilochians cannot be regarded as Greek. So do you allow me to remain in those territories."
Pra, shikuar nga perspektiva e Pleuronit, Kalydonit dhe qyteteve tjera bredgetare, pjesa e brendshme, pra hinterlandi i Etolise u quajt ''Epir'' (stere). Por kur kolonizimi grek arriti te merrte ne dore viset pertej gjirit te Artes (duke filluar me Ambrakine per te vazhduar me Korkyren), atehere edhe viset qe ishin perballe tyre do te quheshin ''Epir''.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#934

Post by Mallakastrioti » Sat Feb 15, 2014 7:52 pm

Palazzo Pitti, Firenze (Itali).
Lufta e fiorentineve kunder turqve.

S. ACQVISTA IL DI III DI MAGGIO M.DCV LA PREVESA IN ALBANIA CITTA GIA DETTA NICOPOLI DA AGVSTO

(Pushtim i shënjtë në ditën 3 të majit 1605 i Prevezës në Shqipëri qytet që thirej dikur Nikopoli nga Augusti).Image
Image
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#935

Post by Mallakastrioti » Fri Mar 07, 2014 10:18 pm

Kur Epiri njihej si Shqiperia (Albania) ne mesjete. Shkrimtari dhe poeti italian Giovvani Boccaccio (1313-1375), ne nje vepren e tij me titull "La Geneologia de gli dei de gentili", ne kapitullin e gjashte, faqe 107, kur pershkruan gjeneaologjine e familjes mbreterore Trojane te Priamit, ne nje pasazh te shkurter kur cek figuren e Pirros , autori Epirin e quan Albania (Shqiperia). Vepra eshte publikuar ne vitin 1581 (italishten e kohes) ne Venezia dhe eshte perkthyer prej Giuseppe Betussi da Bassano. Origjinali ne latinisht njihet me titullin "Genealogia deorum gentilium"

Image
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#936

Post by Zeus10 » Sat Mar 29, 2014 2:37 pm

Ne librin:
BEUTHER (von Carlstatt), Michael: Michael Beuthers der Rechten Doctoris. Warhafftiger kurzer Bericht von mannigerlei Kriegs und anderen fürnemen Händeln/viler zum theyle von Uralten/zum theyle von Newlichern zeiten her/bei Christen und Unchristen gewesener berühmter Keyser/ Könige/ Fürsten/ Grauen/ Edlen/ als deren eygenliche Bildnisse Paulus Jouius/ vorweilen Bischoff von Nocera/ durch vilfältige gelegenheit zusammengebracht/ und in seiner Bibliotheca oder Librareje zu Newen Como abgemalt hinderlassen... Und: Kurzbegriffene anzeigung vom Leben und Wesen/ Der... Könige zu Dänemarck/ Sueden/ Nordwagen..; 3.Ausg./2.Ausg. 2 Bde. in 1., (360 S., 80 S., 1 Bl.) Mit 137 (von 138) Holzschnitt-Portraits von Tobias STIMMER, sowie 13 leergelassenen Portrait-Rahmen. - Getruckt zu Basel : Durch Conradum Waldkirch. : M.D.LXXXVIII. : (M.D.LXXXVII.) - Basel, Conrad Waldkirch, 1588/1587
Nje portret i Pirros (mbretit te Epirit), qe mund te konsiderohet "fotografi" e kohes

Image

shoqerohet me titujt:
Titulli siper :.......... Epiro.....
Titulli poshte: Albania genannt

Epiri....(qe ndryshe) therritet Albania
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Scipio
Junior Member
Junior Member
Posts: 4
Joined: Sun Apr 20, 2014 10:16 am
Gender: Male

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#937

Post by Scipio » Wed Apr 30, 2014 6:16 pm

Image

George Castriot surnamed Scanderbeg King of Albania, Clement Clarck Moore, N. York, 1850, p. 303

Në shkëputjen që kam prurë, autori përshkruan mbërritjen e "Mbretit të Epirit" dhe Epirotëve në "Mbretërinë e Napolit" më 1461. Ajo që bie në sy është përdorimi i termit "Epirot" dhe "Shqiptar" (Albanians), pra duke vërtetuar për të shumtën herë që termi "Epir" dhe "Epirot" do të thonë (respektivisht) "Shqipëri" dhe "Shqiptar".

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#938

Post by Zeus10 » Tue Jun 17, 2014 7:15 pm

Ne librin: A Geographical Dictionary, Representing the Present and Ancient Names of All the Countries.
faqe 222-223
Image
Edmund Bohun ne vitin 1688
shkruan Epiri quhet sot Albani ose Shqiperi e Poshtme:
Image

dhe si gjithmone me "Greece" autori kupton gadishullin, pra eshte nje kuptim gjeografik.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#939

Post by bardus » Tue Aug 12, 2014 4:48 pm

Disa toponime dhene nga Skarlatos D. Byzantios :


Άλβανούπολις .Ελμπασάνι ΐ Κροΐa , - Albanopolis , Elbasani, Kruja ;

Αμαντία, Νιβίτσa - Amantia 'Nivica ';

Ά ρ β ο ρ ί α 'Γαρδίκι ' - Arboria ' Kardhiqi ';

Άτιντανία ' Κονιτσα' - Antitantia 'Konica' ;

Α ψ ο ς Εργενι - Erzeni Apsos ;

Δαρδανία , Δΐβρη - Dardania ' Diber ' ;

Δ ω δω ν , Βάβας και Πίστριτσα , -Dodone 'Babas , Bistrica' ;

Ι σ μ η ν ο ς Σκοϋπι - Shkup ;

Σκορδισκοι 'Σκόδρα - Skordisi 'Shkodra' ;

Λάβεον 'Σχούταρι', Labeon 'Shkode'r ;

Πυρρού Τ ε ϊ χ ο ς , Πρεμετι , - Permet ' Kalaja e Pirros' ;

Σ χ α ρ δ ο ς 'Πισρενη' - Skardos 'Prizren' ;

Tauλαντία Μουζαkε - Myzeqe ;

Χ ά ο ν ε ς Τσάμιδες ,- Kaonet ' Camet' ;

Χ α ο ν ί α , Δελβινον, Ιαπουριά ,Πρακάλαμον καί Χιμάρα ,- Delvine, Laberi,Himara ;

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#940

Post by Mallakastrioti » Tue Aug 26, 2014 11:04 am

"Parthinet zhvilluan bashkesine (koinon) me te rendesishme, e cila perhapej deri ne brendesi mbas Durresit dhe Apollonise. Ishte ne kete kohe qe Parthinet, kryeqyteti i te cileve ishta Partha mund te identifikohet me qytetin e sotshem te Beratit, shfaqen ne skenen politike.
Fjala "partha" mund te shpjegohet prej Shqipes "bardha" (i/e bardhe), dhe ka mundesi qe emri Sllav Berat (Beligrad-qyteti i bardhe) u bazua ne nje toponim ILir." N. Ceka, "From Illyrians to Albanians/Prej ILireve tek Shqiptaret", f,190, Migjeni.
----
Personalisht do shtoja qe ndeshim edhe ne toponime te tjera te cilat jane tregues qe ne kete territor banonin Parthet e lashte. Vet toponimi i nje fshati aty prane qytetit te Beratit, i cili quhet Lapardha, eshte nje tregues i qarte. Ky toponim ndoshta vjen prej periudhave me te hershme se ai sllav. (Ndoshta nje pershtatje italike/latine e emrit me parashtesen "La")
-La-Pardh-a, ku "pardh-a" dhe "parth-a" ngelen gati te pandryshueshme (perveç rotacizmit "t(h)<--->d(h)) , sikurse "pardh-a" dhe "bardh-a" ku edhe ne kete rast bashketingelloret "p<--->b" zevendesojne njera-tjetren.

Image
Image

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#941

Post by rrëqebull » Tue Aug 26, 2014 2:21 pm

Mallakastrioti wrote:Personalisht do shtoja qe ndeshim edhe ne toponime te tjera te cilat jane tregues qe ne kete territor banonin Parthet e lashte. Vet toponimi i nje fshati aty prane qytetit te Beratit, i cili quhet Lapardha, eshte nje tregues i qarte. Ky toponim ndoshta vjen prej periudhave me te hershme se ai sllav.
Pa dyshim se po, është një vëndemërtim i lashtë dhe vëndas (sikurse fshatrat Bardhaj, Balibardhë, Bardha i Ri, Guri i Bardhë, të cilët po ashtu mund të kenë lidhje me Bardhinët/Parthinët).

Por nuk mendoj që, tek emri Lapardha, rrokja `la` të jetë "përshtatje italike a latine".
Për mendimin tim është një parashtesë përfuqimore e ilirShqipes.
Rrënja e emrit është pa dyshim `pardh` (< parth 'bardh'), dhe parashtesa `la` ka të njëjtin ndikim kuptim·ngulitës që ka për shëmbull simotra e saj `lë` tek fjalët:

LËBARDHË f.
Agu i dritës, koha sapo nis të zbardh dita; agimi.
U ngrit para lëbardhës.

LËBARDHË mb.
1. Që vjen pak si i bardhë, i bardhemë; i bardhë.
Qen i lëbardhë. Qime te lëbardha. Mjegull e lëbardhë.
2. Flokëverdhë. Vajzë e lëbardhë.
3. përd. em. sipas kuptimeve të mbiemrit (për njerëzit e për kafshët).

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#942

Post by bardus » Tue Aug 26, 2014 3:14 pm

Po permend edhe Bardei ose Vardei te Bardylit,nga mendohet se ka ardhur edhe Bardar 'Vardar' ,gjithashtu kolonia e Bardhylit ne bregun lindor te Italise qyteti Barleta ,qe ka qene me heret qytet Dardan.
Bardei une po e krahasoj me trajten interesante te sjellur nga Hesychius , Β α ρ θ ε ι •' yένος ιθαγενων ' popull autokton,nuk e di se per cfare zone ben fjale.
Rrenja e fjales bardhë thuhet te jete nga PIE *bherHǵ-o-, rrenja *bhrHǵ ‘bright, brilliant’, une mendoj se mund te jete thjesht nga *ar-, buz. b - ose p -, jane parashtesa b - ardh , e veshur me laringale sic e ka zakon shqipja ' Duart e Fatie t’ haard-Le mani di Bianca Fata' , edhe t` haardh [ de Rada ] . V. Dorsa e ka bere barazimin παρθ,παρθενον me alb.bardhë.Nje emervend ne Aetolia ΒΑΡΔΟYΣIA 'Bardhoshja ?'.
Emri i qytetit Beograd ne Serbi, ka qene Albapolis ne kohet e meparshme, keshtu qe eshte perkthim ne gjuhe tjeter.

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#943

Post by rrëqebull » Tue Aug 26, 2014 3:41 pm

bardus wrote:ΒΑΡΔΟYΣIA 'Bardhoshja ?'.
Afërmënç!

Gjithashtu "Bardei" ~ 'Bardhej'/Bardhaj, mbaresa mbiemërore ej/oj/aj e ilirShqipes, e huazuar edhe nga "greqishtja" më pas ("Albanoi" ~ 'Albanaj').

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#944

Post by ALBPelasgian » Mon Sep 08, 2014 12:06 pm

Fisi ilirik i hyperboreaneve, me spiritualizmin e tyre dhe pelegrinazhet, mbajten gjithnje gjalle traditat ne Dodone dhe orakuj te tjere. Hiperboreanet duhet te kene ruajtur traditen e pelegrinazhit dhe kushtimeve, perderisa sellojtë ilir ishin kasta prifterore e Dodones!

  A scholion to The Iliad, cited earlier, defines Dodona as the land of the Hyperboreans. Very often their land was associated with the kingdom of Admetes in Pherai in Thessaly. Philostephanos informs that Hyperboreas (the eponym of the tribe) was a Thessalian, Phanodemos claims that he was Athenian, while other authors testify that Hyperboreas was a Pelasgian, associating him with the ancient figure of Phoroneos from Argos. It was known that Phoroneos was credited with having discovered the fire while the Hyperborean island Delos was also called Pyrpole. Pliny the Elder also tells that fire was discovered there. (p. 17)  
  ....This uncertainty in the characterization of the Hyperboreans with the island of Delos, with Delphi, Thessaly, Attica, Dodona, with Sicily and Southern Italy, was well as with Crete, although the general notion about them was that they inhabited the extreme north or the periphery of the Greek world. (p. 18)

The Hyperboreans: A Study in the Paleo-Balkan Tradition, Tsvete Lazova
St. Kliment Ohridski University Press, Jan 1, 1996.  
E keto te dhena le t'i shkojne gjithe atyre grekeve* fantaziste qe citojne Herodotin qe me demek paska thene:
  ἐνθεῦτεν δὲ πρὸς μεσαμβρίην προπεμπόμενα πρώτους Δωδωναίους Ἑλλήνων δέκεσθαι

... and the people of Dodona receive them first of all the Hellenes  
Dodonet = Hiperboreanet
Dodonet ≠ Helenet

Ndreqje gabimi:

* te ''greket'' duhet te jete 'Graeculi' - termi roman qe u referohej atyre si "greket e vocerr''. Ky term duhet te ripertrihet e te stantartizohet per perdorim te gjere!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#945

Post by Mallakastrioti » Wed Nov 12, 2014 8:47 pm

Zeus10 wrote:Anonymous Panegyric of Emperors Manuel and John VIII Paleologos

Year 1428

....Only Arta and Ioannina are peopled by Greeks, while the Albanians occupy the rest of Epirus.

PS. Ju lutem gjeni origjinalin ne greqisht, sepse eshte zhdukur nga qarkullimi, vetem per te fshehur kete fjali, qe derrmon propaganden greke.


Sipas folesit publik Anonim te Perandorit Emanuel si dhe te Gjonit Paleolog te VIII, ne shekujt XIV-XV m.Kr., greket ishin banor vetem ne Arte dhe ne Janine, ndersa (citoj) "Shqiptaret zinin (banonin) pjesen tjeter te Epirit".
Ne se eshte e vertet qe termi "grek" lind vetem ne fundin e shekullit te tetembedhjete mbas Krishtit dhe ne fillimet e shekullit te nentembedhjete, atehere automatikisht, keta "grek" te shek. XIV-XV te cilet banonin ne Arte dhe Janine nuk ishin gje tjeter veçse "Romei=Romak" (apo popull i Pereandorise Romake te Lindjes), pra, popuj pa identitet te mirefillt etnik ku, shqiptaret ne ane te kundert kishin kete veti, pra perkatesine etnike!
(Imazhi i bashkangjitur shkeputur prej vepres me titull: Imagining Frontiers, Contesting Identities". f. 137
Steven G. Ellis,Lud'a Klusáková)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”