"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#946

Post by Zeus10 » Thu Nov 13, 2014 12:52 pm

Ato konsideratat e meposhtme per shqiptaret, jane subjektive:

Image

Vete autori i librit ne komentin e tij thote hapur, qe Romit(greket) i urrenin shqiptaret dhe ato komente nuk perfaqsojne komplet realitetin. E rendesishme eshte te pranohet, qe para pushtumit turk gjithe Epiri ishte i banuar nga shqiptaret. Dy qytete qe ne fakt jane koloni(Romioi to Konstandinopojes, i kemi dhe me emra familjet), nuk u japin autoktonine grekeve ne Epir.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#947

Post by Zeus10 » Sun Nov 16, 2014 10:32 pm

Duke kerkuar ne letrat e Manuel II Paleologut, eshten interesante se ai kur flet per shqiptaret, perdor termin Ilire:

The Letters of Manuel II Palaeologus: Text, Translation, and Notes
By Manuel II Palaeologus (Emperor of the East)
http://books.google.ca/books?id=AdbgOud ... ns&f=false
page 43


Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#948

Post by Zeus10 » Wed Jan 21, 2015 7:17 pm

Ugo Ojetti 1902 L`Albania

Gazetari italian i "Corriere della sera" Ugo Ojetti, i përshkruante me detaje ato që shihte në vitin e largët 1902, në një udhëtim në Shqipëri. Libri i tij me përshtypje na jep një tablo të gjallë e mjaft interesante të Shqipërisë së kohës, çka e bën atë një ndër veprat më të rëndësishme të literaturës italiane kushtuar vendit tonë.Një tufë shkrimesh e letrash të tij vijnë me një shqipe të kulluar me shqipërimin e Virgjil Muçit në libri "Udhëtim në Shqipërinë e vitit 1902". Shqipëria Otomane e kohës, vjen para nesh me besnikërinë e raportimit të një gazetari:

Prevezë, 10 korrik. Dje në mëngjes lundruam dymbëdhjetë orë me pamjen e maleve të Epirit, të lartë e të thepisur mbi det, çerdhe të vërteta të shqiponjave, majat e shkreta Akrokeraunike prej nga për helenët, Zeusi zbrazte rrufetë e veta. Më pas, atë pasdite, për dy orë kaluam nga bregu i bokërrimtë turk i Sarandës në kopshtijet hijeshumë e të erandshme të Korfuzit".
"Vajmedet, brenda në qytet nën diellin zhuritës është mjaft ndryshe prej rrethinave nën agimin e freskët! Rrugët, për mirëmbajtjen e të cilave çdo epirot nga pesëmbëdhjetë deri në gjashtëdhjetë e pesë vjeç paguan dymbëdhjetë piastra në vit taksë, janë shtretër rrëkesh kundër shkrepave të të cilëve shqiptarët mbrohen me sarùc- ët e tyre të fortë, këpucë me gozhdë me majën e kthyer, të përshtatshme si për qafëmalet e Sulit e të Pindit, ashtu edhe për të shëtitur në rrugën më elegante të Prevezës ose të Pargës, të Gjirokastrës ose të Janinës".

"Furrtarë e kasapër janë ulur e rrinë mbi banakët e zhyer, me çyrekët e bukës dhe thelat e mishit të therur nëpër këmbë. Ndonjë kambist i ngjallur ose saraf hebre, me lëkurën e shndritshme dhe duart e thata hedh e pret në duar ato pak para për të tërhequr vëmendjen e myshterinjve. Mes turqve e grekëve me fese, të veshur europiançe ose siç thuhet në të gjithë Levantin, alla frënga, kalojnë fshatarët dhe kafsharët shqiptarë të nxirë nga dielli, të heshtur, shtatlartë e truplidhur përkundrejt pushtuesve helenë dhe sunduesve osmanë, besnikë ndaj veshjes së lashtë, me kësulën e bardhë pa xhufkë, përmbi këmishën me mëngë të gjatat pischli prej leshi të bardhë ose të kuq, të prera pas trupit, fustanellën me njëmijë rrudha, kallçinat prej fanellate ose zbathur të lidhura nën gju me thekë të errëta të zbatharakut dhe në rripin e mesit scigliachi i madh prej lëkure për kamën ose për pistoletën. ra pas trupit, fustanellën me njëmijë rrudha, kallçinat prej fanellate ose zbathur të lidhura nën gju me thekë të errëta të zbatharakut dhe në rripin e mesit scigliachi i madh prej lëkure për kamën ose për pistoletën".

Me pas ai tregon se Vilajeti i Janinës që përfshin Epirin ka njëzet e dy mijë kilometra katrorë dhe gjysmë milioni banorë ( afro njëzet e dy për kilometërë), të cilët i nënshtrohen autoritetit të një valiu në Janinë dhe tre mytesarifëve ose nënprefektëve në Prevezë, Berat dhe Gjirokastër-
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#949

Post by Mallakastrioti » Mon Jan 26, 2015 9:24 pm

Dinastia Komneni/ Një letër origjinale që dëshmon për Mbretërinë e Epirit.

Nga: Etnor Canaj

Speciale/ Studiuesi Etnor Canaj, ekskluzive për “Standard”, një ese të mbështetur në disa dokumente arkivore të panjohura deri më sot për studiuesit

Aleks Komneni “Postumo”, i fundit i Komneneve, djali legjitim i Aleks Komnenit te Arratisurit, qe lindi ne Durres dhe u edukua prej Marin Barletit.
Sipas studiueseve, te cilet jane marre me Dinastine e Komneneve, kjo dinasti perfundon me Perandorin e fundit te Trebizondes dhe pikerisht me Davidin e Dyte Komneni, i cili ishte Perandori i fundit i Trebizondes prej vitit 1459 deri ne vitin 1461 (shih Ostrogorsky, W. Miller, Sfranze, Duka).
Por, kjo dinasti nuk perfundon kurresesi me Davidin e Dyte te Trebizondes, pasi, sipas eruditit italian L. Miniati, ne Durres ne vitin 1505 lind Aleks Komneni i Fundit (Postumo).
Perhere sipas Miniatit, ne vepren e tij gjeneaologjike per Dinastine e Komneneve, Aleksi i Fundit apo njohur ndryshe si djali legjitim i Aleks Komnenit “i Arratisuri”, duke sjelle informacione per brezin e katermbedhjete te Komneneve, nder te tjera shkruan (perkthimi shkeputur prej origjinalit ne vepren e Miniatit, f. 112):
Ngjitja ne fronin perandorak i Komneneve fillon me Aleksin e Pare, i cili nis shekullin e Komneneve. Ne vepren e abatit Lorenzo Miniati “Le glorie cadute dell’antichissima ed augustissima famiglia Comnena”, botuar ne vitin 1663, ekzistojne disa dokumente interesante te cilat kane te bejne me gjenealogjine e kesaj dinastie. Per pergatitjen e librit te tij, Lorenzo Miniati u referohet disa teksteve greke te marra nga nje njeri tjeter i kishes, G. M. Cariofilli, Kryepeshkop i Ikonos (shenjteruar 18 shtator 1622 – vdiq 23 maj 1633). Kontributi i ketij te fundit per punen e Miniatit eshte e tille qe ai e identifikon si mentorin e tij dhe udhezues (cit. prej Miniatit):

“Et al presente gl’istessi Annotamenti manoscritti, sono in potere di Monsignor Gio.Matteo Gariofilo Arcivescovo d’Iconio historico greco, ch’Io mi son preso per guida in questa mia fatica..”.
Pas perkthimit ne latinisht te teksteve, Lorenzo Miniati perpilon nje veper ne italisht te cilen e titullon “Le glorie cadute dell’antichissima ed augustissima famiglia Comnena”

-GJENERATA E KATERMBEDHJETE E ALEKSIT TE FUNDIT-
Aleks Komneni “Postumo”, femija mashkull i fundit i Aleksit te Arratisur, Princit te Trebizondes, lindi ne qytetin e Durresit ne Shqiperi ne daten 23 nentor te vitit 1505 dhe mbas tre muajve dhe disa diteve prej vdekjes se babait te tij, qendroi nen kujdesin e nenes se tij, grua virile dhe me nje kujdesi te rralle dhe meshire, e cila e edukoi prej Marin Barletit, mesues i shkelqyer dhe i rralle, si ne menyren e qyteteruar, ashtu edhe ne letersine humanistike; dhe prej disa kaloresve ne perdorimin e armeve, perpara te cileve ishte natyrisht shume i bindur.
U rrit dhe u be djalosh i mrekullueshem ne menyre te çuditshme, pasi ushtrimet e tij, te cilat i ushtronte perhere ne shoqerine e disa fisnikeve te rinj shqiptare ishin lufta, hedhja, vrapi, loja e armeve ne kembe dhe mbi kale, hedhja e hushtes, goditja me nje te qelluar te vetme qafen e nje demi, kalerimi i çdo kali te eger dhe zbutja e tij me zotesi, si dhe duke u marre me gjera te tilla, te tjera….
…Nderkohe vdes nena e tij, shume e thyer ne moshe, te cilen ai e nderonte me perkushtim dhe dashuri, virtyte te cilat nje femije i dashur ka karshi nenes se vet te shtrenjte; dhe e varrosi ne te quajturen Kisha e (Shen) Anunciates, aty ku ishte varrosur edhe babi i tij”.
Duke kerkuar te analizojme çka sjell Miniati ne vepren e tij per gjeneaologjine e Komneneve, perhere sipas autorit, Dinastia e Komneneve dhe pikerisht trungu i Trebizondeve vazhdon ne Shqiperi dhe pikerisht ne Durres. Sipas ketij dokumenti, Durresi del si nje qender e rendesishme per familjet fisnike shqiptare te kohes dhe mbi te gjitha ketu shfaqet edhe figura e Marin Barletit si nje mesues dhe kujdestar i pinjolleve te fisnikeve shqiptare
Nese do te konfirmonim diçka te tille, pra prania e Barletit ne Durres si figure erudite e cila merret me edukimin e Aleksit te Fundit, ne kete rast dalin ne pah dy figura te rendesishme te kohes: Barleti si mesimdhenes apo mesues i pinjolleve-princer, sikurse vazhdimesia e dinastise se Komneneve ne trojet shqiptare. Pra, dinastia pushon se ekzistuari ne Trebizonda, por vazhdon te rigjenerohet ne Durres te Shqiperise.
Aleksi varros prinderit e tij ne nje kishe ne Durres e cila quhej kisha e Anunciates. Pra, i fundit i Komneneve te Trabizondes eshtrat e prinderve te tij i nderoi ne toke shqiptare, ne Durresin e famshem i cili ishte kthyer ne nje qender te rendesishme per fisniket shqiptar, ku nuk mesohej vetem arti luftarak, por edhe dija.
Perhere sipas Miniatit, Aleksi i Fundit, braktis Durresin dhe me anije niset drejt Italise se bashku me fisnike te tjere shqiptar te familjeve princerore/feudale sikurse ishin ato te Dukagjineve, Spaneve, Engjelloreve dhe Muzakajve. Keto familje shperndahen neper territorin italian ndersa Aleks Komneni i Fundit strehoet fillimisht ne Puglia te Italise, pikerisht ne shtepine e Ferdinand Kastriotit, i cili mbante titullin Duka i Shen Pjetrit ne Galatine. Ketu Aleksi qendron disa muaj. Me tej kusheriri i tij, Kostandin Komneni, djali i Aranit Komnenit e therret qe te shkoj ta vizitoj ku ndodhej ky i fundit. Kostandin Komneni, djali i Aranit Komnenit, sipas Miniatit, jetonte ne nje keshtjelle ne Montefiore (rajoni Emiglia-Romagna, krahina e Rimini ne Itali). Martohet me 13 qershor te vitit 1529 me Ana Laskarin, vajzen e Kostandin Laskarit, pasardhes ky i fundit i Kostandinit te pare Laskari, i cili ishte kunati i Perandorit Manuel Komneni.
Nese do te vertetonim çka sjell Miniati apo, thene me mire, nese Miniati nuk gabon ne ato çka sjell, Aleks Komneni i Fundit, i cili lind ne vitin 1505, ne moshen 23-vjeçare largohet se bashku me familjet e tjera feudale prej Shqiperise. Pra, Durresi deri ne vitin 1528 ishte nje qender e rendesishme dhe diçka e tille ka nje llogjike pasi nen juridiksionin e Venedikut. Perhere sipas ketij dokumenti, ne se do e merrnim si te mireqene, familjet e tjera si ato te Spaneve, Dukagjineve, Muzakajve dhe Engjelloreve largohen po prej ketij viti, pra 1528. Kemi te bejme me nje vale te dyte largimesh? Sipas dokumentit mendoj se po. Pra, mbas vdekjes se Kastriotit largohen disa pjesetare te familjeve feudale, por jo te gjithe (mos te harrojme qe koncepti feudal mesjetar familjar i fisnikeve, jo domosdoshmerisht do te thote qe largohet figura qendrore si p.sh. Muzaka i vjeter dhe nuk ngelen Muzakaj te tjere). Por ketu lind nje pyetje e cila kerkon pergjigje. Perse ndodh kjo vale e dyte emigrimi i familjeve princerore feudale, kur Durresi ishte nen Venedikun? Mos ndoshta rritet presioni otoman kundrejt ketyre familjeve feudale, te cilat gjendeshin ende ne Shqiperi? Ne vitin 1528, kur Aleksi mberrin ne Itali, tashme aty gjendeshin Kastriotet si dhe Komnenet (kusheriri i tij, djali i Aranit Komnenit).
Perhere sipas Miniatit, Komnenet e Trebizondes, te cilet largohen prej zoterimeve te tyre (pikerisht prej Trebizondes), zoterimet e tyre te reja ne territoret arberore ndodhen perreth Durresit, liqenit te Bunes dhe pergjate lumit Drin. Diçka e tille ben te mendojme se keto zoterime iu bene te mundur kesaj familjeje prej Venedikut, pasi, edhe pse kjo familje ne linje gjaku kishte lidhje me Aranit Komnenin, zoterimet e dy familjeve nuk ishin ne territore te njejte apo te afert midis tyre.
Gjithashtu, Miniati sjell informacione te rendesishme lidhur familjes Komnena (linja e Aranit Komnenit ne kete rast) sikurse Dukagjineve. Duke u mbeshtetur ne vepren e tij dhe pikerisht ne faqen 44, do arrinim ne nje konkluzion disi te guximshem, pasi, sipas Miniatit Principatat e para te Arbrit kane zanafillen pikerisht qe ne shek. 12 m.Kr.
Dinastia e Komneneve (Komeneve/Golemeve), Dukagjineve dhe Principatat e para te Arberit.
Ne vitin 1663 Lorenzo Miniati shkruan nje veper interesante me titull “Le glorie cadute dell’antichissima, ed augustissima famiglia Comnena…”, veper e cila hedh drite mbi dinastine e familjes aristokrate-feudale te Komneneve. Autori duket qe eshte nje njohes i mire i kesaj dinastie, pasi na sjell fakte interesante lidhur rrenjeve apo gjenezes se kesaj dinastie te rendesishme e cila sundoi per disa shekuj ne territoret shqiptare.
Eshte per t’u permendur fakti se autori (Miniati), siç mund te shihet apo lexohet ne veper, eshte nje njohes i disa familjeve te tjera princerore-feudale qe zoteronin ne territoret shqiptare qe prej fillimeve te shekullit te 11 mbas eres sone e me tej. Duke shfletuar kete veper te rendesishme dhe pikerisht duke u ndalur ne faqen 44 te saj, ku autori sjel pikerisht brezin (gjeneraten) e trete te Dinastise se Komneneve, ndeshim ne disa te dhena apo informacione teje interesante te cilat duke i perkthyer prej italishtes mesjetare sjellim si me poshte: “Gjon Komneni Sebasto (Sebasto apo Sebastokrator ne periudhen Bizantine ishte nje titull zoterie, apo titull i cili jepej dikujt pasi supozohej se kishte lidhje me familjen perandorake apo nje perandor, shen. E. Canaj) djali (femija) i fundit i Andronik (Komnenit, shen. E. Canaj) Sebastokratorit, ishte Princ guximtar i Zotit, i mire, bamires kundrejt te varferve, i zbukuruar me doktrina te ndryshme (i ditur, shen. E. Canaj), dhe gjithe virtytet e tjera morale; ku per keto cilesi te mira Perandor Manueli vella kusheriri i tij e respektonte teje mase, i cili e nderoi me titullin Sebasto, titull i pare i Perandorise. Niset prej Kostandinopojes ne shoqerine e Kostandin Dukes, kunatit te tij ne vitin 1150 dhe shkoi se bashku me te ne Mbreterine e Epirit, e cila ndahet ne Maqedoni, & Shqiperi, ku u priten qe te dy prej ketyre Popujve me nderime te medha, dhe kjo per fisnikerine e veçante te tyre, & per me teper per sjelljet e tyre te qyteteruara dhe te hijshme. Ku Gjoni dha fillesat e Principates se tij te Maqedonise, dhe Kostandini asaj se Shqiperise. Per respekt te natyres se kesaj Mbreterie, dhe te gjuhes se veçante, e cila eshte shume e ndryshme prej gjuhes Greke, ndryshuan Vendasit mbiemrat e tyre, sipas perdorimit te (gjuhes) Vendit, e cila kjo gje i dha shkak nje eruditi Shkrimtar te thoshte: Quapropter posteri Comneni, in Golemarum, & Cominorum mutato, & Ducarum in Duchaigni, nobiliori cognomento vocari voluere.Perkthim: Per kete arsye me mbas Komneni, ne Golemi, & Komeni ndryshuan; & Duka ne Dukagjini, mbiemer fisniku u kerkua te quhej (Perkthim prej lat. E. Canaj)….
Pra ne se do analizonim keto te dhena interesante, sipas Miniatit, Epiri ne fillimet e shek. 12 mbas eres sone (pra viti 1150) quhej Mbreteri e Epirit dhe ndahej ne dy pjese, Maqedonia dhe Shqiperia. Pikerisht ne pjesen e Maqedonise krijohet Principata e Maqedonise prej Gjon Komenit (Komnenit) dhe ne pjesen tjeter te Epirit, Principata e Shqiperise me ne krye Kostandin Duken, kunatin e Komenit. Duhet theksuar fakti qe ne vitin per te cilin shkruan autori, pra 1150 kur krijohen keto dy principata, popullsite e ketyre dy principatave flasin nje gjuhe krejt te ndryshme prej greqishtes. Pra kemi nje konfirmim qe vendasit apo banoret ishin me origjine shqiptare dhe flisnin nje gjuhe krejt te veçante, pra nje gjuhe te tyre dhe per respekt te ketyre popujve dy princat pranuan qe te shnderroheshin mbiemrat e tyre ne formen e gjuhes qe flitej prej ketyre popujve, pra ne shqip, ku i pari mbiemer prej Komneni shnderrohet ne Komeni sikurse Golemi dhe i dyti prej Duka ne Dukagjini. Nese ky dokument do te ishte autentik, atehere nuk do te kishim arsye te mos besonim qe principatat e para shqiptare lindin qe ne fillim te shekullit te 12 mbas eres sone. Fatkeqesisht, Miniati nuk na jep informacione lidhur me eruditin shkrimtar, te cilin ai e permend ne keta rreshta: “Per respekt te natyres se kesaj Mbreterie dhe te gjuhes se veçante, e cila eshte shume e ndryshme prej gjuhes greke, ndryshuan vendasit mbiemrat e tyre, sipas perdorimit te (gjuhes) vendit, e cila kjo gje i dha shkak nje eruditi shkrimtar te thoshte: Quapropter posteri Comneni, in Golemarum, & Cominorum mutato, & Ducarum in Duchaigni, nobiliori cognomento vocari voluere. Perkthim: Per kete arsye me mbas Komneni, ne Golemi, & Komeni ndryshuan; & Duka ne Dukagjini, mbiemer fisniku u kerkua te quhej”. Pra, nese do te provohej ky dokument, mund te hidhnim dhe mbronim tezen ku kemi te bejme me shtete te para feudale shqiptare, por sigurisht perbrenda Perandorise Bizantine. Pritja me teje deshire e shqiptareve kundrejt ketyre dy princave mund te justifikohet me faktin se tashme shqiptaret ishin nen trysnine jo vetem te bullgareve prej Lindjes, por edhe te sllaveve prej Veriut.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#950

Post by Mallakastrioti » Wed Feb 04, 2015 8:56 pm

Epiroia - Albanoise---> Epirotia-Shqiptare.
" E shndritura e Falkrise"

AUTEUR
Vallée, Alexandre (1558-1618?). Graveur.
DATE
[1591]
NOTES
Gravure au burin sur papier vergé
Cachet de la bibliothèque de Nancy en bas à droite en noir. Cachet de la collection Thiéry-Solet au verso.
Donation Thiéry-Solet
IFF, 16e, tome 2 page 148, n°5, Il s'agit d'un retirage tardif de la matrice originale qui se trouvait dans la collection Thiery-Solet, aujourd'hui conservée au Musée Lorrain sous le n°D.2007.0.190
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#951

Post by Zeus10 » Sat Feb 07, 2015 6:42 pm

Commentarius in tertium volumen orationum M.T. Ciceronis
Nicolai Abrami Lotharingi E Societate Iesv
Year 1631
page 931--------Epirum hodie Albania--Epiri sot Albania

Image
Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#952

Post by Zeus10 » Sat Feb 07, 2015 7:34 pm

Ne te gjitha librat latinisht te Mesjetes se Vone shkruhet:

Epirum quae hodie Albania appellatur .

Epiri qe sot therritet Albani(Shqiperi)

Ne nje prej tyre: "Abrahami Ortelij Antverpiani thesaurus geographicus"
autori Abraham Ortelius - 1587, ndermjet shpjegimeve gjeografike te tjera, kur flet per Epirin, duke ju referuar Justinit shprehet;

Incole Pyrrhidae a Pyrro Achilis filio, postea Epirotae dicti fuere. Epirus hodie Albania vocati

Image

Vendasit te quajtur Pyrridas, sipas emrit Pirro, djalit te Akilit, dhe me vone Epirote. Epirit I thone Albania sot.

Prandaj shqiptaret quhen gjak aekidesh.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#953

Post by Zeus10 » Sat Feb 07, 2015 8:15 pm

Gjithashtu nuk duhet harruar, qe Albani keta autore, nuk quajne vetem Epirin por dhe Maqedonine(ne kuptimin e provinces romane):(page 160-161)

Mysiam superiorem quae Bosnam Rasciam & Serviam complectitur Mysiam inferió rem cujus partem, ut & Thraciae, Bulgariae regnum continet; reliqua vero pars Thraciae hodie Romania dicitur. Idem preterea sub imperio habet omnes eas regiones quas Ptolomaeus in decima Tabula collocat, Macedoniam nempe, quae hodie Albania est; Epirum Butrintum hodie; Achaiam, nunc Graeciam vulgo; Peloponnesum, hodie Moream.

Turcici imperii status seu discursus varij de Rebus Turcarum
Lugdunu Batan
1630

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#954

Post by Zeus10 » Sat Feb 07, 2015 9:04 pm

Persa i perket Maqedonise Mesjetare, pothuajse te gjithe autoret, e pershkruajne Albani, e cila zgjerohet ne Epir:

Macedonia haec hodie pro magna parte еst Albania, quae in Epirum usque Albania porrigitur, olim à rege Ematho apellata Emathia. Fuit ab initio Macedonia regnum angustum & paruum sed uirtute et uulgi prudeti a latissime propagatum еst, dum no modo uicinas regiones suе subdíderut ditioni, ueru qua logissime semotae erant, sibi audientes fecerunt. Quum enim Graeciae ciuitates inter se praelijs maderent, & quaedam regem Philipum Macedonem in ducem elegissent quo alijs potentiores essent breui factu est, ut Philippus tam has quàm illas urbes suо subijceret regno, uairis usus insidis & astutis.

Geographiae Clavdii Ptolemæi Alexandrini, philosophi ac mathematici .

page179

Heinrich Petri, ‎Konrad Lykosthenes - 1552

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#955

Post by Mallakastrioti » Mon Feb 09, 2015 10:07 am

(Cit.) "Macedonia haec hodie pro magna parte еst Albania, quae in Epirum usque Albania porrigitur, olim à rege Ematho apellata Emathia.=Maqedonia ku sot pjesa me e madhe eshte Shqiperi, e cila shtrihet deri ne Epir dhe ne Shqiperi, kohe me pare quhej Emathia prej emrit te mbretit Emath..."

Ne se eshte e vertet qe emri i Epirit neper monedha sillet "Apeiros" dhe do te thote thjesht "territor i gjere/i shtrire=pa kufije" dhe ne se eshte e vertet qe ne nje periudhe te caktuar ishte nen territorin e Maqedonise se lashte (periudha romake), atehere ky territor I MADH, pra, i gjere dhe pa kufije mori kete emer prej nje gjuhe po aq te lashte, pershtatur ne nje gjuhe skolastike qe do njihej si "greqishte e lashte". Mbreterit ne lashtesi kujtoheshin per bemat e tyre, per kete u jepeshin epitete te tilla si p.sh ne lat. "Magnus" (Magnus lat.= ampio, vasto Ita.=i madh, i gjerë. Shq.) ---> "I MADH, apo "E Madhia"!

(Apeiros (Greek) The boundless, infinite; frontierless expansion. Used by Anaximander and Anaximenes, and by Plato in Philebus; the equivalent term apeiria was used by Anaxagors and Aristotle.)
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#956

Post by Zeus10 » Sat Mar 28, 2015 7:43 pm

Ne librin:
Geographiae et hydrographiae reformatae libri duodecim, Quorum Argumentum sequens Pagina explicabit .
me autor Giovanni Baptista Ricciolio
1661
f. 593

Arbanos Epirus regio Graecie

Ndryshe nga botimet e tjera, emri i vendit te shqiptareve, eshte shume afer menyres si ata e therresin ate. Nderkohe qe Graecia mbetet nje shprehje gjeografike, krahina te tera te ciles, ne mos e gjithe ajo nuk banohet nga greket.

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#957

Post by Zeus10 » Sat Mar 28, 2015 8:57 pm

ENCYCLOPaEDIA LONDINENSIS
UNIVERSAL DICTIONARY
ARTS SCIENCES AND LITERATURE
Volume I page 238
ALBA N IA a province of European Turkey comprehending the ancient lllyricum and Epirus situated on the coast of the Adriatic bounded on the north by Servia and Dalmatia on the east by Macedonia on the south by Livadia and on the west by the Adriatic. Its length is about eighty leagues and its breadth about twenty It was formerly an independent kingdom, but we find no mention made of their kings till the reign of Alexander the Great to whom the king of Albania is said to have presented a dog of an extraordinary fierceness and size. The last prince John Castriot called Scanderbeg who at his death bequeathed his kingdom to the Venetians but they being unable or unwilling to defend it has from that time been under the dominion of the Turks except a small part on the coast which yet belongs to the Venetians and is divided by them into sangiacks or governments. The land is fertile but thinly peopled and badly cultivated The inhabitants are in general excellent horsemen and form some of the best troops in the grand signiors army. The principal towns Durazzo, Scutari, Drivasto, Dulcigno, Croya, Cataro, Antivari, Bachu
Albania nje province e Turqise Europiane, qe perfshin Ilirine dhe Epirin antik, e gjendur ne brigjet e Adriatikut, e kufizuar ne very nga Serbia dhe Dalmacia, ne lindje nga Maqedonia dhe ne jug nga Livadhja(jo Greqia, ajo nuk egzistonte akoma si concept, lere menjane se komb-shenimi im) dhe ne perendim nga Adriatiku. Gjatesia e saj eshte rreth 80 lega(1lege=5.5 km-shenimi im) dhe gjeresia rreth 20 lega dhe ka qene me pare nje mbreteri e pavarur, por emrat e mbreterve te saj nuk permenden asnjehere, deri ne mbreterine e Aleksandrit te Madh, te cilit mbreti i Albanise, I dhuroi nje qen me egersi dhe permasa te jashtezakonshme. Princi i fundit Gjon Kastrioti, quajtur Skanderbe(ketu kemi nje gabim te botuesit, sepse emir i Skenderbeut ishte Gjergj-shenimi im), i cili kur vdiq jau la mbreterine Venecianeve, por keta te fundit duke qene te pazote ose thjeshte duke mos dashur ta mbrojne ate, ja dorezuan dhe qe prej asaj kohe ka qene nen zoterimin e Turqve, pervec nje pjese te vogel ne bregdet, e cila akoma ju perket Venedikasve dhe eshte e ndare ne sanxhaqe ose qeveri locale. Toka eshte pjellore, por shume pak e populluar dhe e keqkultivuar. Banoret jane kalores te shkelqyer dhe formojne disa nga ushtaret me te mire, ne te gjitha ushtrite e mbreterve te medhenj. Qytetet kryesore jane Durrezi, Shkodra, Drishti, Ulqini, Cataro(??), Bari(sot Mal I Zi) dhe Bakuja(??).
Komenti eshte i pergjithshem, por jep disa konfirmime te rendesishme, per Shqiperina e para 1800-s.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#958

Post by Mallakastrioti » Sun Mar 29, 2015 10:05 am

Cataro

, Kotorri, pasi "Albania", pra Shqiperia e siperme niste prej atyre qe njihen si

Bocche di Cattaro

, ne Malin e Zi. Ishin kufijte ndares te Dalmacise me Shqiperine . (Shih "Dalmatia et Albaniae")
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#959

Post by Zeus10 » Tue Mar 31, 2015 11:23 pm

It was formerly an independent kingdom, but we find no mention made of their kings .........
Si valle humbi historia e mbreterise shqiptare?

Nese kronikat se kush ishin shqiptaret, egzistonin deri ne shekullin e 15 -te, sic deshmon dhe Skenderbeu:
' If our chronicles do not lie we call ourselves Epirotes'
atehere, ku u zhduken dhe kush i zhduku ato?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#960

Post by Zeus10 » Mon Apr 06, 2015 5:10 pm

alfeko sukaraku wrote:Pas Epirit edhe Iliris ,greqia fillon ne etoloakarnani...na thote straboni--le ne te djathte te gjith Pelopanezin edhe shkon deri ne atike.
Image

Ashtu eshte Alfeko, Greqia sipas Strabonit fillon ne Gjirin e Ambrakise, por Akropoli i Greqise se Lashte te vertete, eshte po sipas tij, ne Peloponezus.
Ἔφορος μὲν οὖν ἀρχὴν εἶναι τῆς Ἑλλάδος τὴν Ἀκαρνανίαν φησὶν ἀπὸ τῶν ἑσπερίων μερῶν: ταύτην γὰρ συνάπτειν πρώτην τοῖς Ἠπειρωτικοῖς ἔθνεσιν. ἀλλ᾽ ὥσπερ οὗτος τῇ παραλίᾳ μέτρῳ χρώμενος ἐντεῦθεν ποιεῖται τὴν ἀρχήν, ἡγεμονικόν τι τὴν θάλατταν κρίνων πρὸς τὰς τοπογραφίας, ἐπεὶ ἄλλως γ᾽ ἐνεχώρει κατὰ τὴν Μακεδόνων καὶ Θετταλῶν τὴν ἀρχὴν ἀποφαίνεσθαι τῆς Ἑλλάδος: οὕτω καὶ ἡμῖν προσήκει ἀκολουθοῦσι τῇ φύσει τῶν τόπων σύμβουλον ποιεῖσθαι τὴν θάλατταν. αὕτη δ᾽ ἐκ τοῦ Σικελικοῦ πελάγους προσπεσοῦσα τῇ μὲν ἀναχεῖται πρὸς τὸν Κορινθιακὸν κόλπον, τῇ δ᾽ ἀποτελεῖ χερρόνησον μεγάλην τὴν Πελοπόννησον, ἰσθμῷ στενῷ κλειομένην. ἔστι δὲ τὰ δύο μέγιστα συστήματα τῆς Ἑλλάδος τό τε ἐντὸς Ἰσθμοῦ καὶ τὸ ἐκτὸς1 μέχρι τῆς ἐκβολῆς τοῦ Πηνειοῦ2: ἔστι δὲ καὶ μεῖζον καὶ ἐπιφανέστερον τὸ ἐντὸς Ἰσθμοῦ: [p. 476] σχεδὸν δέ τι καὶ ἀκρόπολίς ἐστιν ἡ Πελοπόννησος τῆς συμπάσης Ἑλλάδος .Ephorus says that, if one begins with the western parts, [color=#0040FF]Acarnania is the beginning of Greece[/color]; for, he adds, Acarnania is the first to border on the tribes of the Epeirotes. But just as Ephorus, using the seacoast as his measuring-line, begins with Acarnania (for he decides in favor of the sea as a kind of guide in his description of places, because otherwise he might have represented parts that border on the land of the Macedonians and the Thessalians as the beginning), so it is proper that I too, following the natural character of the regions, should make the sea my counsellor. Now this sea, issuing forth out of the Sicilian Sea, on one side stretches to the Corinthian Gulf, and on the other forms a large peninsula, the Peloponnesus, which is closed by a narrow isthmus. Thus Greece consists of two very large bodies of land, the part inside the Isthmus, and the part outside, which extends through Pylae1 as far as the outlet of the Peneius (this latter is the Thessalian part of Greece);2 but the part inside the Isthmus is both larger and more famous. [color=#0040FF]I might almost say that the Peloponnesus is the acropolis of Greece as a whole[/color];.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”